همتی: باید از حق ۶۰ ساله ایران در بانک جهانی استفاده کنیم

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:57 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۷۰۴۰۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۳
رئیس کل بانک مرکزی استفاده از اعتبارات بانک جهانی را حق ایران دانست و گفت: زمان آن است که بانک جهانی نشان دهد که عدالت را رعایت می‌کند و ادعاهایشان واقعی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 رئیس کل بانک مرکزی، تعویق ۳ ماهه اقساط وام ها، تداوم ارائه خدمات بانکی به دارندگان چک‌های برگشتی و افزایش سقف برداشت و جابجایی پول در خودپرداز‌ها را از جمله تصمیمات بانکی برای کمک به مردم و صاحبان کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا خواند.

عبدالناصر همتی در برنامه تیتر امشب دوشنبه شب، با بیان اینکه تعویق بازپرداخت اقساط وام‌ها مصوبه دو هفته پیش شورای پول و اعتبار بود، اظهار داشت: بر اساس این تصمیم مقرر شد بازپرداخت اقساط وام‌های این گروه از صاحبان کسب و کار تا ۳ ماه به تعویق بیافتد و مصادیق آن نیز اخیرا با کارگروه ۵ نفره دولت مشخص شده است.

همتی درباره تسهیل در امور صاحبان چک‌های برگشتی نیز گفت: تصمیم بر این شده است کسانی که چکهایشان از اول اسفند تا ۳۱ اردیبهشت برگشت می‌خورد تا ۳ ماه از خدمات بانکی محروم نشوند.
وی افزود: البته طلبکاران حق دارند نسبت به احقاق حقشان اقدام کرده و موضوع را پیگیری کنند.

همتی با گلایه از برخی بانک‌ها که اقدام به برداشت اقساط از حساب وام گیرندگان یا ضامنین آن‌ها کرده اند، گفت: افرادی که وام قرض الحسنه دریافت کرده اند عموماً افراد آسیب پذیر هستند، بنابراین کل وام‌های قرض الحسنه مشمول این موضوع شده است.

وی افزود: اگر بانک‌ها برداشتی صورت داده اند، باید برگردانند و این تخلف به حساب می‌آید و تا سه ماه هیچ قسطی در رابطه با قرض الحسنه نباید پرداخت شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزایش سقف برداشت و جابجایی در خودپرداز‌ها را از دیگر اقدامات اخیر بانک مرکزی خواند و گفت: سقف کارت به کارت از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته که تاثیر چشمگیری در کاهش مراجعات حضوری داشته است.

وی افزود: سقف برداشت نقدی نیز ۵۰۰ هزار تومان شده است که البته برخی عقیده داشتند این امر باعث افزایش استفاده از اسکناس می‌شود، اما از آنجایی که کاهش مراجعات را در پی داشت، مصوب شد.

همتی افزایش سقف کارت‌های هدیه به ۲ میلیون تومان را از دیگر تصمیمات بانک مرکزی برای کاهش مراجعه مردم به بانک‌ها عنوان کرد و افزود: تراکنش‌های اینترنتی و خارج از شعبه به شدت افزایش یافته و تراکنش‌های خرید اینترنتی آبان ماه به ۸۸ میلیون و بهمن ماه به ۹۹ میلیون تراکنش اینترنتی رسیده است.

وی افزود: با فعال شدن رمز پویا حدود ۵۵ درصد از جرایم کاهش یافته البته متوسط تراکنش انتقال وجه از ۴۵۰ هزار تومان به ۶۲۰ هزار تومان رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنانش به حق ایران در استفاده از اعتبارات بانک جهانی پرداخت و گفت: ۶۰ سال است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از خدمات صندوق بین المللی پول استفاده نکرده و حالا که مردم نیاز به دارو دارند باید از این حق استفاده کرد.

وی افزود: ما این درخواست را دادیم تا مشخص شود که آیا آن‌ها به ادعاهایشان عمل می‌کنند یا نه. البته پیگیری‌های شده است و من هم احساس نمی‌کنم که مخالفت جدی از سوی صندوق بین المللی پول اعمال شود.

همتی تصریح کرد: ما مشکل ارزی نداریم و ذخایر هنگفتی وجود دارد، اما خیلی از این ذخایر مسدود شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هیچ مشکلی بابت تامین ارز کالا‌های اساسی وجود ندارد، گفت: تاکنون ۱۴.۸ میلیارد دلار کالای اساسی نهاده‌های دامی و دارو و تجهیزات پزشکی وارد کشور شده است.
همتی با اشاره به رشد اقتصادی کشور در فصل گذشته، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در ابتدای امسال سال را به نام رونق تولید نامیده اند و نتیجه آماری رشد اقتصادی نشان می‌دهد که خواست ایشان تحقق یافته است.

وی افزود: این موضوع نشانگر رونق تولید در کشور است و این روند نیز بدون در نظر گرفتن آثار کرونا در اسفندماه، احتمالاً همراه با رشد اقتصادی غیرنفتی مثبت خواهد بود. این در حالی است که برخی‌ها در رسانه‌های بیگانه رشد ۱۰ درصد منفی را برای ایران پیش بینی کرده بودند که غلط از آب درآمد.

وی درباره نوسانات بازار ارز نیز گفت: بازار ارز همواره اینطور است و ما عادت کرده ایم، اما بازار ارز نیز متعادل خواهد شد. باید به مردم گفت که ریسک بازار ارز بالا است.

همتی نتیجه تلاش‌ها و تدابیر بانک مرکزی را، رونق تولید دانست و گفت: خوشبختانه روند تامین مالی خوب است و اعلام هم شده است که اگر بانک‌ها از نظر تامین اعتبار به خصوص از نظر حوادث کرونا مشکل پیدا کنند، بانک مرکزی در خدمت نظام بانکی است و ما در خدمت اقتصاد خواهیم بود. بانک‌ها نگران نباشند و به افرادی که کسب و کار آن‌ها آسیب دیده است، کمک کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با بیان اینکه از نقد‌های سازنده استقبال می‌کند، از برخی مطالب منتشر شده در فضای مجازی و رسانه‌ها گلایه کرد و گفت: انتظار این است که وقتی اتفاق خوبی رخ می‌دهد، به آن‌ها نیز که نتیجه تلاش بخش‌های مختلف کشور و مردم است توجه شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°