روحانی: مسیر ما در رشد علمی، صحیح بوده است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:16 - دوشنبه 23 تير 1399
کد خبر : ۷۶۹۲۰۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
حجت الاسلام و المسلمین روحانی تحصیل علم و دانش اندوزی را از موهبت های دین مبین اسلام دانست و گفت: یکی از افتخارات حال حاضر ما نیز گسترش علم و مراکز علمی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 رئیس جمهور در مراسم معرفی برگزیدگان سی و سومین جشنواره خوارزمی، با اشاره به فضای دوران جاهلیت پیش از اسلام، گفت: در این فضا خواندن، نوشتن، تحصیل علم و مکتب خانه ای وجود نداشت و برخی ها تحصیل علم و سواد داشتن را دور از شان می دانستند.

روحانی افزود: عجیب آنکه در چنین فضایی قرآن با امر به خواندن و نوشتن کلام خود را آغاز می کند و در صدر اسلام نیز، مسجد محل تعلیم و تربیت هم بود.

رئیس جمهور گفت: پیامبر (ص) این فضا را ایجاد کرد و این فرهنگ چنان پیشرفت کرد که در دوران امام صادق (ع) چهار هزار اندیشمند در مکتب ایشان تحصیل می کردند.

روحانی مرز قائل نبودن برای تحصیل علم را از دیگر ویژگی های ظهور اسلام خواند و گفت: پیامبر (ص) می فرمایند هرجا که علم بود، آن را بیاموزید ولو اگر در چین باشد.

رئیس جمهور گفت: یکی از افتخارات ما در دوران فعلی نیز حرکت قابل قبول در مسیر رشد علمی است و همه آمار و ارقام نشان می دهد که وضع ما از دو سال پیش بهتر است.

روحانی با اشاره به آمار جدیدی که وزیر علوم ارائه کرده است، گفت: شاخص جهانی کشور در نوآوری از آغاز دولت یازدهم از 120 به رتبه 65 در پایان سال 97 رسیده است و این روند تداوم دارد.

رئیس جمهور گفت: در سال 98 این رقم به 61 رسیده است که آمار افتخار آفرینی برای ما است.

وی افزود: یک معیار برای اینکه بگوییم دولت تدبیر و امید موفق بوده، این است که در شرایط فشار و تحریم هم ما راه را گم نکردیم و مسیر را به درستی طی کرده ایم.

روحانی تصریح کرد: این باعث افتخار است که در شرایطی که این همه مشکلات برای دانشگاه ها، مراکز علمی و دسترسی به منابع وجود داشته، در رشد علم جزو اولین های جهان بوده ایم.

رئیس جمهور با اشاره به آمار ارائه شده وزیر صنعت نیز گفت: در مدت 2 سال ما در تامین یک میلیاد و 200 میلیون یورو از قطعاتی که در بخش صنعت وارد می کردیم به خودکفایی رسیده ایم و آنها در داخل تولید می کنیم.

روحانی افزود: وزیر سلامت ما اعلام می کند که سالانه 500 میلیون دلار واردات داروی ما کاهش یافته و در داخل تولید می شود.

وی در ادامه با ابراز نگرانی از دوقطبی سازی عرصه های مختلف کشور گفت: من می ترسم که حتی ساندویچی و میوه ها نیز دوقطبی شود.

روحانی گفت: هرچیزی را نباید دو قطبی کنیم.

رئیس جمهور در ادامه به ذکر خاطراتی از دوران دانشجویی خود پرداخت و گفت: من همان زمان هم می گفتم که باید از دانش یک استاد استفاده کنیم و به سطح تقوا و اصل و نسبش نگاه نکنیم.

روحانی سپس از ابراز شگفتی سران دیگر کشورها از ایستادگی و رشد ایران گفت و افزود: بازرسان آژانس بین المللی هسته ای نیز از پیشرفت های ما تعجب می کنند.

وی ایران را از پایه گذاران مشروطیت و مردمسالاری در منطقه خواند و گفت: با اینکه من بطور مداوم و روزانه آمار و اطلاعات را می گیرم، اخیرا به مرکزی رفتم که یک کامیون تمام ایرانی ساخته اند و باعث تعجب من شد.

روحانی تصریح کرد: این جای افتخار دارد که ما در دوران تحریم خودرو سنگینی درست کرده ایم که می تواند روی پای خود بایستد.

رئیس جمهور با بیان موارد دیگری از توفیقات صنعتی کشور، گفت: این موفقیت ها را اهل علم و دانشمندان ایجاد کرده اند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°