پارس جنوبی کل گاز مصرفی خانوار را تامین می کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:41 - جمعه 24 مرداد 1399
کد خبر : ۷۶۹۸۸۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۳
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اینکه هر فاز نیاز یک میلیون خانوار به گاز را تامین می‌کند، گفت: پارس جنوبی کل گاز مصرفی خانوارهای کشور را تامین می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد مشکین‌فام، در گفتگوی ۱۸:۳۰ با بیان اینکه تا پایان امسال ۴۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز میدان پارس جنوبی اضافه می‌شود، افزود: اکنون روزانه ۶۳۰ میلیون متر مکعب گاز در میدان پارس جنوبی تولید می‌شود که ۷۵ درصد گاز موردنیاز کشور است.

او گفت: کار مهمی که امسال در مجموعه پارس جنوبی انجام شد این بود که ۶ سکوی نهایی را تا پایان سال آماده سازی کنیم که از این تعداد ۵ سکو نصب و شنبه آینده تنها سکوی باقی مانده نیز نصب و بهره برداری خواهد شد.

او ادامه داد: همچنین قرار است تا سال آینده پالایشگاه فاز ۱۴ تکمیل شود و واحد اول فاز ۱۱ پارس جنوبی هم تا دو سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تاکید کرد: با افزایش تولید گاز از پارس جنوبی، ایران در برداشت روزانه گاز از قطر پیشی گرفته است. حجم ذخیره درجای گاز طبیعی میدان پارس جنوبی در حدود ۵۱ تریلیون مترمکعب و ذخیره قابل برداشت آن ۳۶ تریلیون مترمکعب برآورد می‌شود.

او ادامه داد: ایران با وجود تحریم‌ها در شرایط بسیار سخت، بخش ایرانی میدان را توسعه داده، اما قطر در تمام این سال‌ها هیچ محدودیتی در همکاری با شرکت‌های خارجی و همچنین دسترسی به سرمایه و تکنولوژی نداشته است.

او درباره میزان برداشت از میادین گازی نیز گفت: هر سکو به طور متوسط گاز ۵۰۰ هزار خانوار را تامین می‌کند و دو سکو در کنار هم یک فاز را تشکیل می‌دهند که مجموعا هر فاز نیاز یک میلیون خانوار را تامین می‌کند.


رضا دهقان - معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت دیگر میهمان برنامه با اشاره به اینکه میادین اصلی مرزی کشور تعیین تکلیف شده و عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده است، گفت: در چند هفته آینده عملیات اجرایی آن‌ها در دریا نیز با نصب نخستین جکت (پایه غول پیکر برای قرارگیری سکو) آغاز می‌شود.

او افزود: در حال حاضر هم کار اجرایی میدان های بلال فرزاد، آزادگان، یادآوران و... مانند گذشته در حال انجام است.
 
دهقان درباره تعداد و رقم های قراداد میادین نیز این طور توضیح داد:
 
 
او در خصوص طرح نگهداشت و ازدیاد برداشت هم تاکید کرد: هدف ثانویه طرح نگهداشت بوده و هدف اصلی طرح اشتغال پایدار بوده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°