اولویت ما حفظ سلامت و جان مردم است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 06 آذر 1400
کد خبر : ۷۷۱۵۰۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۵
سخنگوی دولت گفت: راهبرد دولت همان گونه که بارها تکرار شد، حفظ سلامت و جان مردم است و در کنار آن راه اندازی زندگی روزمره و معیشت مردم، بر اساس سلامت، مبتنی بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

آقای علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به اجرای مرحله دیگری از فاصله گذاری اجتماعی به عنوان فاصله گذاری هوشمند از هفته جاری، افزود: این سیاست ستاد ملی کرونا و دولت است و هرگاه تعارضی میان این دو هدف ایجاد شود، اولویت ما حفظ سلامت و جان مردم خواهد بود.

وی افزود: تمامی این سیاست ها با نظر وزارت بهداشت و وزیر محترم بهداشت و درمان و کارشناسان سلامت دنبال خواهد شد.

آقای ربیعی همچنین گفت: هر گونه اتخاذ سیاست در بازگشایی ها و در محدودیت ها، مبتنی بر دیدگاه کارشناسی و نظر نهایی کارشناسان و مسئولان سلامت اتخاذ گردیده و خواهد شد.

وی افزود: خوشبختانه کارشناسان ما در حوزه سلامت، کارشناسان ما در حوزه بهداشت و کار، امروز با همکاری اتاق های ذیربط،​ تشکل های صنفی و اقتصادی و تولیدی در کنار هم انبوهی از دستورالعمل های بهداشتی را ایجاد کردند و از این پس کار در کارخانه ها، در صنوف، حتی شیوه خرید، شیوه کار در ادارات مبتنی بر دستورالعمل ها خواهد بود و این امری است که نیازمند همکاری، آموزش پذیری، دادن آموزش مناسب و نظارت و کنترل دستگاه های بازرسی ما است.

آقای ربیعی اظهار داشت: در کنار تمام اقداماتی که دولت انجام داده از دو هفته گذشته مطالعات پیشینی که در دانشگاه های ما صورت گرفته بود به جلسات سطح بالا انتقال پیدا کرده است.

وی همچنین گفت: خوشبختانه از روزهای اول شیوع ویروس کرونا در ایران، موسسات مطالعاتی که زیر مجموعه وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستند، مطالعات گسترده ای در زمینه استفاده از فناوری های اطلاعات برای جلوگیری از شیوع این ویروس و نیز برای ادامه زندگی روزمره همراه با سلامت دنبال کردند.

رونمایی از فناوری منحصر به فرد در حوزه کرونا به زودی

سخنگوی دولت گفت: به زودی از فناوری های منحصر به فردی که در حوزه مقابله با کرونا داشته ایم، رونمایی خواهیم کرد.

آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری خود، افزود: نتیجه مطالعات و فناوری های انجام شده در روزهای آینده در کنار اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی هوشمند ابلاغ می شود.

وی افزود:​ در جلسات گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا 5 سناریو مطرح شد که چگونگی استفاده از آنها در حال نهایی شدن است، ​دولت پس از بررسی این سناریوها که بعضی از فناوری های آن منحصر به فرد است انتخاب نهایی را انجام خواهد داد، برای اجرای آن همکاری جامعه را می طلبیم.

سخنگوی دولت همچنین گفت: یکی از اپلیکیشن هایی که توسط متخصصان داخلی طراحی شده ”اپ ماسک“ که می تواند به مردم برای حرکت امن تر کمک کند، توصیه می کنم آنهایی که تلفن همراه هوشمند دارند آن را نصب و استفاده کنند، در حال مذاکره هستیم تا قابلیت هایی هم به این اپلیکیشن اضافه کنیم.

نظارت و همکاری مردم لازمه موفقیت طرح فاصله گذاری فیزیکی هوشمند

سخنگوی دولت گفت:​ برای موفقیت در طرح فاصله گذاری فیزیکی هوشمند از دو بازوی نظارت و بازرسی و همکاری مردم و نظارت اجتماعی استفاده خواهیم کرد.

آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری افزود: چون منبع این خبر یک رسانه پترو دلاری است و من آن را رسانه نمی دانم، بلکه یک موسسه خبری عملیات روانی است که با پول مشخص یک کشور ایجاد شده و با پول و سیاست های سازمان های اطلاعاتی اداره می شود، به نظرم تکرار مطالب اینها اساساً وجاهت ندارد، اما قطعاً​ چینین بیانی رئیس جمهور محترم نداشته اند و این نوع رفتارهایی که بخواهند بین تصمیمات دولت تعارض ایجاد کنند، متاسفانه مدت هاست که توسط همین رسانه ها تبلیغ می شود.

وی همچنین گفت:​ حفظ جان انسان ها برایمان مهم است، اگر تصمیماتی برای گشایش فعالیت های اقتصادی انجام می دهیم، هم در همین راستا و برای حفظ جان انسان هاست، بنابراین چنین اظهاری به شدت تکذیب می شود و انتظاری بیش از این هم از این دست رسانه ها نمی رود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص تخلف برخی مدیران سازمان های دولتی از بخشنامه ستاد فرماندهی مقابله با کرونا درباره حضور و فعالیت کارکنان و ورود سازمان بازرسی کل کشور برای رسیدگی به این موضوع، گفت: تمام دستورالعمل ها و بخشنامه ها ابتدا برای خود دولت لازم الاجراست و دولت باید ابتدا این بخشنامه ها را در حوزه های خود و سازمان های نظارتی که دارد دنبال کند، حتی در مورد تعلیق وام ها چند بانک در این زمینه اظهار کردند به طور خودکار این پیامک ها ارسال شده است که در ادامه بانک مرکزی به سرعت عمل کرد و برای برگرداندن آنها اقدامات لازم را انجام دهد.

آقای ربیعی افزود:​ چون هر روز اخبار را رصد می کنم، باید بگویم که در این خصوص مطلع بودم و با دکتر زالی صحبت کردم و پیگیر ماجرا شدم، دکتر زالی در جواب اعلام کردند که این تخلفات مربوط به زمان یک سوم حضور کارکنان بوده و موضوع به سازمان های ادارات دولتی و وزارتخانه ها بر نمی گردد و برخی شرکت ها این تخلفات را انجام داده اند و این طور هم نیست که وزارت بهداشت یا فرماندهی عملیات مقابله با کرونا تهران، تخلفات را به سازمان بازرسی گزارش کنند.

وی همچنین گفت: سازمان بازرسی پیشنهادهای پیشگیرانه عرضه کرده و اصل موضوع هم همین بوده است.

سخنگوی دولت افزود:​ پروتکل های بهداشتی شرط موفقیت ما برای عبور از این بحران است و موفقیت طرح فاصله گذاری فیزیکی هوشمند دو امر است یکی بازرسی و نظارت جدی و برخورد با متخلفان و دوم اعتماد بالا و همکاری همگان یعنی ما از دو بازوی نظارت و بازرسی و کنترل و دوم همکاری مردم و نظارت اجتماعی استفاده خواهیم کرد، اتفاقا باید مردم را هم برای نظارت اجتماعی به کار بگیریم.

هیچ عجله‌ای برای بازگشایی مدارس نداریم

سخنگوی دولت گفت:​ هیچ عجله و برنامه‌ای برای بازگشایی مدارس نداریم و باید تا پایان فروردین به برآورد‌های جدیدی برای هر تصمیم برسیم.

آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه تصمیمی برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها دارید؟ افزود:​ ما هیچ تصمیمی در خصوص آموزش و پرورش نمی‌توانیم بگیریم که قابل تسری به همه کشور باشد، انعطافی در این خصوص باید باشد و با توجه به شرایط گرمایی تصمیم گیری شود.

وی گفت: ما کلا آموزش را تعطیل نکردیم و فقط ساختار حضور فیزیکی تعطیل شد و البته در بخش آموزش حضوری که نیاز به کارگاه بود با مشکل مواجه شدیم، اما در کل آموزش در این ایام تعطیل نشد.

سخنگوی دولت افزود:​ با تلاش وزارت آموزش و پرورش، طرح شاد (شبکه آموزش دانش آموزان) رونمایی شد و زیرساخت‌های آن آماده شده است که حضور دانش آموز معلم فراهم شود و فقط ما مشکل مناطق محروم را داریم که باید تمهیداتی بیندیشیم و تا پایان فروردین ماه تصمیمی در این باره بگیریم.

آقای ربیعی همچنین گفت: درباره دانشگاه‌ها هم خودشان باید برای چگونگی تداوم آموزش تصمیم بگیرند که این تصمیم می‌تواند به صورت ادامه آموزش در قالب غیر حضوری و یا ترم تابستانی و یا امکان حذف برخی دروس باشد.
 
ناچاریم برای وام یک میلیونی سود ۱۲ درصدی تامین کنیم

سخنگوی دولت گفت: ناچاریم براساس اقتضائات اقتصادی خودمان، برای وام یک میلیونی یارانه بگیران سود ۱۲ درصدی تامین کنیم.

آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری در جمع خبرنگاران، افزود: ما در شرایط اقتصادی تحریم زده‌ای هستیم و حتما با کاهش رشد اقتصادی در اثر کرونا روبه رو خواهیم بود.

وی گفت: در صورتی که اقتصاد‌های پویا و قدرتمندی همچون اقتصاد‌های اروپایی، ایالات متحده آمریکا و حتی ژاپن و کره تحت تاثیر قرار گرفته اند و رشد منفی داشته اند، طبیعی است که به اقتصاد ما هم فشار وارد می‌شود.

سخنگوی دولت افزود: اگر به موقع طرح فاصله گذاری هوشمند را رعایت نکنیم، ممکن است با یک بیکاری حدود ۴ میلیون نفری روبه رو شویم.

وی همچنین گفت:​ وام یک تا دو میلیون تومانی به ۴ میلیون خانوار محروم و کم درآمد جامعه به صورت قرض الحسنه پرداخت می‌شود، اما نرخ وام یک میلیونی که قرار است به یارانه بگیران تعلق بگیرد ۱۲ درصد تعریف شده است.

آقای علی ربیعی با اشاره به اینکه این منابع به سیستم بانکی تعلق دارد و نه دولت، گفت: علت کاهش نرخ سود هم از ۱۸ به ۱۲ درصد کمکی از جانب بانک مرکزی بوده است.

وی خاطر نشان کرد: دولت به علت تحریم‌های ظالمانه و کاهش شدید صادرات و قیمت بنزین و مبارزه با کرونا، آنچه در بضاعت دارد، همان برنامه‌هایی است که تاکنون اجرا کرده است.

سخنگوی دولت گفت: اگر می‌خواستیم وام یک میلیونی راهم قرض الحسنه کنیم بار مالی زیادی به دولت وارد می‌شد.

وی در خصوص پرداخت تسهیلات ضد کرونایی، افزود: با تصمیماتی که امروز اتخاذ شد، پرداخت این تسهیلات از اردیبهشت آغاز خواهد شد.

آقای ربیعی ادامه داد: تمهیداتی اندیشیده ایم که اعتباراتی در حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان را برای افزایش قدرت خرید جامعه به کار بگیریم که آن هم الگو‌های خودش را می‌خواهد.

سخنگوی دولت همچنین گفت​: هدف اصلی این سیاست ها، حفظ اشتغال و حفظ نیروی کار است و بخشی از این وام‌ها هم برای افزایش قدرت خرید جامعه هزینه خواهد شد.

سیل پارسال تمرین حضور هماهنگ در بحران بود

سخنگوی دولت گفت: بعد از سیل پارسال، به نوعی سازمان های مردم نهاد یک نوع تمرین حضور هماهنگ در بحران را تجربه کردند.

آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری امروز خود اظهار داشت: امروز دستگاه های حاکمیتی که از توان اقتصادی بالایی برخوردار هستند، برای کمک در شرایط کرونا به میدان آمدند تا جایی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 500 هزار بسته آماده کرده بود، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در زمینه بهداشت و درمان، اقلام بهداشتی،​ تولید و توزیع ماسک و کمک به خانوارها به میدان آمد و بنیاد مستضعفان نیز کمک های خوبی به خانواده های امداد و بهزیستی انجام دادند.

وی گفت: بعد از سیل پارسال به نوعی سازمان های مردم نهاد یک نوع تمرین حضور هماهنگ در بحران ها را تجربه کردند و ما امروز هم می بینیم هنرمندان زیادی برای کمک به میدان آمده اند و در همین نقطه است که افراد خودشان را نشان می دهند و من به نوبه خود از خانواده جامعه فرهنگی و هنر تشکر می کنم.

سخنگوی دولت ادامه داد: سازمان های مردم نهاد زیادی جمع شدند و به نوعی اتحادیه مجمع خیرین شکل گرفته است، به طوری که سازمان های مردم نهاد هم شبکه ای شده اند و اکنون ما چند شبکه بسیار خوب داریم که در حال فعالیت هستند و فعالیت های آنان نیز شفاف است.

آقای ربیعی افزود:​ هلال احمر به کمک خانوارها آمده و ما اکنون نهادهای عمومی، مدنی و دولتی را دنبال می کنیم که بتوانند کمک های اثر بخشی داشته باشند.

