ذخیره کافی کیت تشخیص کرونا در ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 26 شهريور 1400
کد خبر : ۷۶۹۸۱۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۶
رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه هفت تیم مختلف برای تشخیص ویروس کرونا تشکیل شده است، گفت: اکنون با ظرفیت هفت برابر، می‌توانیم هر روز ۱۲۰۰ نمونه را در انستیتو پاستور بپذیریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور رازی در استودیو گفت: در این ایام آنچه جالب است اینکه در میان کشور‌های همسایه هیچ یک قدرت تشخیص و شناسایی ژنوم این ویروس را ندارد و باعث افتخار است که ایران تنها کشوری است که اقدام به شناسایی این ویروس کرده است.
دکتر بیگلری گفت: براساس بررسی‌ها، ژنوم ویروس کرونا در ایران کاملاًَ منطبق با ویروسی است که در ووهان چین شیوع یافت، اما در حال بررسی هستیم تا بدانیم طی زمان و شرایط آب و هوایی مختلف چه اتفاقی برای ویروس رخ خواهد داد.
 
آقای علی امیر سوادکوهی در ارتباط تصویری با استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: مبتلایان به ویروس کرونا در چین حدود ۸۰ هزار نفر می‌باشند و از این تعداد حدود ۸۰ درصد افراد دچار مشکل خاصی نمی‌شوند و حتی نیاز به بستری ندارند.
وی تصریح کرد: ۸۰ درصد از مبتلایان به کرونا در چین دارای علائمی همچون سرفه، آبریزش بینی، تب و درد‌های عضلانی هستند که در واقع در این موارد نیازی به بستری شدن ندارند، با این حال بهتر است که شناسایی شده و در وضع قرنطینه قرار بگیرند تا دیگران را آلوده نسازند.
وی ادامه داد: از تعداد ۲۰ درصد باقیمانده باز هم حدود ۱۵ درصد نیازمند بستری در بخش‌های ویژه نیستند و می‌توان گفت در حقیقت فقط پنج درصد از مبتلایان در وضعیت حاد ریوی قرار دارند، اما باز هم از این تعداد دو یا سه درصد در خطر مرگ قرار دارند؛ پس کرونا ویروس، واقعاً قدرت کشندگی بالایی ندارد.
دکتر محمدرضا هاشمیان مدیر بخش ایزوله و قرنطینه بیمارستان دانشوری در سوی دیگر استودیو گفت: در میان نشانه‌های اولیه کرونا؛ شایع‌ترین علامت تب است و سردرد و سرفه‌های طولانی از علائم بعدی این بیماری می‌باشد. وی ادامه داد: در کرونا برعکس آنفلوآنزا، خونریزی در دستگاه تنفسی مشاهده نشده است و روی هم رفته بیماری کرونا هم مانند آنفلوآنزا و ... کشنده است، اما مرگ در کرونا در بازه زمانی کوتاه تری در حال وقوع است.
دکتر هاشمیان تصریح کرد: تنگی نفس از نشانه‌هایی است که به محض رویت، فرد باید برای بستری شدن و رسیدگی اقدام کند. البته درست است که درمان قطعی برای کرونا فعلاً وجود ندارد، اما درمان ترکیبی در بیمارستان‌ها در حال اجراست.
دکتر سوادکوهی در ادامه ارتباط تلفنی با این برنامه در خصوص مرگ پرستار گیلانی در هفته گذشته گفت: این احتمال می‌رود که دلیل مرگ ایشان کرونا باشد.
وی با بیان اینکه در جامعه، جو ترس پراکنده شده است، افزود: مردم باید ترس را کنار بگذارند، ورود کرونا به کشور حقیقت دارد و نمی‌توان از آن فرار کرد، اما ما در این ایام بیکار نبوده ایم و شرایطی یافتیم تا با آن زورآزمایی کنیم. دکتر انوش دهنادی مقدم رئیس بیمارستان پورسینای استان گیلان در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه گفت: باید منتظر سیر صعودی کرونا در هفته‌های آینده باشیم.
وی با بیان اینکه در هفته‌های آینده امکان بروز بیماری کرونا از سمت ناقلین ویروس وجود دارد ادامه داد: استان گیلان هم مانند سایر شهر‌های دیگر با کرونا، بیمارانی را داشت که در مراحل اولیه درمان، بهبود یافته و مرخص شدند و عده‌ای هم در بخش آی سی یو قرار گرفته و تحت مراقبتند و تعدادی هم از میان ما رفتند و فوت کردند. دکتر محمدرضا هاشمیان مدیر بخش ایزوله و قرنطینه مسیح دانشوری در استودیو گفتگوی ویژه خبری گفت: با توجه به بحث سرعت بالای فراگیری بیماری کرونا، بیمارستان مسیح دانشوری امکان جذب و پذیرش بیماران دیگر مناطق را ندارد و بهتر است هر فرد در بخش یا منطقه خودش تحت درمان قرار گیرد، البته منعی برای مراجعه بیماران به بیمارستان مسیح دانشوری نیست.
آقای علیرضا کمره‌ای معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: طبق توافقات اولیه با شبکه آموزش صدا و سیما حدود ۷۰ جلسه آموزش دو هفته‌ای برای جبران تعطیلی مدارس تدوین و تهیه شده است که در حال پخش می‌باشد و تعداد این جلسات از روز دوشنبه به ۸۴ جلسه در هفته خواهد رسید.
دکتر سوادکوهی در ادامه ارتباط تصویری با این برنامه گفت: افرادی که نشانه‌هایی همچون عضلطه درد، تب و حالت سرفه داشتند سریعاً به پزشک مراجعه کنند زیرا این علائم از نشانه‌های اولیه کرونا می‌باشد زیرا باید جلوی پخش بیماری را گرفت.
برچسب ها: کرونا ، کیت تشخیص ، بیگلری
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۹°    ۲۳.۹۹°