درخواست بانک مرکزی از صندوق بین الملل برای تسهیلات مقابله با کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۷۷۰۲۴۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲
رئیس کل بانک مرکزی از صندوق بین الملل پول خواست سهمیه ایران از تسهیلات مقابله با کرونا را صدرصد تخصیص دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مدیر اجرایی صندوق بین‌المللی پول اخیرا گفته کشور‌هایی که تحت تاثیر کووید-۱۹ قرار گرفته‌اند، از طریق تسهیلات فوری و اضطراری حمایت مالی می‌شوند.

رئیس بانک مرکزی افزود: ۵ میلیارد دلار از سوی بانک مرکزی به کشور‌های درگیر ویروس کرونا اختصاص پیدا می‌کند که ما این تسهیلات را برای پیشگیری، درمان کرونا و آثار اقتصادی شیوع این ویروس هزینه خواهیم کرد.

همتی ادامه داد: ما منتظر پاسخ بانک جهانی هستیم تا ببینیم چه میزان بر روی ادعا‌های خود پایبند هستند، باید صندوق براساس جایگاهی که خودش ادعا می‌کند به کشور‌های درگیر کرونا کمک کند.

او گفت: سهمیه ایران از تسهیلات بانک جهانی ۳.۵ میلیارد SDR معادل ۵ میلیارد دلار است که ما در خواست دریافت صد در صد تسهیلات را ارسال کرده‌ایم.

آقای همتی درباره برنامه‌های دولت برای حمایت کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا هم گفت: هفته گذشته شورای پول و اعتبار مصوبه‌ای را تصویب کرد که براساس آن به صنوفی که از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند کمک شود که براساس آن به صنوف برای پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی، سه ماه فرصت داده شد.

او گفت: در این بخشنامه آمده است صنوفی که از تسهیلات شورای پول و اعتبار استفاده می‌کنند باید توسط دولت مشخص شوند که به همین دلیل دولت کمیته‌ای از اعضای هیات وزیران به ریاست معاون اقتصادی تعیین کرد که بانک مرکزی نیز عضو آن است تا مصادیق صنوفی را که می‌توانند از تسهیلات استفاده کنند، مشخص کند.

رئیس بانک مرکزی افزود: مصادیق شب گذشته مشخص شد که در ۱۰ گروه هستند البته در مورد وام‌های قرض الحسنه هیچ شرطی تعیین نشده است و بانک‌ها موظف هستند سه ماه پرداخت اقساط وام‌های قرض الحسنه تمام افراد را ۳ ماه به تعویق بیندازند.

همتی گفت: همه بانک‌ها باید از این دستورالعمل پیروی کنند و هر بانکی که به آن عمل نکند تخلف انجام داده است البته ممکن این کار به روند نقدینگی بانک‌ها آسیب بزند که ما اعلام کردیم اگر بانک‌ها دچار جریان نقدینگی شدند بانک مرکزی حتما از آن‌ها حمایت خواهد کرد.

او افزود: مردم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا کمتر به بانک‌ها مراجعه کنند ما به بانک‌ها اعلام کردیم هر گونه اقدامی که لازم است از جمله تعیین شیفت کاری انجام دهند.

رئیس بانک مرکزی افزود: مدیران بانک‌ها هر اقدامی که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا لازم است انجام دهند و اختیارات لازم به آن‌ها داده شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °