موفقیت ایران در مبارزه با کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:16 - جمعه 14 آذر 1399
کد خبر : ۷۷۰۴۵۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
رئیس جمهور گفت: بیماری کرونا تنها به کشور ما وارد نشده اما بانگاه به شرایط دیگر کشور‌ها می‌ببینیم، دولت در تامین مواد غذایی و بهداشتی در مقایسه با دیگر کشور‌ها موفق عملکرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای حسن روحانی در پایان آخرین جلسه هیئت دولت در سال ۹۸ در جمع خبرنگاران، افزود: شما تهران را با برلین و پاریس مقایسه کنید، ببینید چگونه قفسه فروشگاه‌های این کشور‌ها خالی شد، مردم برای تامین مایحتاج و حتی یک دستمال کاغذی با یکدیگر درگیر شدند، مردم آن‌ها برای تامین مواد غذایی و بهداشتی ناراحت هستند، بیمارستان هایشان نیز جا ندارد، اما ما در این شرایط مواد غذایی و اقلام مورد نیاز مردم را تامین کردیم.
 آقای روحانی در ادامه گفت: امسال واردات مواد غذایی و کالای اساسی کشور ۱۹ درصد بیش از پارسال است. کل وارداتِ امسال نیز تا پایان اسفند ماه ۴۳ میلیارد دلار است که البته حدود ۴۱ میلیارد دلار هم صادرات داشته ایم.
 رئیس جمهور افزود: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای واردات بیش از ۳۹ میلیارد دلار ارز اختصاص داده و حدود ۱۴/۸ میلیارد دلار نیز برای خرید کالای اساسی ارز تخصیص داده است و شما می‌بینید امروز همه فروشگاه‌ها و حتی ذخایر ما از سال‌های گذشته به مراتب بهتر است.
 وی با بیان اینکه کرونا یک امتحان الهی است، افزود: البته ما برای بیماران آرزوی شفاء می‌کنیم، اما مردم می‌توانند ایران را با دیگر کشور‌ها مقایسه کنند.
 
درباره ویروس کرونا با مردم صریح و صادقانه صحبت کردیم
 آقای حسن روحانی در ادامه اظهارتش در آخرین جلسه هیئت دولت در سال ۹۸ در جمع خبرنگاران، افزود: ما روز ۳۰ بهمن متوجه شیوع کرونا شدیم، یعنی آزمایشات قم در تهران بررسی شد و شب چهارشنبه به نتیجه رسیدیم که کرونا شایع شده و چهارشنبه هم در جلسه هیات دولت مطرح کردیم.
وی گفت: در اعلام این ویروس با مردم صادقانه حرف زدیم، درباره هواپیمای اوکراینی هم نیرو‌های مسلح ما صادقانه صحبت کردند.
 رئیس جمهور ادامه داد: این تبلیغات دروغین درباره کرونا راه افتاده که مشکلات تخت و آزمایش وجود دارد، صحت ندارد.
 آقای روحانی افزود: دیروز با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی قم و گیلان صحبت کردم و آن‌ها اعلام کردند از پیک کرونا عبور کرده ایم، این را هم پرسیدم که آیا تخت خالی دارید؟ رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد ۲۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های ما خالی است.
 رئیس جمهور همچنین گفت: البته روز‌های اول شیوع ویروس کرونا، شرایط سخت بود به خصوص برای پزشکان و پرستاران ما که همین جا از آن‌ها تشکر می‌کنم و تاریخ ایران در برابر این قهرمانان تواضع می‌کند.
 وی افزود: آن‌ها قهرمانان مدافع نظام سلامت هستند که کار بزرگی انجام دادند که البته هنوز هم ادامه دارد.
آقای روحانی تاکید کرد: لازم می‌دانم به این نکته اشاره کنم، دولت از هر امکانی که داشته استفاده کرده تا وسایل درمانی، تجهیزات بیمارستان‌ها و امکانات و ملزومات پزشکان و پرستاران تامین شود که واردات به کشور آغاز شده و ادامه دارد.
 رئیس جمهور افزود: مردم مطمئن باشند دولت در سراسر کشور پای کار است و مردم با مشکلات جدیدی به عنوان کمبود امکانات پزشکی مواجه نخواهند بود.
 
قدردانی از حمایت‌ها و تدابیر رهبر معظم انقلاب در حمایت از ستاد مقابله با کرونا
 رئیس جمهور گفت: رهبر معظم انقلاب، مصوبه شورای عالی امنیت ملی را درباره ستاد کرونا تایید کردند که این مسئله کمک شایانی به پیشبرد برنامه‌های این ستاد است. 
رئیس جمهور افزود: براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، اختیارات وسیعی به ستاد مقابله با کرونا داده و مقرر شده است که مصوبات ستاد مقابله با کرونا به منزله مصوبات شورای عالی امنیت ملی تلقی شود بنابراین با این تصمیم به ستاد مقابله با کرونا قدرت زیادی داده شده است و اگر تایید رهبر معظم انقلاب بر این مصوبه نبود، عملی کردن آن ممکن نبود.
 آقای روحانی درباره برخی سخنان درخصوص میزان مداخله دولت در مقابله با کرونا گفت: برخی می‌گویند چرا دولت در این زمینه مداخله نمی‌کند در صورتی که این حرف صحیح نیست و دولت در این زمینه مداخله بسیار بزرگی کرده است.
وی گفت: یک ماه است که به منظور مقابله با شیوع بیماری کرونا همه مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کرده ایم این در حالی است که در کشور‌های دیگر یا این کار را نکرده اند و یا اگر هم کرده اند حداکثر تعطیلی ۱۵ روز بوده است.
 رئیس جمهور افزود​: این در حالی است که در ایران با احتساب ۱۵ روز تعطیلی پیش رو در مجموع ۴۵ روز نظام آموزشی کشور را تعطیل کردیم، کاری که هیچ جای دنیا سابقه ندارد و کار بزرگی محسوب می‌شود.
 آقای روحانی گفت: با این که می‌دانستیم کرونا خطر بزرگی برای دانش آموزان و دانشجویان ندارد به منظور جلوگیری از شیوع این بیماری این تصمیم را گرفتیم.
 وی افزود: درباره ادارات هم به همه وزارتخانه‌ها اعلام کردیم که هر کس نیاز به مرخصی دارد با دست و دلبازی مرخصی بدهند و البته به طور طبیعی در روز‌های آینده تعطیلات رسمی هم داریم، با این حال خواسته ایم که اگر کارمندان در این زمینه کمکی برای دریافت مرخصی نیاز دارند، مضایقه نشود.
رئیس جمهور اضافه کرد: در مقابله با ویروس کرونا، در زمینه جلوگیری از برگزاری اجتماعات نیز کار بزرگی در کشور صورت گرفت.
 آقای روحانی گفت: از همه مراجع معظم تقلید، علمای بزرگ و ائمه جمعه سراسر کشور که در این زمینه همراهی کردند و تحجر را شکستند تشکر می‌کنیم زیرا با این کار باعث شدند که دنیا ببیند که در فقه و حوزه ما تحجر وجود ندارد و این کار عظیم و بزرگی بود که صورت گرفت.
 وی افزود: این که نماز جمعه و نیز اماکن متبرکه مانند مشهد الرضا (ع)، حرم حضرت معصومه (س)، حرم شاهچراغ و حرم حضرت عبدالعظیم تعطیل شد کار آسانی نبود، اما به خاطر حفظ سلامت مردم و این که علم می‌گوید این کار برای سلامت مردم مفید است، آن را انجام دادیم.
 رییس جمهور گفت: این را خود امام رضا (ع) و ائمه اطهار (ع) هم می‌خواهند و به ما هم توصیه کرده اند که زیارت امری مستحب و حفظ سلامت امری واجب است و باید واجب را بر مستحب ترجیح دهیم.
 آقای روحانی افزود: البته این کار برای ما بسیار سخت است که مساجد و اماکن متبرکه را تعطیل کنیم، اما این وظیفه‌ای دینی و شرعی بود.
 
سال 98 سال بدون اتکا به نفت
آقای روحانی امروز (چهارشنبه) پس از پایان آخرین جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، افزود: مردم می‌دانند از اردیبهشت سال ۹۸ بدترین فشار بر مردم، اقتصادکشور و بر صنعت نفت وارد شد، این فشارها، با وجود اینکه مشکلاتی برای مردم به وجود آورد، اما در عین حال موفقیت‌های بزرگی هم برای ما آفرید.
رئیس جمهور ادامه داد: سال ۹۸، سال اداره کشور بدون اتکا به نفت به خصوص در بخش بودجه جاری کشور بود، در سالی که گذشت با وجود همه فشارها، قهرمانان اقتصادی کشور از دولت و ملت و از همه نهاد‌ها و همه آن‌هایی که در صحنه بودند، توانستند اقتصاد را در شرایط ثبات و آرامش نسبی قرار دهند.
آقای روحانی تصریح کرد: در این سال از تورم نقطه به نقطه ۵۲ درصد به ۲۵ درصد رسیدیم، این به معنای افتخار برای ملت بزرگ ایران است.
رئیس جمهور افزود: در سال ۹۸ آمار ۹ ماهه به ما می‌گوید که روند رشد اقتصادی مثبت بوده است، هم سه ماهه اول، هم سه ماهه دوم، مخصوصا در سه ماهه سوم، در سه ماهه سوم هم اقتصاد بدون نفت ما مثبت بود و هم اقتصاد با نفت مثبت بود.
آقای روحانی همچنین گفت: انشاالله سه ماهه چهارم، هم ارقامی شبیه همان‌ها را داشته باشد و این برای تاریخ ما بسیار اهمیت دارد.

سال ۹۸ سال افتخار ملت ایران بود
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه روز‌های پایانی سال ۹۸ را سپری می‌کنیم، گفت: سال ۹۸ سال افتخار ملت ایران بود.
آقای روحانی افزود: متاسفانه برخی از افراد و شخصیت‌های ما در جمع ما نیستند.
رئیس جمهور افزود: ترور ناجوانمردانه آمریکا، حادثه تلخی که برای هواپیمای اوکراینی اتفاق افتاد، مسایلی که در بدرقه سردار بزرگ در کرمان برای عزیزان ما پیش آمد و عزیزانی که در این بیماری سخت جان خود را در هفته‌های پایانی سال از دست دادند، از جمله اتفاقات تلخ سال ۹۸ بود.
آقار روحانی تصریح کرد: به روح تمامی این عزیزان درود می‌فرستیم و به تمام خانواده‌های آنان تسلیت عرض می‌کنیم و امیدواریم خداوند این عزیزان را با صالحان محشور نماید.
رئیس جمهور تاکید کرد: سال ۹۸ سال افتخار ملت ایران بود و در همه زمینه‌هایی که دشمن تصمیم داشت که برای مردم ما پیچیدگی‌هایی را در زندگی شان ایجاد کند، آن‌ها را در برابر فشار خم کند، درست مردم ما توانستند از فاجعه، حماسه پیروزی را بیافرینند.

افزایش حقوق کارمندان و کارگران در سال آینده
رییس جمهور گفت: در سال ۹۸، ۲۰ درصد به حقوق کارمندان و کارگران اضافه کردیم و در سال آینده پیش بینی می‌شود افزایش حقوق در این بخش‌ها بیشتر باشد.
آقای روحانی افزود: حقوق کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران در سالی که گذشت بدون یک روز تاخیر پرداخت شد و همه می‌دانند دولت چه باری را به لحاظ حقوقی تحمل کرد که حقوق و یارانه‌ها بدون تاخیر پرداخت شود.
وی گفت: به خاطر فشاری که مردم در این سال با آن مواجه بودند ۲۰ درصد به حقوق کارمندان و کارگران در سال ۹۸ اضافه کردیم که کارگران با شرایط بهتری امسال را تمام می‌کنند ضمن اینکه برای سال آینده هم پیش بینی کرده ایم حقوق کارمندان و کارگران افزایش بیشتری داشته باشد.
رئیس جمهور ادامه داد: ما امسال یک بسته حمایتی ویژه برای ۶۰ میلیون جمعیتی که از لحاظ اقتصادی در فشار بودند اضافه کردیم که از آبان ماه پرداخت‌ها آغاز شده است و سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.
آقای روحانی در ادامه به سیل ابتدای سال ۹۸ هم اشاره کرد و افزود: در فروردین امسال مردم با سیل گسترده‌ای مواجه شدند که تقریبا بی نظیر بود در چند روز بارش رحمت الهی در ۲۵ استان بیش از ۳۵ هزار میلیارد به ما خسارت وارد کرد که البته رحمت هم بود و سد‌ها پر شد، شرایط برق و سفره‌های زیرزمینی هم از گذشته بهتر بود.
رئیس جمهور تصریح کرد: ما توانستیم ظرف امسال و قبل از پایان سال ۹۸ حدود ۸۰ هزار خانه را که در اثر سیل تخریب شده بود مرمت کنیم و در کنار آن حدود ۳۰ هزار خانه نیز که نیاز به بازسازی داشت انجام شده است.
وی گفت: برخی از خانه‌های تخریب شده در اثر سیل نیاز داشت که از ابتدا احداث مجدد شود که ما در حال حاضر ۴۶ هزار واحد مسکونی احداثی داریم که ساخت آن‌ها ادامه دارد.
 
فعالیت صنعت هست ای فارغ از هرگونه قید و شرطی
رئیس جمهور گفت: امروز صنعت هسته‌ای ما آزاد از هر قید و بندی مشغول فعالیت است و کار‌های خیلی بزرگی امسال انجام دادیم.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در آخرین جلسه هیئت دولت افزود: در زمینه مسائل سیاسی و امنیتی سال مهمی را پشت سر گذشتیم. اولاً در برابر دولت‌هایی که نتوانستند به خوبی به تعهد خودشان در زمینه توافق هسته‌ای عمل کنند ما کاهش تعهدات را از اردیبهشت امسال شروع کردیم و در پنج مرحله ادامه دادیم و تقریباً همه تعهدات دست و پاگیر را به طور کامل کنار گذاشتیم.
 وی گفت: امروز صنعت هسته‌ای ما آزاد از هر قید و بندی مشغول فعالیت است و کار‌های خیلی بزرگی امسال انجام دادیم که در ۲۰ فروردین روز هسته‌ای به طور مفصل‌تر و کاملتر در خصوص کار‌های انجام شده در بخش هسته‌ای صحبت خواهیم کرد و خواهیم گفت که چه شرایط خوبی در حال حاضر در بخش هسته‌ای حاکم است.
 رئیس جمهور ادامه داد: در دادگاه بین المللی از لحاظ حقوقی توانستیم در قدم اول در برابر این جنایت آمریکا پیروز شویم و در عین حال در برابر توطئه‌های دیگری که آمریکا در حق ما انجام داد توانستیم قاطعانه بایستیم.
 وی گفت: آمریکایی‌ها سردار بزرگ ما را ترور کردند و ما این را بی پاسخ نگذاشتیم و نخواهیم گذاشت. بی پاسخ نگذاشتیم به دلیل اینکه نیرو‌های مسلح ما پاسخ قاطعی به آن‌ها دادند و یک پایگاه بزرگشان را در این منطقه هدف قرار دادند و با غرش موشک‌هایی که فکر می‌کنم آمریکایی‌ها هیچ وقت آن را فراموش نخواهد کرد و این اتفاق برای اولین بار در منطقه رخ داد که در برابر یک کار وحشیانه و غلط، آمریکایی یک پاسخ قاطع و سریع دریافت کردند.
 آقای روحانی اضافه کرد: یک پاسخ قاطع‌تر پاسخ مردم بود که با حضور باشکوه شان در ایران و عراق کار بسیار بزرگی انجام و نشان دادند که اگر سردار ما را ترور کردند مقاومت ما را از بین نخواهند برد و مقاومت ما مستحکم‌تر خواهد شد.
 وی افزود: نکته دیگر اینکه فکر نمی‌کنم درکشور‌های دور و بر ما اگر پهپادی از سمت آمریکا به کشورشان تجاوز کند پاسخ داده باشند ولی تجاوز پهپاد متجاوز به آسمان‌های ایران بی پاسخ نماند و قاطعانه با آن برخورد شد آن هم با سیستم پدافند هوایی خودمان ساقط شد که جا دارد از آن‌ها تشکر کنیم و به ویژه در زمینه صنعت دفاعی تشکر و سپاسگزاری می‌کنم که کار بزرگی انجام گرفت.
رئیس جمهور گفت: امیدوارم در سال آینده در بخش صنایع دفاعی نیز این مباحث ادامه پیدا کند و این باور اس ۳۷۳ را کامل‌تر و قوی‌تر کنیم و جا دارد از نیرو‌های ارتش، سپاه و انتظامی تشکر ویژه و قدردانی کنم که سیلی محکمی بر گوش آن‌ها نواختند و به دنیا ثابت کردند که ما قدرتمند هستیم.
 
 
بهره برداری از طرح های مهم اقتصادی در شرایط تحریم
رئیس جمهور گفت: با اینکه امسال با شرایط تحریم و سختی روبه رو بودیم، طرح‌های بسیار مهمی به بهره برداری رسید. آقای روحانی در ادامه سخنان خود در آخرین جلسه هیات دولت اظهار داشت: حادثه هواپیمای اوکراینی گرچه حادثه‌ای تاسف بار برای ما بود و باورنکردنی به شمار می‌آمد دو کار در برابر این خطای انسانی فردی انجام گرفت اولا همدردی همه مردم و مسئولان از رهبر معظم انقلاب اسلامی تا همه مردم جامعه که به خون این عزیزان احترام کردند و این‌ها شهید محسوب شدند.
 وی افزود: کار دیگری که در این مسئله صورت گرفت نیروی مسلحی که در چارچوب مسئولیتش این خطا رخ داده بود تا آخرین زمان ممکن واقعیت را بیان کرد و از ملت و از خانواده‌هایی که جان عزیزانشان را دراین حادثه از دست داده بودند عذرخواهی کرد.
رئیس جمهور گفت:​ این کار در تاریخ نظیر ندارد چرا که صراحت بیان و عذرخواهی با شهامت و شجاعت در کنار این حادثه تلخ رخ داد و ما صحنه‌های زیبایی را شاهد بودیم.
 آقای روحانی با اشاره به کار‌هایی که دولت در سال ۹۷ و ۹۸ کرد افزود: تلاش کردیم کاری کنیم که زندگی مردم اداره شود و در کنار آن دولت کار توسعه را ادامه داد.
وی تاکید کرد:​ در سال ۹۷ و ۹۸ بزرگترین طرح‌ها را افتتاح کردیم و در سال ۹۸ که روز‌های پایانی آن را سپری می‌کنیم در زمینه صنعت آب و برق، سد‌ها و تصفیه خانه‌هایی را افتتاح کردیم.
 رییس جمهور ادامه داد: در شش ماهه دوم امسال ۲۲۷ طرح مهم با ۳۳ هزار میلیارد تومان هزینه افتتاح شد و این تنها در صنعت آب و برق نبود و در بخش کشاورزی نیز کار‌های عظیمی صورت گرفته است.
 آقای روحانی افزود: امسال در بخش تولید گندم و برنج اقدام ما بی نظیر بود و تقریبا می‌توان گفت که به خودکفایی در محصول برنج دست پیدا کرده ایم.
وی با اشاره به شرایط آب و هوایی و تلاش کشاورزان ادامه داد: شرایط مطلوبی در زمینه کشاورزی داشتیم و امیدواریم در سال آینده طرح‌های بسیار مهمی در بخش آب، کانال کشی و کشاورزی افتتاح کنیم به ویژه این پروژه‌ها در بخش غربی کشور خواهد بود و در پاییز شاهد افتتاح آن‌ها در بخش غربی کشور خواهیم بود.
 رییس جمهور تصریح کرد: در بخش نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی نیز کار‌های بزرگی در کشور انجام شد و برای اولین بار تولید گاز ما به هزار میلیون متر مکعب در روز رسید که این کار عظیمی در طول تاریخ ایران است.
 وی افزود: در مراحل پارس جنوبی هم امسال یک رکورد داشتیم و ۶ سکو را امسال تا ماه اسفند به پایان رساندیم که این بی سابقه است و در پارس جنوبی همه فاز‌ها را به جز فاز ۱۱ به پایان رساندیم. این فاز ۱۱ نیز در دست اقدام است. تا اول دولت یازدهم ۱۰ فاز افتتاح شده بود ۱۷ فاز هم ما افتتاح کردیم یعنی به عبارتی ما ۲۷ فاز را به جز فاز ۱۱ افتتاح کردیم و می‌توان گفت که کار بی نظیری انجام گرفته است.
آقای روحانی تاکید کرد: بزرگترین کشف تاریخ نفتی ایران نیز امسال رخ داد و ۵۳ میلیارد بشکه نفت را در منطقه جنوب غرب ایران کشف کردیم که البته بخشی از آن برای سال‌های گذشته بوده و ۲۲ میلیارد آن مربوط به یکی دو سال اخیر است که مجموعا ۵۳ میلیارد می‌شود و نام آن میدان نفتی نام آوران گذاشته و کار بسیار عظیمی در این میدان انجام شد.
 وی با اشاره به توسعه صنعت حمل و نقل نیز گفت: سه طرح مهم در اطراف تهران در ماه‌های اخیر مورد بهره برداری قرار گرفت از جمله جاده شمال و آزادراهی که تهران را به شمال متصل می‌کند و ۹۰ کیلومتر به ۳۲ کیلومتر تبدیل شد که یکی از شاهکار‌های راهسازی ما به شمار می‌رود و مردم ما بدانند که در شرایط تحریم و سختی این طرح به بهره برداری رسید.
 رییس جمهور تاکید کرد: از رسانه‌ها درخواست می‌کنم این طرح‌ها را با این عبارت اعلام کنند که ملت و دولت ایران در سخت‌ترین شرایط تحریمی تاریخ خود بزرگترین طرح‌ها را افتتاح کرد.
 اقای روحانی با اشاره به طرح آزادراه شمال گفت: تا دولت ما ۱۷ درصد این طرح عملیاتی شده بود و ۸۳ درصد آن را دولت در این شرایط سخت تکمیل کرد.
وی با اشاره به افتتاح روز گذشته بزرگراه شهید همت که آن را به استان البرز و کرج متصل می‌کند تصریح کرد: این جاده اول دولت ما ۳ درصد اجرا شده بود و ۹۷ درصد آن در طول این ۶ سال انجام شده است و زمانی که ما برای مردم اعلام می‌کنیم این کار بزرگ در شرایط سختی انجام شده است یعنی سیلی به آمریکا.
 رئیس جمهور یادآور شد: وقتی ما می‌گوییم به آمریکا سیلی سختی خواهیم زد یکی از آن‌ها موشک‌هایی بود که به عین الاسد خورد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۱°