عبور از پیک کرونا در برخی استان ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:33 - يکشنبه 22 فروردين 1400
کد خبر : ۷۷۰۸۷۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴
رئیس جمهور گفت: طبق صحبتی که با پزشکان داشته ایم در برخی استان‌ها از پیک کرونا عبور کردیم و در شیب پایین قرار داریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای روحانی در جلسه امروز هیات دولت در سخنانی با تبریک اعیاد شعبانیه و ادای احترام به جانبازان عزیز سراسر کشور افزود: در این ایام امیدوارم بتوانیم از این فرصت معنوی برای توجه بیشتر به معنویت استفاده و از همه خادمان کشور به خوبی تجلیل کنیم.
 وی اضافه کرد: می‌خواهم در این فرصت از مردم عزیز و بزرگواری که تحمل و به توصیه‌های ما توجه کردند و نیز گروهی که برای تامین مایحتاج عمومی مردم همه توان خود را به کار بردند تشکر کنم.
رئیس جمهور گفت: در حال حاضر در کشور ما حفظ سلامت مردم در اولویت اول قرار دارد بخش زیادی از مسئولیت این کار برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و باید از سربازان خط مقدم این مساله تقدیر کرد.
وی اضافه کرد: دولت با همه توان خود حامی آن‌ها خواهد بود و نیاز‌ها و مایحتاج شان را چه در داخل باشد و چه در خارج باید تامین کند.
 آقای روحانی افزود: دیروز یک جلسه ویدئوکنفرانس با ۳۰ نفر از متخصصین در بخش‌های مختلف داشتیم و بحث‌های خوبی بین ما شکل گرفت خوشبختانه نظر ما به هم نزدیک بود و همه آن پزشکان هم می‌گفتند که این بیماری یک موضوع غافلگیرکننده بود و هیچ مرجع علمی و پزشکی پیش بینی نمی‌کرد که ما در این روز‌ها با یک بیماری مسری مهاجم روبرو شویم که کل جهان را در بر گیرد.
رئیس جمهور گفت: ۱۴۰ سال پیش شبیه این بیماری رخ داده بود اما بعد از آن تاکنون چنین بیماری عالم گیری نداشتیم که بتواند تمام ارکان جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.
آقای روحانی افزود: از این پزشکان پرسیدم که ما در ایران در کدام بخش ماجرا هستیم و آیا از پیک عبور کرده ایم؟ آن‌ها پاسخ دادند که در برخی استان‌ها از پیک عبور کرده و در شیب پایین قرار گرفته ایم.
کرونا سبک زندگی را تغییر داد
رئیس جمهور تاکید کرد: باید شرایط جامعه را برای مقابله با ویروس کرونا قابل تحمل کنیم و این ویروس تا حدودی سبک زندگی مردم جامعه ما را تغییر داد.
 آقای روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ماجرای کرونا این نیست که در زمانی مشخص به این نکته برسیم که ویروس کرونایی در عالم و ایران وجود نداشته باشد، گفت:​ این ویروس که هم اکنون وارد جامعه شده وجود دارد و مشخص نیست چه زمانی از بین برود.
 وی افزود: مهم این است که شرایط را برای جامعه قابل تحمل کنیم و به نوعی برای مواجه شدن با ویروسی که شرایطش ضعیف می‌شود و افراد در جامعه، بدن هایشان برای مقابله با آن توانمندتر می‌شود آماده باشیم.
 آقای روحانی ادامه داد: روز گذشته در دیدار و گفتگویی که با متخصصان و پزشکان در زمینه موضوع کرونا داشتیم متخصصان اعلام کردند این ویروس مانند آنفلوآنزایی می‌ماند که در یک دوره اوج می‌گیرد و به پایان می‌رسد و ممکن است دوباره اوج بگیرد و مانند یک آنفلوآنزا عمل می‌کند.
 رئیس جمهور تاکید کرد: ما باید خودمان را برای زندگی با چنین شرایطی تا زمانی که معالجه قطعی یا واکسن قطعی برای آن پیدا شود منطبق کنیم و تاکنون هیچ واکسن و درمان قطعی برای این ویروس کشف نشده است.
 آقای روحانی اظهارداشت: ما باید شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنیم که دستگاه درمان مان حتی در زمانی پیک و اوج این بیماری با اضطراب و استرس مواجه نشود.
وی بار دیگر به نشست روز گذشته خود با متخصصان پزشکی اشاره و تاکید کرد: متخصصان اعلام کردند اگر شرایط سختگیرانه‌ای که هم اکنون اعمال شده، یک هفته دیگر ادامه داشته باشد ما مطمئن‌تر خواهیم بود برای این که فعالیت هایمان به خوبی آغاز شود.
 رئیس جمهور گفت:​ اینکه فعالیت‌ها آغاز شود به معنی آن نیست که از روز شروع فعالیت تمام پروتکل‌های بهداشتی را کنار بگذاریم.
 آقای روحانی افزود: سبک زندگی جدیدی که ما شروع کرده ایم در اینکه برخی رفتار‌ها مانند دست دادن و قرب و نزدیکی به یکدیگر را کنار گذاشته ایم و یا اینکه برخی اموراتمان را از طریق فضای مجازی انجام می‌دهیم و زندگی مان به سمت یک زندگی الکترونیکی پیش رفته است باید برای مدتی آن را ادامه دهیم.
وی ادامه داد: تغییر شیوه زندگی شاید فرصتی برای ما فراهم آورد برای اینکه بخشی از زندگی مان را الکترونیکی کنیم و شرایط را تغییر دهیم و این به نفع جامعه ما خواهد بود در اینکه ارتباط مردم با ادارات و خدمات جامعه و حتی مراکز توزیعی که مواد لازم را در اختیار ما قرار می‌دهند روابط مان را تغییر دهیم. بنابراین در سبک زندگی ما تغییراتی ایجاد می‌شود که این تغییرات احتمالا باید برای مدتی باقی بماند.
 رئیس جمهور گفت: از تمام متخصصان در روز گذشته پرسیدم که آیا اقدامات ما قابل قبول است؟ و خوشبختانه همه متخصصان کار انجام شده را قابل قبول می‌دانند البته توصیه‌هایی نیز ارائه و به بنده توصیه کردند تا زمانی که برای درمان این بیماری راهی پیدا شود باید دولت سرمایه گذاری برای واکسن این ویروس داشته باشد و یا در برخی رشته‌های پزشکی باید تغییراتی ایجاد شود و در برخی رشته‌ها مانند بخش عفونی باید بیشتر سرمایه گذاری شود.
 وی افزود: به نظر من متخصصان ما روز گذشته توصیه‌های خوبی به ما داشتند و تمام این توصیه‌ها برای ما قابل قبول است.
 
تصمیمات ما در زمینه کرونا با اتفاق آراء است
 رئیس جمهور گفت: هیچ تصمیمی تا امروز در ستاد ملی کرونا اتخاذ نشده مگر آنکه در کمیته‌های تخصصی مورد بحث قرار گرفته باشد و متخصصان ما آن را به عنوان بهترین راه تشخیص داده باشند.
 آقای روحانی افزود: اگر ما مدارس را تعطیل کردیم این موضوع با توجه به نظر متخصصان بود و یا اگر گفتیم اماکن متبرکه و یا نماز‌های جمعه تعطیل شود و اجتماعات صورت نگیرد همه این‌ها براساس گفته‌های متخصصان ما بود و تمام تصمیمات ما با اتفاق آرا اتخاذ می‌شود.
رئیس جمهور گفت: مردم عزیز ما باید بدانند که در کنار سلامت، تولید هم به عنوان یک اصل برای ما تلقی می‌شود و ما نمی‌توانیم تولید را در کشور تعطیل کنیم، نمی‌توانیم تولید مواد غذایی و بهداشتی و یا توزیع آن‌ها را تعطیل کنیم و نمی‌توانیم نیازمندی‌های مردم برای مثال در زمینه حمل و نقل را تعطیل کنیم.
آقای روحانی افزود: سلامت برای ما یک اصل است، اما در کنار آن، تولید و امنیت جامعه هم برای ما اصل است و همانطور که می‌بینید تمام نیرو‌های مسلح و مرزبانان ما در صحنه حاضر هستند.
رئیس جمهور گفت: ما این اصول متعدد را داریم و باید آن‌ها را مد نظر قرار دهیم و در تصمیم گیری‌ها باید این اصول را کنار هم قرار دهیم تا به یک تصمیم نهایی برسیم.
 وی اضافه کرد: از همه آن‌هایی که فعلا در صحنه تصمیم گیری نیستند و ممکن است در روز‌های آینده تصمیم گیر باشند خواهش می‌کنم که کمک کنند، این شرایط در واقع شرایط مرید جمع کردن نیست و شرایطی نیست که بخواهیم جنگ سیاسی کنیم.
آقای روحانی تصریح کرد: این یک مساله عمومی برای جهان است و ما می‌خواهیم از این مساله به خوبی عبور کنیم، ما باید محدودیت‌هایی را اجرا کنیم، اما این محدودیت‌ها نمی‌تواند به گونه‌ای حداکثری باشد که قابل اجرا نباشد و یا به قدری حداقلی باشد که تاثیری نداشته باشد.
 
باید برای پساکرونا آماده شویم
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید خود را برای پساکرونا آماده کنیم، گفت: این آمادگی برای زمانی است که واکسن این بیماری پیدا و همه نیازمندی‌های پس از این بیماری در کشور تامین شود.
 آقای روحانی افزود: ما اکنون بیش از گذشته به مردم مان امیدوار هستیم و اطمینان داریم که آن‌ها با دولت همکاری خواهند کرد هم به پزشکان ما بیش از گذشته اطمینان داریم که امروز بیش از گذشته مسلط‌تر هستند و هم به واحد‌های تولیدی و خدماتی کشور اطمینان داریم.
 وی گفت: البته می‌دانیم که بخشی از واحد‌های تولیدی و خدماتی به واسطه این بیماری در سختی قرار دارند از این رو در حد توانمان به آن‌ها کمک خواهیم کرد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۷°