ممنوعیت فعالیت کسب و کار‌های پر ریسک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۷۷۱۱۴۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶
رئیس‌جمهور: فعالیت کسب و کار‌های پرخطر و پرریسک (که فعالیت آن‌ها مستلزم تجمع و... است) همچنان ممنوع است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس‌جمهور: کارکنان ادارات دولتی از ۲۳ فروردین دو سوم سرکار می‌آیند و یک سوم به صورت گردشی در منزل می‌مانند.
آقای روحانی: هر آزمایشگاهی که تست کرونای یک فرد مثبت می‌شود موظف است به فرد، خانواده‌اش و محل کارش حتماً اطلاع دهند.
رئیس‌جمهور: اگر شرایط همین‌گونه باشد در ماه رمضان مساجد بسته خواهد بود.
آقای روحانی: فعالیت حضوری در بخش آموزش به‌جز بخش آموزش تکمیلی (دکترا) تا 30 فروردین تعطیل است. فعالیت حضوری در بخش آموزش و پرورش و آموزش تکمیلی (دکترا) تا 30 فروردین تعطیل است.
وی گفت: مقام معظم رهبری همه جا حمایت فرمودند و هر جا نیاز داشتیم و خدمت ایشان نکته‌ای را عرض کردیم و پیامی فرستادیم یا نامه‌ای نوشتیم، ایشان همراهی فرمودند.
آقای روحانی با بیان اینکه کل نظام یکپارچه است، تصریح کرد: در عین حال، بدخواهان ما خیلی عصبانی و ناراحتند، خودشان هم می‌دانند.
رئیس جمهور همچنین گفت: بیماری کرونا با همه گرفتاری‌هایی که برای ما ایجاد کرده، آثاری هم داشته و یکی از آثار خوبش وحدت بیشتر جامعه اعم از دولت، مردم، نیرو‌ها و ارکان کشور بوده است و انسجام و یکپارچگی در سراسر کشور مشاهده می‌کنیم.
آقای روحانی افزود: البته طبق گزارشی که درباره سالم بودن هوا به علت کاهش ترافیک ارائه شد، جزو آثاری است که این بیماری دارد.
رئیس جمهور بار دیگر تاکید کرد: ما هیچ اختلافی میان وزارتخانه‌ها به ویژه میان وزارتخانه‌های صمت و بهداشت نداریم؛ یک چیزی را یک گوشه ای، یک کسی و شیطانی پیدا می‌کند و به رسانه‌های خارجی می‌دهد که آن را بزرگ می‌کند در حالی که ما هیچ اختلافی در این نظر نداریم.
آقای روحانی افزود: خلاف دعوت بدخواهان و ضد انقلاب که مردم را دعوت می‌کنند که میان سلامت و فعالیت اقتصادی، یکی را باید انتخاب کرد، این حرف کاملاً مردود، غلط، خلاف و ناصواب است.
رئیس جمهور تاکید کرد: هم فعالیت‌های اقتصادی و هم پروتکل‌های بهداشتی در کنار هم قابل اجراست، فعالیت‌های اداری، تولیدی و دیگر فعالیت‌های اقتصادی باید به پا باشد، منتهی همه اصول و پروتکل‌های وزارت بهداشت باید مراعات شود.
 
ممنوعیت فعالیت کسب و کار‌های پر ریسک تا پایان فروردین
رئیس جمهور گفت: فعالیت کسب و کار‌های پرریسک تا پایان فروردین امسال ممنوع است و بعد از آن باید درباره آن تصمیم گیری شود.
آقای روحانی در نشست ستاد ملی مبارزه با کرونا، افزود: بر این اساس فعالیت‌های پرریسک مانند فعالیت ورزشگاه ها، مجموعه‌های ورزشی از جمله استخرها، همچنان ممنوع است تا در موعد مقرر برای آن تصمیم گیری شود.
وی گفت: درباره فعالیت‌ها و کسب و کار‌های متوسط و کم ریسک، قرار شد استان‌ها با رعایت پروتکل‌های وزارت بهداشت و درمان که در سایت این وزارتخانه آمده، از ۲۳ فروردین فعالیت خود را آغاز کنند، اما در اینجا اصناف و اتحادیه‌ها باید پروتکل‌ها را رعایت و نظارت کنند، اگر چه مسئولیت نظارت بر عهده وزارت بهداشت است و اگر نیاز داشتند قرار شد بسیج هم در این باره کمک کند.
رئیس جمهور با بیان اینکه نمی‌خواهیم فعالیت کسب و کار‌ها سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار دهد، افزود: کارگروهی در این چند روز موضوع فاصله گذاری هوشمند اجتماعی را در وزارت کشور بررسی و کمیته اجتماعی و امنیتی این کارگروه موارد را جمع بندی کرد و وزرا و مسئولان بررسی‌های لازم را انجام دادند.
آقای روحانی ادامه داد: خواست این کمیته و خواست وزارت صمت، فعالان اقتصادی و اصناف همین جمع بندی بود که در جلسه ارائه شد و آن هم آغاز به کار کسب و کار‌ها و فعالیت‌های کم ریسک از ۲۳ فروردین است که در استان‌ها آن هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آغاز خواهد شد.
 
