اختصاص ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از تولید و کارگران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 13 آذر 1400
کد خبر : ۷۷۰۹۳۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۳
سخنگوی دولت: ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتبار با نرخ ۱۲ درصد برای حمایت از حفظ تولید و کارگران اختصاص دادیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  علی ربیعی سخنگوی دولت عصر امروز (دوشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که به صورت مجازی برگزار شد، گفت: در اولین جلسه سخنگویی سال ۱۳۹۹ به همه مردم ایران سال نو را تبریک می‌گویم. همیشه پیام نوروز برای ما پیام تغییر است. نوروز برای ما ایرانیان همواره با مفاهیمی مانند حال بهتر، نو شدن و یک شروع جدید بوده است. امسال نوروز ما مقارن شده است با اعیاد بزرگ دینی ما. چند عید در هم آمیخته شده است و من از همین جا از فرصت استفاده کرده و اعیاد مبعث و اعیاد شعبانیه را به همه تبریک می‌گویم.

چالش‌ها ما را به یک خودباوری الهام بخش رساند
وی افزود: ما در حالی وارد سال ۹۹ شدیم که سال سختی را در کنار هم پشت سر گذراندیم. چالش‌های بزرگ و بعضاً جانگدازی در سال گذشته داشتیم که بزرگترین آن تحریم‌های بی سابقه آمریکا بود. ما اموختیم گذر از این چالش‌ها در گرو سختکوشی بزرگ، عقلانیت و مدارا و در کنار هم بودن است. این چالش‌ها ما را به یک خودباوری الهام بخش رساند و بینش تازه‌ای به ما بخشید که بتوانیم برای سال جدید نقشه راهی اطمینان بخش داشته باشیم.

باید اتحاد تحریم و کرونا را بشکنیم
ربیعی تاکید کرد: در آغاز سال جدید جهان با چالش مشترک بیماری کووید ۱۹ مواجه هستند، اما در ایران این چالش با اتحاد میان تحریم و کرونا مضاعف شده است. اولین وظیفه ملی ما این است که اتحاد تحریم و کرونا را بشکنیم و با خودباوری به میراث رسیده از سال گذشته، ایران را به نقطه‌ای برسانیم که استحقاق آن را به عنوان یک ملت سر بلند، مستقل و پیشرو دارد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: اقتضای تحقق این هدف پذیرفتن این واقعیت است که زیستن در سایه تحریم و کرونا مستلزم در پیش گرفتن سبک زندگی جدیدی در مناسبات اقتصادی، روابط اجتماعی و ترتیبات بین المللی است. در سرآغاز دست یابی به این هدف، دولت سال جدید را بدون تعطیلی و با عزم و اراده‌ای مضاعف آغاز کرده و تلاش کرده است تا برای مواجهه با چالش‌ها از همه امکانات ملی بهره بگیرد تا در کنار هم تحریم‌های ظالمانه را به عقب برانیم و اجازه ندهیم کرونا زندگی ما را مختل کند.

جلسات ستاد کرونا ۱۲ و ۱۳ فروردین هم برگزار خواهد شد
وی اظهار کرد: امسال دولت بیش از هر دوره دیگری در کنار مردم سال خود را با کار برای مردم اغاز کرد واز همان اولین ساعات سال جدید بدون وقفه همه جلسات دولت برای مبارزه با کرونا و زندگی مردم در جریان بود. سه جلسه ستاد ملی کرونا به ریاست رئیس جمهور، سه جلسه هیئت دولت و یک جلسه کمیته اقتصادی بررسی تبعات کرونا بر اقتصاد و معیشت مردم برگزارشد. حتی در روز‌های تعطیل ۱۲ و ۱۳ فروردین هم جلسات ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا و دولت تشکیل خواهد شد.

ربیعی ادامه داد: در این مدت کارشناسان سیاسی و اقتصادی اجتماعی و سلامت برای تصمیم سازی در کنار دولت قرار داشتند که از همه آن‌ها سپاسگزاری می‌کنم. در واکنش به بحران کرونا همه دولت‌های دنیا به دو چالش مواجهند یک در حوزه درمان حفاظت ومراقبت از شهروندان در برابر این بیماری و دوم اتخاذ ساز و کار‌هایی برای تنگنا‌های اجتماعی و اقتصادی که این بیماری ایجاد کرده است.

غافلگیری فصل مشترک همه کشور‌ها در مواجهه با کرونا است
سخنگوی دولت تصریح کرد: تلاش ما بر این بوده است که از ابتدا با دست یابی به شناخت درست و رو به تکامل از کرونا، کنترل و محدود کردن بیماری را در دستور کار قرار دادیم و تلاش کردیم یک گام از آن جلوتر باشیم. غافلگیری فصل مشترک همه کشور‌ها در مواجهه با این بیماری بوده است چرا که تجربه بشری در این خصوص وجود نداشته است. ما از روز اول ابتدای کار پاسخگویی به بیماران و جلوگیری از شیوع بود.

وی خاطرنشان کرد: برهمین اساس روز چهارشنبه سی بهمن پس از جلسه هیئت وزیران به محض مثبت اعلام شدن تست بیماران مشکوک دولت به رغم برخی شائبه‌های سیاسی، صراحتاً و صادقانه ورود بیماری به کشور را اعلام کرد. پس از آن همه توان خود را برای تجهیز کادر بهداشت و درمان و افزایش مقاومت نظام سلامت و حمایت از کنشگران نظام سلامت بکار گرفتیم و تصمیمات متعددی در این راستا اتخاذ کردیم. خوشبختانه در همان روز‌های نخست زیر ساخت‌های سلامت که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بسیار تقویت شد به علاوه وجود پزشکان و پرستاران فداکار که حاصل پیشرفت نظام آموزش پزشکی ما بوده است تاب آوری نظام بهداشت و درمان ما را به جایی رساند که شوک اولیه را مهار کنیم. این تاب آوری و ظرفیت بزرگ در نظام بهداشت و درمان از یک سو در گرو حمایت‌های دولت و از سوی دیگر نیازمند همکاری همه جانبه مردم است.

۱۳ هزار تخت خالی بیمارستانی داریم
ربیعی گفت: ما تخت‌های بیمارستانی را افزایش دادیم. هم اکنون ۱۳ هزار تخت خالی بیمارستانی داریم. نقاهتگاه‌هایی که نیرو‌های مسلح ایجاد کرده اند یک ظرفیت بسیار بزرگ است. برای کنش فعال نسبت به انفعال، طرح غربالگری را به پیش برده ایم. نزدیک به ۶۰ میلیون نفر در این طرح تا امروز غربالگری شده اند که این یک طرح کم نظیر در جهان است. با احتساب گروه سنی هدف می‌توان گفت تقریباً اکثریت بالایی از جمعیت ایران مورد غربالگری قرار گرفته اند. این کار آسانی نبوده است.

سخنگوی دولت گفت: همین جا لازم می‌دانم از بسیجیان، مددکاران و کادر درمانی که در این طرح ملی بزرگ قدردانی و تشکر کنم. تلاش کردیم عقب ماندگی‌های بودجه‌ای وزارت بهداشت را جبران و در تصمیمی جدید بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان برای تقویت تجهیزات و دارو و موارد دیگر اختصاص دهیم.

وی افزود: کرونا د ر همه جهان زندگی مردم را سخت کرده است. این اتفاق به طور طبیعی در کشور ما که با تحریم‌ها هم دست و پنجه نرم می‌کند به طور مضاعف رخ داده است. ما به فکر هموطنان اسیب دیده از کرونا هستیم.

۷۵ هزار میلیارد تومان اعتبار با نرخ ۱۲ درصد برای حمایت از حفظ تولید و کارگران اختصاص دادیم
ربیعی تاکید کرد: فعلاً به طور مقدماتی در گام اول سیاست‌هایی را اتخاذ کرده ایم که بیکاری گسترده رخ ندهد. کارگران در کارگاه‌ها بمانند؛ بنابراین ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتبار با نرخ ۱۲ درصد برای حمایت از حفظ تولید و کارگران اختصاص دادیم. بیمه بیکاری را با اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان با هدف حفظ مشاغل تقویت کردیم. سعی شد افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای قرار ندارند بسته‌های حمایتی یا تسهیلات داده شود که بیش از هشت هزار میلیارد تومان اختصاص داده شد. این‌ها علاوه بر تصمیماتی بود که دولت در حوزه امهال دریافتی‌های خود در حوزه مالیات، بازپرداخت تسهیلات بانکی و موارد مشابه با وجود فشار بر در آمد‌های بودجه‌ای اتخاذ کرد تا در یک دوره سه ماهه، تنفسی به بخش‌های اسیب دیده از اقتصاد داده باشد.

سخنگوی دولت گفت: تجارب دنیا نیز بررسی شد هرکشوری در دنیا با توجه به خصوصیات فرهنگی اجتماعی سیاسی و فرهنگی خود تصمیماتی اتخاذ کرد. ما جلوتر از برخی کشور‌ها به محض اطلاع تصمیماتی که برای جدا سازی‌های فیزیکی لازم بود اتخاذ کردیم. سعی کردیم الگویی ایجاد کنیم که هم فاصله‌های فیزیکی رعایت شود و هم زندگی روزمره مردم اسیب نبیند. از همین رو بنابر شرایط تصمیمات سخت گیرانه تیر نیز اتخاذ شد. در ایران مثل همه جای دنیا کرونا زندگی ما را تحت تأثیر قرار داد و ما را در قرنطینه برد. مدارس و دانشگاه‌های ما تعطیل شد، مراکز مذهبی ما به طور بی سابقه‌ای تعطیل شد. مسابقات ورزشی تعطیل شد، رویداد‌های فرهنگی هنری ما مثل سینما و تئاتر تعطیل شد، مراکز تجمع تعطیل شد. سفر‌های جاده‌ای ما و حتی دید و بازدید‌های نوروزی ما متوقف شد.

وی گفت: ما ایرانیان امروز باید با یک عزم جدید ملی و با تصمیمات جدید به آینده بنگریم. در این روز‌ها تلخی دیدیدم، دید و بازدید‌های ما تعطیل شد، جدایی‌ها بیشتر شد دلتنگی‌ها فزونی گرفت و از همه ناگوارتر بخشی از عزیزانی که تا دیروز صدای ان‌ها را می‌شنیدیم و در اغوششان می‌گرفتیم و برخی سایه سارمان بودند امروز در کنارمان نیستند.

ربیعی اظهار کرد: در اینجا از سوی خود و دولت به همه جانباختگان از این بلای عظیم تسلیت می‌گویم. خصوصاً خانواده داغدار جامعه بهداشت و درمان کشور. واقعیت این است که جانگدازتر از همه جان باختن شهادت گونه این رزمندگان خط مقدم سلامت بوده است که این مصیبت را به خانواده پزشکی پرستاری کشور تسلیت عرض می‌کنم. این‌ها نشان دادند که روح ایثار و فداکاری در اعماق جامعه و فرهنگ ایرانی همیشه وجود دارد و این موضوع ما را به آینده امیدوار می‌سازد. ما با وجود این روح‌های بزرگ در کنار هم با اعتماد به هم و با خلق یک سرمایه اجتماعی نوین کرونا را شکست خواهیم داد.

باید روح «همه با هم» را احیا کنیم
سخنگوی دولت تاکید کرد: قطعاً ما در آینده نیازمند سبک نوینی در زندگی هستیم در مصرف، مراودات اجتماعی، نظام اداری، الگوی اداری. ما با فرض بدبینانه‌ترین سناریو‌ها باید سیاستگذاری لازم برای انطباق و سازگاری اجتماعی و اقتصادی با شرایط را در پیش بگیریم. روشن است آینده کشور صرفاً در دست دولت نیست بلکه در گرو همبستگی و بکار گیری همه ظرفیت‌های ملی است.

وی ادامه داد: امسال در شرایطی ۱۲ فروردین روز تأسیس جمهوری اسلامی را برگزار می‌کنیم که بیش از هر زمان دیگر به احیای روح «همه باهم» آن روز‌ها نیاز داریم. این یک جمهوری رفراندوم بنیاد بود. آن روز همه ملت با همه رنگ‌های خود و با همه سبک‌های زندگی و مرام‌های سیاسی بودند. امروز یک «همه باهم: متفاوت داریم. آن روز دنیای کهن و عادت‌های کهن را پشت سر گذاشتیم و وارد عصر جمهوریت اسلام شدیم. امروز هم باید خودمان را منطبق با الزامات یک مبارزه نوین بکنیم. بدون وداع کردن با سبک‌های زیستی عصر کهن و بدون نوسازی عقلانیت حکمرانی نمی‌توانیم ساختار اتحاد شوم کرونا و تحریم را بشکنیم.

زمان حمایت از مشاغل آسیب دیده فعلاً مشخص نیست
ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه کمک به مشاغل آسیب‌دیده از چه زمانی آغاز می‌شود و از چه مشاغلی حمایت خواهد شد؟ گفت: در جلسه ۱۳ فروردین نمی‌توانیم در این خصوص تصمیم‌گیری کنیم، اما در جلسه بعدی دولت، آئین‌نامه این مصوبه تصویب خواهد شد. آئین‌نامه این مصوبه آماده شده که به تصویب دولت خواهد رسید.

وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات ۱۲ درصدی مشروط به حفظ اشتغال شده است، افزود: این شرط به معنای حفظ اشتغال ثبت شده در پایان بهمن ۹۸ است. ملاک ما برای پرداخت تسهیلات ۹۸ درصدی، بهمن ۹۸ خواهد بود.

سخنگوی دولت ادامه داد: این تسهیلات شامل دستمزد نیروی کار، خرید مواد اولیه، پرداخت دیون خدماتی و کمک به افرادی که به دلیل فروش نرفتن کالا، موجودی انبار دارند، خواهد بود.

لیست مشاغلی که شامل تسهیلات دولت
ربیعی اظهار داشت: از زمانی که آئین‌نامه این مصوبه در دولت تصویب شود، قابل اجرا خواهد بود. مشاغلی که مشمول استفاده از این تسهیلات می‌شوند، شامل مراکز توزیع و فروش صنایع دستی، مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی، مجتمع‌های ورزشی و تفریحی، آبمیوه‌فروشی‌ها، بستنی‌فروشی‌ها، قنادی‌ها، خشکبارفروشی‌ها، مراکز فروش کیف و کفش و پوشاک را شامل خواهد شد. علاوه بر این، مراکز گردشگری آسیب زیادی دیدند که نگاه ویژه‌ای به آن‌ها خواهیم داشت.

وی گفت: افرادی که در حمل و نقل درون شهری و برون شهری فعالیت می‌کردند، آسیب زیادی دیدند که مورد حمایت قرار خواهند گرفت. مراکز گردشگری که مراکز زیادی هستند، با همکاری آقای مونسان مشخص شده‌اند که مورد حمایت قرار می‌گیرند. مجموعه رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها نیز مشمول این طرح خواهند شد.

سخنگوی دولت افزود: مراکز آموزشی شامل مهدکودک‌ها نیز از این تسهیلات استفاده خواهند کرد. کمیته‌ای پیش‌بینی شده است که اگر گزارشی مبنی بر لزوم قرار گرفتن فهرست اصناف و مشاغل جدید در لیست حمایتی به دولت ارسال شود، فهرست جدید را مورد بررسی قرار خواهد داد.

ربیعی تصریح کرد: در حال حاضر چاپخانه‌ها از استفاده از این تسهیلات ممنوع شده بودند، اما روزنامه‌ها باید چاپ شوند بنابراین نیاز است که در برخی موارد تجدیدنظر شود که این اقدام به عمل خواهد آمد.

کمک هیچ کشور و نهاد بین‌المللی را رد نکردیم
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیام ایران برای کشور‌هایی که با توجه به تحریم‌های آمریکا به ایران کمک می‌کنند چیست؟ گفت: اولاً ما تاکنون کمک هیچ کشور و نهاد بین‌المللی را رد نکردیم و در مواقع لزوم حتی ما خودمان از کمک کنندگان بوده‌ایم چراکه این یک سنت مورد احترام در همه دنیاست. برخی شائبه‌ها بود که ما کمک برخی نهاد‌ها و سازمان‌های بین المللی را پس زدیم، در حالی که این موضوع صحت ندارد.

برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی نیاز به مبادله بانکی داریم
وی افزود: آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند تحریم‌ها تأثیری بر دسترسی‌های ایران به دارو نداشته است. این ادعا کاملاً بی‌پایه و اساس است. به خاطر تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، اصلاً امکان مبادله بانکی وجود ندارد. برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی نیاز به مبادله بانکی حتی با پول خودمان داریم.

ربیعی تاکید کرد: وقتی مردم عادی و ایرانیان خارج از کشور نمی‌توانند حساب‌های بانکی باز کنند و به اقوامشان مبلغی را انتقال دهند، این ادعای امریکا کاملاً مضحک است.

تشکیل یک ستاد فعال در وزارت خارجه برای مقابله با کرونا و تحریم
سخنگوی دولت گفت: ما در وزارت امور خارجه در کنار کرونا یک ستاد فعال تشکیل شد تا کار‌های مرزی ما را دنبال کرد. در هفته‌های اخیر شخص آقای ظریف تلاش گسترده‌ای را برای افزایش همبستگی جامعه بین المللی و پاسخگو کردن آمریکا به خاطر تروریسم دارویی انجام دادند که شامل نامه آقای ظریف به دبیرکل سازمان ملل و رایزنی با کشور‌های مختلف و همچنین طرح موضوع در مجامع بین المللی برای فشار به آمریکا، مجموعه اقداماتی بود که انجام گرفته است.

وی ادامه داد: دروغگویی آمریکا از همیشه اثبات شده‌تر است و روشن دشه که ادعای حمایت و کمک به مردم ایران، صرفاً یک ادعای واهی از سوی آنهاست. من فکر می‌کنم امروز کشور‌های بیشتری در حال نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا هستند، این اتفاق بسیار خوبی است که وقتی این کشور‌ها سیاست آمریکا را ببینند، در سیاست خود تجدیدنظر کنند.

ربیعی افزود: از همه دولت‌ها دعوت می‌کنیم که با نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا، به تلاش مشترک برای غلبه بر کرونا در سطح جهانی کمک کنند. مقابله با ویروس کرونا نشان داده که مرز‌های جغرافیایی نمی‌شناسد. همه دنیا گویی در یک سطح برای مبارزه با این ویروس ایستاده است.

آمریکا اگر بخشی از جهان را در مبارزه با کرونا محدود کند، جنایت انسانی مرتکب شده است
سخنگوی دولت گفت: آمریکا اگر می‌خواهد بخشی از جهان را در مبارزه با کرونا محدود کند، یک جنایت و جرم انسانی مرتکب شده است. اکنون کشور‌هایی که در حال مبارزه با کرونا هستند می‌توانند در خط مقابله با این ویروس باشند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا امکان افزایش زمان اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و اعمال محدودیت‌های بیشتر وجود دارد؟، گفت: ما مدام در حال بررسی هستیم و هرجا نیاز به سختگیری بیشتری باشد اعمال خواهیم کرد. این را فراموش نکنیم که ما یک سیاست دوگانه را دنبال می‌کنیم، هم از جان مردم باید مراقبت کنیم و هم باید کاری کنیم که فاصله‌های باعث شیوع بیماری نشود و هم باید از زندگی مردم محافظت کنیم و نگذاریم اقتصاد زمین بخورد. اقتصادی که در دوران تحریم بخواهد زمین بخورد، بلندشدنش سخت خواهد بود.

در روز‌های منتهی به ۲۰ فروردین، درباره تمدید طرح فاصله گذاری اجتماعی تصمیم می‌گیریم
ربیعی تاکید کرد: ما در روز‌های آخر منتهی به ۲۰ فروردین مجدداً تصمیم‌گیری خواهیم کرد و قطعاً در زمان مناسب با تبیین‌هایی که کارشناسان سلامت به ما خواهند داد، ما را به تصمیم‌گیری جدید رهنمون خواهند کرد.

سخنگوی دولت افزود: در حال حاضر از میان ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار کارمند، بیش از ۵۰۰ هزار نفر در کادر وزارت بهداشت و شهرداری‌ها هستند و بالای یک میلیون کارمند هم تعطیل شده بودند. کمتر از ۲۰۰ هزار نفر در این ایام به کار مشغولند. ما باید این خواست عمومی را از طریق رسانه‌ها تبیین کنیم تا همه سبک کار اداری با کرونا را بیاموزند. سبک معاشرت خانوادگی، همزیستی با هم، سبک خبری، سبک روزنامه، سبک مترو رفتن با کرونا را بیاموزیم. ما در کوتاه مدت نیازمند این بوده ایم که محدودیت‌هایی را داشته باشیم تا نظام سلامت ما تنفسی بگیرد.

وی افزود: این بیماری ممکن است تا مدت‌های طولانی بین ما باشد. ما نیازمند این هستیم که از حمل و نقل عمومی با توجه به استاندار‌های بهداشتی استفاده کنیم. ما باید یک بازآفرینی در محاسبات و شکل کارمان انجام دهیم. این وظیفه جدی همه ما بخصوص رسانه‌هاست.

منظور روحانی از «عادی شدن شرایط در روز شنبه» چه بود؟
وی اظهار داشت: آن روزی که رئیس‌جمهور گفت همه چیز عادی می‌شود، تصمیمات متفرقه‌ای در کشور اتخاذ شد و هر استان برای خودش یک‌جور تعطیلی اعلام می‌کرد. ستاد کرونا تصمیم‌گیری در خصوص تعطیلات را به استان‌ها واگذار کرد و هر استان تصمیمات جداگانه‌ای اتخاذ کرد، اما به عنوان مثال در یک وزارتخانه واحد، سه جور تصمیم‌گیری شد. بنده شاهد بودم که رئیس‌جمهور گفت از شنبه همه چیز به حالت عادی بازمی‌گردد، تصمیم با ستاد ملی کرونا است. رسانه‌ها قسمت دوم را تکرار نمی‌کنند و قسمت اول صحبت‌های رئیس‌جمهور را انعکاس می‌دهند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه قصد بی‌دفاع منطق ندارم، گفت: بنده در آن جلسه حضور داشتم و شاهد هستم که نیمی از صحبت‌های رئیس‌جمهور نقل شد و نیمی دیگر نقل نشد. منظور رئیس‌جمهور از اینکه گفتند همه چیز به روال عادی برمی‌گردد، این بود که همه چیز به روال عادی تصمیم‌گیری‌ها توسط ستاد ملی کرونا بازمی‌گردد.

ربیعی در خصوص قرنطینه اظهار داشت: در مورد قرنطینه دیدگاه‌های متعددی مطرح می‌شود. کشور‌های مختلف ۷۶ سیاست جداگانه در مورد قرنطینه اتخاذ کردند بنابراین کشور‌ها بر مبنای اقتضای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خود تصمیم گرفته‌اند که این موضوع بسیار مهم است.

وی ادامه داد: در همان زمان دولت بر اساس نظرات کارشناسی بخش سلامت تصمیم گرفت؛ دیدگاه‌های متنوعی در دولت وجود داشت، اما محور نظرات کارشناسی بخش سلامت بود. در آن زمان ما دیدگاه رسمی کارشناسی بخش سلامت در این زمینه نداشتیم. ممکن است برخی از پزشکان عزیز یا افراد نظراتی را بیان کرده باشند، اما رسماً به دولت چیزی اعلام نشده بود بنابراین دولت مبتنی بر شرایط، تصمیمات به روز را اتخاذ کرد.

مستندسازی خوبی از مبارزه کرونا ارائه می‌دهیم
سخنگوی دولت افزود: پس از شیوع بیماری، بنده در جمع مطبوعاتی‌ها حاضر شدم و اعلام کردم بزرگترین آفت و مانع مبارزه با کرونا، سیاست‌زدگی خواهد بود. عجیب است برخی افراد که می‌گفتند قوم‌هراسی می‌کنید یا کرونای بنفش را اشاعه داده‌اید، امروز از عملکرد دولت انتقاد می‌کنند. این افراد بلندگو دارند و بیشتر صحبت می‌کنند. از این دسته از دوستان می‌خواهم که فعلاً در چنین شرایطی سخنی نگویند. ما به یاد داریم که با چه مشکلاتی، برخی از مراکز را تعطیل کردیم.

ربیعی بیان کرد: ما مبتنی بر جامعه، فاصله‌گذاری فیزیکی را انجام می‌دهیم. دولت با افراط و تفریط‌های مختلفی مواجه بوده، اما در زمان خودش تصمیمات کارشناسی را اتخاذ کرده که مبتنی بر نظرات کارشناسی بوده است. شما الان می‌گوئید که چرا در آن زمان قرنطینه نکردید و جلوی ورود و خروج را نگرفتید؟ اما باید به شرایط آن زمان، امکان‌پذیری و نظریه‌هایی که به دولت ارائه شده، توجه کنید.

وی گفت: در این مورد گزارش مفصلی را منتشر خواهم کرد و پاسخ خواهم داد. مستندسازی خوبی از کرونا ارائه می‌دهیم که پاسخ آن را با رفرنس و اشاره‌هایی که در آن دوران داشتم، منتشر می‌کنم.

وادار کردن آمریکا به لغو تحریم‌ها علیه ایران، یک مسئولیت بین‌المللی است
سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در مورد رفتار‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران با توجه به اینکه آمریکا متهم به تولید ویروس کرونا است، گفت: وادار کردن آمریکا به لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، یک مسئولیت بین‌المللی است. اعمال این تحریم‌ها به صورت مستقیم در سلامت بین‌الملل تأثیرگذار خواهد بود. اخیراً تحریم‌های ساده‌انگارانه‌ای مطرح می‌شود. برخی رسانه‌هایی که با پول‌های نفتی اداره می‌شوند، مطرح می‌کنند که دولت ایران، کرونا را به ابزاری برای مقابله با تحریم تبدیل کرده است؛ این تحلیل بدون استناد و خام است. آمریکایی‌ها سابقه بمباران اتمی هیروشیما، استفاده از تسهیلات شیمیایی و اتمی و همچنین اعمال تحریم‌هایی که منجر به کشته شدن نیم میلیون کودک عراقی شد را دارند. آیا کشوری با این سابقه، با کشته شدن مردم بر اثر کرونا، دست از تحریم می‌کشد؟ این نظریه، نظریه‌ای ساده‌انگارانه است.

وی تأکید کرد: دستگاه سیاست خارجی به وظیفه خود عمل می‌کند. وظیفه اخلاقی و انسانی ما مقابله با کرونا و شکستن تحریم‌ها است. با کنترل کرونا، نظریه‌هایی که فکر می‌کردند با اعمال تحریم‌ها، ایران نمی‌تواند مشکلات را حل کند، شکست خواهیم داد.

حمله آمریکا به حزب‌الله عراق، مسئله آن‌ها در منطقه را حل نخواهد کرد
ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اقدامات آمریکا در عراق گفت: خبر‌ها حکایت از عزم آمریکا برای حمله به حزب‌الله عراق دارد. آمریکا فاقد هرگونه آشنایی عمیق با فرهنگ و ارزش‌های مردم عراق است و نمی‌تواند تصویر درستی از ریشه جریانات دینی و مقاومت در این کشور داشته باشد. این نقص در شناخت آمریکا از عراق موجب شده است که سیاست‌های آمریکا در عراق با توهم درآمیز است. گروه‌ها و جنبش‌های عراق، ریشه در بطن جامعه عراقی دارند و پاسخ به چالش‌ها و نگرانی‌های موجود در عراق را می‌دهند. حمله آمریکا به یک گروه، مسئله آمریکا در منطقه را حل نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: اگر این اخبار صحت داشته باشد، اشتباهی بزرگ از سوی تصمیم‌گیرندگان آمریکایی رخ خواهد داد که نتیجه‌ای جز بیزاری مردم منطقه از آمریکا ندارد.

ربیعی گفت: جمهوری اسلامی بر اساس سیاست ثابت و تغییرناپذیر خود در حسن همجواری معتقد است که مردم عراق خودشان پاسخ‌های لازم را به این‌گونه مسائل خواهند داد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در مورد حملات عربستان به یمن گفت: جمهوری اسلامی ایران در هر فرصتی، همه طرف‌ها را به آرامش و خویشتن‌داری دعوت کرده است. امروز هم که همه جهان گرفتار ویروسی عالم‌گیر شده‌اند، از طرف‌ها در یمن می‌خواهیم دعوت دبیرکل سازمان ملل متحد برای آتش‌بس در جنگ‌ها را قبول کنند البته تجاوز‌های پی‌درپی به یمن و امتناع از هرگونه تلاش برای صلح برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۷۹°    ۵.۹۹°