دیدار شمخانی با رئیس جمهور عراق
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 01 تير 1400
کد خبر : ۷۷۰۱۰۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵
دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با رئیس جمهور عراق، بر موضع ایران در حمایت از حاکمیت، استقلال و اراده مردم عراق تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و نماینده رهبر معظم انقلاب در این شورا، در ادامه دیدار‌ها و رایزنی‌های خود در عراق با «برهم صالح» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در این ملاقات بر موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از حاکمیت، استقلال و اراده مردم عراق در همه زمینه‌ها تاکید کرد.

شمخانی ساختار سیاسی عراق را بسیار مترقی و مستحکم عنوان کرد و با اشاره به نوسانات سیاسی و اجتماعی اخیر در این کشور افزود: ملت هوشمند و با فرهنگ عراق که با مجاهدت کم نظیر، فتنه تروریسم تکفیری را به شکست و زبونی کشاندند، مصالح و منافع خود را به خوبی تشخیص می‌دهند و نیازی به حضور و اعمال نظر بیگانگان ندارند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار امیدواری کرد که با مشارکت و سعه صدر مجموعه گروه‌های سیاسی و جناح‌های قومی و مذهبی هرچه سریع‌تر دولت برامده از خواست و اراده مردم عراق اداره امور کشور بر عهده بگیرد.

شمخانی در پایان بر اراده رهبران عالی دو کشور برای توسعه مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاکید کرد و از مساعی رئیس جمهور عراق برای شتاب بخشیدن به توافقات دو کشور در مسائل راهبردی قدر دانی کرد.

برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز در این ملاقات با تاکید بر اینکه عراق کشوری مستقل با حاکمیتی مقتدر است اظهار داشت: مردم عراق در اعتراضات اخیر مطالبات بر حقی داشتند از جمله کمبود خدمات و مقابله با گسترش فساد، لذا اصلاحات امری ضروری است و باید دولت را برای تحقق مطالبات مردم تقویت نمود و چالش‌های کنونی را به فرصت تبدیل کرد.

برهم صالح گفت: انتخاب نخست وزیر جدید بر عهده بیت شیعی است و باید حمایت اکراد و اهل سنت را نیز به دنبال داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: باید در معرفی نخست وزیر جدید و تشکیل حکومت و بازگرداندن ثبات به عراق تسریع نمود و تنها راه عبور از بحران کنونی کشور، وحدت ملی در عراق است.

برهم صالح با بیان اینکه شهادت سردار سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس ضربه سنگینی به محور مقاومت بود، بر مبارزه مداوم با دشمنان مقاومت تاکید کرد و افزود: در این راه سخت، ایران همواره یار و همراه دولت و ملت عراق بوده است و ما قدردان دولت و ملت ایران هستیم.
شمخانی پس از این دیدار بغداد را به مقصد تهران ترک کرد

دبیر شورای عالی امنیت ملی شنبه شب وارد عراق شده بود وی در این سفر با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیری دولت پیشبرد امور، «برهم صالح» رئیس جمهور و «محمد الحلبوسی» رئیس مجلس نمایندگان همچنین «فالح الفیاض» مشاور امنیت ملی، «مصطفی الکاظمی» رئیس سازمان امنیت و اطلاعات و «جعفر صادق علاوی» وزیر بهداشت عراق دیدار و گفتگو کرد.

شمخانی در این سفر همچنین با رهبران جریانات سیاسی از جمله سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت، هادی العامری رئیس فراکسیون الفتح، نوری المالکی رهبر دولت قانون و دبیرکل حزب الدعوه اسلامی و حیدر العبادی رهبر فراکسیون النصر دیدار کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °