اسلامی: ده میلیون تن ترانزیت دریایی داریم

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:37 - سه‌شنبه 12 فروردين 1399
کد خبر : ۷۶۹۲۳۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
وزیر راه و شهرسازی گفت: سهم ترانزیت دریایی ما فعلا ۱۰ میلیون تن است که باید به ۵۰ میلیون تن افزایش یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد اسلامی در بیست و هفتمین همایش هماهنگی ارگان‌های دریایی کشور با بیان اینکه اینکه حمل و نقل ترکیبی و توسعه پارک‌های لجستیک باید به صورت جدی دنبال شود، گفت:به فرموده مقام معظم رهبری، همه کشور‌هایی که دریا دارند پیشرفت کرده‌اند، اما ما زمانی که به دریا رسیدیم، متوقف شدیم.

اسلامی افزود: در حال حاضر به دنبال مقاوم سازی اقتصادی هستیم و در این حوزه حتماً به ثروت بی‌انتهای دریا توجه می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۵۸۰۰ کیلومتر ساحل داریم، گفت: این فرصتی کم‌نظیر است و می‌تواند ما را به تلاش وادارد تا گام‌های بلندتری برداریم.

وی با بیان اینکه برای توسعه صنعت دریایی سرمایه‌گذاری زیادی کرده‌ایم، اما کمک نکردیم که رشد کند، ادامه داد: ما در بحث شناور‌های پرسرعت به فناوری و دستاورد‌های خوبی رسیده‌ایم.

اسلامی گفت: ما نیاز داریم توسعه و تقویت مردم جهت بهبود وضعیت دریانوردی در رسته‌های گوناگون داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ۳۶۰۰ میلیارد تومان قرارداد در صنعت دریایی در ساخت شناور‌ها داریم که امیدواریم سازنده‌ها نیز به تعهدات خود خوب عمل کنند.

اسلامی ادامه داد: به گردشگری دریایی بین بنادر و جزایر در شمال و جنوب کشور باید توجه شود تا مردم از فرصت سفر‌های دریایی بهره‌مند شوند و در همین کشور از جذابیت‌های دریایی بهره ببرند.

وی ادامه داد: بندر نوشهر در شمال کشور و بنادر بوشهر و شهید باهنر در جنوب کشور استعداد خوبی برای تبدیل شدن به بنادر گردشگری و مسافری دارند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به موضوع بنادر کوچک افزود: بنادر کوچک می‌توانند در کنار آیتم سرمایه‌گذاری مثمرثمر واقع شود؛ ما باید در پس‌کرانه‌های بنادر کسب و کار شکل دهیم تا در تولید بار ظرفیت ایجاد کنیم و بنادر فقط محل تخلیه و بارگیری نباشد.

اسلامی افزود: سالانه ۶۰۰ میلیون تن بار در جاده و راه‌آهن و ۱۵۰ میلیون تن توسط حمل و نقل دریایی جابجا می‌شود. در این حوزه باید به طرح جامع لجستیک و نظام یکپارچه حمل و نقل توجه کرد.

وی با تأکید بر لزوم توسعه حمل و نقل ترکیبی گفت: اتصال بنادر و راه‌آهن و بنادر و راهداری و توسعه پارک لجستیک‌ها باید مورد توجه واقع شود و به نظام بهینه و اقتصادی توسعه ترانزیت بار و مسافر دست یابیم.
وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: سهم ترانزیت از ۱۰ میلیون تن باید به ۵۰ میلیون تن افزایش یابد.

احتمال بازخوانی جعبه سیاه در کشور ثالث وجود دارد

وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: اگر نتوانیم اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را بازخوانی کنیم با هماهنگی اوکراین این جعبه سیاه به کشور ثالث برای بازخوانی ارسال خواهد شد.

آقای اسلامی در حاشیه بیست و هفتمین همایش هماهنگی ارگان‌های دریایی، درباره آخرین وضعیت بازخوانی جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی افزود: هنوز در فرایند بررسی هستیم و جعبه سیاه فقط یکی از این موارد بررسی است و موارد دیگر هم وجود دارد.

وی با بیان اینکه بررسی‌ها در حال انجام است، افزود: روز گذشته اوکراینی‌ها برخ از مدارک هواپیما را تحویل ما دادند که ممیزی می‌شود، همچنین شواهد موجود روی زمین و دیگر موارد را بررسی می‌کنیم و اگر نتوانیم جعبه سیاه را بخوانیم با هماهنگی کشور اوکراین در کشور ثالث این کار انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه کار پیچیده‌ای نیست، گفت: از آن منظر که ما این تایپ هواپیما را در کشور نداشته‌ایم امکاناتی در این حوزه نداشته‌ایم، البته سازمان هواپیمایی کشوری امکاناتی در این حوزه تامین کرده است.

وی افزود: fdr هواپیما آسیب دیده است و نیاز به ترمیم دارد.

اسلامی تصریح کرد: هیچ حساسیتی درباره جعبه سیاه نداریم و موضوع در کمیته بررسی سانحه توسط ایران و اوکراین در حال بررسی است و قطعا با هماهنگی این دو کشور تصمیم گرفته می‌شود که در صورت بروز مشکل در بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه این کار در کشور ثالث انجام شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۶°