خاوازی: راه را برای افراد پاکدست، جوان و خردمند هموار می کنم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:14 - يکشنبه 22 فروردين 1400
کد خبر : ۷۷۱۲۷۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
وزیر جدید جهاد کشاورزی با بیان اینکه به هیچ حزب سیاسی وابستگی ندارد، تصریح کرد راه را برای استفاده از افراد پاکدست، جوان و خردمند هموار خواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کاظم خاوازی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۰ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در توضیح و دفاع از برنامه خود برای تصدی مسئولیت وزارتخانه جهاد کشاورزی، گفت: از اعتماد رئیس جمهور برای معرفی به عنوان وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی و اظهارنظر مسئولانه اعضای کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست و نظرات مخالفان و موافقان تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی افزود: با توجه به فرصت محدود در اختیار، برای این مسئولیت خطیر، صادقانه و واقع بینانه برنامه‌های خود را براساس سه راهبرد اصلی تقدیم نمایندگان می‌کنم. نخست جدیت در اجرای تکالیف قانونی و وظایف حاکمیتی است، سپس رفع تنگناها، گلوگاه‌های تولیدی محصولات اساسی به ویژه در مدت کوتاه و سوم ریل گذاری با ایجاد بستر‌های اجرایی برای اقدامات آتی و شکوفایی بخش کشاورزی خواهد بود.

خاوازی یادآور شد: بخش کشاورزی چند وجهی است که در حال حاضر تامین حدود ۸۰ درصد انرژی غذایی، ۱۹ درصد اشتغال و ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی و گردش قابل ملاحظه‌ای از صنایع را به خود اختصاص داده است، علیرغم تمامی فشار‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه رشد بخش کشاورزی در سال گذشته ۷.۸ درصد بوده است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی افزود: این آمار‌ها نویدبخش ظرفیت قابل توجه بخش کشاورزی در تحقق اقتصاد بدون نفت است. با وجود همه مشکلات بخش کشاورزی ظرفیت‌های بی بدیل پنهان دارد که با بهره گیری از توان همه فعالان به ویژه منابع انسانی توانمند می‌تواند موتور محرکه رشد اقتصادی و بالندگی کشور حتی در شرایط تحریم باشد.

وی با بیان اینکه تامین غذای کافی و جهش تولید در بخش کشاورزی باید در قالب زنجیره‌های عرضه صورت گیرد، گفت: در صورتی که ناپایداری و نوسانات قیمت و مقدار تولید محصولات کشاورزی و میزان ضایعات و تفاوت قیمت در بازار مصرف با مبادی تولیدی را بخواهیم به حداقل برسانیم و همچنین از کیفیت محصولات تولیدی برای عرضه به بازار‌های جهانی مطمئن باشیم چاره‌ای نداریم جز آنکه رویکرد مدیریتی کلان بخش کشاورزی را از توجه صرف به یک حلقه از زنجیره یعنی تولید به رویکرد عرضه محور تغییر دهیم.

خاوازی ادامه داد: در این رویکرد همه حلقه‌های زنجیره با هدف خلق ارزش مورد توجه قرار می‌گیرد و نقش دولت‌ها هماهنگی بین اجزا و تسهیل جریان مواد، اطلاعات و منابع مالی متناسب با اولویت‌های کشور است. تمام دغدغه‌های مخالفان در این زنجیره هاست البته در این برنامه منظور از دولت تمام دستگاه‌های حاکمیتی و اجرایی کشور است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی معتقد است: تعامل وزارت جهاد کشاورزی با سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی به ویژه تشکل‌های مرتبط با بهره برداران ضروری است، در این رویکرد درآمد کشاورزان افزایش خواهد یافت، زیرا سود به صورت عادلانه بین اجزای مختلف زنجیره از تامین نهاده، تولید، فرآوری تا بسته بندی، ذخیره، حمل ونقل و فروش تقسیم خواهد شد به نحوی که سهم تولیدکننده در فروش کالا از متوسط ۳۰ درصد کنونی به حداقل ۵۰ درصد افزایش یابد.

وی تاکید کرد: بنابراین یکی از برنامه‌های اصلی اینجانب توسعه زنجیره هاست که برای آن حمایت وزارت جهاد کشاورزی را به توسعه کشاورزی قراردادی، خدمات کسب وکار کشاورزی و توسعه مشارکت عمومی خصوصی معطوف خواهند کرد.

خاوازی با اشاره به گلایه‌های هرساله کشاورزان در حوزه‌های انتخابیه مختلف برای فروش محصول و از دست رفتن زحمات یکساله خود، گفت: کشاورزان یک سال با مازاد محصولات مانند گوجه فرنگی یا سیب زمینی یا پیاز و ... مواجه بودیم و سال دیگر با کمبود محصولات مواجهیم هرچند بخشی از این نوسانات می‌تواند ناشی از دلایل متعدد و حوادث طبیعی باشد، اما نبود اطلاعات برخط واقع بینانه زیرکشت، کمبود اطلاعات دقیق بازار، نبود شرایط کشت مناسب، بی اطلاعی نقش آفرینان در زنجیره عرضه و در یک کلام می‌توان گفت که نبود داده‌های صحیح و به هنگام برای تصمیم گیری، سیاستگذاری و عکس العمل‌های صحیح شایان ذکر است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین راهکار‌های رفع مشکلات که در کشور‌های با کشاورزی پیشرفته مورد پایش قرار گرفته و بر آن تاکید می‌شود؛ سیستم‌های یکپارچه اطلاعات است که این سیستم ضمن تبادل داده هریک از حلقه‌های زنجیره با استفاده از ابزار‌های دقیق، اطلاعات پایه حاکمیت قوی از جمله سطح زیر کشت، کاداستر کشاورزی، هشدار‌های هواشناسی و ده‌ها لایه‌های اطلاعاتی را برای تصمیم گیری در اختیار فعالان حوزه‌های مختلف اعم از دولتی و غیردولتی قرار می‌دهد.

وی معتقد است: با بهره گیری از ظرفیت‌های کشور فاز اول این سیستم را تا یک سال آینده راه اندازی خواهیم کرد و ریل گذاری برای توسعه ابعاد آن را پیگیری خواهیم کرد. این سیستم زمینه‌ای برای تدوین دقیق سند آمایش سرزمین و سند تحول بخش کشاورزی و منابع طبیعی است که البته الگوی کشت بخشی از آن است.

خاوازی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی از سه ماموریت اصلی برخوردار است، گفت: نخست امنیت غذایی، حمایت از منابع انسانی بخش و حفاظت و صیانت از منابع پایه سه ماموریت اصلی است که در امنیت غذایی به هر سه رکن تولید غذای کافی، سلامت غذا و دسترسی به غذا برای آحاد جامعه برنامه داریم. خوشبختانه ارتقاء محصولات راهبردی در اسناد بالادستی و سیاست‌های نظام در بخش کشاورزی و در برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی به خوبی تبیین شده است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی همچنین خاطرنشان کرد: در اجرای تکالیف به ویژه ماده ۳۱ قانون برنامه ششم توسعه، برنامه‌های خودکفایی در تولید گندم، شکر و برنج و دانه‌های روغنی به جدی پیگیری خواهم کرد و برای جهش تولید روغن که یکی از مسائل مهم و اساسی کشور است با ایجاد تنوع در تولید گیاهان روغنی و ارتقاء سطح فناوری و نفوذ دانش و بهبود مدیریت زنجیره، برنامه‌های جدیدی را اجرا خواهیم کرد.

خاوازی ادامه داد: در حوزه شیلات می‌توان از ظرفیت دریا‌های شمال و جنوب با توسعه پرورش ماهی در دریا و بهبود صنایع تکمیلی، اشتغال مناسبی ایجاد کرد.

وی یکی از مهمترین عوامل اثرگذار در تولید را وجود هسته‌های اولیه دانست و افزود: برای تولید بذر‌های هیبرید سبزی و صیفی، تخم چشم قزل آلا و مرغ لاین، ریل گذاری مناسبی انجام خواهد شد.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با بیان اینکه با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی می‌توان تا پایان دولت دوازدهم تامین داخلی سبزی و صیفی را از ۲ درصد به ۲۰ درصد افزایش داد، اظهار کرد: صنعت دام و طیور از نظر خوراک، وابستگی شدیدی به خارج از کشور دارد، در حالی که می‌توان بر پایه ظرفیت‌های داخلی، تولید علوفه کم آب بر، ایجاد و تنوع بخشی منابع جایگزین، اصلاح فرمولاسیون خوراک دام، این مشکل را تاحدودی برطرف کرد.

خاوازی با بیان اینکه باید در نظام تامین پول، تحولاتی ایجاد شود، گفت: با همکاری بخش غیردولتی می‌توان تا پایان دولت خودکفایی در حوزه تولید کود فسفات را از ۳۰ درصد به ۷۰ درصد رساند.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با بیان اینکه ابزار‌های حمایتی، مولفه اثرگذاری بر تولید است، اضافه کرد: کشاورزی در دنیا با حمایت دولت‌ها سرپا مانده است، حتی آزادترین اقتصاد‌ها نیز امنیت غذایی را به دست بازار نمی‌سپارند.

خاوازی ضمن تاکید بر اینکه فقر کشاورزان را با قیمت‌های تضمینی خواهد گرفت، حمایت‌های هدفمند در طول زنجیره ارزش تامین مالی و افزایش سرمایه گذاری، اصلاح رویکرد‌های بیمه کشاورزان، از مدیریت مالی به مدیریت ریسک، تسهیل در فرآیند پرداخت اعتبارات بانک کشاورزی، افزایش پوشش بیمه، تسهیلات مناسب برای حلقه مناسب تولید، ایجاد تعامل بیشتر، رشد و توسعه صادرات، ایجاد بازار‌های مطمئن برای صادرات محصولات غذایی و پیگیری موافقت نامه‌های موفق اوراسیا را از جمله برنامه‌های خود توصیف کرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مغفول و استفاده نشده بخش کشاورزی گفت: می‌توان از ظرفیت ۶ میلیون هکتار نی زار، بهبود مدیریت تولید و به کارگیری طرح‌های توسعه‌ای بسیاری از مشکلات حوزه کشاورزی را رفع کرد.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، بر توجه به سلامت غذا و میزان سموم و آلایندگی موجود در محصولات غذایی تاکید کرد و ادامه داد: باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی زمینه صادرات را افزایش داد.

خاوازی با اشاره به اختلاف قابل توجه قیمت محصولات غذایی در کانون‌های تولید و مراکز خرید و عدم توانایی مردم در دسترسی به این مواد گفت: می‌توان با اصلاح نظام بازار، صنعت و کشاورزی، مشارکت بخش خصوصی و استارت آپ‌ها این مشکلات را برطرف کرد. برای تحقق این امر همه ابزار‌ها و زیرساخت‌های وزارت جهاد کشاورزی به کار گرفته می‌شود.

وی با اشاره به حضور تعداد زیادی از تلاشگران در بخش کشاورزی گفت: باید برای افزایش مهارت‌های شغلی این افراد تلاش ویژه‌ای صورت گیرد.

خاوازی در ادامه حفظ و صیانت از منابع پایه را سومین مأموریت وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و افزود: در این حوزه آب از اهمیت بالایی برخوردار است و بر اساس ویژگی کشور ما باید به نحوه درستی مدیریت شود که در این زمینه توسعه روش‌های نوین آبیاری برای گلخانه‌ها برنامه‌ریزی شده است.

وی ادامه داد: همچنین طرح ۵۵۰ هزار هکتاری هدایت برای آبرسانی استان خوزستان وطرح دیگری برای استان سیستان و بلوچستان با توجه به ظرفیت‌های مهندسی کشور پیگیری خواهد شد.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اضافه کرد: آنچه مهم است این است که به موازات اقدامات سخت‌افزاری، موضوعات نرم‌افزاری از جمله توسعه آموزش و تحقیقات در دست اجرا قرار خواهد گرفت و ارتقاء بهره‌وری آب عملاً محقق خواهد شد.

خاوازی در ادامه با بیان اینکه ارتقاء بهره‌وری آب مستلزم بهره‌وری خاک است، اظهار داشت: منابع خاک کشور باید حفظ شود و بهره‌وری تولید سطحی را باید افزایش داد. همچنین طرح تنفس جنگل‌های شمال، نهال‌کاری و کاداستر با توجه به فناوری‌های نوین از اهم اولویت‌های وزارتخانه خواهد بود.

وی در ادامه با تأکید بر ضرورت فشار دام برمراتع عنوان کرد: صنعتی شدن دامداری مسیری است که در حال طی شدن است و در اینن راستا معیشت دامداران نیز باید مورد توجه قرار گیرد که برای از بین نرفتن مراتع برنامه‌هایی از جمله کشت گیاهان دارویی و زنبورداری را در نظر داریم.

خاوازی همچنین با بیان اینکه وزارت جهاد یکی از وزارتخانه‌های مهم کشور است که فرد انتخابی مسئولیت خطیری را برعهده خواهد داشت، عنوان کرد: وزیر جهاد باید مدیری جهادی و خدمتگزار کشاورزان، روستاییان و آحاد جامعه باشد که در این راستا بنده به هیچ حزب سیاسی وابستگی نداشته و بر اساس کار کارشناسی اقدام خواهم کرد که در این مسیرگام دوم انقلاب را برای استفاده از افراد پاکدست، جوان و خردمند هموار خواهم کرد.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در پایان خاطر نشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی در آینده راه را برای ورود و فعالیت اساتید، پژوهشگران، فعالان کشاورزی و شرکت‌های دانش‌بنیان باز خواهد گذاشت که در این مسیر مجلس را اتاق فکر و ناظر بر برنامه‌های وزارتخانه می‌دانیم و از نظرات نمایندگان استفاده می‌کنیم، همچنین تحقق جهش تولید و مسائل دوران پساکرونا که نیازمند ذخیره‌سازی مواد غذایی است در دستور کار داشته و برای آن سیاست‌گذاری و تدبیر ویژه خواهیم داشت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۷°