خبر 13، 16 فروردین 99
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 09 آذر 1400
کد خبر : ۷۷۱۱۰۹
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
معاون کل وزیر بهداشت با انتقاد از ترافیک صبح امروز در تهران گفت: شیوع کرونا در تهران همچنان نگران کننده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر حریرچی همچنین با هشدار درباره احتمال برگشت ویروس کرونا گفت: ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی از اهداف ما هست، اما باید ببینیم کشور از نظر اقتصادی چقدر توان دارد چرا که ایران نه تنها با ویروس کرونا بلکه با تحریم‌ها هم در حال مبارزه است.
معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اجرای هوشمند طرح فاصله گذاری اجتماعی خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح در درجه نخست مسائل اقتصادی اهمیت دارد.
****
متاسفانه، معلوم نیست، به کدام دلایل، خیایان‌های در تهران و چند شهر دیگر امروز، در وضعی کاملا غیرکرونایی، شلوغ بود و پرتردد. آیا با این وضع، میتوان اوج نگرفتن کرونا را انتظار داشت.
 

***
رئیس جمهور گفت: طرح فاصله گذاری اجتماعی با تبدیل به فاصله‌گذاری هوشمند ادامه خواهد یافت. آقای روحانی در جلسه با رؤسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا افزود: وزارت بهداشت، مختصات اجرای فاصله گذاری هوشمند اجتماعی را امروز اعلام می‌کند. رئیس جمهور گفت: در کنار اولویت سلامت زندگی، معیشت، کسب و کار‌های کوچک و طبقه ضعیف و آینده فرزندان‌مان هم مهم است. مردم باید بدانند هر تصمیمی که در دولت گرفته می‌شود مبتنی بر مطالعات دقیق علمی و با مشورت همه متخصصان است.
***
رئیس جمهور به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات، صرفا به بنگاه‌ها و کسب و کار‌هایی اختصاص یابد که اطمینان حاصل شده باشد کارگران خود را از ابتدای اجرای برنامه‌های کنترلی مقابله با کرونا اخراج نکرده اند و پس از دریافت تسهیلات نیز کارگران خود را اخراج نمی‌کنند. آقای روحانی همچنین از آقای شریعتمداری خواست؛ تمامی پروتکل‌های بهداشتی در مراکز نگهداری معلولان و همچنین آسایشگاه‌های مراکز بهزیستی ویژه نگهداری سالمندان، با دقت رعایت شود.
***
کارگروه اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا اعلام کرد: واحد‌های توزیعی، خدماتی و تجاری که در ستاد ملی مبارزه با کرونا، مشمول ممنوعیت و محدودیت تردد و تجمع شده اند، تا اطلاع بعدی تعطیل همچنان خواهند بود. در اطلاعیه ستاد ملی آمده است: فعالیت کلیه واحد‌های تولیدی، با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی از امروز بلامانع است.
*
روابط عمومی اتاق اصناف ایران هم با تمکین از اطلاعیه‌های ستا ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد: هیچ تصمیمی در سازمان‌ها و نهاد‌های صنفی مبنی بر بازگشایی واحد‌های صنفی یا تعیین ساعت کاری مشخص برای حضور هر یک از این رسته‌ها اتخاذ نشده است. هرگونه اطلاع‌رسانی در حوزه اصناف، فقط از طریق درگاه‌های رسمی اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران صورت خواهد گرفت.
***
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: هر تصمیم جدیدی درباره فعالیت واحد‌های تولیدی گرفته شود، اطلاع رسانی می‌کنیم. جهان پور افزود: تا ۲۰ فروردین تصمیمات و مصوبات قبلی پابرجاست.
=-=
وزیر بهداشت در نامه‌ای به رئیس سازمان بسیج مستضعفین از کمک‌های این سازمان و زحمات جهادی بسیجیان در اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با ویروس کرونا قدردانی کرد.
=-=
راه‌اندازی شبکه اجتماعی دانش‌آموزان "شاد" به تعویق افتاد. وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: برای صیانت از حقوق آموزشی و تربیتی دانش آموزان و تامین امنیت بستر ارتباطی بین معلمان و دانش آموزان در شبکه اجتماعی دانش آموزان، راه اندازی این سامانه، نیاز به زمان بیشتری برای بررسی فنی و کسب اطمینان لازم دارد.
=-=
اجرای طرح ترافیک تا ۲۳ فروردین لغو شد. سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: با توجه به تصمیم ستاد ملی کرونا مبنی بر ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۳ فروردین، طرح ترافیک نیز تا آن تاریخ اجرا نمی‌شود.
=-=
سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد شرایط ثبت نام و انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه‌ها که به علت همه گیری کرونا به تعویق افتاده، ۱۸ فروردین اعلام می‌شود.
****

بانک مرکزی با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، اسفند سال گذشته، در بخشنامه‌ای هرگونه واریز و دریافت وجه نقد در شعب بانکی را ممنوع کرد. بانک‌ها در کنار تشویق به استفاده از خدمات غیرحضوری، خدمات دهی به مشتریان را همچنان ادامه می‌دهند.
***
اعداد نشان دهنده‌ی میزان کرونایی‌ها در جهان، فعلا عزم کاهش ندارد. از ظهر دیروز تا حالا، بیش از ۱۰۲ هزار نفر به مبتلایان و نزدیک ۶ هزار نفر به جان باختگان کرونا در جهان تبدیل شده. البته در همین مدت، ۱۳ هزار نفر به بهبودیافتکیانی جهانی کرونا افزوده شده.
تا امروز، ۲۰۵ کشور و سرزمین، ابتلای مردمان خود را به کرونا، گزارش کرده اند. میزان افزایش آمار کرونایی‌ها، در بیشترکشور‌ها، فراتر از پیش بینی هاست. با وجود تمهیدات در اقصی نقاط جهان، دولت‌ها در کشور‌های مختلف، تمدید قانون منع آمد و شد را، اصلی‌ترین راه برای مهار کرونا میدانند. از جمله، فرانسه، کره جنوبی، هنگ کنگ و روسیه
در آمریکا شدت افزایش آمار‌های کرونایی زیاد است. فقط در ۲۴ ساعت گذشته، ۳۲ هزار مبتلا و ۱۴۰۰ فوتی جدید کرونایی به قربانیان این ویروش در آمریکا اضافه شده.
کمبود امکانات حتی برای کادر درمانی، همچنان از اصلی‌ترین مشکلات کرونایی در آمریکاست. یک پرستار در نیویورک.
اما اظهارات نسنجیده‌ی رئیس جمهور آمریکا هم، به بخشی ثابت از اخبار کرونا در این کشور تبدیل شده. در آخرین مورد، ترامپ، توصیه‌ای دارد که خودش هم میکوید، بعید است رعایت کند.

افزایش‌ها در فرانسه هم، جهشی است و از ظهر دیروز تا حالا بیش از ۲۳ هزار نفر به مبتلایان و نزدیک ۱۵۰۰ نفر به قربانیان کرونا اضافه شده. رسانه‌های محلی فرانسه، از علل اصلی این میزان افزایش را، رعایت نکردن توصیه‌ها میدانند. مانند این ویدئو که نشان میدهد، فرانسوی‌ها، در اولین روز از تعطیلات عید پاک، برای سفر به سمت مناطق تفریحی هجوم آورده اند. درآلمان؛ که در ۲۴ ساعت گذشته، مبتلایانش بیش از ۶ هزار نفر افزایش داشته، مردم، با کمبود ماسک مواجه شده اند.

در انگلیس هم با بیش از ۳۸ هزار مبتلا و بیش از ۳۶۰۰ فوتی کرونایی، اوضاع مشابهی از نظر کمبود امکانات برای کادر درمان وجود دارد، و برای پنهان ماندن این وضع، به پزشکان و پرستاران گفته شده، اگر این کمبود‌ها را رسانه‌ای کنند، توبیخ یا اخراج میشوند. فرزند یک پزشک فوت شده براثر کرونا.

در ایتالیا، از سرعت افزایش شمار کرونایی‌ها کمی کاسته شده و در ۲۴ ساعت گذشته، فقط ۴ هزار مورد جدید ابتلا گزارش شده. گلایه‌ی ایتالیایی‌ها از بی تفاوتی اتحادیه اروپا در قبال اوضاع وخیم کرونایی در این کشور هم ادامه دارد.
در جدیدترین مورد، مارکو شیسارو، شهردار یکی از شهر‌های ایتالیا، به نشانه اعتراض پرچم اتحادیه اروپا در سر شهرداری را گره زده و می‌بندد!
*
در اسپانیا هم که حالا نسبت به دیروز ۷ هزار مبتلای جدید دارد و ۱۱۹ هزار مبتلا و ۱۱ هزار و ۲۰۰ فوتی کرونایی ثبت شده دارد، مسئولان، با هرگونه رعایت نکردن قانون منع رفت و آمد، به شدت برخورد میکنند. مانند این برخورد پلیس اسپانیا، با یک ناقض قوانین.

در چین که هرچند باز هم معدود مبتلایان و فوتی‌هایی برای کرونا گزارش می‌شود، اما می‌توان این کشور را بزرگترین خلاصی یافته از کرونا به حساب آورد. شی جین پینگ رئیس جمهور چین، مقامات و مردم این کشور در آیینی، به احترام جان باختگان کرونا ویورس سه دقیقه سکوت کردند.

مقامات چین، با اینکه به ظاهر از کرونا خلاص شده اند، اما تدابیر سختگیرانه را رها نکرده اند و در ووهان، برای کاهش مراجعات مردم، دیوار‌هایی، مقابل مغازه‌ها کشیده اند.
***
آمادگی مراکز خرید تضمینی گندم در استان‌های گرمسیر
طبق مصوبه دولت نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جدید کیلویی ۲۵۰۰ تومان تعیین شده که به گفته مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی نسبت به سال گذشته ۴۷ درصد رشد یافته است. یزدان سیف با اشاره به اینکه امسال ۱۲۰۰ مرکز در سراسر کشور برای خرید گندم پیش بینی شده است گفت: هفت استان گرمسیری خوزستان، ایلام، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و کرمان آماده خرید تضمینی گندم هستند. معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: امسال برای خرید تضمینی گندم بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده است. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی همچنین گفت: پیش بینی می‌شود امسال ۵۸۰ هزار تن کلزا و دیگر دانه‌های روغنی خریداری شود که این رقم در سال گذشته، ۴۳۱ هزار تن بود.
***
عدنان الزرفی مامور تشکیل کابینه عراق امروز، همزمان با ارائه درخواست رسمی برگزاری جلسه رای اعتماد به کابینه اش، برنامه‌های دولت را تقدیم رئیس مجلس می‌کند.
«عدنان الزرفی» گفت: دولتی تشکیل خواهیم داد که مشروعیت خود را از مجلس عراق، پس از رایزنی با فراکسیون‌های آن می‌گیرد. عدنان الزرفی افزود: برنامه اینده من بر سه پایه تعامل میانه با تحولات بین المللی، تلاش برای حل بحران مالی و قانونمند کردن دولت بنا شده است ودر نهایت تصمیم با نمایندگان است که در مسیر تشکیل کابینه که بر اساس گفتگو با گروه‌های سیاسی تشکیل میشود با من همراهی میکنند یا خیر؟
--
«برهم صالح»، رییس جمهور عراق ۲۷ اسفند در حکمی الزرفی را مأمور به تشکیل دولت انتقالی کرد. طبق قانون او یک ماه مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را برای کسب رأی اعتماد به مجلس معرفی کند. عدنان الزرفی که تابعیت آمریکایی دارد، از ابتدای ماموریتش با مخالفت احزاب و جریان‌های سیاسی مواجه شده و بسیاری از کارشناسان به رای اعتماد کابینه وی در مجلس عراق خوش بین نیستند.
****

رئیس جمهور روسیه گفت: یکی از علل سقوط بهای نفت، خروج عربستان از توافق اوپک پلاس، افزایش تولید و اعلام آمادگی این کشور برای تخفیف بهای نفت است.
ولادیمیر پوتین اوضاع بازار جهانی نفت را نابسامان توصیف کرد و برای افزایش قیمت نفت، کاهش تولید تا ۱۰ میلیون بشکه در روز را از تولیدکنندگان عمده نفت جهان خواستار شد. پوتین بر آمادگی کشورش برای همکاری با تولیدکنندگان نفت و ایجاد تعادل در بازار جهانی تاکید کرد و گفت: همه این اقدامات باید مشترک انجام شود. پوتین افزود: زمانی که می‌گویم همکاری مشارکتی، همه این واقعیت را درک می‌کنند که کاهش تولید نفت به سطح پیش از آغاز بحران، مطرح است. توافق نفتی میان اوپک و روسیه برای کاهش تولید یک و نیم میلیون بشکه نفت از روز چهارشنبه سیزدهم فروردین، پس از سه سال پایان یافت.
*
خبر دیگر اینکه منابع آگاه در وین اعلام کردند: اعضای اوپک و غیر اوپک به علت سقوط بهای نفت تصمیم دارند دوشنبه از طریق ویدئو کنفرانس گفتگو کنند. هنوز مشخص نیست چه کشور‌هایی در این کنفرانس ویدیویی شرکت می‌کنند. عواقب بحران کرونا و ثبات در بازار نفت از مهمترین محور این نشست ویدئویی اعلام شده است.
برچسب ها: خبر 13 ، 16 فروردین
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶.۵۱°    ۱۶.۹۹°