روحانی: دستاوردهای جدید هسته ای در زمان مناسب رونمایی می شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:12 - دوشنبه 27 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۷۱۲۷۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
رئیس جمهور با بیان اینکه صنعت هسته ای کشور پیشرفت های چشمگیری داشته است، اعلام کرد: این دستاوردها در موقع مناسب تری معرفی خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت الاسلام و المسلمین روحانی در نشست امروز هیئت دولت با اشاره به روز ملی فناوری هسته ای در 20 فروردین، اظهار کرد: امسال هم برای معرفی بسیاری از پیشرفت های هسته ای برنامه ریزی شده بود، اما این روزها فرصت مناسبی برای برگزاری اجتماعات نبود و این کار را به فرصت بهتری واگذار می کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه از اردیبهشت گذشته محققین ما بدون هیچ مانعی فعالیت های خود را ادامه می دادند، افزود: محققان ما به دستاوردهای بسیار بزرگی رسیدند که در فرصت مناسبی برای مردم تشریح خواهد شد.

وی افزود: این دستاوردها در زمینه بهداشتی و پزشکی نیز جایگاه خوبی داشت و دیدیم که مرکز برای پرتودهی گاما به ماسک های بهداشتی راه اندازی شده است.

روحانی گفت: کرونا باوجود اینکه رنج ها و سختی های فراوانی داشت، اما در زمینه علمی باعث شد قدم های خوبی برداشته شود.

وی افزود: امروز در ساخت کیت های آزمایشگاهی کم کم روی پای خود می ایستیم و این تولیدات می تواند بیشتر شود.

روحانی با اشاره به فرارسیدن نیمه شعبان گفت: آن چیزی که برای ما مهم است، امید به آینده است و از امید بالاتر، آمادگی است. انتظار ظهور حضرت، ولی عصر (عج) هم به معنای امید به آینده و هم به معنای آمادگی برای صلح و عدالت در سراسر جهان است؛ بنابراین در آمادگی هر کس می‌توان دید او منتظر است یا نیست.

وی ادامه داد: آن کس در زندگی فردی و جمعی به گونه‌ای است که الگویش تلاش برای رسیدن به عدالت است، معلوم است که منتظر است. در روایت هم آمده که شیعیان ما را باید در عمل آن‌ها شناخت. اگر مسیر ائمه (ع) را در عمل هر کس مشاهده کردید، آن‌ها شیعیان واقعی هستند.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در دین و مکتب ما یاس معنایی ندارد، اظهار داشت: سراسر زندگی باید امید باشد و این اعتقاد باید باشد که پشت هر بن‌بست و پیچیدگی فرج است. فرج به معنای گشایش است. باید همیشه منتظر گشایش و منتظر باشیم.

روحانی با بیان اینکه در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگر محتاج این عقیده هستیم، تصریح کرد: هر چقدر این اعتقاد قوی‌تر شود، سکون، آرامش و جهان‌بینی واقعی برای انسان حاصل می‌شود. مهدویت به ما جهان‌بینی آینده می‌دهد که جهان آینده، جهان صلح، فرج و گشایش واقعی است.

وی با تاکید بر اینکه آن ایمان و اعتقاد به زندگی نشاط می‌دهد و ما را از ناامیدی نجات داده و از غم و افسردگی می‌رهاند، خاطرنشان کرد: آینده جهان را با شکوه زیبا و پر از عدل و داد می‌کند. این عدل و داد جزیی نیست بلکه سراسر جهان را فرامی‌گیرد؛ بنابراین عید مهمی در پیشرو داریم و امیدواریم با عنایت و دعای آن حضرت، دست همه ما را در این ایام سخت بگیرد و سریعتر در شرایط عادی و معمولی مردم با آرامش بیشتر به فعالیت‌های اجتماعی و مسائل شخصی‌شان ادامه دهند.

صندوق بین المللی پول به وظایف خود عمل کند
روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما در طول ۵۰ سال گذشته از این صندوق چیزی نخواستیم و به وظایف خود هم عمل کردیم.
 
وی افزود: اگر در این شرایط سخت، آن‌ها به وظایف خود عمل نکنند دنیا برداشت دیگری از این مسئله خواهد داشت.

رئیس جمهور با تشریح رویکرد یکجانبه‌گرایانه آمریکا اظهار داشت: آمریکا همیشه یکجانبه‌گرا بوده و در این مسئله بیماری نیز بازهم همین روند غلط و تفکرات نادرست خود را ادامه می‌دهد که یک موضوع تاریخی است. در تاریخ این مسئله باقی می‌ماند کاخ سفید که تاکنون در مسائل اقتصادی تروریست بود، در مسائل درمانی هم تروریست است.

رییس‌جمهور با بیان اینکه ننگ تاریخی برای هیات حاکمه آمریکا باقی می‌ماند که در این شرایط فشار‌های خود را بر ملت بزرگ ایران ادامه می‌دهد، تصریح کرد: ملت ما در طول تاریخ تاب‌آوری داشته و این بار هم تاب‌آوری دارند. در مسئله کرونا، آمریکایی‌ها مصوبه ۲۰۰۵ سازمان بهداشت جهانی را نقض کردند که همه باید در مسئله بیماری واگیردار با یکدیگر همکاری کنند.

روحانی اضافه کرد: با کشور‌های دیگر و کشور‌های دوست خود، روابط خوب‌مان را ادامه می‌دهیم. نیازمندی‌ها را در داخل تولید و در خارج تامین می‌کنیم. برای تامین ارز هم بانک مرکزی آن را تامین و کالا‌های مورد نیاز را تامین می‌کنیم.

روزی که متوجه فوت دو بیمار مبتلا به کرونا شدیم 30 بهمن بود
وی درباره روند جدید مبارزه با کرونا هم خاطرنشان کرد: یک مرحله را پشت سر گذاشتیم که مرحله مقابله و کنترل بوده که از ۳۰ بهمن شروع شد. روزی که متوجه شدیم یکی، دو نفر بابت این ویروس فوت کردند و تست‌شان مثبت است، ۳۰ بهمن بود. ما به عنوان دولت ۳۰ بهمن خبردار شدیم و وزیر بهداشت در دولت این مسئله را اعلام کرد.
 
در همان جلسه دولت، اعلام کردم خبر را به مردم بدهید و مردم خبردار باشند که این بیماری آمده و از خودشان مراقبت کنند.

رییس ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: این ویروس همان ۳۰ بهمن در قم بود و روز بعد در اراک هم خبر سرایت را دادند. ما متوجه شدیم این بیماری از قم عبور کرده و به استان‌های دیگر هم وارد شده است. من از تمام استان‌ها سوال می‌کنم کرونا چه روزی وارد شده است، آن‌ها می‌گویند دوم اسفند، سوم اسفند و چهارم اسفند.

روحانی با اشاره به تصمیمات مقابله با کرونا ابراز داشت: از همان روز تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ کردیم و چیزی را از مردم مخفی نکردیم. اساسا در مبارزه با کرونا اصل کمک مردم و حضور مردم در صحنه است. هر چیزی هم به دست آوردیم، کمک مردم بوده است.
 
رییس جمهوری اظهار داشت: اینکه شما می‌بینید در بسیاری از زمینه‌ها دست ما باز شده است کار مردم و کارگاه‌ها بوده است، همه فعال شدند و به میدان آمدند این که در مواد غذایی مشکل نداریم و وزارت کشاورزی پیش‌بینیاش این است که در گندم خودکفا خواهیم بود این تلاش کشاورزان ماست این که امسال شما می‌بینید بارندگی‌ها برخی جا‌ها شدید است سیلاب است، اما خسارت آنچنانی نداریم به دلیل کار بزرگی است که از پارسال انجام دادیم.

وی افزود: همه کار‌ها توسط استانداری‌ها، وزارت نیرو و دستگاه‌های دیگر انجام داده سد‌هایی که به بهره برداری شده است در بسیاری از جا‌ها سیلاب‌ها باعث خوشحالی ما می‌شود مثلا در استان سیستان و بلوچستان، ان‌شاءالله تالاب‌ها و دریاچه‌های ما پر می‌شود این به دلیل تلاشی است که در این یک سال گذشته انجام شده است، متاسفانه این موضوع‌ها زیاد بیان نمی‌شود، امروز باید در رسانه‌ها بیان شود که چرا ما آرام‌تر هستیم، هواشناسی ما زودتر خبردار می‌شود سد‌های ما آماده‌تر هستند بسیاری از رودخانه‌ها لایروبی شده است، این کار عظیمی است که همه بخش‌ها با هم انجام می‌دهند

مرگ ناشی از گرسنگی را قبول نداریم
روحانی ادامه داد: در مبارزه با کرونا بحث دولت نیست بلکه همه ملت است، امروز فاصله گذاری اجتماعی داریم و این درست است، اما پیوند‌های ملی ما باید از هر روز دیگر محکم‌تر شود نباید این فاصله اجتماعی فاصله ملی برای ما درست کند ما اتحاد ملی می‌خواهیم، اما فاصله اجتماعی هم می‌خواهیم تا زمانی که از این مشکلات عبور کنیم، ما با کمک مردم و نیرو‌های مسلح برای مبارزه با کرونا و تامین زنندگی مردم وارد شدیم ما تلاشمان بر این بود که هم در مقابله با کرونا ایستادگی کنیم هم نیازمند‌های ضروری زندگی تامین شود ما مرگ کرونایی را قبول نداریم باید این به حداقل ممکن برسد ما مرگ ناشی از گرسنگی را هم قبول نداریم.

شنبه مرحله سخت تری شروع می شود
روحانی افزود: ما باید همه نیازمندی‌های ضروری مردم را تامین کنیم برای مقابله با کرونا جان نیاز به نان دارد نیاز به برق و گاز داریم ما همه نیازمندی‌ها را با هم در نظر می‌گیریم، اما اولویت‌بندی وجود دارد گاهی ممکن است یکی فدای دیگری شود، ولی ما همه تلاش خود را می‌کنیم ما با همه تلاش به مقابله با کرونا آمدیم.

وی گفت: موج اول مقابله با کرونا تا جمعه ادامه می‌یابد شنبه مرحله سخت‌تری شروع می‌شود اگر با این بیماری مسری به مردم بگوییم داخل خانه بمانند و کسی از خانه خارج نشود راحت‌ترین کار دولت است، ولی امکان پذیر نیست. یکسری افراد برای تولید نیازمندی‌ها باید بیرون بروند.

رییس جمهوری اظهار داشت: ما دو جور از مردم داریم؛ یک عده حقوق ثابت دارند می‌گویند سرکار برویم یا نرویم حقوق را می‌گیریم فعلا در دستور کار ما نیست تا حقوق کارمندان را قطع کنیم همه به طور کامل حقوق خود را دریافت می‌کنند، اما عده‌ای هستند که کارگر روزمزد هستند اگر یک روز کار نکنند دستمزدی ندارند و پول غذای شب ندارند ما باید برای این‌ها کاری کنیم.
 
نیازمند تلفیق سلامت مردم و فعالیت‌های اقتصادی در چهارچوب مقررات هستیم
رییس‌جمهور با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده برای مقابله با کرونا در برخی از کشور‌ها اظهار داشت: بعضی از کشور‌ها از هفته پیش اعلام کردند ۲۰ درصد حقوق کارمندان بابت مقابله با کرونا باید داده شود. ما که این کار را شروع نکردیم و فعلا هم در دستورکار ما نیست و همه حقوق را به طور کامل دریافت می‌کنند. وقتی حقوق را به طور کامل دریافت می‌شود، به کارمند بگوییم سرکار نیا، این موضوع آسان است چراکه او می‌گوید به من دستور دادند و من در خانه می‌مانم.
روحانی ادامه داد: برای کارگری که کار نکند، مزدی ندارد و پولی برای تامین غذای شب ندارد، برای او چه باید بکنیم؟ برای افرادی که کسب و کارشان در این دو ماه تعطیل شده است، کاری نداشتند، چک‌ها، بدهکاری‌ها و اجاره دارند، چه باید بکنیم؟
وی با بیان اینکه ما نیازمند تلفیق سلامت مردم و مقابله با کرونا و هم فعالیت اجتماعی و اقتصادی در چارچوب مقررات هستیم، تصریح کرد: دستورالعمل‌های پزشکی برای ما اصل است. ممکن است شغلی با پروتکل‌های پزشکی سازگار نباشد مثل کسب و کار‌های پرریسک. ما به آن‌ها اجازه فعالیت مجدد را نمی‌دهیم. تمام مشاغل پرریسک گفته‌ایم بمانند برای مراحل بعدی تا ببینیم چه می‌توانیم بکنیم.
رییس ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه معیار ما پروتکل‌های وزارت بهداشت و درمان است، خاطرنشان کرد: اگر وزارت بهداشت و درمان به ما گفت با انجام کاری با این پروتکل سازگار است، ما آن را انجام می‌دهیم. اگر هم گفت قابل جمع نیست، سلامت مردم را ترجیح می‌دهیم. از شنبه مرحله جدید مقابله با کرونا و موج دوم آغاز می‌شود که نیازمند همکاری مردم باشد.
روحانی با بیان اینکه مرحله دوم مقابله با کرونا نسبت به دوره قبل سخت‌تر است، ابراز داشت: ما می‌خواهیم فعالیت اقتصادی را در حدی که امکانپذیر است، انجام بدهیم و همزمان نیز مبارزه با کرونا را نیز انجام بدهیم. قبلا مبارزه نشسته در خانه بود، اما اکنون مبارزه ایستاده در فعالیت اقتصادی است. راهی جز این پیش روی ما نیست.
وی افزود: برخی از دولت‌ها کشورشان را تفکیک کردند. چند استانی که شرایط‌شان سخت‌تر بوده، آن‌ها را قرنطینه کردند و سخت‌گیری‌ها را در آنجا بیشتر کرده و استان‌های دیگر را باز گذاشتند. ما هم می‌توانیم به تدریج این قدم‌ها را برداریم، اما زود است. من دیروز با استان‌هایی صحبت می‌کردم که خودشان هم می‌گفتند ما استان‌های سفیدی هستیم، ولی از ما می‌خواستند فعالیت مدارس آغاز نشود.
رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها عجله‌ای نداریم، عنوان کرد: ممکن است برخی از فعالیت‌های فرهنگی مانند تئاتر، سینما و خیلی از فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی تا مدت‌ها بازگشایی نشوند. ممکن است مساجد ما اینگونه باشند، اماکن مقدس ما اینگونه باشد. در این گونه موارد باید تامل کرده و صبر کنیم.
روحانی با بیان اینکه در کسب و کار شرط ما این است که تمام اصول مورد مراعات قرار بگیرد، یادآور شد: وزارت بهداشت و وزارت کشور، در این زمینه کار بزرگی را انجام دادند. برای تلفیق این دو کار، جلسات متعددی را برگزار کردند. نیرو‌های مسلح در این باره همکاری کردند. برای نظارت بر اصناف و کسب و کار‌ها به کمک بسیج نیاز داریم و قرار شد وزارت بهداشت از کمک‌های بسیج کمک کند.

وی با بیان اینکه ممکن است در حمل و نقل هم به این کمک‌ها نیاز داشته باشیم، عنوان کرد: این مسئله متناسب با شرایط است. یعنی ممکن است ۳۰، ۲۰ نفر وارد اتوبوس شوند و یک صف برای ورود به اتوبوس وجود ندارد. با نصحیت که بیش از این تعداد وارد اتوبوس نشوید، ممکن است حرف گوش نکنند.

رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: در اینجا ممکن است بگوییم ظرفیت اتوبوس به این اندازه است و این ظرفیت وقتی تمام شود، باید درب اتوبوس بسته شود. در اینجا ممکن است یک نفر نیاز باشد تا به بسته شدن درب اتوبوس کمک کند.
روحانی با یادآوری اینکه کسب و کار‌های پرریسک فعلا و تا اطلاع ثانوی همچنان تعطیل هستند، گفت: در شهرستان‌ها هم گفتیم کسب و کار‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از شنبه شروع شوند، اما تهران را یک هفته تاخیر انداختیم چراکه شرایط باید درست و مهیا باشد.

وی با بیان اینکه ما هم‌اکنون در مرحله کنترل این بیماری هستیم، اظهار داشت: اضطراب آنچنانی نداریم. بیمارستان‌ها و بخش‌های درمانی ما آماده‌اند. به هر بیمارستانی زنگ می‌زنیم، تخت و آی‌سی‌یو‌های خالی داریم. مردم باید ما را یاری کنند. من از مردم خاضعانه در برابر آن‌ها تعظیم کرده و کمک کردند. تشکر می‌کنم.

رییس‌جمهور اضافه کرد: اکثریت شخصیت‌های سیاسی کمک کردند، از روزنامه‌ها که چند روز آینده منتشر خواهند شد، انتظار داریم ما را یاری کنند، همانطور که صداوسیما ما را کمک می‌کند. این مرحله سخت‌تر از قبل است و باید قدم به قدم جلو برویم.

روحانی با تشکر از قوای دیگر، نیرو‌های مسلح، اقشار و همه مردم تصریح کرد: از مقام معظم رهبری تشکر ویژه می‌کنم که هر کجا نیاز به یاری داشتیم، ما را کمک کردند. با یاری مردم این مسیر را ادامه می‌دهیم. هم سلامت مردم و هم نیازمند‌های مردم، هم دنیا و هم آخرت، هم علم و هم دین تفکیک‌ناپذیر هستند. امیدواریم حضرت، ولی عصر (عج) عنایتش شامل حال ما شود و از دعای او از این مرحله سخت عبور کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۱°