درخواست اطلاعات و دسترسی باید مبانی حقوقی داشته باشد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:30 - جمعه 14 آذر 1399
کد خبر : ۷۶۹۹۵۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ما درباره بخشی از درخواست‌ها و دسترسی‌هایی که آژانس داشته است ملاحظه‌ای داشتیم که این ملاحظات حقوقی بوده و همیشه بر آن‌ها پافشاری کرده‌ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایسنا بهروز کمالوندی در نشست خبری گفت: دیروز آژانس دو گزارش داد که یکی در ارتباط با مسائل برجامی و دیگری درباره موضوعی که اختلاف بین ما و آژانس بود که این را جدا از گزارش برجامی منتشر کردند. فعالیت‌های ما به طور کامل مشخص شده است. غنی سازی انواع سانتریفیوژها، تحقیق و توسعه آب سنگین در واقع همان گزارش‌های دروغینی است که هر سه ماه یک بار توسط آژانس براساس توافقی که در برجام بوده صادر می‌شود، اما در ارتباط با موضوع دیگری که مدت هاست بین ما و آژانس مطرح است از زمان مرحوم آمانو تا الان بوده است.
وی افزود: ما راجع به بخشی از درخواست‌ها و دسترسی‌هایی که آژانس داشته ملاحظه‌ای داشتیم که این ملاحظات حقوقی بوده است و همیشه بر آن‌ها پافشاری کرده‌ایم از جمله درخواست بعضی اطلاعات در مورد بعضی مکان‌ها البته آن‌ها گفته‌اند سایت، در حالی که سایت نیستند، چون سایت تعریف خودش را دارد. سایت‌هایی است که در آن فعالیت‌های هسته‌ای انجام می‌شود آنچه که مسلم است این است که کشور در پادمان و پروتکل وظایفی دارد که این وظایف را به نحو دقیق انجام می‌دهد کما این که ۱۶ گزارشی که در برجام بوده به طور کامل مؤید این امر است که ما به خوبی تعهدات خودمان را انجام می‌دهیم.
وی ادامه داد:، اما در ارتباط با موضوعی که آژانس گزارش جداگانه داده است این که ما براساس حقوق کشور خودمان به عنوان یک کشور عضو، وقتی مورد سؤال واقع می‌شویم، این سؤال باید یک مبانی مشروع و دقیق تعریف شده در اساسنامه آژانس، توافق پادمانی و متن پروتکل داشته باشد که متأسفانه هیچ کدام از آن‌ها نبود، در زمان مرحوم آمانو هم مطرح شد ما خیلی واضح و با تأکید می‌گفتیم که نمی‌توانیم اطلاعات درباره موضوعاتی که مبهم است و اصالت ندارد مطرح کنیم.

در خواست اطلاعات و دسترسی باید مبانی حقوقی داشته باشد
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: درخواست اطلاعات و دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی باید مبانی حقوقی داشته باشد.
بهروز کمالوندی در نشست خبری با اهالی رسانه گفت: بخشی از این اطلاعات تعریف شده توسط رژیم صهیونیستی در اختیار آژانش بین المللی انرژی اتمی قرار گرفته است و فشار زیادی هم از ناحیه رژیم صهیونیستی چه در دوره مرحوم آقای یوکیو آمانو مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی چه در دوره آقای رافائل گروسی مدیر کل کنونی آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی این‌ها را به عنوان اسناد و مدارکی که اتقان دارد بپذیرد، اما این‌ها در تعاریف پروتکلی و پادمانی نمی‌گنجد.
وی افزود: آنچه مسلم است این که سؤال آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست اطلاعات و دسترسی باید مبانی حقوقی داشته باشد، بدون مبانی حقوقی هیچ کشوری از جمله جمهوری اسلامی ایران نباید اطلاعات و اجازه دسترسی بدهد، این‌ها تعریف شده است و چارچوب حقوقی دارد، بر اساس قرارداد پادمانی و پروتکل الحاقی حتی در توافقات برجامی که یکسری تعهدات را برای پروتکل الحاقی و پادمان پذیرفته ایم مفهومش این نیست که هر سؤالی دارند شما باید جواب دهید، رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند که ۵۵ هزار سند دارد و این سند‌ها باید بررسی شود مفهوم دیگرش این است که باید هر کدام از این سند‌ها را که ادعای رژیم صهیونیستی است جوابگو باشیم و این روش، روش درست و پسندیده‌ای نیست یک کشوری یا یک رژیمی ادعا بکند من از یک راه جاسوسی اطلاعاتی به دست آورده ام.
آقای کمالوندی افزود: آن‌ها گفته اند اطلاعات به دست آمده به وسیله جاسوسی را حالا آژانس بین المللی انرژی اتمی بیاید و رسیدگی کند. آژانس سه نوع درخواست و دسترسی می‌تواند داشته باشد، مبانی پادمان بر اساس ماده ۶۹ پادمان که بین ما و آژانس منعقد شده است، اطلاعاتی را به آژانس می‌دهیم که در اصطلاح به آن REPORT یا همان گزارش می‌گویند که آژانس بعد از آن می‌آید و راستی آزمایی می‌کند، بعد از راستی آزمایی اگر سؤالی داشته باشد مطرح می‌کند بعد از آن هم اگر سؤالی داخل سایت داشته باشد مطرح می‌کند و ما به آن دسترسی می‌رسیم، سپس ما با پروتکل الحاقی مواجه هستیم، در حوزه اول سؤال درباره مواد هسته‌ای است ارتباطی هم با مسائل دیگر ندارد، اما در پروتکل الحاقی آمده است علاوه بر مواد برخی فعالیت‌ها را هم شامل می‌شود. اطلاعاتی ما باید بدهیم که در اصطلاح به آن DECLERATION یا اظهاریه می‌گویند که سالی یک بار باید از نو نوشته و به روز شود و گزارش‌هایی که می‌دهیم می‌تواند مورد سؤال یا مورد بازرسی واقع شود و به اظهاراتی که ما داده ایم دسترسی داشته باشند.
آقای کمالوندی گفت: مورد سومی هم هست که در ارتباط با آژانس می‌تواند دسترسی به هر مکانی که آژانس مشخص کرده باشد داده شود، اما مبانی آن این است که باید اسنادی که به کشور عضو ارائه می‌شود متقن باشد، هر سؤالی نمی‌تواند مطرح شود، چون آژانس یک تشکیلات تحقیقاتی نیست بلکه نظارتی است، باید گزارشی یا اطلاعاتی داده شود، سپس بیاید و اطلاعات را بررسی کند.

