در خانه ماندن زنجیره سرایت کرونا را می‌شکند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:29 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۷۰۲۲۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۷
متخصص بیماری‌های عفونی: راه سرایت بیماری کرونا از طریق قطرات تنفسی است که با عطسه یا سرفه مستقیما به افراد نزدیک منتقل می‌شود و یا از طریق سطوحی که به این قطرات حامل ویروس آلوده شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر سیدعلی دهقان در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: وقتی نشانه‌ها و راه انتقال بیماری را می‌شناسیم بهترین راه مبارزه با بیماری مسدود کردن راه انتقال و شیوع آن است و در خانه ماندن و رعایت موارد بهداشتی به ویژه شستن مکرر دست‌ها و سفر نکردن و حضور نیافتن در تجمعات راه مبارزه با کرونا و شکست آن است.

متخصص بیماری‌های عفونی با بیان این که ما با بیماری عفونی جدی‌ای روبرو هستیم افزود: کرونا درمان اختصاصی و داروی خاصی ندارد و فردی که رعایت بهداشت فردی نکند و با افراد و یا سطوح آلوده تماس داشته باشد هم خود را هم دیگران را در معرض ابتلا قرار می‌دهد و باید دانست که این بیماری در ۸۰ درصد افراد علائمی خفیف دارد و می‌تواند به دیگران راحت منتقل شود و ۲۰ درصد افراد که عمدتا دارای بیماری زمینه‌ای هستند یا ضعیف اند دارای علائم شدید می‌شوند.

دکتر دهقان استفاده از ماسک را برای همه ضروری نداست و گفت: ماسک را فقط افراد بیمار و دارای علائم بیماری باید استفاده کنند یا افرادی که از بیماران مراقبت می‌کنند و الا خودِ زدن ماسک موجب احساس کاذب ایمنی می‌شود و فرد از رعایت نکات بهداشتی مهمتر مثل شستن دست‌ها غافل و با زدن دست به چشم و دهان خود مبتلا می‌شود. در حالی که در مورد کرونا شستن مدام دست‌ها به مراتب مهمتر است.

او گفت: نیاز نیست همه افراد با علائم خفیف بیماری به بیمارستان مراجعه کنند بلکه باید در خانه بمانند و از راه‌های پیش بینی شده مشاوره بگیرند و موارد توصیه شده بهداشتی را رعایت کنند فقط کسانی که تب بالا، سرفه خشک مدام و تنگی نفس دارند باید به مراکز درمانی مراجعه کنند.

استانداران گیلان، مازندران، اصفهان، قم، فارس و خراسان رضوی هم در ارتباط با برنامه از اجرای تمامی پروتکل‌های مصوب ستاد مقابله با کرونا خبر دادند و گفتند تمام تلاششان معطوف به آگاهی رسانی و اطلاع رسانی از طریق رسانه‌های مختلف به مردم در خصوص بیماری و رعایت موارد بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا و شیوع کروناست و از این که ۷۰ درصد مردم در این زمینه رعایت و همراهی می‌کنند ابراز خشنونی و تشکر کردند.

استانداران همچنین با عذرخواهی از مردم و مسافران خواستند به هیچ وجه به مشهد، قم و شهر‌های شمال کشور و اصفهان و فارس سفر نکنند، چون به علت محدودیت زیرساخت‌های درمانی و افزایش احتمال سرایت بیماری نمی‌توانند میزبان آن‌ها باشند و حتما سفر خودشان را به تابستان و بعد از رفع خطر شیوع بیماری موکول کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °