راه‌های جلوگیری از شیوع ویروس کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 06 مهر 1400
کد خبر : ۷۶۹۸۱۳
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۵
کارشناس بهداشت محیط کار: دفع پسماندهایی مثل ماسک ها یا دستمال یا دستکش های استفاده شده باید به صورت بهداشتی باشد تا موجب شیوع بیماری نشود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر کاظم ندافی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این مطلب گفت: انداختن آب دهان و رها کردن دستمال و ماسک‌های استفاده شده در معابر و محیط خانه می‌تواند موجب شیوع آلودگی و بیماری شود. برای همین ماسک را باید بعد از استفاده  به صورت بهداشتی در کیسه زباله انداخت.

ندافی با بیان این که استفاده از ماسک یک روز است مگر این که مرطوب شده باشد گفت: قبل از دست زدن به ماسک باید دست‌ها را شست.

او به ۲ نوع ماسک بهداشتی و تنفسی اشاره کرد و گفت: ماسک پزشکی یا جراحی که ماسکی ساده است برای مورد کرونا و سه گروه مناسب است یکی کسانی که خودشان بیمارند و کسانی که از بیماران مراقبت می‌کنند و کارکنان مراکز درمانی و ماسک‌های موسوم به فیلتر دار یا ان ۹۷ برای کسانی که خودشان بیمارند مناسب نیست، زیرا دریچه آن‌ها فیلتر ندارد و صرفا یکطرفه به بیرون و برای بازدم است و این نوع ماسک مخصوص آلودگی هواست.

کارشناس بهداشت محیط با بیان این که شستشوی دست حتی در شرایط عادی باید نهادینه شود گفت: باید دست‌ها را مرتب با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه شست و اگر دسترسی به آب و صابون نباشد می‌توان از محلول معروف به وایتکس یا آب ژاول (هیپوکلورید ۵ درصد) استفاده کرد که برای شستشوی سطوح این محلول را باید یه نسبت یک به ۱۰ با آب سرد مخلوط کرد و به مدت یک دقیقه روی سطوح مورد نظر کشید و برای شستشوی دست‌ها این محلول را به نسبت یک به صد باید با آب سرد ترکیب کرد و، چون چربی پوست را می‌برد بعد از آن می‌توان از کرم و مرطوب کننده استفاده کرد.

او تاکید کرد: نباید همزمان با وایتکس از مواد دیگر استفاده کرد زیرا  واکنش شیمیایی ایجاد می کند.

همایون امینی روانپزشک هم ضمن توصیه مردم به رعایت بهداشت فردی و روانی گفت: یکی از راه‌های مقابله با تنش و اضطراب این است که دائم خود را در معرض آن قرار نداد. روزی دو نوبت مثلا صبح و شب آگاهی از اخبار کفایت می‌کند و نباید دم به ساعت پیگیر اخبار و اتفاقات نگران کننده بود و آن را به دیگران هم منتقل کرد.

پیرحسین کولیوند رئیس اورژانس کشور هم با بیان این که تیم‌های عملیات ویژه اورژانس در سراسر کشور در آماده باش اند افزود: در تهران ۵۰ تیم شبانه روز آماده اعزام و انتقال بیماران به مراکز درمانی و ارائه مشاوره به آن‌ها هستند.

کولیوند گفت: روزانه بین ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار مشاوره و راهنمایی همکاران اورژانس ارائه می‌کنند.

او توصیه کرد: هموطنان زمانی تنگی نفس همراه با تب و سرفه داشتند با ۱۱۵ تماس بگیرند و یا با رعایت نکات بهداشتی به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه کنند.

محمدعلی صحراییان نایب رئیس انجمن ام اس ایران هم گفت: بیمارانی که دارو‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند لازم است نکات بهداشتی را بیشتر رعایت کنند، اما آن دسته از بیماران ام اس که دارو‌های تعدیل کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند ریسک آن‌ها مشابه مردم عادی جامعه است و مانند آن‌ها باید رعایت موارد بهداشتی کنند.

او مهمترین نکته را اصل پیشگیری دانست و بر رعایت بهداشت فردی و روانی تاکید کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۹°    ۲۰.۹۹°