روایت حادثه یا ژانر "بلا"
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۷۶۹۹۹۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۲
بحران حادثه در سینمای آخر الزمان به کشمکش های انسان با طبیعت یا جامعه می پردازد، ابتدای آن یک اتفاق یا حادثه و انتهای آن رسیدن به آرامش و تعادل است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "امیررضا نوری پرتو" منتقد و مدرس سینما در گفتگو با شهر فرنگ به تعریفی از مولفه های "ژانر" پرداخت و گفت: امروز در تعریف های جدید علم سینما حادثه در سینما را یک نوع ژانر بلا و یا حوادث آخرالزمانی معرفی می کنند.

نوری افزود: فیلم هایی از این قبیل را زیر مجموعه های ژانرهای فاجعه دسته بندی می کنند. سینمای تخیلی را اگر بعنوان سینمای مادر در نظر بگیریم سینمای حادثه ای را می توان زیر مجموعه سینمای تخیلی لحاظ کرد.

منتقد سینما افزود: نقطه مشترک این گونه فیلم ها کشمکش است. کشمکش فرد با طبیعت یا فرد با جامعه محور اصلی سینمای حادثه است. وقتی به سینمای امروزی نزدیک می شویم فردیت و قهرمان پروری فیلم ها بیشتر می شود.

او به هراس از ناشناخته گفت و افزود: هراس از حوادث طبیعی مانند فیلم "گردباد"(1996) یا فیلم های گودزیلا در دهه 50 که بیان هراس ژاپنی ها از دو بمب اتمی آمریکایی ها در هیروشیما و ناکازاکی نهفته است.

امیررضا نوری پرتو گفت: در این گونه فیلم ها شخصیت ها به مرور جوان تر و جلوه های ویژه بیشتر می شود. او به تحلیل فیلم"روز پس از فردا" پرداخت که کارگردان آن به ساختن ژانر حادثه ای شهره است.

او به مقایسه فیلم های دهه 90 و دهه اول هزاره سوم پرداخت. نوری پرتو فیلم های این دست از ژانرهای حادثه ای را برگرفته از حوادث جامعه غربی و آمریکایی پرداخت پیزی شبیه به حمله به برج های دوقلوی آمریکا در 2001 است.

منتقد سینما در ادامه به نوع دیگری از "ژانر" حادثه و تحلیل حوادث خیالی پرداخت که محور اصلی آن بجای حوادث طبیعی حمله موجودات فضایی را عامل اصلی برهم زننده اجتماع و آرامش می داند.

مدرس سینما به فیلم های "دنیاها با هم برخورد می کنند، جنگ دنیاها"(اسپیل برگ) و "روزی که زمین ایستاد"اشاره کرد و نقش منجی بودن آمریکا و ردپای آنها را در این دست از فیلم ها بررسی کرد.

برچسب ها: شهر فرنگ ، ژانر ، فیلم
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °