طرح پلاسما درمانی بیماران کرونایی در ایران آغاز شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 30 مهر 1400
کد خبر : ۷۷۰۷۹۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۴
طرح اهدای پلاسما به بیماران کرونایی در ایران با حضور ویدئو کنفرانسی دکتر ولایتی رئیس بیمارستان مسیح دانشوری، دکتر زالی رئیس ستاد مبارزه با کرونای استان تهران و دکتر عشقی رئیس سازمان انتقال خون ایران آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در این مراسم، دکتر ولایتی با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور و جانفشانی‌ها و تلاش‌های شبانه روزی و دلسوزانه پزشکان، پرستاران و کادر درمانی از زحمات این قشر تلاشگر کشور تقدیر کرد.

او با اشاره به جایگاه بیمارستان مسیح دانشوری به عنوان یکی از مهمترین مراکز تخصصی در زمینه بیماری‌های ریوی و همچنین خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا گفت: امروز شاهد هستیم که تمامی کادر درمانی، دست در دست یکدیگر برای مبارزه با کرونا در خط مقدم قرار دارند.
 
او ادامه داد: بیمارستان مسیح دانشوری از روز نخست شیوع بیماری در کشور در خط مقدم مبارزه با کرونا بوده به طوری که از روز‌های اولیه پذیرای ۱۵۰۰ نفر از بیماران مبتلا به کویید ۱۹ بوده است و این روند مقابله و مبارزه به صورت شبانه روزی و دلسوزانه ادامه دارد و بیش از یک ماه است که کادر درمانی بیمارستان مسیح دانشوری در خط مقدم مبارزه حضور دارند و در این مدت اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.

دکتر ولایتی افزود: نزدیک ۱۱۰۰ نفر از هموطنانمان که مبتلا به بیماری کویید ۱۹ بودند در بیمارستان مسیح دانشوری درمان شدند و در روز‌های نخست و شیوع بیماری روزانه حدود ۴۵۰ نفر مراجعه وجود داشت که پس از اطلاع رسانی به مردم در مورد عوارض قطعی این بیماری، این تعداد به ۱۵۰ نفر در روز کاهش یافت.

او با اشاره به تلاش متخصصان و پزشکان در جهت بهبود بیماران گفت: تلاش مضاعفی برای درمان بیماران کرونایی صورت گرفته که اقدام اخیر در دریافت پلاسمای خون بیماران بهبود یافته و اهدای آن به مبتلایان به منظور تقویت سیستم ایمنی که شیوه جدیدی در این زمینه است که تا دستیابی به داروی مناسب‌تر و دقیق‌تر تا حدودی می‌تواند در بهبود این وضعیت کمک نماید.

دکتر ولایتی تصریح کرد: امروز اهدای پلاسما به بیماران مبتلا به کویید ۱۹ در بیمارستان مسیح دانشوری صورت می‌گیرد و نکته بسیار مهم این است که مدافعان سلامت در این بیمارستان گام نخست خود را برداشته اند و مهم‌تر این که در این طرح هم اهدا کننده و هم گیرنده بر اساس منشور اخلاق پزشکی مصوب وزارت بهداشت میبایست داوطلبانه باشد که ارزش معنوی این کار بسیار زیاد و و دو چندان است.

دکتر زالی: پروتکل‌های علمی بیمارستان مسیح دانشوری قابلیت اجرای جهانی دارد

دکتر زالی رئیس ستاد مبارزه با کرونا تهران هم در این مراسم گفت:پس از ورود ویروس کرونا در کشور شاهد ایجاد زیر ساخت‌های مناسب در این مجموعه بودیم به طوری که نخستین بیمارستانی که علمی وارد مبارزه با کرونا شد بیمارستان مسیح دانشوری بود که به عنوان یک‌مرکز مهم علمی در حوزه بیماری‌های عفونی شناخته می‌شود و از روز نخست در تلاش بود با طراحی و تدوین یک پروتکل علمی مناسب خدمات بهتری در زمینه مبارزه با کرونا ایجاد کند که این پروتکل‌های علمی قابلیت اجرای جهانی دارد.

رئیس سازمان انتقال خون: تمام تلاش را برای موفقیت این طرح به کار خواهیم گرفت

در ادامه دکتر عشقی رئیس سازمان انتقال خون با اشاره به موفقیت بیمارستان مسیح دانشوری در درمان بیماران کرونایی گفت: ما برای افتتاح یک پروژه پلاسمادرمانی برای بیماران بهبودیافته کرونایی به این بیمارستان آمده‌ایم و تلاش خود را برای گسترش و موفقیت این طرح خواهیم کرد که باید فراخوانی برای بازگشت افراد بهبودیافته کرونایی بدهیم.

***روش پلاسمادرمانی بیماران کرونایی در ایران از سایر کشور‌های جهان جلوتر بوده و فقط در چین این روش به مرحله تزریق به بیماران رسیده و در ایران در آستانه رسیدن به این مرحله قرار دارد که می‌تواند باعث ایجاد تحولی در درمان بیماران کرونایی شود.
 
* در این شیوه اگر پلاسمای بیمار بهبود یافته کرونا، بلافاصله بعد از بهبودی که هنوز آنتی‌بادی COVID-۱۹ در بدن او بالاست، به بیماری که تازه به کرونا مبتلا شده یا در حال گذراندن دوران بیماری است و بدن او هنوز به میزان کافی آنتی‌بادی تولید نکرده یا به هر دلیلی نمی‌تواند تولید کند، تزریق شود، احتمال بهبودی فرد مبتلا افزایش می‌یابد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶.۵۱°    ۱۷.۷۹°