اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به کسب و کارهای زیان دیده از کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 17 آذر 1400
کد خبر : ۷۷۰۹۸۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
رئیس جمهور: برای جبران خسارت های ناشی از تعطیلی کسب و کارها بر اثر شیوع ویروس کرونا مبلغ ۱۰ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در جلسه امروز هیئت دولت با بیان اینکه برابر کرونا کار بزرگی را پیش بردیم و همه دست به دست هم دادیم، گفت: از همان روز‌های ابتدای تعطیلات نوروزی تلاش کردیم برای کسب و کار‌هایی که دچار مشکل شدند در حد توان فکر کنیم، به طوری که ۱۰ رسته کاری در این ایام نتوانستند فعال باشند و مغازه‌ها نیز تعطیل شد که این روند تا بیستم فرودین ادامه دارد.
وی افزود: علی رغم همه تحریم‌ها و مشکلات، حدود ۱۰ میلیارد دلار برای رفع مشکلات کسب و کار‌هایی که دچار مشکل شده اند در نظر گرفتیم که بخشی به صورت تسهیلات است، بخشی به صورت کمک‌های بلاعوض، بخشی به صورت‌های بسته‌هایی است که به خانواده‌ها و اقشار کم در آمد اختصاص می‌یابد.
 آقای روحانی ادامه داد: در شرایط تحریم ایران توانسته این مقدار تسهیلات را در نظر بگیرد، یک مورد آن ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات است، تا آنچه که مورد نیاز برای وزارت بهداشت و خانواده‌های که دچار مشکل بوده اند، به دست آن‌ها برسد.
 وی با اشاره به اینکه اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام شد، گفت: از صدا و سیما که کار تدریس برای دانش آموزان انجام داد، از تلاش هنرمندان در فضای مجازی و تمام تولیدکنندگانی که نیازمندی‌های مردم را در همه بخش‌های بهداشتی و درمانی آماده کردند، که این پاسخ قاطع ملت ایران به یاوه گویی‌هایی است که ماه‌ها در رسانه‌های خود تبلیغ می‌کردند که ملت ایران خسته شده است، عقب نشینی کرده و نظام و دولت ایران کار آمدی ندارد.
رئیس جمهور خطاب به دشمنان و رسانه‌های معاند هم گفت: آنان امروز ایران را با کشور‌های پیشرفته دنیا مقایسه کنند و ببینند که شرایط کشور ما در روز‌های کرونایی چگونه بوده و اکنون پاسخ محکمی به دروغگویان همیشگی داده شد، هرچند که هنوز هم این دروغ‌ها را ادامه می‌دهند، در حالی که خودشان در کشورشان تخت بیمارستانی ندارند و جرات نمی‌کنند از محل رسانه خود خارج شوند، اما باز هم دروغ می‌گویند.
آقای روحانی در ادامه گفت: این یک آزمایش بزرگ تاریخی در جهان بود که در ذهن تاریخ خواهد ماند که چه کار بزرگی از طرف مسئولان، فداکاران مدافع سلامت، مردم و حتی جناح‌های سیاسی که با سلیقه‌های مختلف حمایت کردند، انجام گرفت.
 
کاهش 30 درصدی مسافرت ها در مرحله دوم فاصله گذاری اجتماعی
آقای روحانی در جلسه هیات دولت افزود: عبور از پیک بیماری کرونا، مربوط به روز‌های اول فروردین است، استان‌های مختلف دوم و سوم فروردین ماه از پیک عبور کردند و روند نزولی در این استان‌ها آغاز شد و بعد از آن باوجود اینکه برای ما سخت بود، تصمیم گیری برای تعطیلی اماکن مقدسه را برای صحت و سلامت مردم اتخاذ کردیم.
