زنجیره کرونا را قطع کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:27 - پنجشنبه 03 مهر 1399
کد خبر : ۷۷۰۱۹۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
رئیس جمهور گفت: بیماری ویروس کرونا را جدی بگیریم و به سادگی به آن نگاه نکنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در جلسه هیات دولت، افزود: امسال در روز‌های پایانی سال مردم با مسائل و مشکلات جدیدی مواجه هستند که در سال‌های اخیر در تاریخ کشورمان و بسیاری از کشور‌های دیگر بی سابقه است.
رئیس جمهور افزود: ویروس کرونا تنها اختصاص به کشور ما یا منطقه خاصی ندارد و اکثر کشور‌ها به آن مبتلا شده اند، این ویروس در سبک زندگی، اقتصاد، رفت وآمد‌ها و بسیاری از مشاغل تاثیر گذاشته و فشار‌های فراوانی به اقتصاد جامعه وارد کرده است، و باید آن را جدی بگیریم.
آقای روحانی ادامه داد: اولین حرف من این است ویروس را جدی بگیریم و به سادگی به آن نگاه نکنیم، کرونا را خطرناک بدانیم، اگرچه پزشکان می‌گویند این ویروس خطرناکتر از آنفلونزا نیست، اما به دلیل شیوع بالایی که دارد، باید به آن توجه کنیم.
رئیس جمهور گفت: برای مبارزه با بیماری کرونا باید زنجیره شیوع این بیماری قطع شود. آقای روحانی افزود: در دنیا به یک نسخه واحدی رسیده اند و روی آن تاکید دارند، یکی آنکه زنجیره شیوع که از یک نقطه یا فرد شروع می‌شود باید قطع شود، وقتی این فرد در جمعی قرار می‌گیرد، آن‌ها را آلوده می‌کند و آن جمع وقتی در جمع دیگری قرار می‌گیرد، آن‌ها دچار مشکل می‌شوند، بنابر این زنجیره‌ای است که از نقطه‌ای شروع می‌شود و ممکن است از کل شهر، مناطق شهری، بین شهری و حتی بین کشور‌ها عبور کند.
رئیس جمهور گفت: اولین مسئله آن است که این زنجیره را قطع کنیم، حال چگونه باید این زنجیره قطع شود، در مرحله اول بحث ضدعفونی است، ممکن است این زنجیره آمده تا به بدن و دست من رسیده است، اگر من دست‌ها را خوب با صابون و آب شسته و ضد عفونی کنم، همان طور که توصیه شده است، این زنجیره قطع می‌شود و دیگر از دست من به فرد دومی سرایت نمی‌کند و این زنجیره قطع می‌شود.
آقای روحانی تصریح کرد: مسئله دوم، بحث جابجا نشدن و تردد است وقتی از تردد صحبت می‌کنیم برخی فکر می‌کنند مثلاً از تهران به شهر دیگری سفر کنند، معنای تردد دارد، در حالی که اگر از شمال تهران به جنوب تهران برویم و بعد از شرق تهران به غرب برویم، هم تردد محسوب می‌شود.
آقای روحانی همچنین گفت: وقتی می‌گوییم تردد مضر است، سفر درون شهری هم همان اثر را دارد و فرقی نمی‌کند.
وي همچنين گفت: توصيه مي شود حتي الامكان تردد بايد تقليل پيدا كند مگر بنا بر ضرورت كه آنهم بايد به پروتكل توجه و نكات بهداشتي رعايت شود، اين براي اين است كه زنجيره بهداشتي را نشكنيم.
رئيس جمهور گفت: به مردم عرض مي كنم كه همه اركان دولت در ستاد مبارزه با كرونا فعال و همكاري دارند.
آقاي روحاني در ادامه اظهارتش در جلسه هيات دولت و در پاسخ به اين انتقاد كه كل وزراء و مسئولان بايد در مبارزه با ويروس كرونا فعال شوند، گفت: برخي فكر مي كنند كه در مبارزه با كرونا صرفا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درگير است، در حالي كه همه دولت درگير اين كار هستند.
رئيس جمهور افزود: اولا بخشي از دولت تلاش مي كند، زندگي عادي مردم بگذرد، يعني تامين برق، آب، گاز، بنزين و گردش مالي و پولي باشد و كارهاي اساسي مردم پيش برود.
آقاي روحاني اضافه كرد: البته زندگي مردم با سختي توام است، اما نبايد تبديل به شرايط بحراني، بسيار سخت و غيرقابل تحمل شود، مي خواهيم شرايطي باشد كه مردم بتوانند با مراعات همه اصول و سختي هاي ويژه ، زندگي كنند.
رئيس جمهور گفت: طبق استعلامي كه از وزير نيرو گرفته ام، در اين ايام مردم نگران آب،برق، سوخت و انرژي نباشند.
وی افزود: وزارت صمت، مسئوليت بسيار سنگيني دارد و لجستيك كار و تامين مواد برعهده اين وزارت خانه است، اين وزارت خانه همان طور كه مسئول همه كارخانه ها، اقتصاد كشور و توليد است، در عين حال مسئوليت كاملي دارد براي اينكه هر چه مورد نياز وزارت بهداشت و درمان است تهيه كند و در اختيارش قرار دهد و همچنين چيزهايي كه براي زندگي عمومي مردم مورد نياز است را تامين مي كند.
رئيس جمهور گفت: از شهرداري ها تشكر ويژه مي كنم، كاري كه شهرداري ها انجام مي دهند، شهر را تميز و ضدعفوني و نظافت مي كنند، اين بار سنگين بر روي دوش آنها و براي شكست كرونا اهميت زيادي دارد، ديروز بعضي استانداران از مصرف بالاي آب نگراني داشتند و ممكن است در هفته هاي آينده از اين بابت دچار مشكل شويم، ديروز از وزير نيرو اين موضوع را پيگيري كردم، ايشان هم تا غروب پاسخ كتبي به من دادند، خوشبختانه بايد بگويم كه مردم ما نبايد هيچ نگراني درباره آب و انرژي و سوخت چه گاز ، گازوئيل و بنزين در اين ايام داشته باشند.
آقاي روحاني افزود: تمام وظايف مربوط به روابط خارجي بر دوش وزير امور خارجه است كه از جمله مي توان به تماس با كشورها چه براي كمك هايي در اين زمينه انجام دهند و چه براي مبارزه با كرونا و يا ساير امور و روابط دو كشور اشاره كرد.
برچسب ها: روحانی ، کرونا ، دولت ، زنجیره
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۱°