همکاری مستمر وزارت بهداشت با وزارت خارجه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 25 مهر 1400
کد خبر : ۷۷۱۰۲۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
رئیس کمیته مستندسازی مقابله با کرونا با تاکید برهمکاری مستمر وزارت بهداشت با وزارت امور خارجه برای مقابله با ویروس کرونا گفت: در هنگام ورود و خروج اتباع خارجی به شکل کامل غربالگری افراد انجام شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای محمد آسایی اردکانی در نشست خبری خود با اشاره به حضور زائران پاکستانی و افغانستانی در مرز‌های ورودی شرقی کشور اظهار داشت: با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت دو کشور قرنطینه‌هایی در مرز‌های این کشور‌ها ایجاد شد و شروع به غربالگری زائران کردیم.

وی افزود: افرادی که از مرز‌های پاکستان نیز وارد می‌شدند چه افرادی که از طریق مرز پاکستان وارد ایران می‌شدند که اغلب ایرانی بودند و چه افاغنه و پاکستانی‌ها که در ایران به اماکن زیارتی رفته بودند و زیارت کرده بودند و یا از مناطق آلوده کشور بازدید داشتند هنگام خروج و یا ورود در مرزها، غربالگری شدند.

آسایی اردکانی ادامه داد: هرگونه موارد مشکوک و مثبت پس از مشاهده، قرنطینه و بستری می‌شدند و مواردی که علائمی از وجود ویروس کرونا نداشتند به کشور خود بازگردانده می‌شدند.

وی گفت: این زائران همچنین پس از ورود به کشور خودشان مجددا غربالگری می‌شدند و تا ۱۴ روز با توجه به دریافت مشخصات شان مانند شماره تلفن همراه و پست الکترونیک (ایمیل) وضعیت جسمی آن‌ها مورد توجه قرار می‌گرفت و همکاری خوب وزارت بهداشت ایران با وزارتخانه‌های پاکستان و افغانستان در این زمینه داشته ایم تا مشکلی پیش نیاید.

آسایی اردکانی همچنین از همکاری دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان که زمینه پیگیری موارد فوق را رعایت کرده است، قدردانی کرد.

رییس کمیته مستندسازی مقابله با کرونا با اشاره به روابط بین الملل و فعالیت این بخش در وزارت بهداشت اضافه کرد: این دفتر با همکاری‌های بسیار نزدیک با وزارت علوم و خارجه و سفارتخانه‌های خارجی مستقر در تهران با توجه به حضور اتباع خارجی در تهران و یا خود اعضای سفارتخانه‌ها و خانواده هایشان که مقیم تهران هستند در این زمینه نیز همکاری‌های لازم صورت گرفته است.

آسایی اردکانی افزود: سه جلسه با حضور سفرای کشور‌های خارجی با همکاری وزارتخانه‌های علوم و خارجه تشکیل شد و وضعیت را برای آن‌ها تشریح و توضیحات لازم را ارایه کردیم و برنامه‌هایی که در جمهوری اسلامی ایران در زمینه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا به سفرا وضع شده بود ارایه کردیم.

وی گفت: در این جلسات نیز بیمارستان‌های مشخص شده را حتی به آن‌ها معرفی کردیم و زمانی که اتباع خارجی درصورت هرگونه مشکل بتوانند به بیمارستان‌های تایید شده مراجعه کنند.

آسایی اردکانی افزود: در این زمینه فرصت را مناسب دانستیم و در جلساتی که با سفرای خارجی مقیم تهران داشتیم، تامین و تجهیز برخی از وسایل مورد نیاز که در ایران وجود نداشت به آن‌ها اعلام کردیم.

وی با تاکید بر اینکه از تجارب برخی کشور‌ها بهره‌مند شدیم گفت: با چین و سازمان جهانی بهداشت ارتباط خوبی برقرار کرده ایم و تحقیقاتی که برای مقابله با کرونا وجود داشت جمع آوری کرده ایم و آن‌ها را در اختیار اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور قرار دادیم.

رییس کمیته مستند سازی مقابله با کرونا افزود: با توجه به تجربه‌ای هم که در این دو ماه در زمینه مقابله با کرونا پیدا کردیم هم اکنون حرف‌های زیادی برای گفتن داریم و به صورت مقالات انگلیسی آن‌ها را در اختیار سازمان جهانی بهداشت قرار می‌دهیم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳.۷۳°    ۲۴.۵۹°