وی گفت:​ وقتی سال 92 دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد، ما فقط در بخش سازمان های مردم نهاد حوزه جوانان 50 نهاد داشتیم، اما امروز سه هزار سازمان مردم نهاد داریم و من از معاونت جوانان وزارت ورزش قدردانی می کنم، زیرا برای نخستین بار در این دولت مجمع ملی جوانان به انتخاب همین سازمان ها تشکیل شد که در سیل سال 98 نیز حضور فعال داشتند و امروز هم در تولید و توزیع ماسک، اقلام بهداشتی و گان فعال هستند و اگر دیده نشده اند کوتاهی رسانه های ما بوده است، اما ما حمایت خود را از آنان اعلام می کنیم و با توجه به مصوباتی که در شورای عالی اداری داشتیم، سهمی را برای رشد جوانان در نظر گرفتیم و به اعتقاد من کار راه های پیشرفت شغلی جوانان را در چارچوب مصوبات دنبال می کنیم.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه طرح در خانه بمانیم شکل گرفته است، اما ورزشکاران با عنایت به تعطیلی ورزش در خانه نمانده اند و هم در پویش به ما کمک می کنند و هم در خانه تمرینات خود را انجام می دهند.

ایجاد پنجره واحد خدمات حمایتی

سخنگوی دولت از ایجاد پنجره واحد خدمات حمایتی برای ساماندهی کمک نهادهای عمومی به قشرهای آسیب پذیر با حفظ هویت سازمانی این نهادها در کشور خبر داد

آقای علی ربیعی در ادامه سخنانش در نشست خبری، گفت: ما نیازمندیم که در کنار راه اندازی معیشت مردم و اقتصاد کشور، نوعی زندگی اقتصادی، اجتماعی و مراودات را سامان دهیم که کمترین ضربه را از همه گیری یا احتمال شیوع کرونا دریافت کنیم و این راه موفقیت ماست که باید همگان کمک کنند تا این مسیر پیگیری شود.

وی افزود:​ در محیط کار، ادارات و در سوار و پیاده شدن از وسایل نقلیه عمومی به سمت نوعی حرکت بهداشت محور و مبتنی بر سلامت حرکت و تمرین کنیم، تا از اوج گیری احتمالی این بیماری جلوگیری شود و در ماه های آینده بتوانیم خبر خوبی از کاهش، کنترل و تسلط بر کرونا در ایران بدهیم.

آقای ربیعی همچنین گفت: اخیراً مقام معظم رهبری در بیانات روشن گرانه شان اشاره فرمودند که کشور به پویش عظیم اجتماعی برای خیر جمعی نیاز دارد که همین جا سپاسگزاری و حمایت دولت از این بیانات و نیز مراتب حمایت و سپاس دولت را از سازمان های مردم نهاد و همه افراد پیوسته به این پویش اعلام می کنم.

سخنگوی دولت افزود:​ امروز در جامعه نیازمندیم که در کنار یکدیگر با افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد به هم بتوانیم با ویروس کرونا که روی ویروس تحریم نشسته و بحران مضاعفی را به دنبال آورده است، مقابله و بر هر دو ویروس غلبه کنیم که این مسیر موفقیت ماست.

وی با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب گفت: پیرو این فرمایشات جلسه ای به ریاست معاون اول رئیس جمهور با حضور مسئولان نهادهای عمومی مانند ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، بنیاد مستضعفان، سپاه پاسداران، سازمان های مردم نهاد، کمیته امداد، سازمان بهزیستی و وزارت رفاه برگزار و پنجره واحد خدمات حمایتی با حفظ هویت سازمانی این نهادها طراحی شد و در استان ها نیز ستادهایی به همین عنوان تشکیل خواهد شد.

آقای ربیعی افزود: در این چارچوب وزارت ارتباطات نیز تمهیداتی اندیشیده است تا با استفاده از ظرفیت های دولت الکترونیک، امکان اتصال افرادی که می توانند کمک کنند به افرادی که می خواهند کمک بگیرند فراهم شود و پیوستن به این سامانه می تواند کمک زیادی کند تا در کمک های اجتماع هم پوشانی نداشته باشیم و کمک ها بیشتر به هدف بنشیند و پایگاه رفاه ایرانیان نیز داده های لازم را در اختیار این سامانه قرار داده است.

سخنگوی دولت همچنین گفت:​ بنا داریم برای اینکه در این روزها به پرسش ها بیشتر پاسخ دهیم، جلسات سخن گویی افزایش یابد به همین منظور تمهیداتی اندیشیده شد تا سه روز در هفته شامل شنبه، دوشنبه و چهارشنبه برای پاسخ به پرسش خبرنگاران در خدمت رسانه ها باشیم.

وی افزود: البته هفته ای یک روز به همین سیاق، نشست ها برگزار و از نمایندگان رسانه ها به طور چرخشی دعوت می شود و در دیگر روزها با استفاده از فضای مجازی به پرسش ها پاسخ خواهیم داد.

تمهیداتی برای کارگران
 
سخنگوی دولت گفت: در خصوص دستمزد کارگران تمهیداتی در نظر گرفته شده است که با بحث حق مسکن آن را برای کارگران جبران می‌کنیم.

آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان بازنگری در دستمزد کارگران وجود دارد و چرا نمایندگان کارگری در جلسه تعیین دستمزد حضور نداشتند؟ افزود: قطعاً نمایندگان کارگری حضور داشتند و ما به موضوع سه جانبه گرایی در دولت یازدهم و دوازدهم توجه جدی داشتیم و انتقادی‌ترین نمایندگان کارگری عضو شورای عالی کار شده اند و هیچ نماینده‌ای از جانب کارگری مثل یک دورانی به فرموده نیست.

وی همچنین گفت:​ سال‌های سال، میان مزد و تورم شکاف‌هایی ایجاد شده بود که هیچ حرفی نمی‌زدند، اما خوشحالیم که امسال جریان کارگری در چانه زنی‌ها حضور دارد و با اقتدار می‌گویند که نمی‌خواهند مصوبه را امضا کنند.

سخنگوی دولت افزود: از اصل قضیه مطمئن باشید که بخش‌های انتقادی جامعه کارگری در جلسه حضور دارند که سه نماینده رسمی هستند و ۶ نفر را همراه خود می‌آورند.

آقای ربیعی ادامه داد: دولت به عنوان ضلع سوم هم باید به گردش کارگاه، اخراج نشدن کارگران و معیشت کارگران توجه کند و در دوره‌های طولانی، چون فاصله زیادی میان قدرت خرید بود در این سال‌ها وزارت کار به سمت کارگران رفته است و در جلسات داشته ایم مواردی که نمایندگان کارفرمایی امضا نمی‌کردند.

وی گفت: اکنون حقوق پایه کارگری یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان شد و حداقل حقوق کارگر مجرد دو میلیون و ۳۳۵ هزار تومان شده است و با پایه سنوات و محاسبه دو اولاد دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در مجموع حاصل می‌شود.
سخنگوی دولت افزود: اعتراض کارگران این است که آن چیزی که اکنون روی بن آمده روی پایه می‌آید و قطعاً می‌دانم آقای شریعتمداری به عنوان وزیر کار، ​ برنامه‌ای خواهد داشت که در برهه‌های مختلف رضایت جامعه کارگری را به دست آورد.
 
آقای ربیعی گفت: درباره حق مسکن امکانی برای ما وجود دارد که اگر آن را پوشش دهیم، می‌تواند حدود چهار درصد افزایش داشته باشد و قطعاً​ اگر دست و بال دولت باز شود و به کارفرما فشار نیاید در قالب مباحث دیگر جامعه کارگری کمک می‌شود.
 
وی افزود: زندگی کارگری به خصوص روزمزد‌ها سخت است و کارگران زیر سقفی یا تولید بزرگ، ​ درآمدهایشان کفاف نمی‌دهد و ما کارگرانی را که به خاطر بیماری کرونا بیکار شده اند نباید فراموش کنیم که بر اساس برآورد‌ها ۴۰ درصد این کارگران غیر رسمی هستند که باید جبران کنیم و حتما یکی از برنامه‌های دولت، رئیس جمهور و وزیر کار مراقبت از کارگران غیر رسمی در شرایط کرونایی است.
 
سخنگوی دولت گفت:​ قبلاًَ میان قدرت خرید و مزد ۶۰ درصد شکاف وجود داشت و ما در این سال‌ها سیاست پیشی گرفتن مزد بر تورم را اجرا کردیم، اما امیدواریم که بتوانیم از تعطیلی کارخانه‌ها جلوگیری کنیم چرا که هیچ چیزی برای کارگر تلخ‌تر از اخراج نیست.

آقای ربیعی افزود: ما باید به فکر کارگران باشیم و امیدواریم در خصوص مزد آن‌ها هم با تمهیداتی در بحث حق مسکن موارد را برای کارگران جبران کنیم و بتوانیم برای رفاه بیشترشان قدم برداریم و کارگران بدانند که ما در کنارشان هستیم.
 

