انتقام کثیف با کرونا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:11 - شنبه 16 فروردين 1399
کد خبر : ۷۶۹۵۹۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
یکی از مباحث مهم در نشست وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی گروه ۲۰ در ریاض تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد چین وبه تبع آن اقتصاد جهان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ترس از بیماری جدید یا ناشناخته مثل کرونا طبیعی است، اما نباید با بازنشر اخبار و اطلاعات نادرست و غیر موثق به ویژه از طریق فضای مجازی باعث اضطراب و نگرانی در جامعه شد. محدود کردن منابع کسب اطلاعات و استفاده از منابع موثق ترس و نگرانی ناشی از کرونا را به میزان زیادی کاهش می دهد.
کرونا بیشتر یک ویروس رسانه ای، اقتصادی و سیاسی است تا یک ویروس.
یکی از مباحث مهم در نشست وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی گروه ۲۰ در ریاض تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد چین وبه تبع آن اقتصاد جهان است.
این نشست در روز‌های سوم و چهارم اسفند ماه برگزار شد. عمده اخبار و گزارش‌های که تاکنون در رسانه‌ها منتشر شده بر تاثیر منفی شیوع کرونا بر اقتصاد چین و اقتصاد جهانی دلالت دارد و در نشست گروه ۲۰ نیز دستکم سه عضو این گروه یعنی چین، کره جنوبی و ایتالیا به شدت با آن دست به گریبان هستند. با وجود اینکه چین دومین اقتصاد جهانی محسوب می‌شود، اما درسطح محدود دراین نشست شرکت کرد که این می‌تواند هم نشانه‌ای از آثار روانی شیوع کرونا بر مقامات چینی و هم احتمالا شاخصی از ناخرسندی چین از میزبان اجلاس باشد که هم پیمان راستگرا‌ها و اوانجلیست‌های حاکم بر امریکا به رهبری ترامپ است که از زمان به قدرت رسیدن همه تلاش و توان خود را برای زمین زدن چین و جلوگیری از تبدیل آن به قدرت اول اقتصادی بسیج کرده اند و درراستای افکار آخر الزمانی و نژادپرستانه خود از هر ابزار و شیوه غیرانسانی ولو ویروس کرونا بهره می‌گیرند. حتی اگر امریکا در تولید و شیوع این ویروس دست و نقش نداشته باشد، اما بیشترین بهره برداری را از شیوع آن در چین بعمل اورده است. عربستان هم دست کمی از امریکا و اوانجلیست‌ها نداشته و ندارد و همان کاری که امریکایی‌ها و ترامپی‌ها در سطح کلان علیه چین انجام دادند در سطح منطقه علیه ایران به عنوان یکی از شرکای چین انجام داده اند و با تبدیل ویروس کرونا به سلاح سیاسی و تبلیغاتی برای انتقام گیری از ایران به یکی از بازی‌های کثیف دست زدند و از این طریق در روند مقابله با این بیماری اخلال ایجاد کردند. اگر کسی خط خبری و تبلیغاتی رسانه‌های وابسته به سعودی که به زبان‌های عربی و یا فارسی عیله ایران پخش می‌کنند، نگاه کند به روشنی به این بازی کثیف سعودی‌ها پی می‌برد که چگونه با جعل و یا تحریف اخبار با روحیه و احساسات افکار عمومی بازی می‌کنند و با ایجاد وحشت از شکست‌های خود انتقام می‌گیرند. گذشته از این، برخی نشانه‌ها حاکی از این است که عربستان با سوء استفاده از احراز ریاست خود بر سازمان منطقه‌ای بهداشت جهانی بر آمار مبتلایان خود سرپوش گذاشته و به یک سیاسی کاری جدید دست زده است. در چند روز گذشته محور و تمرکز تبلیغات خارجی علیه ایران براین مبنا استوار بوده که، چون قم شهر مذهبی است لذا این شهر به مرکز شیوع کرونا تبدیل شده است با این منطق این سوال پیش می‌آید که پس چطور عربستان با وجود دارا بودن اماکن مشابه حتی یک بیمار نداشته است. آنهم در شرایطی که با چین هم مراوده تجاری و اقتصادی دارد ضمن اینکه استاندارد‌های بهداشتی در ایران به مراتب از عربستان بالاتر است و شکاف طبقاتی گسترده در عربستان مانع از این می‌شود که اکثریت جمعیت از خدمات رفاهی برابر بهره‌مند شوند. درمجموع هرچند نگرانی از آثار کرونا بر نشست گروه ۲۰ در ریاض سایه افکنده بود و مدیر صندوق بین المللی پول از بازگشت اقتصاد چین به وضعیت عادی در سه ماهه دوم سال جاری خبر داده، اما با توجه به سیاسی کاری و بازی کثیف برخی از اعضای این گروه از جمله امریکا و عربستان در تبدیل ویروس کرونا به سلاحی برای انتقام از رقبای خود هنوز نمی‌توان از چشم انداز روشن در این زمینه سخن گفت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۱۹°