روحانی: سختگیری ها بیشتر می شود، مردم همکاری کنند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۷۷۰۷۳۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
رئیس جمهور از اجرای طرح های سختگیرانه تری در روند مقابله با کرونا خبر داد و افزود: هر طرحی برای موفقیت نیاز به همکاری مردم دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت الاسلام و المسلمین روحانی در نشست امروز هیئت دولت از آمادگی دولت برای ارائه کمک های بیشتر مالی و معیشتی به اقشار محروم و صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع کرونا خبر داد.

رئیس جمهور گفت: امروز کسب و کارها دچار مشکل شده اند، اما به هر حال دوره ای است که باید سپری شود.

وی با بیان اینکه از امروز طرح های سختگیرانه تری در امر مدیریت و مقابله با کرونا اجرا خواهد شد، افزود: ما یک دوره 15 روزه را در نظر گرفته ایم که چند روز از ان سپری شده است، اما به هر حال تا شنبه 16 فروردین باید این طرح اجرا شود و مردم بدانند که چون نیاز ضروری برای سلامت همه بوده، این طرح اجرا می شود.

روحانی درباره حمایت از اقشار محروم و کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع کرونا اظهار داشت: طرح هایی مانند بسته معیشتی برای 3 میلیون نفر از اقشار محروم، پرداخت وام 4 میلیونی، تعویق مالیات و حق بیمه و تسهیل در امر چک ها پیش از این تصویب شده و اجرا می شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه مصوبات دیگری نیز خواهیم داشت، افزود: جلسه فردا مخصوص امور اقتصادی است و از هر توان و امکانی که دولت داشته باشد برای کاهش فشار و مشکلات مردم استفاده خواهد شد.

وی تصریح کرد: هر طرحی برای اینکه موفق باشد، به مشارکت مردم نیاز دارد و اگر همه پای کار باشید و دولت را یاری کنید، ما راحت تر کار را اجرا می کنیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به موضوع سیل اخیر در جنوب کشور پرداخت و گفت: ان شاالله با اجرای تصمیمات اتخاذ شده به ویژه برای 3 استانی که بیشتر آسیب دیده اند، از مشکلات مردم کاسته خواهد شد.

علت تعطیلی ها، اهمیت سلامت مردم بود
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش در نشست امروز هیئت دولت گفت: اگر غیر از مکان‌های که مواد لازم و کالاهای ضروری را در اختیار مردم قرار می‌دهند مانند فروشگاه‌هایی که مواد غذایی یا داروخانه‌ها یا جاهایی که برای زندگی مردم ضرورت دارد، تعطیل کردیم به دلیل این بود که سلامت مردم برای ما اهمیت داشته است.

رییس جمهوری افزود: اینکه کارمندهای دولت از حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار یا ۲ میلیون ۴۵۰ هزار نفر امروز سر کار نیستند و تعطیل شده‌اند و یک اقلیتی البته در بهداشت و درمان با همه وجود کار می کنند و جمعیت زیادی که در آنجا فعال هستند و تلاش می‌کنند. اما در بخش‌های دیگر آن مقداری که ضروری بوده در بسیاری از بخش‌های دولتی ما گفتیم که به شکل گردشی یک سوم کارمندها سر کار بیایند و بقیه در خانه‌ها بمانند.

تلاش مضاعف برای تامین نیازها
روحانی گفت: به خاطر دلیل اینکه ناچار هستیم آب، برق و انرژی و مواد غذایی را تامین کنیم و محصول کشاورزی را به بازار برسانیم و همه آنهایی که برای تولید کار می‌کنند و همه کارخانجاتی که مواد خوراکی و مواد شوینده لازم را تولید می‌کنند باید بتوانند به شکل حداکثری به فعالیت خودشان باید ادامه بدهند برای اینکه نیازهای مردم تامین شود.

وی افزود: بنابر این باید توجه کنیم که هم نیاز داریم به اینکه بخش اعظم مردم در خانه بمانند و هم یک اقلیت کوچکی برای تامین نیازمندی‌های ضروری مردم کنار فعالیت‌های اقتصادی و کارگاه‌های تولیدی خودشان باشند. این کار به خوبی در حال انجام گرفتن است. امروز مردم برای تامین نیازمندی‌های ضروری‌شان بحمدالله در یک شرایط نسبتا مناسبی قرار دارند. آن چیزی که ضرورت زندگی‌شان است در فروشگاه‌ها است و در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

رییس جمهوری بیان کرد: ما باید در اینجا از همه رانندگانی که از مبدا بنادر کار می‌کنند و جنس‌ها را به کارخانه‌ها می‌رسانند و مواد را از کارخانه‌ها به مغازه‌ها می‌رسانند و در اختیار مردم قرار می‌دهند و همچنین از آن بخش ریل و هواپیما که محصولات لازم را در اختیار مردم قرار می‌دهند و پروازهای لازم را انجام می‌دهند نیز قدردانی کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: همچنین باید از بخش اقتصادی کشور که نیازمندی‌ها را تامین می‌کنند نیز باید قدردانی کنیم. الان به‌رغم مشکلاتی که ما داریم، آنچه برای دارو، درمان مردم، مواد شوینده ضرورت دارد که ما از خارج تامین کنیم، ارز آن بدون استثنا تامین می‌شود. آنجایی که لازم است هواپیمای ما می‌رود و مواد لازم یا تجهیزات لازم پزشکی را وارد کشور می‌کند ما باید به دلیل کار عظیمی که در این خصوص در حال انجام است باید از همه اینها قدردانی کنیم.

رو به جلو حرکت می کنیم
روحانی در خصوص درمان و مراجعه مردم به پزشکان گفت: در زمینه غربالگری کار خوبی در کشور انجام شده است، امروز تقریبا داریم شناسایی می‌کنیم که چه کسانی نیازمند هستند که چه کسانی به مراقبت بیشتر نیاز دارند باید حتما در خانه بمانند و چه کسانی حتما باید به بیمارستان مراجعه کنند و چه کسانی باید در بخش مراقبت های ویژه بستری شوند؛ غربالگری پیشاپیش به ما کمک می کند و ما نسبت به پنج یا ده روز آینده به جلو حرکت می کنیم.

رییس جمهوری ادامه داد: مجموعه کار پزشکی ما کار عظیم و بزرگی بوده است و در سراسر کشور تلاش می‌کند و تا امروز کمبود تخت، پرستار و پزشک حتی در بخش مراقبت های ویژه کمبود نداشتیم، حتی در برخی استان‌ها و شهرستان‌ها در بخش مراقبت های ویژه تخت اضافی داریم.

روحانی با اشاره به وضعیت شهر مشهد به لحاظ امکانات درمان و بهداشت در مقابله با کرونا افزود: دیروز در مشهد -که ما دراین ایام نگران بودیم- معلوم شد که 60 درصد تخت بیمارستانی در این شهر خالی است و 30 درصد تخت ها در بخش مراقبت های ویژه خالی است؛ معلوم است برنامه ریزی خوبی انجام می شود اگر چه ممکن است در یک شهر مراجعه کننده بیشتر و شرایط متفاوت باشد.

کمک می گیریم و کمک می کنیم
روحانی با تشکر از بخش نظام سلامت کشور برای تامین نیازمندی های و اقدامات انجام گرفته و همچنین قدردانی از تلاش های وزارت امور خارجه،: مردم مطلع باشند دستورالعمل اولیه ما این بوده که هر کشوری که کمک می کند کمک های آنها را برای مساله کرونا دریافت کنیم، برخی کشورها کمک کردند ماسک و داروهای موردنیاز و تجهیزات پزشکی به ایران دادند، کمک های آنها وارد کشور شده است.

رییس‌جمهوری ادامه داد: نباید از کمک یک کشور که مقداری کم یا زیاد است و شاید به آن صورت هم به کمک کم آنها نیاز نداشته باشیم، ولی مبنا این است که هر کشوری از کمک بخواهد در حد توان به آنها کمک می کنیم و کمک کشورهایی را خواهان کمک به ایران هستند دریافت می کنیم.
 
تحریم ها در شورای امنیت
روحانی افزود: در این زمینه وزارت کشور، بهداشت و درمان و وزارت امور خارجه در یک چارچوب درستی عمل کردند و کار را پیش بردند، به این نکته باید توجه داشته باشیم، از طرفی وزارت امور خارجه حرکت بسیارخوبی را برای حرکت افکار عمومی و «نه گفتن به تحریم» آغاز کرده است، الان در شورای امنیت سازمان ملل نیز این بحث مطرح است که مصوبه‌ای به تصویب برسد که در شرایط کرونا همه تحریم‌ها کنار زده شود و در این زمینه فعال هستند.

وی با اشاره به مکالمه تلفنی با مقام‌های یکی از کشورهای عضو غیر دائم شورای امنیت، گفت: آنها گفتند که طرح ما آماده است و می خواهند آن را در شورای امنیت مطرح کنند، تلاش بر این است که پول‌های مسدود شده ما در کشورهای مختلف در این شرایط آزاد شود و قدم های خوبی نیز در این زمینه برداشته می شود.
 
سفر تفریحی نروید
رئیس جمهور با اشاره به برخی از سفرها یا تفریحات سنتی که در نوروز انجام می شود، از مردم خواست امسال از انجام این امور خودداری کنند و تصریح کرد: همه مقامات از مردم درخواست کرده‌اند به مراکزی که به طور معمول در ایام نوروز به‌ویژه مشهد مقدس یا بخش‌هایی در شمال، مرکز و جنوب کشور می‌رفتند، در این ایام به این مراکز کمتر سفر کنند.

وی با بیان اینکه سختگیری ها برای سفرها بیشتر می شود، افزود: ممکن است همه پارک‌ها بسته شود، سیزده‌به‌در مثل سال‌های قبل نباشد، اما چاره‌ای بجز این نداریم.

کاهش سفرهای ریلی و هوایی
رییس‌جمهوری افزود: آماری که استاندار خراسان رضوی روز گذشته به من داد، نشان این است که مردم بسیار همراهی کرده‌اند. وی می‌گفت که در ایام عید امسال نسبت به سال گذشته، ۷۸ درصد مسافر کاهش پیدا کرده و همه هتل‌ها و مراکز اقامتی ما خالی است. در آماری که داد می‌گفت که ریل ما امسال نسبت به سال‌های گذشته ۸۵ درصد مسافر کمتر به مشهد آورده است.

وی گفت: پرواز‌های هواپیمایی و سفر‌های هوایی ۸۸ درصد کاهش پیدا کرده است و این‌ها همه به معنی همکاری مردم است. اینکه ۷۸ درصد مردمی که عاشق علی‌ابن موسی‌الرضا بوده‌اند و دلشان می‌خواسته که در ایام روز‌های اول سال در کنار مرقد مطهر آن حضرت باشند به توصیه‌ها و تاکیدات دولت، مسئولین و پزشکان و علما گوش کرده‌اند و نرفتند به معنی این است که یک همکاری خوبی در کشور انجام می‌گیرد و این همکاری باید ادامه پیدا کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °