نقش مجلس در بهبود اقتصاد کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:09 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۶۹۱۴۳
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۶
آقا محمدی: نمایندگان مجلس حساس ترین کار را در اداره امور مملکت به عهده دارند بنابراین کسانی باید به مجلس راه یابند که حاصل کارشان رفع مشکلات مردم و یافتن راهکار برای تعامل واحدهای اقتصادی خرد و کلان باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجلس به دلیل تطبیق قوانین و مصوب قانون برنامه و  بودجه نقش کلیدی دارد اما نیاز به انسجام دارد بنابراین نقش کمیسیون های صنعت و کشاورزی و اقتصاد مهم است. 

آقا محمدی افزود: نمایندگان مجلس در مسائل کلی کشور نقش مهمی دارند بنابراین برای طی کردن بهتر مسیر باید در همکاری با اعضای پارلمان تلاش کند. طرح ها برای مناطق مختلف باید به گونه ای باشد که بهره وری داشته باشد. 

نقش مجلس در بهبود اقتصاد کشور

او افزود: مردم باید از بین کاندیداها کسانی را انتخاب کنند که  در وهله اول بتواند در اداره کشور به درستی عمل کند بعد در منطقه کارایی داشته باشد. 

آقامحمدی درباره قوانین دست و پاگیر گفت: مدتهاست که نسبت به تنقیه قوانین دستورالعمل صادر شده اما به طور کامل اجرا نمی شود. قوانین حوزه کسب و کار، تولید و اعتبارات نیاز به توجه دارد و قوانین مزاحم باید دور ریخته شود بنابراین 

او افزود: مجلس در سیاست های اقتصاد مقاومتی می تواند در تعیین طرح و لایحه به دولت کمک کند بنابراین با اجرای صحیح قانون اصولی تر برخورد کنند و شورای نگهبان نیز بهتر در محدوده قانون در تفسیر قانون عمل کند.

او افزود: نمایندگان حساس ترین کار را در اداره امور مملکت به عهده دارند. با توجه به شرایط تحریم می توان تولید را تقویت کرد و کسبه جزء را به نسبت فروشگاه های بزرگ تقویت کنیم بنابراین نمایندگان باید برای رفع مشکلات کشور بیشتر تلاش کنند تا حوزه انتخابی خود.

آقا محمدی درباره اولویت های مجلس یازدهم گفت: مجلس یازدهم فرصتی است برای پرکردن خلاء های موجود تا بتوانیم برای ثروت بیشتر تلاش کنیم.

اولویت های اقتصادی ایران کامل کردن زنجیره های موجود است که در داخل ایجاد شده است به طور مثال برای خودرو موتور داریم اما موتور به روز نداریم که پلت فرم واحد کمک به پیشرفت اقتصاد می کند بنابراین دو  خودروساز با محوریت یک پلت فرم واحد می توانند تصمیم واحد ارائه دهند. 

مجلس آینده باید به سمتی برود که بتوانیم در آینده تحریم ها را برداریم و در اقتصاد با وجود تحریم ها نیز در اوج باشیم.

غلامرضا حیدری کرد‌‌زنگنه کارشناس مسائل اقتصادی در ارتباط تلفنی گفت: مقررات زدایی و خصوصی سازی در بسیاری از کشورها اجرا می شود به شرطی که خارج از مقررات دولتی و در چارچوب قانون تجارت باشد موجب رشد تجارت می شود. 

نقش مجلس در بهبود اقتصاد کشور

کرد زنگنه گفت: مقرارت زدایی باعث از بین رفتن مقررات دست و پاگیر می شود و رشد اقتصاد کشور و بخش خصوصی را به همراه دارد. 

او افزود: سیاست های مالی در بودجه کل کشور گنجانده شده که مالیات را شامل می شود و سیاست های پولی نیز که به وسیله بانک مرکزی اجرا می شود باید بانک مرکزی نسبت به خرید و فروش اوراق قرضه و اوراق بهادار متناسب با سیاست های انقباضی و انبساطی هماهنگ باشد. 

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: مجلس می تواند برای هماهنگی سیاست های مالی و پولی نقش مهمی داشته باشد. در اصلاح نظام بانکی مهمترین کاری که باید انجام شود خروچ بانکها از نظام بنگاه داری است و باید بانکها از خرید ملک های اضافی و نقدینگی نیز خارج شوند که البته از یکی دو سال گذشته این سیاست ها به وسیله بانک مرکزی اجرایی شده اما کامل اجرا نشده است. 

کرد زنگنه گفت: ما اکنون توانایی ریل گذاری را ندارد و در مرکز پژوهنش های مجلس با توجه به اینکه کمیسیون ها از این مرکز استفاده می کند کارها از کارشناسی و پژوهشی بودنه خارج شده است.

کامران ندری اقتصاد‌دان در ارتباط تلفنی گفت: بخش پویا بانکی از جمله بخش هایی است که به وسیله بانکها در چارچوب قانون جامع پولی و بانکی هر کشور مقرارت گذاری شده است. در همه کشورها بخش پولی و بانکی ازجمله بخش هایی هستند که قوانین خاص خود را دارند و این قوانین به واسطه امور بانکی دائم در حال به روز شدن است که قطعا نمانیدگان مجلس در این امور می توانند در اجرای قانون به درستی نظارت داشته باشند. 

نقش مجلس در بهبود اقتصاد کشور

ندری گفت: اصلاح قانون پولی و بانکی تاحدی می تواند موثر باشد که در حوزه اجرا و نظارت بر حسن اجرای قوانین نیز نیاز به کارهایی داریم . قانون و پولی ما به دلیل به روز نبودن قانون خوبی نیست. 

این قوانین از سال 62 که به تصویب رسیده است اقدام جدی در به روز کردن قانون بانکی صورت نگرفته بنابراین اصلاح قانون پولی  و بانکی شرط لازم برای عملکرد مفید بانکهاست اما کافی نیست بنابراین در حسن اجرای قوانین بانکها نیز نیاز به اصلاح قوانین هستیم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°