امسال سیزده بدر نداریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:20 - سه‌شنبه 28 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۷۰۹۴۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸
رئیس جمهور گفت: به دلیل شرایط خاصی که در کشور وجود دارد فردا روز سیزدهم فروردین تمام پارک ها و بوستان ها تعطیل است و از مردم خواهش می کنیم از خانه های خود خارج نشوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در سخنانش در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا افزود: از مردم خواهش می کنیم تا این سنت رفتن به طبیعت در روز سیزدهم فروردین را به روز دیگری موکول کنند و در خانه های خود بمانند.

 
 
رئیس جمهور در عین حال با قدر دانی از ملت ایران به پاس همکاری «بسیار خوب» با ستاد مقابله با کرونا ، اظهار داشت:
با کمک مردم، این افتخار برای ایران اسلامی رقم خورده که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده جهش کرونا در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان ملایم تر است .
 
آقای روحانی افزود: اگر جمهوری اسلامی امروز در مقابله با این ویروس خطرناک کرونا الحمدلله موفقیت های خوبی به دست آورده به خاطر حمایت مردم بوده و اینکه مردم در صحنه بودند و در سلامت خودشان مشارکت داشتند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بعد از انقلاب اسلامی سه امتحان بزرگ الهی برای مردم ما بوده است تصریح کرد: اولین امتحان مربوط به دوران دفاع مقدس بود که لازم بود همه مردم حمایت کنند، جوانان عزیز بیایند به صحنه، سپاه ما، بسیج ما، ارتش ما، نیروی انتظامی ما و همه بیایند در کنار هم و در برابر توطئه جهانی موفق شویم و مردم این کار را کردند.

آقای روحانی ادامه داد: نه یک روز و دو روز بلکه هشت سال تمام از استقلال، عزت و نظام خود دفاع کردند.

وی آزمایش دوم بعد از انقلاب برای مردم را تحریم های ظالمانه امریکا و قدرت های بزرگ ذکر کرد و گفت: یک تحریم طولانی که سالها بر مردم اعمال شد و طی 10 - 12 سال اخیر مخصوصاً تحریم های دو سال اخیر که شدیدترین تحریم ها برای مردم ما بود، مردم ما از نظام حمایت کردند و الحمدلله افتخارات فراوانی برای کشور آفریدند.

آقای روحانی در سخنان خود افزود: پس از جنگ 8 ساله و دوران دفاع مقدس و نیز تحریم ها، کرونا سومین آزمایش الهی است ، البته کشور ما امتحانات زیادی پشت سر گذاشته که نتیجه آن همواره پیروزی مردم کشورمان بوده است زیرا این آزمایش ، آزمایش قابل مقایسه با دنیاست و به راحتی می توان نتایج آن را با دیگر کشورها مقایسه کرد.

وی گفت : مردم ما روزهای سختی را سپری می کنند زیرا ایام عید بود و مردم برای سفر ، صله رحم و زیارت اماکن متبرکه برنامه ریزی کرده بودند که متاسفانه با وجود کرونا برنامه ریزی آنها به هم خورد اما در عین حال وقتی ما ملت خود را با سایر ملتهای دنیا مقایسه می کنیم می بینیم موفقیت هایی که ما در این زمینه کسب کردیم حاصل رعایت کل مردم کشورمان است البته درست است که در خط مقدم پزشکان ، پرستاران ، کادر درمان و نیروهای مسلح بودند اما این موفقیت حاصل تلاش همه مردم ایران است .

رئیس جمهور افزود : دیروز من با استاندار اردبیل صحبت کردم و طی مذاکره ای که با هم داشتیم استاندار اردبیل اذعان داشت که سفرهای نوروزی به این استان تقریبا به صفر رسیده است. یک استاندار دیگر از کاهش 80 درصدی مسافران به استان خود خبر می داد و دیگری تصریح کرد که سفرهای نوروزی به استان وی کاهش 94 درصدی داشته است .

آقای روحانی گفت : حمایت مردم موجب شده تا آماری که امروز معاونت درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در همین جلسه ارائه کرد نشان از شرایط مطلوب ایران در مقابله با کرونا دارد که از سوی سازمان بهداشت جهانی به ما اعلام شده است.

رئیس جمهور اضافه کرد : حضور و کمک مردم باعث این امر شد و همین طور صدا و سیما که به عنوان صدای ملی در این ایام آنچه لازم بود برای مردم تبیین کرد و مردم هم استماع و اجرا کردند بنابراین این کار عظیم و بزرگی بود که در کشور ما انجام شد.

آقای روحانی تاکید کرد : در آمار و ارقامی که در جلسه بهداشت و درمان اعلام شد آمارهای امیدوار کننده ای هم بود هم نسبت به استان هایی که ورودی بیمارستان ما کمتر و خروجی از بیمارستان بیشتر شده است .

وی گفت : حتی در بیمارستان امام خمینی تهران که یکی از بیمارستان های بزرگ کشور است اعلام شد که شمار مراجعه کنندگان در روزهای اخیر به یک پنجم رسیده ، و این مسئله مهمی است که نشان می دهد مردم شرایط بهداشتی را رعایت کردند و در خانه ها ماندند.

رئیس جمهور ادامه داد : همین مسئله رعایت بهداشت از سوی مردم موجب شد تا نمودار مقابله با کرونا در ایران با سایر کشورهای جهان متفاوت باشد به طوری که جهش کرونا در ایران ملایم تر است و صدا و سیما باید این نمودار را تشریح کند زیرا مردم با فرهنگ بلندشان و پزشکان و پرستاران با ایثار و فداکاری شان و مدیریت کشور با همه توان خویش به صحنه آمدند .
 
 
رئیس جمهور  همچنین در ادامه گفت: در بحث مراقبت های ویژه شرایط بسیار خوبی داریم، بخش آی سی یو در بیمارستان ها شرایط بسیار بهتری نسبت به قبل پیدا کرده است.

آقای روحانی افزود: 8 هزار و 600 تخت مراقبت ویژه در کشور داریم که اگر طرح تحول سلامت نبود و اگر به جای 8 هزار و 600 تا 4 هزار تخت داشتیم دچار مضیقه می شدیم و مشکلات زیادی داشتیم.

رئیس جمهور گفت: نبود امکانات در بحث بهداشت و درمان باعث سلب اعتماد و از دست دادن روحیه مردم می شود.

آقای روحانی افزود: در بحث سلامت الکترونیک که از آغاز سال 98 افتتاح ، اجرا و پیاده شد امروز آثار آن را می بینیم و این نظام سلامت الکترونیک است که این کار غربالگری را به خوبی انجام می دهد.

رئیس جمهور ادامه داد: با سیستم الکترونیکی به خوبی با مردم در تماس هستند و اطلاعات بیماری آنها را می گیرند و به آنها موارد لازم را اطلاع می دهند.

آقای روحانی گفت: تعداد آمبولانس هایی که در این دولت داریم نسبت به گذشته دو برابر شده و باعث شده که امروز دست ما در خدمت به مردم باز باشد.

رئیس جمهور افزود: شرایط عید کمک زیادی به دولت کرد یعنی معمولاً در ایام عید تخت های بیمارستانی خالی می شود و پزشکان در ایام عید نیستند و بیماران هم قبل از عید کارهای بیماری خود را دنبال می کنند.

آقای روحانی گفت: در کسب و کار هم که فشارهایی آورده شد و قدم سختی بود به خاطر اینکه در ایام عید و روز اول فروردین خیلی کسی دنبال خرید و فروش نیست و اغلب این کارها در اسفند ماه انجام می شود.

رئیس جمهور افزود: در مجموع کار بسیار بزرگی انجام شد و نکته مهم و قابل تقدیری را باید بگویم و آن اینکه همه استادان قدیمی دانشگاه ها چه در تهران و در استان های دیگر به بیمارستان ها رفتند و به کمک پزشکان و پرستاران برای درمان بیماران پرداختند.

آقای روحانی گفت: این نشان دهنده فرهنگ بلند انسانی و ایرانی مردم ماست و نشأت گرفته از انقلاب اسلامی است و خدا را شاکریم که به این درجه از رشد رسیده ایم و همه در کنار هم هستیم.

رئیس جمهور افزود: این بیماری هنوز درمانی ندارد و داروی خاصی هم ندارد و حتی اینکه گفتند برخی از داروها درمان این بیماری است درست نیست و اعلام شد که اینها تبلیغات است.

آقای روحانی گفت: اساس درمان این ویروس، مراقبت است هم مراقبت در منزل و هم مراقبت در بیمارستان و این مراقبت خوب است که امروز در بیمارستان ها در حال انجام است و آمار نشان می دهد که فوتی ها کاهش یافته و این به خاطر همان مراقبت های ارزنده است که در حال انجام است.
 
محدودیت های سختگیرانه تا 20 فروردین ادامه دارد

رئیس جمهور گفت : محدودیت های سختگیرانه تا 20 فروردین ادامه دارد و برای بعد از آن، اوایل هفته آینده تصمیم گیری می شود .

آقای روحانی در ادامه سخنانش افزود : چند نکته در جلسه امروز ما مصوب شد که بسیار مهم است نخست اینکه اگر کسی فهمید که تستش مثبت است یعنی قطعی شد که این دارای بیماری است و به این ویروس مبتلا شده است حتما الزام است که خودش، خودش را قرنطینه کند .

وی ادامه داد : اگر حالش بد است به طور طبیعی به بیمارستان برود و اگر حالش خوب است خودش را در خانه قرنطینه کند.

رئیس جمهور گفت : اینکه بگوید من حالم خوب است و مشکلی ندارم بنابراین بیرون می روم درست نیست چون خود آن فرد ممکن است مشکلی نداشته باشد و ممکن است 80 درصد مردم اینگونه باشند و موردی پیش بیاید که به این بیماری مبتلا شوند و علامت آنچنانی نیز نداشته باشند اما در عین حال می توانند ناقل باشند و به دیگری سرایت کند بنابراین این افراد باید توجه کنند که خودشان را در قرنطینه نگهدارند.

آقای روحانی افزود : اگر در خانه خودشان می توانند و امکانات لازم را دارند یک اتاق به این امر اختصاص بدهند و در خانه خودشان بمانند اما اگر چنین امکاناتی ندارند به نقاهتگاههایی که در شهر است بروند خودشان را معرفی کنند و در آنجا استراحت کنند و برای آن مدت 10 الی 15 روز در قرنطینه بمانند و اگر حالشان بد است حتما به بیمارستان بروند.

وی گفت : اگر کسی این کار را نکند یعنی بعد از اینکه به او اعلام شد که تستش مثبت است و دارای این بیماری است اما او مراعات نکند و در میان جمعی حضور پیدا کند این به عنوان کسی که مرتکب خلاف شده و مقررات کشور را نقض کرده و به دیگران ضرر زده ، مشمول قانون و مجازات می شود و با او برخورد خواهد شد .

رئیس جمهور ادامه داد : اگر دولت و دستگاههای اجرایی ما اعم از نیروی انتظامی و ضابطان فهمیدند که فردی در این زمینه تخلف کرده با او برخورد می شود و این فرد می تواند طبق قانون در قوه قضائیه نیز مورد محاکمه قرار گیرد. این را حتما همه باید مراعات کنند .

وی گفت : اگر مردم تسهیلاتی می خواهند و خانه شان برای قرنطینه آمادگی ندارد نقاهتگاهها هستند و می توانند مردم را پذیرش کنند .

رییس جمهور تصریح کرد : مسئله دوم این است که امروز مصوب کردیم همه آن جاهایی که تست می گیرند و یا بیمارستان ها که از نظر بالینی متوجه می شوند مثلا فردی شرایط ابتلا دارد و به این ویروس مبتلا شده است باید به یکی از اعضای نزدیک خانواده اطلاع دهد یعنی اگر مرد هست به خانمش اطلاع دهد اگر خانمی است به شوهرش ، پدرش یا یک فرد نزدیک خانواده اطلاع بدهند تا خانواده مطلع شود که این فرد عضو خانواده مبتلاست و دیگران را مبتلا نکند.

وی گفت : دوم اینکه به محل کارش اطلاع دهند اگر طرف کارمند و یا کارگر است و یا جایی مشغول کار و فعالیت است به رییس آن بخش و وزارتخانه اطلاع دهند .

رئیس جمهور افزود : این مورد خاص جزء مواردی است که چون دیگران را ممکن است مبتلا کند این را نیز مصوب کردیم که اطلاع بدهند و این کار باید انجام شود .

وی گفت : مورد دیگر این است که برای بعد از 20 فروردین چه پروتکلی باید اجرا شود ، امروز ما تصویب کردیم که تا 20 فروردین ادامه پیدا کند یعنی قبلا تصویب شده بود که این محدودیت های سختگیرانه تا 15 فروردین باشد اما امروز همه به این نتیجه رسیدیم که این را تایید کنیم که تا 20 فروردین ادامه داشته باشد .

آقای روحانی ادامه داد : هر چند هنوز آمار و ارقام و تحلیل به دست ما نرسیده است و قرار بود این تحلیل ها تا 14 فروردین به دست ما برسد اما در عین حال این را تا 20 فروردین تصویب کردیم اما اینکه بعد از 20 فروردین چگونه باشد و پروتکل چه باشد قرار شد وزارت بهداشت و وزارت کشور این موضوع را ظرف امروز و فردا آماده کنند و هر زمانی که آماده شد ما آماده ایم جلسه بگذاریم .

رئیس جمهور گفت : البته به طور طبیعی ما صبح روز یکشنبه جلسه داریم اما اگر زودتر نیز آماده شد ما می توانیم اطلاع بدهیم و جلسه را زودتر بگذاریم چون این کار هم برای صدا و سیما مهم است ، هم برای آموزش و پرورش و آموزش عالی مهم است و هم برای مردم اعم از جوانان و شاغلین و والدین مهم است که چگونه باید سر کار بروند و ان شاالله این را بتوانیم اوایل هفته آینده یعنی شنبه و یکشنبه مشخص و اعلام کنیم و بر مبنای آن روال ادامه پیدا کند و اجرا شود.

وی افزود : نکته آخر اینکه بحثی در جلسه مطرح شد که مردم مطلع شوند و بنا شد روی این موضوع نیز امروز و فردا کار شود و در نهایت وزارت کشور خبر دهد و با استان ها تماس بگیرد و آن اینکه امروز شرایط استان های ما یکسان نیست برخی استان ها شرایط شان نسبتا خیلی خوب است ، بعضی ها خوب است و برخی نیز مشکل دارند بنابراین 31 استان عین هم نیستند .

23 استان وضع قابل قبول دارند

رئیس جمهور گفت: 23 استان در خصوص کرونا وضع خوبی دارند و وضعیت در آنها قابل قبول است .

آقای روحانی در ادامه سخنانش افزود: در این استان ها عده ای مبتلا و عده ای درمان می شوند ؛ عده ای بیشتر می شوند ولی عده ای پایین است و باید در این خصوص دو تصمیم بگیریم.

وی اضافه کرد : یکی تصمیم برای انسان هایی که شرایط بهتری دارند زودتر فعالیت های اقتصادی و آموزشی خود را شروع کنند و دیگر انسان هایی که شرایط آنها متفاوت است با تأخیر چند روزه شروع کنند و یا این دو با هم و یکجا تصمیم گیری شود و مقرر شد امروز و فردا بررسی و برای آن تصمیم گیری شود.

رئیس جمهور مجددا با تشکر از مردم به آنها توصیه کرد به همه توصیه های بهداشتی توجه کنند و اضافه کرد: هر چند این سختگیری ها مشکلاتی برای بعضی در زندگی درست کرده ولی سخت گیری هایی است که لازم بوده است.

وی افزود: این برای سلامت جامعه ماست و ان شاءالله با همکاری پلیس، بسیج و نیروهای مستقر در ورودی شهرها وضعی ایجاد شود تا با عنایت خداوند بزرگ از این مرحله عبور کنیم.
 
 
 
آقای روحانی در ابتدای سخنان خود هم با اشاره به روز ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی ایران گفت: در این روز، نظام جمهوری اسلامی ایران با آرای قاطع مردم به عنوان نظام مصوب و دائمی این کشور اعلام شد و یکی از افتخارات انقلاب اسلامی این بود که ما را به جمهوری اسلامی هدایت کرد و امروز الحمدلله هم جمهوریت و هم اسلامیت به عنوان دو رکن مهم نظام مطرح است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۴°