ده‌ ها میلیون ماسک این هفته وارد بازار می‌شود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:42 - سه‌شنبه 12 فروردين 1399
کد خبر : ۷۶۹۷۷۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱
رئیس سازمان غذا و دارو از ورود ده‌ ها میلیون ماسک خارجی از انواع مختلف طی امروز و روز‌های آینده به کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علاوه بر مراکز بهداشتی- درمانی در داروخانه‌ ها نیز توزیع می‌شود.

شانه ساز امروز شنبه افزود: چند ده میلیون ماسک خارجی طی امروز و یکی، دو روز آینده وارد کشور می‌شود و به سرعت با اولویت مراکز بهداشتی- درمانی و بعد داروخانه‌ها در کشور توزیع می‌شود و بعد به بخش صنایع داده می‌شود.

وی ادامه داد: جلسه مفصلی نیز با تولیدکنندگان ماسک برگزار کردیم.
 
شانه ساز  گفت: سازمان غذا و دارو نیز هر مشکل و مانعی در مسیر تولید ماسک باشد بر می‌دارد و هر چقدر که تولیدکنندگان ماسک در کشور تولید داشته باشند به صورت تضمین شده از آن‌ها خریداری می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بخشی از ماسک‌ های تولید شده را هیئت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت به صورت متمرکز خریداری می‌کند تا در مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان‌ها توزیع کند و بقیه ماسک‌های تولیدی نیز از طریق شرکت‌های پخش رسمی در داروخانه‌ها توزیع می‌شود تا همه مردم دسترسی داشته باشند.

وی ادامه داد: در هفته گذشته تولیدات ماسک که در کشور  موجود و حتی بیش از ۲۰ درصد نیز افزایش تولید داشتیم، اما این ماسک‌ها با اولویت مراکز بهداشتی- درمانی توزیع شد و خرید و فروش آن در داروخانه‌ها ممنوع شده بود، چون بیماران بستری در بیمارستان‌ها و کادر پزشکی و پرستاری بیشتر به ماسک نیاز  و گلایه‌هایی هم داشتند که این مشکل بر طرف شد.

شانه ساز افزود:، اما با افزایش تولید و نیز واردات ماسک به کشور، ممنوعیت خرید و فروش ماسک در داروخانه‌ها برداشته شد و بعد از خرید متمرکز ماسک، هیئت امنای ارزی، بقیه ماسک‌های تولیدی و وارداتی به شرکت‌های پخش داده می‌شود تا در داروخانه‌ها توزیع شود.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر تولیدات داخلی حجم قابل توجه چند ده میلیونی ماسک نیز از کشور‌ها و منابع مختلف خریداری شده و به مرور وارد کشور می‌شود و برای توزیع عمومی از طریق شرکت‌های پخش رسمی در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: اولویت توزیع ماسک در هفته گذشته مراکز بهداشتی-درمانی و توزیع رایگان در استان‌هایی مثل قم و گیلان بود که بیشتر درگیر بیماری کووید ۱۹ یا ویروس کرونای جدید بودند، اما با اجازه وزیر بهداشت ماسک‌ های تولیدی و وارداتی در هفته جاری وارد داروخانه‌ها می‌شود.
 
این ماسک‌ها از انواع مختلف است و ماسک‌های سه لایه و N ۹۵ را شامل می‌شود و با قیمتی که وزارت بهداشت تعیین می‌کند توزیع می‌شود.

شانه ساز گفت: با توجه به اینکه ماسک‌ ها انواع مختلفی دارند و از منابع و کشور‌های مختلفی تهیه می‌شوند ممکن است قیمت‌های متفاوتی داشته باشند.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: در هفته گذشته بیش از ۲۰ درصد تولید ماسک به وضعیت معمول و قبل از مساله ویروس کرونا افزایش پیدا کرد.
 
تولیدات داخلی به طور کامل خریداری و در مراکز - بهداشتی- درمانی توزیع شد، اما با توجه به نیاز کشور و شرایط فوق العاده‌ای که ایجاد شد با اینکه تولیدکنندگان ماسک با ۱۲۰ درصد ظرفیت مشغول تولید هستند، اما واردات ماسک نیز انجام شد و این هفته با توزیع آن در کشور مشکل کمبود ماسک بر طرف می‌شود.

شانه ساز گفت: تولید ژل و محلول‌های ضدعفونی هم با اختیاری که به دانشگاه‌های علوم پزشکی برای صدور مجوز داده شده، افزایش می‌یابد و به میزان کافی طی روز‌های آینده تولید و توزیع می‌شود.
 
با تفویض اختیاری که به معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی داده ایم، دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند هر اقدامی که برای سرعت بخشیدن به تولید ژل و محلول‌های ضدعفونی لازم است از جمله افزایش تولید و توزیع الکل انجام دهند.
 
اقداماتی که در گذشته به طور معمول زمان بر بود و حتما باید در ستاد سازمان غذا و دارو مجوز‌های آن صادر می‌شد، اما در شرایط فعلی با آموزشی که داده شده در استان‌ها انجام می‌شود تا کمبود این اقلام به سرعت بر طرف شود.

وی گفت: برای افزایش تولید این محصولات به برخی تولیدکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی نیز مجوز داده شده است که محصولات خود را تغییر دهند و محلول و ژل ضدعفونی تولید کنند تا کمبود این اقلام بر طرف شود.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: البته توزیع ژل و محول‌های ضدعفونی کننده زیر نظر ستاد سازمان غذا و دارو و هیئت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت انجام می‌شود تا تعادل در توزیع این اقلام وجود داشته باشد و این طور نباشد که، چون کارخانه تولید یک محصول در یک استان است، آن استان ذخایر طویل المدت چند ماهه داشته باشد و به استان دیگر نرسد.
 
وزیر بهداشت هم با دستگاه‌های قضایی و نظارتی هماهنگ کرده است که توزیع محلول و ژل‌های ضدعفونی با هماهنگی سازمان غذا و دارو انجام شود و تخلفی صورت نگیرد.

شانه ساز در مورد کیت تشخیص بیماری ناشی از کرونا نیز گفت: در مورد کیت تشخیصی نیز پیشنهاد‌های خوبی برای واردات داریم که در حال بررسی است.
 
ضمن اینکه تولید داخل آن نیز مراحل نهایی را طی می‌کند و اگر تاییدیه‌های لازم را از وزارت بهداشت بگیرد.
 
کیت تشخیصی تولید داخل را نیز خواهیم داشت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۶°