پایه‌های سلامت کشور مستحکم است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 14 مرداد 1400
کد خبر : ۷۷۰۸۴۷
تاریخ انتشار : شنبه ۰۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
رئیس جمهور گفت: خدا را شاکریم که این قدر پایه‌های سلامت را مستحکم کردیم که ۹۰ درصد هزینه‌های درمان مبتلایان به بیماری کرونا را دولت و بیمه پرداخت می‌کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا، افزود: بیمار مبتلا به کرونا تنها ۱۰ درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کند، ولی در کشور‌های مختلف، علاوه بر هزینه‌های هزار و ۳۰۰ تا هزار و ۵۰۰ دلاری برای تست کرونا، هزینه‌های زیاد بستری و آی سی یو هم برای یک بیمار کرونایی دریافت می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه امسال عیدی مردم، عیدی بزرگتری است و همکاری مردم عزیز و بزرگوار برای عبور از این مشکل بالاترین عیدی است گفت: در حوادث این چند روز که مردم گرفتار بیماری کرونا بودند، پایه‌های بهداشتی و درمانی کشور آن چنان مستحکم است که نه تنها تا امروز تاب آوری کرده که اگر این بیماری بخواهد چند هفته دیگر هم طولانی شود و یا اوجی بگیرد، بیمارستان ها، پزشکان، و پرستاران آمادگی لازم را برای درمان و رسیدگی به بیماران کرونایی را دارند.

آقای روحانی افزود: خدا را شاکریم که ما جزو آن کشور‌هایی نیستیم که بیماران ما در سالن بیمارستان روی زمین و یا در پیاده رو یا چمن اطراف بیمارستان افتاده باشند و یا اجساد افراد فوت شده در کامیون‌های یخچال دار بزرگ در کنار بیمارستان انباشته شود.

رئیس جمهور گفت: خدا را شاکریم، این کار بزرگی است که ملت ما و کادر درمانی و نظام سلامت انجام داده است.
 
 
 
کرونا همه ملت را یکپارچه و متحد کرده است

رئیس جمهور با بیان اینکه در هیچ جای کشور کمبود مواد غذایی نداریم و همه فروشگاه‌ها ۲۴ ساعته در خدمت مردم هستند افزود: در این روز‌ها همه تلاش کردند و همه در کنار هم بودند و می‌بینیم که پیگیری بیماری کرونا همه ملت را یکپارچه و متحد کرده است.

آقای روحانی افزود: گاهی برخی این یکپارچگی را تضعیف می‌کنند، اما این روز‌ها شاهد این هستیم که وحدت، مهربانی جامعه را فرا گرفته و اکثریت قریب به اتفاق مردم و جوانان دنبال کمک به یکدیگر هستند.
 
 

رئیس جمهور ادامه داد: مردم توجه داشته باشند اینکه امروز پرستار ما در بیمارستان می‌تواند به راحتی کار‌های خود را ادامه دهد و همراه آن لوازم حفاظتی که وزارت بهداشت در اختیارش گذاشته و براحتی صبح به بیمارستان می‌رسد، وقتی به خانه بر می‌گردد مشکل کمبود مواد غذایی ندارد و فروشگاه‌های ما در دسترس مردم قرار دارد تا بتوانند به مواد غذایی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

وی تصریح کرد: ما مثل برخی کشور‌ها نیستیم که فروشگاه هایمان خالی باشد و فروشگاه‌های مواد غذایی ۲۴ ساعته فعال و در خدمت مردم هستند.

آقای روحانی افزود: در حال حاضر یک تعامل ویژه بین نهاد‌های مختلف ایجاد شده از بندر که این اجناس حمل می‌شود یا از مزارع کشاورزی تا رسیدن به انبار‌ها و فروشگاه‌ها کار‌ها با نظم انجام می‌شود و هیچ وقفه‌ای برای توزیع مایحتاج عمومی مردم نداریم.

وی تصریح کرد: بنده با استانداران در این چند روز که در ارتباط هستم، دائم این سوال را می‌پرسم که آیا در استان‌های شما برای مواد غذایی و بهداشتی مشکلی وجود دارد؟ که اعلام کرده اند، مشکلی در این خصوص نداریم.

رئیس جمهور تاکید کرد: اجناس و مواد غذایی فراوان است و مردم مشکلی در این خصوص ندارند و این خیلی مهم است که مردم هم نگران بیماری باشند و هم نگران کمبود مواد غذایی که به حمدالله در خصوص تامین مایحتاج عمومی مشکلی نداریم.
 
 
 
‌نمی‌دانم چگونه باید از مردم تشکر کرد

رئیس جمهور گفت: همکاری مردم در هفته اول تعطیلات نشان از فرهنگ، اخلاق و مهربانی آن‌ها دارد که نمی‌دانم چگونه باید از آن‌ها تشکر کرد.

آقای حسن روحانی در ادامه جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا، افزود: اگر بیمارستان‌های ما یک ساعت آب‏، برق، گاز و یا آمبولانس‌های آن‌ها بنزین نداشته باشند چه اتفاقی خواهدافتاد؟ خدا را شکر همه چیز در کنار هم مهیا است.

رئیس جمهور تصریح کرد: تمام پالایشگاه ها، چاه‌های نفت، مراکز تولید برق، نیروگاه ها، تصفیه خانه‌های آب، سیستم حمل و نقل کشور ما همه آماده، سرکار و فعال هستند.

آقای روحانی افزود: ما در این دو هفته تعطیلات‎؛ در یک هفته با خواهش و توصیه با مردم صحبت کردیم، اما در هفته دوم تا حدودی قدم‌های سختگیرانه را برداشتیم می‌خواهم از هفته اول خیلی تشکر کنم چرا که هیچ زور و اجباری نبود، حتی پلیس و جرایم ماشینی هم نبود، فقط به مردم توصیه کرده بودیم که به اصول بهداشتی توجه کنند و مسافرت نروند.

آقای روحانی همچنین گفت: برخی از استاندار هرمزگان سوال کردند که امسال نسبت به سال گذشته چقدر با کاهش مسافران نوروزی مواجه بودید؟ گفت، ۹۴ درصد، این موضوع در استان خراسان رضوی ۷۸ درصد بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: کاهش مسافرت‌های نوروزی در شهر‌های مختلف نشان دهنده فرهنگ بلند مردم است چه جور باید برابر این رفتار سپاسگزار باشیم.

آقای روحانی در ادامه گفت: همین که پزشکان ما از طریق صدا و سیما برای مردم توضیح دادند و بیان و اعلام کردند که بهترین راه ماندن در خانه است این عیدی همه ما است، خوشبختانه همه گوش و قبول کردند و اکثریت قاطع مردم ماندن در خانه را ترجیح دادند.

رئیس جمهور افزود: اگر بخواهیم به طور میانگین کاهش مسافرت‌ها را اعلام کنیم، به عدد ۷۰ درصد می‌رسیم، از ۳۰ درصد باقی مانده ۱۰ درصد سفر‌های ضروری بوده و تنها ۲۰ درصد مردم به توصیه‌ها توجه نکردند.

آقای روحانی همچنین گفت: توجه مردم به حقوق دیگری، بزرگترین حق الناس محسوب می‌شود، چرا که باید جوری رفتار کنیم تا به دیگران ضرر نزنیم.
 

 
رئیس جمهور افزود: اگر خدای ناکرده من کرونا گرفتم، مخفی کردن آن یکی از خیانت‌های بزرگ محسوب می‌شود.
 


آقای روحانی گفت: ما وظیفه داریم اگر احساس کردیم که بیمار هستیم به دکتر برویم و فاصله اجتماعی را رعایت کنیم.

رئیس جمهور افزود: امروز در جلسه ما به غیر از این بحثی که از دیروز فاصله اجتماعی اجرایی و عملی می‌شود، از عزیزان خواهش شده که هر کس در استان خودش باقی بماند و به استان‌های دیگر سفر نکند، اگر کسی بخواهد این را اجرا نکند این بار سختگیرانه‌تر عمل می‌کنیم.

پیش بینی می‌کنیم طرح فاصله اجتماعی تا ۲۰ فروردین اجرا شود

رئیس جمهور با تاکید براینکه اجرای قوانین با همکاری مردم امکانپذیر خواهد بود، گفت: امیدوارم مردم ما هوشمندانه عمل کنند و با نیرو‌های انتظامی و بسیج نهایت همکاری را داشته باشند تا نیازی به جریمه و توقیف خودرو نباشد.

آقای روحانی افزود: اجرای قوانین وظیفه بزرگ ملی و انسانی است و قرار است دستورالعمل‌های محدودیت و ممنوعیت رفت و آمد تا ۱۵ فروردین ادامه یابد، البته پیش بینی کردیم که طرح تا ۲۰ فروردین اجرا شود و مردم بنا را بر این بگذارند که طرح تا ۲۰ فروردین خواهد بود.
 

وی گفت: اجرای این قوانین با همکاری مردم امکانپذیر خواهد بود و اینطور نباشد که عده‌ای بروند کاغذ درست کنند که من ساکن این شهر یا آن شهرهستم، این اقدامات درست نیست، همه باید با هم همکاری کنیم چرا که اجرای این قوانین به نفع ما و همه مردم است.

رئیس جمهور افزود: استاندار هرمزگان نکته‌ای را به من گفت که اعلام کرده بودند که هیچ کسی بجز اهالی قشم به این منطقه نرود، آن وقت برخی کارت شناسایی محلی‌ها را گرفته بودند و به مسافران دادند آن‌ها هم این کارت‌ها را نشان می‌دادند و وارد قشم می‌شدند اینگونه اقدامات به نفع هیچ کس نیست.

آقای روحانی گفت: همه باید بدانیم رعایت دستورالعمل‌های محدودیت رفت و آمد برای این است که زودتر از بلیعه بیماری خلاص شویم و امیدواریم هر چه زودتر به این مرحله برسیم.