 رئیس جمهور ادامه داد: وقتی دیدیم لازم است سخت گیری‌ها بیشتر شود، در ششم فروردین تصمیماتی اتخاذ کردیم و به کمیته اجتماعی و امنیتی ماموریت دادیم، تا تصمیمات لازم را بگیرند و به مردم اعلام شد و مرحله دوم فاصله گذاری اجتماعی را شروع کردیم.
 آقای روحانی گفت: مقررات سخت تری بود، مردم همکاری کردند و در فاصله گذاری مرحله دوم ۳۰ درصد کاهش مجدد در مسافرت‌ها داشتیم، نظر متخصصین و پزشکان بر این بود که طرح فاصله گذاری مرحله اول و دوم اقدامی مفید و ضروری برای کشور بود.
 رئیس جمهور در مورد شیوه‌های مختلف کنترل شیوع بیماری کرونا در کشور‌های مختلف، افزود: کشور‌های مختلف شیوه‌های متفاوتی داشتند، ما از تجربه این کشور‌ها استفاده کردیم، اما خود را اسیر مسیر آن‌ها برای مقابله با این بیماری نکردیم.
 آقای روحانی ادامه داد: از روز‌های اول اسفند که مصادف با آغاز شیوع این بیماری بود، برخی پیشنهاد کردند تا قرنطینه چینی را در کشور اعمال کنیم، قرنطینه چینی یعنی تمام مغازه‌ها بسته شود، ماشین‌ها از حرکت متوقف شوند و هیچ کس حق خارج شدن را نداشته باشد و غذا توسط مامورین به داخل خانه‌ها انداخته شود. این را هیچ کس نپسندید، این مدل مخصوص خود چینی‌ها بود، با سیاستی که دارند می‌توانند به مردم بگویند درب خانه‌ها برای ۲۰ روز پلمپ شود، اما این شیوه در ایران و هیچ کشوری امکانپذیر نیست. عده‌ای در کشور فشار آوردند که مدل چینی را ایجاد کنیم.
 رئیس جمهور همچنین گفت: مدل دیگری نیز در کشور‌های اروپایی شروع شد و می‌گفتند کاری نداریم ویروس منتشر می‌شود، عده‌ای خوب و عده‌ای مریض می‌شوند از این مرحله عبور می‌کنیم، این شیوه‌ای بود که ما تبعیت نکردیم و اروپایی‌ها مدتی با این مدل پیش رفتند، بعد از مدتی در ادامه این شیوه دچار مشکل شدند.
 
همه تصمیم گیری ها، برای سلامت مردم است
رئیس جمهور در جلسه هیات دولت افزود: آنچه که متخصصان طراحی کرده بودند و وزارت بهداشت و درمان مسئولیت این طراحی را بر عهده داشت، آن را قدم به قدم در مراحل مختلف اجرا و پیدا کردیم، البته هر روز که می‌گذرد و در این ۱۲ روز اخیر ما قدم جدیدتری برداشتیم و کار را مقداری سخت‌تر کردیم چاره‌ای این هم نبود.
رئیس جمهور تصریح کرد: مردم عزیز ما بدانند تمام این اقدامات برای حفظ و سلامت آن‌ها است، اگر امروز برای سفر و حضور آن‌ها در طبیعت مشکلاتی ایجاد شده، باز هم به خاطر سلامت مردم بوده و دلیل دیگری نداشته است.
وی افزود: دیروز تصمیمی گرفتیم که شاید کار‌ها را سخت‌تر کند و آن این بود که ما تصمیم گرفتیم هر کس که مبتلا به این ویروس شد، الزاما باید به خود او خانواده اش و به محل کارش اطلاع داده شود، با اینکه ممکن بود این تصمیم با برخی از دستورالعمل‌ها منافات داشته باشد و برخی از اطلاعات، اطلاعاتِ محرمانه بیمار است و نباید جایی اعلام شود، اما به خاطر سلامت مردم این تصمیم گرفته شد.
 رئیس جمهور ادامه داد: این تصمیم دیروز اتخاذ و ابلاغ شد و اگر کسی تخلف کند، مشمول مجازات قانونی خواهد شد، این هم برای این بود که بتوانیم از این مراحل به خوبی عبور کنیم و برسیم به نقطه‌ای که در آن مردم بتوانند راحت زندگی کنند و کسب وکار‌ها و فعالیت‌ها و مدارس به شرایط معمولی برگردد و بتوانیم به فعالیت اقتصادی خود برسیم.
 
ادامه تحریم های آمریکا در این شرایط نادرست است
 رئیس جمهور گفت: اکنون موقعیت مناسبی بود، تا آمریکایی‌ها از کار غلطشان عذرخواهی کنند تا به مردم ایران بگویند که ضد ملت ایران نیستند.
  آقای روحانی با بیان اینکه همه مردم ما جناح‌های سیاسی، همه با بیداری و هوشیاری کار بزرگی انجام دادند، افزود: نکته آخر هم در مورد خباثت‌های آمریکایی هاست، در این شرایط شیوع بیماری تحریم هایشان که از ابتدا غلط و نادرست بود همچنان باقی مانده است، مساله کرونا اختصاص به کشور خاصی ندارد، جهان بهم متصل است، اگر ۱۰ کشور با کرونا مبارزه کنند و یک کشور مبارزه نکند، دوباره این ویروس جهانگیر می‌شود و در این رابطه همه باهم در سطح دنیا باید برای مبارزه با آن اقدام کنیم.
 رئیس جمهور ادامه داد: در این شرایط که فضا برای کسب و کار‌ها و فعالیت‌ها مناسب نیست، متاسفانه آمریکایی‌ها این شرایط سخت را نفهمیدند که چه کار کنند الان موقعیت خوبی بود تا از کار غلطشان بازگردند و عذرخواهی کنند، زیرا این موضوع، موضوع انسانی بود و بهترین فرصت بود تا از مسیر غلط خود بازگردند و یک بار هم که شده به ملت ایران بگویند ما ضد ملت ایران نیستیم، چراکه همیشه ضد ملت ایران بودند.
 آقای روحانی گفت: مردم ما به همدیگر، مردم به دولت، دولت به مردم اعتماد دارند، این سرمایه عظیمی است که باید حفظ کنیم و در این سال که سال جهش تولید است همه چیز بعد از عبور از این روزها، باید برای جهش تولید آماده شود.
رئیس جمهور افزود: در این شرایط همه خسته شدید، در خانه ماندید، ما هم تا امروز سرکار بودیم و تلاش کردیم، ما یعنی همه نیرو‌های مسلح، همه افرادی که در پالایشگاه ها، تصفیه خانه ها، تامین برق، امنیت جامعه، تولیدکنندگان، پزشکان و پرستاران... تلاش کردند و کار عظیم و بزرگی انجام دادند.
 
مشکلی در تامین اقلام بهداشتی و غذایی نداریم
رئیس جمهور گفت:​ در تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم و بیمارستان‌ها مشکلی نداریم و انبار‌ها و فروشگاه‌ها نیز مملو از کالاست.
آقای حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت، افزود: برای مقابله با بیماری کرونا براساس پیش‌بینی‌های بدبینانه از روز‌های اول اسفند تصمیم گرفتیم که همه امکانات نیرو‌های مسلح نیز بکار گرفته شود و در این راستا چهار هزار تخت بیمارستانی پای کار آمد.
وی تصریح کرد: نیرو‌های مسلح، ​هزاران تخت در تهران و شهر‌های بزرگ و نقاهتگاه‌های وسیع آماده کردند که همه آن‌ها خالی است.
رئیس جمهور در ادامه گفت: هیچ کشوری چنین کاری نکرده است که پیش بینی برای شرایط بسیار سخت داشته باشد.
وی افزود: تخت‌های بیمارستانی خودِ وزارت بهداشت نیز خالی مانده و بر اساس آمار چند روز پیشِ وزیر بهداشت، ۱۳ هزار تخت خالی داریم و تخت‌های مراقبت‌های ویژه و‌ای سی یو نیز در بسیاری از شهر‌ها خالی است.
آقای روحانی همچنین گفت: در مجموع ۶۸۰۰ تخت آی سی یو داریم که از این تعداد ۴ هزار تخت پر و بقیه خالی است.
رئیس جمهور افزود: نمونه طراحی ما به خاطر این است که روز‌های بحران و جنگ را تجربه کرده‌ایم، از ابتدا بر مبنای شرایط بدبینانه بود و بر همین مبنا امروز فروشگاه‌ها و انبار‌های ها پر از کالا است.
وی تصریح کرد: این در حالی است که کشور‌های غربی از ما فرصت بیشتری داشتند، با این حال هم از نظر تخت و وسایل تنفسی کمبود دارند و هم از نظر مواد غذایی و ماسک حتی در بیمارستان‌ها مشکل دارند.
 آقای روحانی افزود: در حالی که کشور‌های بزرگ صنعتی و پرمدعا دچار مشکل شده‌اند، ملت ما دچار این مشکل نشد و این به خاطر انسجام و مدیریت خوب و کار پزشکی ماهرانه دقیق و پرکاری آن‌ها است که دست به دست هم داد تا این شرایط خوب پیش روی ما قرار گیرد.
رئیس جمهور در ادامه گفت: در این روز‌ها بخش تولید نیز برای تامین نیاز‌های مردم و نیاز‌های بیمارستانی تلاش خوبی را انجام داده و طبق اعلام وزیر صمت در این روزها، تولید مواد ضدعفونی در بخش دولتی هشت برابر شده که باید تولید بخش خصوصی را نیز به آن اضافه کرد.
وی افزود: تولید ماسک در بخش‌های دولتی ۴ برابر شده و ماسک مورد نیاز بیمارستان‌ها به اندازه کافی در بخش دولتی و خصوصی تولید می‌شود.
 رئیس جمهور تصریح کرد: ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) نیز به اندازه کافی در کشور تولید می‌شود و هیچ مشکلی نداریم و دیگر نیازمندی‌ها از جمله گان و لباس‌های حفاظتی و همچنین کیت‌های تشخیص و آزمایش‌ها در بخش خصوصی و دولتی هر مقدار نیاز باشد، امکان تولید آن وجود دارد.
 
نظارت بر قیمت ها تشدید شود
رئيس جمهور افزود: در اين شرايط عده اي از كسب و كارها دچار مشكل شده اند، اميدوارم خداوند شرايطي فراهم كند كه در ماه هاي بعد بتوان اين موضوع را جبران كرد و ما هم كمك مي كنيم، مردم هم همديگر را ياري كنند تا بتوانيم از اين شرايط عبور كنيم.
وي همچنين گفت: از همه مسئولين مي خواهم نظارت بر قيمت ها را تشديد كنند، در اين روزها بعضي از كسب و كارها تعطيل شده است، البته اين شرايط تمام مي شود و مغازه ها باز مي شوند و همه سركار مي آيند و خريدها انجام مي گيرد.
 آقاي روحاني تصريح كرد: اين ايامي كه مقداري فشار بيشتر شده و برخي كسب و كارها تعطيل شده است، ديگران سوء استفاده نكنند و قيمت ها را بالا نبرند تا مردم در اين ايام با شرايط مناسب زندگي خود را ادامه دهند.
 رئيس جمهور در پايان افزود: انشاالله خدا ما را در اين ايام پر بركت شعبان و ماه رمضان كه پيش رو داريم ياري كند. انشاءالله بتوانيم از اين روزهاي سخت بگذريم و خداوند روزهاي خوب و شادمانه براي مردم ما مقدر فرمايد.
 
 
برچسب ها: کرونا ، شیب نزولی ، ابتلا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲.۷۹°    ۷.۹۹°