ساعت کار ادارات از ۲۳ فروردین ۷ تا ۱۴ است
رئیس جمهور گفت: از روز ۲۳ فروردین ساعت کار ادارات از ۷ صبح تا ۲ بعدازظهر است.
آقای حسن روحانی در ادامه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، افزود: بسیاری از مردم بدون هیچ اقدام درمانی با قرنطینه خوب می‌شوند، این رقم اکنون حدود ۸۵ درصد است و با مراقبت و ایزوله کردن این افراد خوب می‌شوند، البته ۱۵ تا ۲۰ درصد مبتلایان لازم است به پزشک مراجعه کنند و آن‌ها نیز درمان می‌شوند.
رئیس جمهور گفت: از هر ۱۰۰ نفری که به کرونا مبتلا می‌شوند، ۳ تا ۴ نفر خطر مرگ تهدیدشان می‌کند، اما رقم جهانی ۵ درصد است، ولی ما باید به رقم پایین‌تر برویم و به رقم ۲ درصد برسیم.
آقای روحانی افزود: گاهی مشاهده می‌شود که برخی افراد مبتلا خود را مخفی می‌کنند، البته این ابتلا به کرونا نکته منفی نیست و نباید آن را مخفی کرد، باید اصول بهداشتی را مراعات کنیم، در اجتماعات نرویم، به هم دست ندهیم، از ماسک و دستکش استفاده کنیم تا ان شاءالله سالم بمانیم.
رئیس جمهور همچنین گفت: کرونا یک بیماری است که ترسش از خودش بدتر است، ترس و اضطراب می‌تواند، مشکلات بیشتری ایجاد کند، بنابر این نباید از این بیماری ترسید و ان شاءالله روزی شاهد ریشه کنی آن بشویم.
آقای روحانی افزود: از روز ۲۳ فروردین ساعت کار اداری از ۷ صبح آغاز می‌شود و ۲ بعدازظهر به پایان می‌رسد این ساعت برای ماه رمضان نیز بهتر است، چون اکنون به ماه رمضان نزدیک هستیم.
رئیس جمهور در ادامه گفت: ناهار و نماز جماعت نیز فعلاً نداریم و در ماه رمضان هم اگر وضعیت ادامه داشته باشد، نماز جماعت نداریم.
آقای روحانی افزود: در بحث نقل و انتقالات در جلسه امروز دو خبر خوش داده شد، یکی انتقال کلیه کالا‌های ضروری از گمرک و شهر‌های مختلف، کارخانه‌ها و مراکز تولید به مراکز مصرف بدون هیچ خللی به خوبی انجام گرفته است و یک درصد هم کمتر از سال پیش نبوده است، به همین خاطر از بخش حمل و نقل تشکر ویژه می‌کنم.
رئیس جمهور گفت: نکته دوم گفته شده در ماه اسفند و فروردین که ما با ویروس کرونا درگیر بودیم، هیچ فردی نه از کار خود اخراج و نه تعدیل شده است، همه این‌ها مشمول آن طرح بانکی است که برای دریافت آن نباید فردی اخراج یا تعدیل شده باشد.

ادامه تعطیلی مدارس تا پایان فروردین
رئیس جمهور از تصمیم ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا برای ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا مقطع کارشناسی تا ۳۰ فروردین خبر داد.
آقای حسن روحانی در ادامه اظهاراتش در جلسه این ستاد، گفت: در موضوع آموزش فعلاً تصمیم بر این است که در بخش آموزش و پرورش به استثنای آموزش تکمیلی در دانشگاه‌ها که می‌گویند از ۳۰ فروردین آموزش‌ها حضوری خواهد بود، به ویژه در بخش دکتری؛ در بخش کارشناسی و نیز در آموزش و پرورش، فعالیت‌های آموزشی تا ۳۰ فروردین تعطیل است و از فضای مجازی استفاده شود.
رئیس جمهور افزود: البته این اختیار به آموزش و پرورش داده شده است که در استان‌هایی که می‌توانند فعالیت شان را آغاز کنند، هیچ مانعی برای از سرگیری آموزش حضوری وجود ندارد.
آقای روحانی اضافه کرد: استان‌های سفیدی در مناطق جنوبی کشور مانند استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان داریم که هیچ مشکلی برای آموزش ندارند و آموزش و پرورش در این استان‌ها می‌توانند فعالیت شان را آغاز کنند.
رئیس جمهور ادامه داد:، اما اگر برای کل کشور صحبت می‌کنیم، فعلاً آموزش حضوری تا پایان فروردین تعطیل است تا در جلسات بعدی ببینیم چه تصمیمی را می‌توانیم اتخاذ کنیم.
آقای روحانی همچنین درباره محدودیت‌های سفر با خودرو‌های شخصی گفت: تردد این خودرو‌ها در داخل استان‌ها آزاد است و هیچ وقت ممنوع نبوده، اما رفت و آمد خودرو‌های شخصی در میان استان‌ها که ممنوع بوده است همچنان تا ۳۰ فروردین ممنوع خواهد بود.
رئیس جمهور افزود: البته استان‌های تهران و البرز نیز، چون تقریباً یک استان تلقی شده، رفت و آمد خودرو‌های شخصی آزاد است.
آقای روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: شیوه کار ویروس کرونا هنوز صد در صد برای ما مشخص نیست، یعنی وزارت بهداشت نمی‌تواند پاسخ دهد که شکل فعالیت این ویروس در یک ماه یا دو ماه آینده و یا در تابستان چگونه است و اطلاعات روشن قطعی در این باره در اختیار ندارد.
رئیس جمهور تاکید کرد: بنابر این باید با صبوری همه اصول بهداشتی را رعایت کنیم تا ببینیم در آینده وضع چگونه خواهد بود.
آقای روحانی، ادامه تعطیلی اماکن مقدسه تا پایان فروردین را از دیگر تصمیمات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا دانست.
رئیس جمهور در پایان گفت: جلسه بعدی این ستاد ۲۴ فروردین برگزار می‌شود و اگر لازم باشد که جلسه دیگری تا پیش از این موعد داشته باشیم اعضا را مطلع می‌کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۹.۷۹°