انتقاد سفیر ایران در آژانس از سیاسی کردن مسائل فنی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:56 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۷۰۱۵۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۶
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، اظهارنظر‌های گمراه کننده درباره نیروگاه برق هسته‌ای بوشهر را به باد انتقاد گرفت و تاکید کرد: مشکل زمانی ایجاد می‌شود که موضوعات فنی، سیاسی شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا «کاظم غریب آبادی» روز دوشنبه طی سخنانی در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: مسئولیت ایمنی هسته‌ای بر عهده دولت عضو است. همچنین، آژانس نقش محوری در هماهنگی تلاش‌های بین المللی و ارائه تجربه و تخصص خود و نیز ارائه مشورت جهت ارتقا و تقویت ایمنی هسته‌ای در سطح جهانی دارد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک دولت دریافت کننده کمک‌های فنی آژانس، اهمیت کمک‌های ارائه شده از سوی آژانس به دولت‌های عضو را در تقویت زیرساخت‌های ایمنی هسته‌ای ملی آن‌ها به رسمیت شناخته و از این بابت تشکر می‌کند، افزود: در همین رابطه، توسعه منابع انسانی و تقویت ظرفیت‌ها بایستی به عنوان یک نکته کلیدی در ایمنی، بهره وری، و ثبات هرگونه برنامه هسته‌ای تلقی گردد. در همین رابطه، چنین کمکی نبایستی مشروط شده و یا ذیل هرگونه محدودیت از جمله در رابطه با دسترسی همگان به اطلاعات و منابع لازم برای عملکرد ایمن تاسیسات مرتبط هسته‌ای قرار گیرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در ادامه به تشریح وضعیت ایمنی نیروگاه بوشهر پرداخت و با اشاره به اینکه نیروگاه بوشهر اولین نیروگاه هسته‌ای عملیاتی در ایران می‌باشد که توسط یکی از معروف‌ترین شرکت‌های جهان یعنی "اتم استروی اکسپورت" روسیه ساخته شد، افزود: در این نیروگاه، امن‌ترین رآکتور‌های تحت فشار در نوع خود استفاده می‌شود و به خاطر اینکه ترکیب هماهنگی از برنامه‌های روسی و آلمانی دارد، ایمنی آن در جهان شاخص می‌باشد. از منظر معیار‌های ایمنی هسته ای، سه سطح نظارت در نیروگاه برق بوشهر برقرار می‌باشد: نخست، نظارت مستقیم که توسط پیمانکار اصلی اجرا می‌گردد و شامل یکی از بالاترین سطح ملزومات ایمنی در نوع خود می‌باشد؛ دوم، نظارت سازمان نظارت ایمنی هسته‌ای ایران، و سوم، استفاده از کمک فنی آژانس در چارچوب پروژه‌های گسترده همکاری فنی.

تشریح ماموریت‌های مختلف نظارتی آژانس از نیروگاه برق هسته‌ای بوشهر، بخش دیگری از صحبت‌های نماینده دائم کشورمان بود که در این رابطه اظهار داشت: در فوریه و مارس ۲۰۲۰، آژانس یک ماموریت "سرویس بازبینی مقرراتی یکپارچه" را انجام داد که راضی کننده ارزیابی شد. اعضای هیات اعزامی به این جمع بندی رسیدند که نظام ایمنی هسته‌ای ایران صلاحیت، ظرفیت و توانایی کافی را برای نظارت بر فعالیت‌های برق هسته‌ای دارد. همچنین قابل ذکر است که از سال ۲۰۱۱، ایران عضو اتحادیه جهانی بهره برداران برق هسته‌ای بوده که از آن زمان تاکنون، نیروگاه برق هسته‌ای بوشهر و شرکت بهره بردار را برای چندین بار در موقعیت‌های مختلف از جمله قبل و بعد از راه اندازی، ارزیابی کرده است.

