ادامه بارندگی؛ احتمال سیل و وضع مناسب سدها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:18 - پنجشنبه 14 اسفند 1399
کد خبر : ۷۷۱۳۷۵
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۶
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب: اکثر سدهای کشور به ویژه سدهای استراتژیک وضعیت مناسبی به لحاظ آبگیری دارند به گونه ای که اکنون 34 میلیارد متر مکعب آب پشت سدهاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 صادق ضیائیان مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر با اشاره به ادامه بارش‌ها طی امروز و فردا در اغلب مناطق کشور گفت: انتظار داریم بارش‌ها در اغلب مناطق کشور ادامه داشته باشد، اما شدت بارش‌ها در استان‌های خراسان رضوی و شمالی، چهار محال بختیاری، شمال شرق استان خوزستان و شمال استان فارس بیشتر خواهد بود.

ضیائیان با بیان این که امسال ۲۴ درصد بیش از حد معمول بارش داشته ایم افزود: در روز یکشنبه بارش‌ها کمابیش مشابه روز شنبه است، اما در استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان غربی و شرقی، کرمان و جنوب فارس بارش حجیم‌تر است.

کارشناس هواشناسی با اشاره به این که الان ۱۰۰ درصد آب مورد نیاز کشور در طول یکسال آبی دریافت شده گفت: بارش‌ها عمدتا باران است مگر در برخی مناطق سردسیر و مرتفع که احتمال تگرگ و مه و بارش برف هم وجود دارد.

ضیائیان درخصوص وضع هوای پایتخت هم گفت: در تهران بارش فردا هم کمابیش با شدت کمتر ادامه دارد و روز یکشنبه قطع می‌شود.

او با اشاره به ورود موج جدید بارندگی از دوشنبه و نیز در اواخر هفته به کشور گفت: روز دوشنبه بارش تقریبا گسترده‌ای داریم بیشتر در کرمان، شمال هرمزگان، جنوب فارس و استان خراسان جنوبی و رضوی و آذربایجان شرقی و شدت بارش بالای ۲۰ میلیمتر خواهد بود و اواخر هفته نیز موج بارش جدیدی از جنوب وارد کشور می‌شود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به این که کاهش دمای هوا تا این میزان در این روز (۲۱ فروردین) در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بود گفت: طی روز‌های آینده حداقل دمای هوا یکی دو درجه افزایش می‌یابد و حداکثر دما نیز ۵ تا ۶ درجه بالا خواهد رفت.

ضیائیان همچنین با اشاره به احتمال وقوع سیل در برخی مناطق گفت: هموطنان در ایام بارندگی سفر نکنند و از حاشیه رودخانه‌ها دور بمانند.

محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب هم با بیان این که در بازۀ ۴ روز بارندگی در اکثر نقاط کشور حدود ۱۰ میلیمتر به متوسط بازۀ بارندگی کشور افزوده شد گفت: با این میزان بارندگی الان سد‌های کشور ۳۴ میلیارد متر مکعب آب دارند که هر چند حدود ۳ میلیارد مترمکعب کمتر از پارسال است، اما ذخیره آب سد‌های کشور خوب و مناسب است به ویژه سد‌های استراتژیک، مثلا در استان تهران ۵ سد ما ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب دارند و ورودی سد زاینده رود مقداری ترمیم شده.

او با بیان این که این بارش‌ها توانسته ذخیره سد‌ها و تلاب‌ها را تقویت کند گفت: طی ۲۰ روز ابتدای سال تقریبا ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب در سد‌های سیستان و بلوچستان داشتیم.

حاج رسولی ها با اشاره به لزوم مصرف بهینه آب گفت: در تامین آب شرب شهر‌ها موضوع فقط تامین آب نیست بلکه مباحث انتقال و تصفیه و توزیع آب شرب هم هست و ظرفیت‌های آبرسانی از این بابت محدود است و از این دید اگر نگاه شود باید مصرف را مدیریت و کنترل کرد تا دچار مشکل نشویم.
 

اکبری معاون سازمان راهداری هم در ارتباط تلفنی با برنامه از باز بودن همه راه‌های اصلی ارتباطی کشور خبر داد و گفت: فقط ۳۲ راه روستایی و ۵ راه فرعی مسدود داریم که به علت آبگرفتگی یا ریزش کوه بسته شده اند و همکارانمان در تلاش اند این راه‌ها را هم در اسرع وقت بازگشایی کنند.

او گفت: در پدیده‌ای کم سابقه ظرف ۷۲ ساعت گذشته در استان تهران ما همزمان شاهد باران، برف، تگرگ، مه گرفتگی، رعد و برق، رانش زمین و ریزش کوه بودیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۷°