ترکیه: حمله به کاروان ما عمدی بود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:40 - پنجشنبه 26 تير 1399
کد خبر : ۷۶۹۷۷۹
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
نماینده ترکیه در نشست فوق العاده شورای امنیت، حمله اخیر به کاروان نظامیان این کشور در شمال سوریه را اقدام عمدی جنگنده های روسیه و سوریه دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل، در نشست فوق العاده شورای امنیت که براسی بررسی اوضاع ادلب سوریه برگزار شد، حمله به کاروان نظامیان ترکیه در شمال سوریه را عمدی دانست.
 
این نشست به درخواست امریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، بلژیک، استونی و جمهوری دومینیکن برگزار شد و فریدیون سینیرلی‌اوغلو، نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل متحد اظهار داشت: ما خواهان جنگ نیستیم، اما اگر امنیت کشورمان تهدید شود در استفاده از قدرت خود لحظه‌ای درنگ نمی‌کنیم.

وی افزود: در پی حملات هوایی اخیر به ادلب که ۳۳ سرباز ترکیه کشته شدند، تصاویر و مسیر‌های راداری نشان می‌دهند که هنگام این حمله، هواپیما‌های سوریه و روسیه در حال پرواز در منطقه بوده اند.

سینیرلی‌اوغلو با ادعای اینکه "نیرو‌های ترکیه در آن منطقه تنها بودند و آگاهانه و به عمد هدف حمله قرار گرفتند"، اظهار داشت: "به رغم اینکه در مورد محل حضور کاروان ترکیه با نیرو‌های روسی هماهنگی صورت گرفت و پس از اولین حمله بلافاصله به آن‌ها هشدار داده شد، اما حملات هوایی ادامه یافت".

پیش از این مقامات مسکو اعلام کرده بودند که نیرو‌های ترکیه در میان عناصر تروریستی در ادلب بودند.

نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل متحد با اشاره به ادامه گفتگو‌ها با مسکو و حضور یک هیئت روسی در آنکارا گفت: "ما یک بار دیگر به طرف روسی گفته ایم که مراکز دیده‌بانی خود در ادلب را ترک نخواهیم کرد و به تقویت نظامی ادامه خواهیم داد".

سینیرلی‌اوغلو در بخشی از سخنانی خود با طرح این ادعا که، "همه باید این را به وضوح درک کنند که سربازان ما جان غیرنظامیان در ادلب را نجات می‌دهند"، افزود: تداوم حضور ترکیه در ادلب تنها تضمین کننده ادامه کمک‌های بشردوستانه به این منطقه است. دولت دمشق و حامیان آن خواهان کشاندن ترکیه به یک جنگ هستند. ما خواهان جنگ نیستیم، اما اگر امنیت کشور تهدید شود، در مقابل اقدامات تحریک آمیز لحظه‌ای درنگ نمی‌کنیم و به آن پاسخ می‌دهیم".

وی خطاب به اعضای شورای امنیت با بیان این که ترکیه به منظور جلوگیری از وقوع درگیری نظامی حداکثر خویشتن‌داری را نشان می‌دهد، تاکید کرد: ''همه این تلاش‌های ترکیه به نمایندگی از جامعه بین المللی به منظور حفاظت جان میلیون‌ها غیرنظامی صورت می‌گیرد. همه شما از ما بخاطر تلاش‌های وصف ناپذیرمان تشکر می‌کنید، اما انتظار قدردانی از شما را نداریم بلکه می‌خواهیم در این مسئولیت سهیم شوید. سرنوشت میلیون‌ها غیرنظامی مسئولیت مشترک ماست.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °