درس هایی که از سیلاب بهار ۹۸ گرفتیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۷۷۰۶۵۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۱
وزیر نیرو گفت: سیلاب بهار ۹۸ در کنار خسارات و مشکلاتش منافع زیادی داشت که پرشدن سدها، زنده شدن تالاب‌ها و ترمیم بخشی از سفره‌های زیرزمینی فقط بخشی از آن بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رضا اردکانیان در گفتگوی ۱۸:۳۰ با بیان اینکه در سال‌های اخیر دوسال آبی منحصر به فرد را پشت سر گذاشتیم گفت: در سال آبی ۹۷-۹۶ خشک‌ترین زمان در ۶۰ سال اخیر را داشتیم و در سال ۹۷-۹۸ پرآب‌ترین سال طی ۵۰ سال اخیر داشتیم که به "سال‌های حدی" موسوم اند.

او افزود: بارش‌های بهار ۹۸ یک سوم بارش کشور در طول سال در ۱۶ روز بارید که منجر به سیلاب‌هایی در برخی نقاط کشور شد و این بارش‌ها هر ۲۰۰ سال یک بار رخ می‌دهد.
 
آقای اردکانیان افزود: ۵ میلیارد متر مکعب ثمره این بارش‌ها بود. سد‌های کشور پر اب شد. ۴۰ تالاب کشور آبگیری و مخازن زیرزمینی ترمیم شد.
 
وزیر نیرو در ادامه افزود: برای رسیدگی دقیق‌تر به موضوع سیل در ۶ فروردین ۹۸ درخواستی مبنی بر تشکیل کمیته ملی تحقیق در مورد سیل را به رئیس جمهور ارائه کردم که مورد پذیرش او قرار گرفت و دانشگاه تهران به عنوان مسئول این کار  به ۱۱۰ سوال در این باره پاسخ داد.
 
او گفت: با هزاران نفر ساعت کار، گزارشی در حدود ۷ هزار و ۶۰۰ صفحه‌ای تهیه و تدوین شد؛ که از دستاورد‌های وزارت نیرو و ۱۵ دستگاه اجرایی کشور از سیل بهار ۹۸ بود و می‌توان به آن به عنوان یک برنامه مدون و راهبردی نگاه کرد.

وزیر نیرو ادامه داد: سیلاب بهار ۹۸ در کنار خسارات و مشکلاتش فواید بزرگی داشت که پر شدن سدها، زنده شدن تالاب‌ها و ترمیم بخشی از سفره‌های زیرزمینی فقط بخشی از آن بود.
 
وزیر نیرو با بیان اینکه سال ۹۸ سالی بسیار روشن در صنعت آب و برق بود، افزود: در تابستان ۹۸، ۳۸۰۰ مگاوات نیروگاه جدید ساخته شد و علاوه بر این، یازده برنامه مدیریت مصرف را انجام دادیم تا زمان اوج بار را کاهش دهیم.
 
وزیر نیرو گفت: در سال ۹۸ نه تنها هیچ خاموشی نداشتیم بلکه بیشترین میزان صادرات برق را داشتیم.
 
وزیر نیرو تصزیح کرد: در نیمه دوم سال ۹۸، توانستیم پویش هفتگی (الف ـ ب ـ ایران) را عملی کنیم و موفق شدیم بیش از ۲۳۰ طرح را در ۶ ماه دوم افتتاح کنیم.
 
اردکانیان در ادامه به تاثیرات ویروس کرونا بر منابع آبی کشور اشاره کرد و گفت: این روز‌ها آب نقش بسیار مهم و تعیین کننده‌ای در امر پیشگیری در مقابله با ویروس کرونا دارد که امیدوارم هموطنان ضمن رعایت دقیق دستورات و ملاحظات بهداشتی، در مصرف آب هم صرفه جویی کنند.

او تصریح کرد: به طور طبیعی مصرف آب شرب و با کیفیت بالا رفته و در بعضی از شهر‌ها گزارشات رسیده مصرف آب ۴۰ درصد افزایش داشته که امیدواریم با رعایت و صرفه جویی‌ها در حین مصرف آب از هدر مصرف هزاران لیتر آب شرب جلوگیری کنیم.

وزیر نیرو افزود: امیدوارم تابستان امسال سالی بدون مشکل در زمینه آب و برق داشته باشیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °