بازگشت یوزهای ایرانی به خانه شان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:40 - يکشنبه 22 فروردين 1400
کد خبر : ۷۷۱۱۵۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۷
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست از جابجایی یوزهای پارک پردیسان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
شهاب الدین منتظمی در گفتگو با خبرنگار شبکه خبر در پاسخ به اینکه چرا انتقال یوز‌های پارک پردیسان محرمانه انجام گرفته است گفت: با توجه به شرایط یوزپلنگ‌ها مشخص نمی‌شود که آیا این کار امروز انجام می‌شود یا فردا و بر مبنای کار کارشناسی تصمیم سازمان بر این شد تا یوز‌های در اسارت باقی عمرشان را در زیستگاه اصلی سپری کنند.

وی با بیان اینکه از پیامک‌های برخی خبرنگاران و فعالان محیط زیست شوکه شدم افزود: برخی پیامکی به من توهین کردن و از برخی حرف‌ها و اظهار نظر‌ها شوکه شدم که ۴ بار به دلبر، یوز ماده دارت بیهوشی پرتاب شده، اینچنین نبوده اگر کسی ادعایی دارد باید مستند ارائه کند و اینچنین قضاوت نکنند.

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست گفت: کوشکی دوبار دارو با دوز پایین دریافت کرده و همچنن در حال بیهوش کردن ایران یوز جوان پردیسان هستیم که توسط دامپزشک سازمان در حال انجام است و اینکه چه دارویی با چه دوزی استفاده شود مباحث فنی است، چرا که این بیهوشی کوتاه مدت و فقط برای جابجایی از داخل فنس به قفس انجام میشود و نباید حیوان دچار استرس شود.

منتظمی گفت: دلبر یوز ماده، نیاز به آزمایش‌های تخصصی دارد، چون تو سالیسیت داروی خاصی مصرف میکند باید از سلامت کلیه‌های آن مطمئن شویم.

وی با اشاره به اهداف انتقال یوز‌های پارک پردیسان به سمنان اضافه کرد: همان انتقال ۵ سال پیش کوشکی و دلبر به تهران کار اشتباهی بود و حالا میخواهیم شرایط جفت گیری طبیعی را با بستری که از قبل در پارک ملی توران فراهم بوده برای ایران یوز جوان پردیسان ایجاد کنیم.

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست با بیان اینکه هدف ما حفظ زیستگاه و حفظ گونه در زیستگاه است، گفت: ایران، ماده یوز ۳ ساله در سن بلوغ است و فعلا نیاز به لقاح مصنوعی ندارد و پارک ملی توران هم زیستگاه طبیعی یوزپلنگ ایرانی است و امیدواریم که اتفاقات خوبی بیافتاد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۷°