مواضع جمهوری اسلامی ایران، محکم است
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران مواضع محکمی است و ما جواب داده ایم.
آقای بهروز کمالوندی در نشست خبری افزود: در پروتکل الحاقی آمده است علاوه بر برخی فعالیت‌ها ما باید اطلاعاتی بدهیم، یک اظهاریه از نو نوشته و به روز شود و گزارش‌هایی که ما می‌دهیم می‌تواند مورد سوال واقع شود و یا مورد بازرسی قرارگیرد.

وی تاکید کرد: برخی موارد متاثر از کار‌هایی است که خلاف قوانین بین المللی توسط رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد که نباید تشویق شود قطعا نباید ما اجازه دهیم که چنین اتفاقاتی رخ دهد یعنی هر سوال، ​هرمطلب و هر موضوعی اگر مطرح باشد کشور‌ها مدام باید برای مطالبی که دشمنان آن‌ها مطرح می‌کنند در حال پاسخگویی باشند که در واقع این موضوع اصلی ما بوده است.
کمالوندی درباره این موضوع که مواضع جمهوری اسلامی ایران مواضع محکمی است گفت: در زمان آقای آمانو مدیرکل سابق آژانس انرژی اتمی متوجه این موضوع شده بودیم به نظرم می‌رسد که فشار‌های آمریکا و اسرائیل است که می‌خواهند از آژانس بین المللی انرژی اتمی سوء استفاده کنند.
وی گفت: من باید بگویم که هر سوال و هر دسترسی، دست آژانس نیست. مجموعه‌ای از سوالات باید براساس اظهاریه‌ها داده و یا مکانی مورد نظر باید مطابق آن سوال مطرح شود، زیرا برخی از موارد و اطلاعات می‌تواند در دسترس عموم قرار گیرد مانند مقاله‌ها و کتاب‌ها و نه اطلاعات جاسوسی، نه اطلاعات تحریف شده توسط رژیم صهیونیستی.
کمالوندی ادامه داد: ​قطعا اگر کشور‌های دنیا بپذیرند که جواب چنین سوالاتی را بدهند هزاران و میلیون‌ها سوال خواهد بود و هزاران دسترسی است که هر کشور باید مدام درگیر این مسایل باشد.
وی با بیان اینکه من فکر می‌کنم بخشی از این مطالب فضاسازی رسانه‌ای است تاکید کرد: بعید می‌دانم که آقای رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چنین مطالبی را بگوید، چون در جایگاه سیاسی نیستند و جایگاه حقوقی دارند و آنچه واقعیت است، این است که ایران دلایل قوی برای پاسخ ندادن دارد و باید عقلا بررسی کنند که حق با چه کسی است ضمن این که با فضاسازی رسانه‌ای فعالیت‌ها تیره و تار نشان داده می‌شود.
کمالوندی گفت:​ همانطور که امروز آقای غریب آبادی پاسخ داد مواضع ما روشن و مشخص است و دلایل این نکته را که چرا نمی‌پذیریم کاملا مشخص است، چون اگر پاسخ گوی هر مطلب باشیم باید تمام عمر در حال پاسخگویی باشیم و من این را نمی‌پذیرم.
وی تاکید کرد: هیچ کشوری تا این حد با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نداشته است و چنین اطلاعات ریزی را به آژانس نداده است.
کمالوندی افزود: من به چند آمار اشاره می‌کنم، ۸۸ درصد بازرسی‌های کل در سال ۲۰۱۹ مختص ایران و ۶۵ درصد بازرسی‌ها و دسترسی بر مبنای پروتکل الحاقی خاص ایران بوده، ۲۹ درصد فعالیت ایران در حوزه نظارتی بوده و ایران بیش از یک پنجم فعالیت آژانس را اختصاص داده است. این یعنی موردی برای پنهان کاری نداریم و همه چیز صلح آمیز است و اصرار بر حقوق خود داریم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۱°