راهکارهای درمان وسواس کرونایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:20 - سه‌شنبه 19 اسفند 1399
کد خبر : ۷۷۱۲۹۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۶
روانپزشک: وسواس جزو بیماری‌هایی است که زیر مجموعه اضطراب تلقی می‌شود و اغلب موارد با اصلاح رفتار و تمرین استفاده از حواس پنجگانه درمان پذیر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر سیدهادی معتمدی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، ژنتیک، ترس بیش از حد، احساس مسئولیت افراطی و تربیت و سبک زندگی نامناسب از ریشه‌های وسواس برشمرد گفت: افراد وسواسی از حواس پنجگانه شان استفاده نمی‌کنند بلکه از ذهنشان استفاده می‌کنند و یک راه درمان ساده برای آن‌ها تمرین استفاده از حواسشان است مثلا اشیایی را کنار هم بگذارند چشمشان را ببندند و از طریق لامسه تلاش کنند آن‌ها را تشخیص دهند و یا انوع چاشنی و ترشی را در ظروفی بگذارند و آن‌ها را بچشند و سعی کنند درباره مزه آن‌ها صحبت کنند، یا با گوش دادن به موسیقی حس شنوایشان را بکار بگیرند و ... از این طریق می‌توان بخش عمده‌ای از وسواس‌ها را برطرف کرد.

این روانپزشک گفت: آنچه امروز در جامعه می‌بینیم بیش از آنکه وسواس کرونایی باشد ترس از کروناست.

او با بیان این که وسواس انواع مختلفی مثل وسواس تشریفاتی و یا وسواس پرهیز دارد گفت: اضطراب می‌تواند افراد را به وسواس و رفتار‌هایی سوق دهد که خیال می‌کند با آن‌ها اضطرابش کاهش می‌یابد، اما رعایت دستورالعمل بهداشتی در حد معقول و توصیه شده کفایت می‌کند.

معتمدی با اشاره به این که وسواس رفتار بیهوده‌ای است که خود فرد نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد گفت: فرد نمی‌تواند جلوی وسواسش را بگیرد مگر این که ذهنش را تغییر دهد و به حواسش اعتماد کند، زیرا رفتار افراد وسواسی بر مبنای واقعیت نیست، ناشی از برداشت‌های ذهنی آن‌ها از واقعیت است.

او یکی از راه‌های رهایی از وسواس را خوشبینی و تغییر سبک زندگی دانست و گفت: شستشوی بیش از حد دست‌ها و استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی مثل صابون و وایتکس به ریه آسیب می‌زند و ریه را ضعیف می‌کند و آن را مستعد ابتلا به بمیاری می‌کند.
 
معتمدی با بیان این که ذهن فرد وسواسی همیشه خسته است گفت: هر عاملی که مثبت اندیشی فرد را تقویت کند موجب بهبود حال عمومی او می شود. 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۷°