سایه روشن تولید و عرضه کالاهای بهداشتی مقابله با کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 26 شهريور 1400
کد خبر : ۷۶۹۹۲۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۵
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشگی سازمان غذا و دارو می گوید: تاکنون ورودی از تولید کنندگان ماسک به سمت وزارت بهداشت کافی حتی مطابق آمار نبوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حسین صفوی  مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشگی سازمان غذا و دارو درباره وضعیت بازار تولید گفت: تا قبل از شیوع بیماری تامین نیازمراکز درمانی و داروخانه ها از طریق شرکت های تولیدی داخلی بود و نیازی به واردات نداشتیم. با شروع بیماری و تقاضای بیشتر مردم، بخشی از انبارهای تولیدی به بهانه صادرات به دست دلالان افتاد و گرانفروشی اتفاق افتادتا جایی ظرف یکی دو روز کمبود ماسک در سطح مراکز درمانی دیده شد.

سایه روشن تولید و عرضه کالاهای بهداشتی مقابله با کرونا

او افزود: ما به عنوان متولی بخش سلامت برای مدیریت وضعیت بعنوان خط مقدم مراکز درمانی را پشتیبانی کنیم اعلام کردیم توزیع ماسک باید تجمیع شود و از طریق هیئت امنای  صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت برای رفع نیاز بیمارستان ها انجام شود و مازاد آن به بازار عرصه شود. 

 صفوی گفت: تاکنون ورودی از تولید کنندگان به سمت وزارت بهداشت کافی حتی مطابق آمار نبوده است. مصرف در 800 مرکز درمانی اعم از بخش خصوصی و دولتی و سایر نهادهادر سطح کشور براورد روزانه حدود  600 هزار عدد است و در سطح جامع نیز با توجه به تولید 200 میلیون عدد ماسک در کشور،  80 درصد در مراکز درمانی و 20 درصد در داروخانه ها توزیع می شده است که اکنوب با توجه به نیاز این عدد  تولید پاسخگو نیست، براورد این است که لازم است  40 میلیون ماسک در هفته عرضه شود.

 آمار تولیدی 13 تولید کننده در یک شیفت کاری 700 هزار ماسک،است اما توان تولید روزانه یک میلیون و پانصدهزار عدد است.

ماسک "ان 95 "قبلا به صورت صنعتی مصرف می شد اما امروز برای بخش ایزوله بیمارستان ها نیاز است. وزارت دفاع و بخش خصوصی در تولید ماسک کمک می کنند.  بعد از شیوع  در چین عده ای سودجو به فکر صادرات بودند که بعد بالارفتن مصرف ماسک جلوی صادرات ماسک گرفته شد.

صفوی گفت: مکشوفات و تولیدات کشور باید در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد و واردات نیز در برای نظارت بیشتر در اختیار وزارت بهداشت است. 3 میلیون و 500 هزار ماسک کشف شده در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته و باید آمار مکشوفات به صراحت در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.

خروجی تولید ماسک باید متناسب با عدد اعلام شده باشد. ملزومات دیگر و لباس های یکسره نیز نیازمند توسعه خروجی تولید است.

مهدی صادقی نیارکی معاون صنایع وزیر صمت گفت: طبق قانون و آیین نامه وزارت بهداشت مسئول تامین و عرضه به عهده وزارت بهداشت است. قبل از بحران 421 هزار عدد در شیف تولید پروانه صادر شده که اکنون به 700 هزار عدد ارتقا یافته است.

سایه روشن تولید و عرضه کالاهای بهداشتی مقابله با کرونا

از هفته گذشته خطوط تولید افزایش ظرفیت یافتند و در تاریخ 5 اسفند به تولید کنندگان ماسک و مواد ضد عفونی افزایش تولید ابلاغ شد. از دستگاه های تعزیرات و سازمان حمایت نیز برای نظارت درخواست همکاری شد که اکنون از تاریخ 11 اسفند در کارخانه های تولید ناظر مقیم داریم که با هماهنگی امکان ترخیص وجود دارد و کل زنجیره ماسک از روز شنبه برای کمک به وزارت بهداشت نظارت و کنترل می شود.

صادقی نیارکی گفت: از ابتدای اسفند گزارشات تولید ماسک گرفته شده است و از روز 11 اسفند نیز با حضور بازرس مقیم باید میزان تولید مشخص باشد. بخش عمده ای از تولیدات کارخانجات به دانشگاه های علوم پزشکی تحویل شده است.

دغدغه اصلی تولید کنندگان نقدینگی برای ادامه تولید است و اینکه پرداخت ها به روز شود.

سایه روشن تولید و عرضه کالاهای بهداشتی مقابله با کرونا

سهراب بهرامی جانشین رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا در ارتباط تلفنی گفت: از همان ابتدای تست اولیه کرونا قرارگاه اقتصادی برای مقابله با قاچا در نیروی انتظامی تشکیل شد و دستور العملی برای وحدت رویه به کلیه استان ها ابلاغ شد.

طبق قانون تا قبل از این مکشوفات به دانشگاه های علوم پزشکی میشد بعد از آن به کل کشور ابلاغ شده کشفیات به هیئت امنای وزارت بهداشت تحویل شود.

سایه روشن تولید و عرضه کالاهای بهداشتی مقابله با کرونا

یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در ارتباط تلفنی گفت: تاکنون 7 میلیون عدد ماسک در 10 روز گذشته کشف و ضیط شده همچنین 85 میلیون و 40 هزار دستکش، 18 تن ژل ضدعفونی و 7 هزار لیتر الکل که با همکاری وزارت صنعت، بهداشت، نیروی انتظامی، سپاه و وزارت دفاع این کار انجام شده است. 

رایگانی گفت: آنچه وزارت بهداشت خواسته تحویل هیئت امنای وزارت بهداشت شده است.

او درباره مجازات تخلفات نیز گفت: به 70 درصد کالا جریمه ریالی و به تخلفات شعب تعزیرات به دادسراهای مراکز استان فرستاده می شود که اشد مجازات نیز در دادسراها و دادستانی ها اعمال خواهد شد.

10 تا 20 سال زندان و با توجه به حجم تخلف در شرایط فعلی می تواند منجر به اعدام نیز بشود.

 رایگانی در ادامه افزود: در دو سه روز اول ناهماهنگی در وزرات بهداشت بود که 2 میلیون ماسک به دانشگاه های علوم پزشکی شد و بعد از هماهنگی بقیه تحویل وزارت بهداشت و هیئت امنا شده است.

 رایگانی افزود: بخش عمده ای از مراکز پلمپ شده داروخانه های شبانه روزی بوده است بنابراین با دادن آدرس تعزیرات در کمترین زمان ممکن مراجعه می کند و جلوی تخلفات را می گیرد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۹°    ۲۳.۹۹°