کاهش ۵۵ درصدی جرایم "فیشینگ" با اجرای رمز دوم پویا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:54 - سه‌شنبه 17 تير 1399
کد خبر : ۷۶۹۸۰۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۸
رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا: با اجرایی شدن سرویس رمز دوم پویا، از 21 بهمن 98 تا امروز 55 درصد نرخ رشد جرایم که سهم جرایم فیشینگ نیز 65 درصد کل جرایم بوده است، کاهش یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

مصطفی نوروزی رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا گفت: طرح رمز پویا از اردیبهشت 97 کلید خورد و در ابتدای خرداد 98 مقرر شد فرایند رمز دوم پویا برای کاربران به صورت اجباری راه اندازی شود و بانکها اپ های مختلف را طراحی کردند و برای استفاده همه مردم بازمهندسی انجام شو و باهمکاری مرکز ملی فضای مجازی و دادستانی کل کشور با همکاری بانک مرکزی سرویس به گونه ای آماده شد تا همه مردم بتوانند از آن استفاده کنند. 

کاهش ۵۵ درصدی جرایم

او افزود: طرح با توجه به باز مهندسی انجام شده از 21 بهمن امسال به صورت  اجباری اجرایی شد و با توجه به اینکه این سرویس 16 روز است عملیاتی شده است که در این تاریخ 55 درصد نرخ رشد جرائم  که سهم جرایم فیشینگ نیز 65 درصد کل جرائم بوده است، کاهش یافته است. 

رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا افزود: همه بانکها سیستم رمز دوم (پویا) را اجرا می کنند. این سرویس به گونه ای تغییر یافت تا مردم هم از "اپ موبایلی" هم "پیامک" و هم "توکن های سخت افزاری " استفاده کنند. همه بانکها ملزم به پشتیبانی سیستم پیامکی برای کلیه مشتریان بانک در سراسر کشور هستند و همه مشتریان بانکی باید تحت پوشش قرار گیرند.

رمز دوم به گونه ای است که برای خریدهای خرد زیر مبلغ 100 هزار تومان از رمز دوم ایستای قبلی نیز استفاده می شود و صرفادر راستای تسهیل ارائه خدمات برای هموطنان بوده است. اما در صورتیکه رمز دوم ایستا مشکلی پیدا کند و در صورت سواستفاده نیز حداکثر تا سقف 100 هزار تومان قابل برداشت است و امکان سواستفاده بیش از آن وجود ندارد.

مصطفی نوروزی رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا گفت: امنیت مطلق نیست و هنوز هم کلاهبرداران از صفحات جعلی استفاده می کنند اما برای کاهش جرایم مردم باید از سیستم رمز دوم پویا استفاده کنند.

او افزود: این سرویس با آموزش در جهت امنیت و آرامش کاربران اجرایی شده است. اصلاح فرایندها تا حدی خواهد بود که امنیت و احساس خوب امنیت برای استفاده از فضای سایبر کشور برای هموطنان تا حد امکان ساده شود.

مصطفی نوروزی رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا گفت: یکی از روش های مورد استفاده فیشرها (حکرها) ارسال لینک به موبایل متناسب با موضات روز است که اگر کاربر وارد لینک مورد نظر شود، صفحه پرداخت باید دکمه ارسال و دریافت رمز پویا را داشته باشد و پیامک ارسال شده فقط از سامانه بانک مرکزی هدایت شده باشد.

او گفت: حتما برای تراکنش های خرد از رمز دوم ایستا استفاده شود. برای جلوگیری از کپی کارت های بانکی بهتر است از دستگاه هایی که "پین پد" دارند استفاده کنند. رمز متعلق به مردم است و فروشندگان بهتر است از دستگاه های "پین پد" استفاده کنند تا مشتری خودش رمز را وارد کند البته این کار نیاز به فرهنگ سازی دارد.

سیدمحمدحسین محمودی کارشناس مسائل بانکی گفت: امار تراکنش ها در شبکه بانکی با اجرایی شدن این سرویس کنترل می شود. در تراکنش های کارت ها نیز که کاهش داشته ایم در حال رایزنی هستیم . 

کاهش ۵۵ درصدی جرایم

تراکنش های کارت به کارت در اپ های موبایلی، حداکثر سقف معافیت 100 هزار تومان قرار داده شده و بیش از آن ملزم به استفاده از رمز ایستا ( رمز دوم پویا) می باشد.

کارشناس مسائل بانکی گفت: رمزی که از طرف بانک تحت رمز پویا ارسال می شود به هیچ وجه رمز ارسال برای واریز به حساب نیست بلکه فقط رمز برداشت از حساب است.

 

برچسب ها: فیشینگ ، کلاهبرداری
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۴°