احکام جاسوسان محیط زیستی قطعی شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 13 آذر 1400
کد خبر : ۷۶۹۲۵۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
سخنگوی قوه قضائیه از قطعی شدن آراء متهمان جاسوسی برای امریکا در پوشش فعالیت های محیط زیستی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بیستمین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی به عنوان سخنگوی قوه قضائیه امروز سه شنبه برگزار شد.
 
اسماعیلی در ابتدای این نشست گفت: در گام دوم انقلاب بنا بر رهنمود مقام معظم رهبری و فرمایشات ایشان به دنبال ساختن ایرانی قوی هستیم.
اسماعیلی ادامه داد: ایران قوی با حاکمیت قوی و مردمی قوی شکل می‌گیرد بدین منظور باید دولت قوی، مجلس قوی، قوه قضاییه قوی، نیرو‌های مسلح قوی، دانشگاه و فرهنگ و اقتصاد قوی داشته باشیم.
سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: آن چه به عهده قوه قضاییه است این است که در این برهه حساس قوه قضاییه قوی بسازیم.
وی درباره شاخص‌های ایران قوی افزود: صلابت و اقتدار، تامین امنیت و عدالت برای جامعه، حفظ حرمت و کرامت انسانی، برخوردار از سلامت درون قوه‌ای و نیز برخوردار از اعتماد و حمایت مردم ویژگی‌های قوه قضاییه قوی است.
اسماعیلی تصریح کرد: به عبارت ساده، قوه قضاییه قوی یعنی قوه قضاییه مردمی.
وی با اشاره به برخی اقدامات قوه قضاییه در خصوص مردمی بودن گفت: اقدام اخیر قوه قضاییه در تدوین و ابلاغ دستورالعمل مشارکت و همکاری نهاد‌های مردمی با قوه قضاییه، حضور ریاست قوه قضاییه و اعضای شورای قضایی در مراسم اربعین حاج قاسم سلیمانی به عنوان مردمی‌ترین قهرمان ملی و بین المللی عصر حاضر، دیدار رییس قوه قضاییه با خانواده‌های متدین و مظلوم جانباختگان مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی در کرمان، بازدید رییس قوه قضاییه و هیات همراه از زندان زنان، سفر‌های متعدد استانی و شنیدن سخنان مردم در دیدار‌های مردمی از صیادان بوشهری تا کارگران گمرک و اقشار مختلف مردم در این دیدارها، ٢٠ ساعت کار مستمر در سفر استانی بوشهر بدون وقفه و استراحت هه همه این‌ها نمونه‌هایی از فرایند تقویت و توسعه مردمی شدن در قوه قضاییه است.
سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: مردم را باور داریم و خود را خدمتگزار مردم می‌دانیم و در عمل اثبات می‌کنیم برای مردم شأن و حرکت قائل هستیم.

حمایت قوه قضاییه از اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی
اسماعیلی با بیان اینکه امروز ٢٩ بهمن به جهت سالروز اعلام سیاست‌های مقاومتی در تقویم روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی است، گفت: همه تلاش ما در دوران تحول در قوه قضاییه حمایت از کارآفرینی و تحقق اقتصاد مقاومتی است و مسئولان قضایی به این مهم باور و اعتقاد دارند و عملکرد قوه قضاییه در سال اخیر دلیل این مدعا است.
وی افزود: باید با صلابت و اقتدار چوب‌های فساد و ناکارآمی را از لابه لای چرخ تولید خارج کرد و این اقدام گاهی در پیگیری برای اصلاح ساختار‌های فسادزا است، گاهی در حمایت از تولید و اشتغال و حمایت از سرمایه گذاری و گاهی در حمایت از مدیران جسور و شجاع و جهادی است که در مسیر دور زدن تحریم‌ها فعالیت می‌کنند.
 
قطعی شدن احکام جاسوسان
اسماعیلی در ادامه اظهار داشت: براساس رأی صادره، مراد طاهباز فرزند قاسم به جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا به ١٠ سال حبس و رد وجوه دریافتی از دولت آمریکا محکوم شده است.

اسماعیلی افزود: نیلوفر بیانی فرزند یوسف به جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا به ١٠ سال حبس و رد وجوه دریافتی از دولت آمریکا محکوم شده است.

وی اضافه کرد: هومن جوکار فرزند هوشنگ به جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا به هشت سال حبس و طاهر قدیریان به جرم همکاری با دولت مخاصم آمریکا به هشت سال حبس محکوم شده اند.

اسماعیلی اظهارداشت: سام رجبی تبریز فرزند پرویز به ۶ سال حبس، سپیده کاشانی به ۶ سال حبس، امیرحسین خالقی حمیدی به جرم جاسوسی به ۶ سال حبس و عبدالرضا کوهپایه به جرم اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنتی به ۴ سال حبس محکوم شده اند.

برخی محکومیت‌های قطعی برای مفسدان اقتصادی
سخنگوی قوه قضاییه اظهارداشت: در حد فاصل نشست قبلی سخنگویی تا امروز بیش از ۵۰ نفر از مفسدان اقتصادی محکومیت قطعی حاصل کردند و همین امروز فهرست این ۵۰ مفسد اقتصادی توسط مرکز رسانه قوه قضاییه در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در آرای صادره، حمیدرضا مرادی فرزند هدایت به جرم اخلال در نظام ارزی به صورت عمده به تحمل ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، رد یک میلیون و ۸۹ هزار یورو در حق بانک ملت، ۷۹۲ هزار یورو در حق بانک سپه و جزای نقدی به مبلغ ۱۲ میلیارد تومان محکوم شده است.

اسماعیلی افزود: محمد نائینی تهرانی به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی به تحمل ۱۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، رد یک میلیون و ۸۹ هزار یورو در حق بانک ملت و ۷۹۲ هزار یورو در حق بانک سپه و جزای نقدی معادل ۱۲ میلیارد تومان محکوم شده است.
 
وی اضافه کرد: امیرخسرو علایی به جرم اخلال در نظام ارزی به تحمل ۱۰ سال حبس، شلاق و رد مال، مرتضی فلاح اشتری فرزند احمد به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی به تحمل دو فقره ۲۰ سال حبس، شلاق، رد مال و جزای نقدی، مهرداد داودی به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی به تحمل ۱۰ سال حبس، رحیم تبریزی میاندوآب به جرم مشارکت در اخلال ارزی به تحمل ۱۲ سال حبس و ۱۰۰ میلیارد ریال جزای مالی و مهرداد صفری به جرم اخلال در نظام ارزی به تحمل ۱۲ سال حبس محکوم شده اند.

سخنگوی قوه قضاییه با دعوت از مردم برای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: ایران قوی، مجلس قوی می‌خواهد که نمایندگان متدین، انقلابی، شجاع، جهادی و عدالت محور و برخوردار از پشتوانه قوی مردمی به مردم خدمت کنند.

اسماعیلی با بیان اینکه در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی هستیم، افزود: از عموم مردم با هر فکر، سلیقه و گرایش سیاسی دعوت می‌کنم، آگاهانه در انتخابات شرکت کنند و در این مسیر هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست.
 
وی خاطرنشان کرد: مشکلات و گلایه‌ها به جای خود، اما فرهنگ ما به هیچ عنوان با انزوا و بی تفاوتی سازگاری ندارد.

شهروند ایرانی از آلمان به کشور بازگشت
سخنگوی قوه قضاییه درباره بازگرداندن شهروند ایرانی از آلمان به کشور گفت: متأسفیم که یکی از شهروندان ایرانی که فعالیت‌های تجاری انجام می‌داد ابتدا در آمریکا برای او پرونده‌ای تشکیل شد و تحت تعقیب دولت آمریکا قرار گرفت؛ علی رغم اینکه در آمریکا نبود و کاری با آمریکا و آمریکایی‌ها نداشت.

وی ادامه داد: این فرد در آلمان بازداشت شده بود و آمریکایی‌ها اصرار داشتند او را به آمریکا منتقل و محاکمه کنند و تلاش وزارت خارجه و قوه قضاییه منجر شد تا این شهروند ایرانی به کشور بازگردد.

اسماعیلی افزود: در این گونه موارد تبادل مجرمان انجام می‌شود و یک تبعه آلمانی که قبلا از مناطق ممنوعه عکسبرداری می‌کرد و در دادگاه به تحمل سه سال حبس محکوم شده بود، در یک فرایند قضایی اعلام کردیم که حاضر هستیم این محکوم را به آلمان تحویل و شهروند ایرانی را به کشور بازگردانیم.

وی اضافه کرد: اصرار داشتیم ابتدا شهروند ایرانی به ایران بیاید و از این رو روز یکشنبه تبعه ایرانی از آلمان وارد کشور شد و روز دوشنبه با استفاده از ظرفیت‌های قانونی تبعه آلمانی را به کشورش بازگردانیم.

برگزاری دادگاه طبری تا پایان سال
سخنگوی قوه قضاییه در مورد آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده طبری گفت: تحقیقات در این پرونده تقریبا تمام شده است و تا قبل از پایان سال دادسرا تصمیم نهایی را می‌گیرد.
وی افزود: پیش بینی‌ها انجام شده و در روز‌های اول اسفند پس از صدور کیفرخواست، جلسات محاکمه برگزار شود.
 
امیر آلمانی بازداشت شد
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره رسیدگی به پرونده لیدر‌های اغتشاشات آبان گفت: جمعی از عناصر اصلی اغتشاش‌ها در استان‌های مختلف شناسایی شدند.
وی ادامه داد: از کسانی که اموال عمومی را تخریب و امنیت مردم را خدشه دار کردند، تعداد زیادی شناسایی و پرونده‌های زیادی از این افراد رسیدگی و مجازات‌های قانونی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. در این پرونده‌ها حکم بدوی صادر شده و در فرایند تجدیدنظر است.
اسماعیلی به یکی از پرونده‌های اغتشاشات در تهران اشاره کرد و افزود: باند تبهکار معروف به «امیر آلمانی» که از اراذل و اوباش بودند و در اغتشاشات حضور داشتند، یکی از این گروه‌ها بود.

وی توضیح داد: آن‌ها بانک و پمپ بنزین آتش زدند و از اقدامات خرابکارانه خود فیلمبرداری و برای شبکه‌های خارجی ارسال کردند. این متهمان به ترکیه فرار کرده بودند که دوباره به ایران برگشتند و بازداشت شدند.
اسماعیلی اظهارداشت: در تحقیقات مشخص شده فرد معروف به امیر آلمانی مدتی در کمپ پناهندگان آلمان بوده و در آن کمپ با عناصر گروهگ نفاق همکاری داشته است. این فرد و این تیم در حوادث آبان ماه میدانداری و این جنایات را سردمداری کردند.
سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: طبیعی است این دسته از تبهکاران متناسب با اعمال مجرمانه خود باید مجازات شوند.
وی اضافه کرد: حکم بدوی در این پرونده صادر شده، اما چون هنوز قطعی نشده از بیان جزئیات معذور هستم.

اسماعیلی اظهارداشت: در این پرونده کیفرخواست صادر شده است و محاکمه ۱۳ اسفند برگزار می‌شود و این افراد در زندان هستند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۷.۹۹°