وی همچنین با اشاره به ارائه طرح جدید وزارت بهداشت به ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا، افزود: بنا بر این است که هر کس که مشخص شد به ویروس کرونا مبتلا شده موظف است حدود ۱۴ روز خود را از جامعه دور و در خانه خود یا استراحتگاه‌هایی که مشخص شده و یا بیمارستان‌ها قرنطینه کند.

رئیس جمهور گفت: خواهش می‌کنیم افراد مبتلا خودشان را از خانواده، دوستان نزدیک و همسایگان خود دور کنند و در اختیار مراکز درمانی قرار دهند و اگر امکان قرنطینه در منزل را دارند و دیگران را مبتلا نمی‌کنند، می‌توانند در خانه بمانند.
 
اختصاص صد هزار میلیارد تومان برای مدیریت کرونا

رئیس جمهور گفت: ۲۰ درصد بودجه امسال، یعنی حدود صد هزار میلیارد تومان برای مدیریت کرونا در بودجه سال ۹۹ پیش بینی شده است.

آقای روحانی در ادامه اظهاراتش در ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا افزود: سختگیری‌هایی که برای این روز‌ها تعیین شده از این جهت است که افراد درگیر با کرونا از سایر مردم جامعه تفکیک شوند.

وی گفت: این دوره، دوره طولانی نیست و دو هفته‌ای است و همه باید مراعات کنیم تا از این شرایط سخت عبور کنیم.

آقای روحانی ادامه داد: برخی تلاش می‌کنند با شایعه پراکنی و تشویش اذهان عمومی به مردم استرس وارد کنند که ما آن‌ها را همکاران نزدیک کرونا می‌دانیم، چرا که کرونا می‌خواهد عده‌ای بیایند، اعصاب و روان مردم را متزلزل کنند و آنکه روحیه اش را از دست بدهد ایمنی بدنش آسیب می‌بیند و این ویروس سریعتر به اهدافش می‌رسد.

وی تاکید کرد: ما نباید اجازه بدهیم یاران کرونا در کنار کرونا باشند و این کار را وزارت ارشاد، دستگاه‌های دیگر، متولیان فضای مجازی باید با جدیت پیگیری کنند تا مردم با روحیه بهتری از این شرایط عبور کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما تاکید کردیم بر خرید و فروش اینترنتی تا مردم نیاز‌های خودشان را از طریق شرکت‌هایی که فروش اینترنتی دارند، پیگیری کنند که البته بنا شد در این زمینه اقداماتی از طریق وزارت صمت مطرح شود تا مردم نیاز به خروج از خانه نداشته باشند و فاصله گذاری اجتماعی به راحتی انجام شود.

آقای روحانی با اشاره به مشکلات برخی از آحاد جامعه در شرایط فعلی، افزود: ما می‌دانیم وقتی مسافرت ممنوع است و فروشگاه‌ها و مغازه‌ها تعطیل می‌شود به زندگی مردم فشار وارد خواهد شد و عده‌ای هستند که زندگی آن‌ها با کار روزمره اداره می‌شود، بنابراین تا زمانی که طرح‌ها نیاز به اجرا داشته باشد ادامه خواهد داشت و به محض اینکه پایان طرح اعلام شود، زندگی مردم نیز عادی خواهد شد و مدارس فعالیت‌های روزمره اجتماعی، سفر‌ها و همه برنامه‌های مردم به شرایط قبل بر می‌گردد، اما رسیدن به چنین شرایطی منوط به اعلام ستاد ملی کرونا خواهد بود.

وی همچنین گفت: هنوز در برخی استان‌های ما روند فوتی‌ها در حال افزایش است که ایجاب می‌کند طرح‌های فاصله گذاری اجتماعی همچنان ادامه داشته باشد و طرح‌ها را همچنان پیش ببریم.

آقای روحانی افزود: هر وقت ستاد ملی کرونا اعلام کند، روند فوتی‌ها کاهش پیدا کرده زمانی است که می‌توانیم شرایط را به شرایط قبلی تغییر دهیم.
 

رئیس جمهور گفت: به مردم عزیز اطمینان می دهم، دولت، وزارتخانه های راه، صمت، خارجه، بازرگانی و بخش بهداشت و درمان، نیرو و نفت نیازمندی های مردم را تامین کنند.
 
آقای روحانی در این جلسه، با تبریک روز پاسدار به سپاه پاسداران، افزود: نیروهای مسلح، سپاه، بسیج و ارتش همیشه پای کار هستند و این روز را به برادران سپاه پاسداران که از سال 1358 تاکنون همیشه در خط مقدم خدمت و دفاع از کشور بودند تبریک می گویم و به شهدا درود می فرستم و به رزمندگان خسته نباشید عرض می کنم و امیدوارم این سال، سال بسیار خوبی برای آنها و مردم باشد.

رئیس جمهور در پایان تصریح کرد: موفقیت اجرای طرح ها، برای مقابله با ویروس کرونا در سایه وحدت و اتحاد امکانپذیر است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳.۵۹°    ۲۶.۹۹°