لاریجانی: مجلس رکن مهم مردم‌سالاری دینی است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:58 - دوشنبه 12 خرداد 1399
کد خبر : ۷۶۹۳۹۴
تاریخ انتشار : جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قطعا مجلس به عنوان یکی از ارکان تصمیم‌گیری نظام و خانه ملت و رکن مهم مردم سالاری دینی جایگاه مهمی برای تصمیم‌گیری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علی لاریجانی روز جمعه با شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، درقم، در گفتگو با خبرنگاران با تبریک این روز سرنوشت ساز به ملت ایران اظهار داشت: مردم با حضور درانتخابات و انداختن رای خود درصندوق، دو کار انجام می‌دهند اول، سازمان کشور را برای اداره بهتر امور تقویت می‌کنند و دوم اینکه پشتیبانی سیاسی و امنیتی از کشور می‌نمایند.
 
وی افزود: در روز‌های اخیر آنچه خیلی تکرار شده ازسوی مسئولان آمریکایی و رسانه‌هایشان تلاش برای مایوس کردن مردم برای شرکت درانتخابات است. می‌خواهند از این ظرفیت استفاده کنند و بعد فشار‌های خود را علیه ملت ایران گسترش دهند
وی ادامه داد: بنابراین رای دادن هر ایرانی که حدود نیم ساعت تا یک ساعت به طول می‌انجامد هم کارآمدی سیستم کشور برای حل مسایل را نشان می‌دهد، هم انتخاب افراد شایسته که مورد نظر مردم عزیز است محقق خواهد شد.
لاریجانی گفت:نکته بعد این که حریف را پس می‌زند وقتی میزان مشارکت مردم افزایش یابد طرف مقابل مجبور است که به همان میزان از خواسته‌های خود صرف نظر کند و آن را کاهش دهد.
وی بیان کرد:از این جهت امروز روز بسیار مبارکی برای ملت ایران است، امید است نتیجه انتخابات نیز مورد رضایت خداوند متعال قرار گیرد.
وی ادامه داد: قطعا مجلس به عنوان یکی از ارکان تصمیم گیری نظام و خانه ملت و رکن مهم مردم سالاری دینی جایگاه مهمی برای تصمیم گیری است
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: فرض کنیم بودجه کشور هرسال باید در مجلس تصویب شود این که چه مقدار به روستا‌ها برسد، چه مقدار برای کار‌های زیر بنایی و حل مسایل تولیدی، چه مقدار برای پرداخت یارانه‌ها همه این‌ها در مجلس تصویب می‌شود.
وی بیان کرد: لایحه این امور باید در مجلس بیاید و تصمیم گیری شود، موضوع مسکن از جمله مسائلی بود که در همین مجلس بحث شد و راهکاری که اکنون در آن مطرح است برای خانه دار شدن افرادی که خانه ندارند، مسکن ایجاد شود یا زمین در شهر و روستا در اختیارشان قرار گیرد در مجلس تصمیم گیری شده‌است.
وی ادامه داد: این که جوانان ما در روستا‌ها بتوانند شغل مناسب داشته باشند و مجبور به مهاجرت نشوند در مجلس تصمیم گیری شد که از صندوق توسعه ملی و اعتبارات بانک‌ها تسهیلات ارزان قیمت داده شود تا در حاشیه روستا‌ها با ایجاد صنایع اشتغال برای مردم بومی فراهم شود.
لاریجانی گفت: بنابراین تصمیمات مهمی که به زندگی روزمره مردم مربوط است و یا تصمیماتی که به آینده کشور مربوط است در مجلس تصویب می‌شود.
وی بیان کرد: در همین قانون برنامه ششم شورای معادنی که برای استان‌ها درنظر گرفته شد برای این بود که دیگر کسی لازم نباشد از استان برای تصمیم گیری و سرمایه گذاری در معدن به تهران مراجعه کند.
وی ادامه: همچنین قانون تسهیل فضای کسب و کار این اختیار را به استانداران داد تا با امکاناتی که در استان‌ها است سهمی را برای سرمایه گذاری در استان‌ها داشته باشند.
رئیس مجلس گفت: بنابراین حضور پرشور مردم در پای صندوق‌ها رای و پشتیبانی جدی از مجلس و انجام انتخاب‌های شایسته‌ای داشته باشند بر اساس ملاک‌هایی که رهبر معظم انقلاب به آن اشاراتی داشتند، آن وقت مجلس از قوت خوبی برای حل مسائل مردم برخوردار خواهد بود و هم می‌تواند دشمن را به عقب براند.
وی بیان کرد: نمره مجلس دهم در موضوعات مختلف متفاوت است، بیش از ۲۰۰ قانون در مجلس تصویب شد که بسیار مهم است مانند قانون مربوط به استاندارد، قانون هوای پاک، قانون خاک، قوانین برای تسهیل کسب و کار این مجموعه قوانین ریل گذاری برای آینده کشور در بخش‌های مختلف است.
وی ادامه داد: قانون تجارت که قانون مادر است، قانون ارزش افزوده، قانون بانک همه از این دست هستند، یعنی مجلس محلی است که مسایل کلان کشور در آن مورد بررسی و تبادل نظر قرار می‌گیرد.
لاریجانی گفت: درکنار این بحث نظارت است، بحث سئوال از رییس جمهوری در همین رابطه با نظارت بود، بحث سئوال و استیضاح وزرا در همین رابطه نظارت بود، که آیا بخش‌های اجرایی کشور وظیفه خود را به درستی انجام می‌دهند.
وی بیان کرد: بعد نظارتی در مجلس موضوعی است که بخش‌های اجرای کشور را مورد بررسی قرار می‌دهد که کار خود را درست انجام می‌دهند یا نه و اگر غیر این است آنان را به ریل اصلی برگرداند.
وی ادامه داد: بخش دیگر دیوان محاسبات است که نظارت مستمر بر نظام بودجه ریزی دارد و کار خود را انجام می‌دهد و مرتب گزارش می‌دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از برگزاری انتخابات نیز در اولین جلسه مجلس تفریق بودجه مورد بررسی قرار می‌گیرد یعنی نمایندگان اشکالات اجرایی در بودجه را متوجه می‌شوند و بر اساس آن قانون بودجه بعدی را مورد ملاحظه قرار می‌دهند.

فرایند رای گیری در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ساعت هشت صبح امروز جمعه دوم اسفندماه در سراسر کشور آغاز شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°