وی در ادامه افزود: آژانس یک ماموریت رضایت بخش "بازبینی ایمنی عملیاتی" را نیز در سال ۲۰۱۸ از نیروگاه بوشهر انجام داد. این ماموریت، عملکرد‌های خوب نیروگاه را در چندین حوزه شناسایی کرد. همکاری بین آژانس و ایران، یک فرآیند جاری بوده و ماموریت پیگیری نیز قرار است در نوامبر سال جاری جهت ارزیابی اجرای توصیه‌های ارائه شده، انجام گیرد. این نیز، نشان دهنده سطح دیگری از نهایت شفافیت و تعهد ایران جهت تضمین ایمنی هسته‌ای نیروگاه می‌باشد.

غریب آبادی در ادامه با اشاره به اینکه ایران متعهد به بهره گیری از درس‌ها و تجربیات کشور‌های دیگر می‌باشد، افزود: ایران و اتحادیه اروپا در حال همکاری بر اساس پیوست سوم برجام برای ایجاد یک مرکز ایمنی هسته‌ای در ایران می‌باشند. به‌علاوه، از سال ۲۰۱۷ و با همکاری اتحادیه اروپا، نظام ایمنی هسته‌ای ایران همراه با شرکت بهره بردار در حال انجام یک تست فشار دیگر در نیروگاه می‌باشند. از طرف دیگر، نظام ایمنی ایران همچنین در حال به روز رسانی مقررات ایمنی هسته‌ای با پشتیبانی دپارتمان همکاری‌های فنی آژانس و اتحادیه اروپا می‌باشد.

از آنجا که نماینده عربستان سعودی بر مبنای ملاحظات سیاسی در مورد ایمنی نیروگاه بوشهر، ادعا‌هایی را مطرح کرد، نماینده دائم کشورمان در پاسخ به وی اظهار داشت: عربستان سعودی به عنوان یک تازه وارد، در حال توسعه و اجرای یک برنامه هسته‌ای غیر شفاف و همچنین اتمام ساخت اولین رآکتور تحقیقاتی خود می‌باشد که به زودی آماده بارگذاری سوخت هسته‌ای می‌شود. بایستی تاکید شود که مسئولیت اصلی در حوزه ایمنی هسته‌ای با دولت عضو می‌باشد و این یک کالای وارداتی نیست.

غریب آبادی با اشاره به این که در چند سال گذشته مقامات سعودی در موقعیت‌های گوناگون به برنامه این پادشاهی جهت ایجاد یک کانال عمیق اشاره کرده اند که از آن طریق شبه جزیره قطر را به جزیره تبدیل می‌نماید، افزود: گفته می‌شود که بخشی از این کانال قرار است به عنوان تاسیسات پسماند هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد. لذا، این اقدام سیاسی پادشاهی عربستان، نشان دهنده رفتار غیرمسئولانه این کشور در رابطه با نه تنها مردم و محیط زیست خود، بلکه همچنین ایمنی منطقه و کشور‌های همسایه می‌باشد.

سفیر کشورمان در ادامه اظهار داشت: از آنجا که پادشاهی عربستان فهرست شرکای کمک کننده به برنامه احتمالی نیروگاه برق هسته‌ای خود را آماده کرده، باید از آن خواسته شود تا برنامه شفاف و جامع خود در رابطه با ایمنی و پادمان را ارائه کند، و از تامین کنندگان رآکتور برق هسته‌ای نیز خواسته می‌شود تا تضمین نمایند که بالاترین ملزومات حفاظت محیطی، پادمانی و ایمنی از سوی عربستان انجام گردد.

نماینده دائم کشورمان در پایان نیز گفت: آنچه که در رابطه با نیروگاه برق هسته‌ای بوشهر توسط این کشور گفته شد، با واقعیت فاصله بسیار زیادی داشته و گمراه کننده می‌باشد. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که موضوعات فنی، سیاسی می‌شوند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°