اعلام آمادگی بانک مرکزی برای کمک به دولت از راه "عملیات بازار باز"
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 17 آذر 1400
کد خبر : ۷۷۱۰۸۲
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۳
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بانک مرکزی آماده استفاده گسترده از عملیات بازار باز برای کمک به دولت در مواجهه با مشکلات و کمک به رشد اقتصاد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "عبدالناصر همتی" روز جمعه در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: درجه اثرگذاری هر سیاست اقتصادی بستگی مستقیم به ابزار‌هایی دارد که در اختیار سیاست گذار است.

وی ادامه داد: در یک سال و نیم گذشته، بانک مرکزی با شناخت و آگاهی از دستاورد‌هایی که بانک‌های مرکزی دنیا در مدیریت سیاست پولی و ارزی داشته اند، بصورت پیوسته مجموعه‌ای از ابزار‌ها را طراحی و پس از تصویب مراحل قانونی در سبد ابزار‌های خود قرار داد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: هدف از این ابزارسازی، کنترل نوسانات اقتصادی، کنترل تورم و کمک به رشد پایدار اقتصادی بوده است.

همتی اظهار داشت: در شرایط سخت، بانک‌های مرکزی دنیا در خط مقدم قرار دارند و با کاهش نرخ‌های بهره و خرید اوراق دولتی به کمک سیاست گذاری مالی آمده و به نجات اقتصاد کمک می‌کنند. مسیر انجام این دو از طریق کریدور نرخ سود بین بانکی و اجرای عملیات بازار باز است.

رئیس کل بانک مرکزی نوشت: خوشبختانه این دو ابزار پولی نه تنها در سال گذشته طراحی شد، بلکه عملیاتی نیز شد. هر چند برخی برنبودآمادگی پیش شرط‌ها تاکید می‌کردند، ولی امروز مشخص شده که برنامه بانک مرکزی به موقع و به درستی طراحی و اجرا شده است و همان ناقدان نیز امروزه خود، خواهان استفاده بانک مرکزی از این ابزار‌ها هستند.

وی ادامه داد: دولت با انتشار اوراق، نه تنها می‌تواند نیاز‌های خود را پوشش دهد، بلکه به اصلاح ترازنامه بانک‌ها نیز کمک می‌کند.

همتی تاکید کرد: بانک مرکزی، آماده ادامه حضور فعال در بازار بین بانکی و مدیریت نرخ سود بین بانکی و نقدینگی است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲.۷۹°    ۷.۹۹°