ارزهای 4 هزار و 200 تومانی تعیین تکلیف خواهد شد


سخنگوی دولت تاکید کرد: با تلاش های رئیس کل بانک مرکزی و پیگیری و اقدام جدی و قاطع آقای همتی، همه پول هایی که در قالب ارز 4 هزار و 200 تومانی دریافت شده است تا ریال آخر تعیین تکلیف خواهد شد.

آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرگزاری فارس درباره انحراف 4 و 8 میلیارد دلاری دولت بودجه سال 97 طبق گزارش تفریغ دیوان محاسبات، گفت: در فروردین 97 در پی تعیین نرخ واحد 4 هزار و 200 تومانی برای ارز، هرگونه نگهداری و مبادله ارز به نرخ دیگر ممنوع شد که برای این تصمیم در آن دوره بررسی های اقتصادی زیادی صورت گرفته بود.

وی افزود: این تصمیم برای آن دوره کارساز بود تا اوایل مرداد 97 که دولت طی مصوبه ای، اختصاص ارز 4 هزار و 200 تومانی را محدود کرد و حجمی از این واردات با همان نرخ واحد صورت گرفته بود. br/ آقای ربیعی گفت: عجیب است که دستگاه های نظارتی نباید اظهار بی اطلاعی کنند زیرا همه این دستگاه ها از ارز واحد در کشور مطلع بودند.

وی افزود: البته درباره قیمت ارز، اختلاف نظر وجود داشت اما نمی شود که تصمیم گرفته شده برای آن دوره را طبق شرایط دوره های دیگر نقد کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به اقدامات قاطع بانک مرکزی برای تعیین تکلیف پول های گرفته شده با نرخ ارز 4 هزار و 200 تومانی گفت: برای تعدادی از پرونده های مرتبط با این موضوع اقدام قضایی نیز صورت گرفته است.

آقای ربیعی افزود: بخشی از ارز دریافت شده به نرخ 4 هزار و 200 تومان یا صرف واردات نشد و یا هنوز مشخص نیست که واردات شان در چه مرحله ای است، زیرا ما با تحریم و انتقال پول مواجه شدیم که مشکلات این بخش را توجیه پذیر کرد.

وی بار دیگر تاکید کرد: اینجا اعلام و تاکید می کنم که بانک مرکزی تا آخرین ریال و سنت مربوط به ارز 4 هزار و 200 تومانی را پیگیری و تعیین تکلیف خواهد کرد.

آقای ربیعی همچنین گفت: البته سال 98 از شفاف ترین سال هایی است که ارز یارانه ای را برای واردات کالاهای مشخص اختصاص دادیم و تا آخر هم پیگیری شد و یکی از حوزه های واردات مربوط به بخش دارو و درمان بود که با پیگیری های لازم به ثمر رسید و کالاهای ضروری اعم از کالاهای واسطه ای، مواد اولیه کارخانه ها و کالاهای اساسی وارد شد.

وی افزود: بخشی از کالاها نیز که وارد شده و مربوط به پرسش خبرگزاری فارس است البته ضروری نبود، اما خانواده ها و مردم به آن نیاز داشتند البته در پی مواجه شدن با تحریم و مشکلات ارزی قطعاً به جای این کالاها نیز بایدکالاهای اساسی تر وارد می کردیم.

سخنگوی دولت همچنین گفت:‌ البته ما نمی توانیم بگوییم که وسایل مورد نیاز خانه نباید وارد می شد، زیرا بالاخره عده ای به آن نیاز داشتند.

آقای ربیعی افزود: البته اختصاص ارز یارانه ای در سال 98 و سال 99 که در پیش داریم، با دقت بسیار زیاد انجام شد و قطعاً برای تأمین کالاهای اساسی و مرتبط با زندگی روزمره مردم تخصیص داده که پیگیری می شود.

 
سیاست‌های ماجراجویانه در منطقه به زیان جان مردم است

سخنگوی دولت گفت: در جریان کرونا و کشور‌هایی که در منطقه ما آسیب پذیرند، برخی از سیاست‌های ماجراجویانه در منطقه بیشتر به زیان جان مردم عمل خواهد کرد.

آقای علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری در جمع خبرنگاران، افزود: آمریکا باید به فهم تازه و واقع بینانه‌ای از سیاست‌های نادرست خود رسیده باشد.

وی افزود: سیاست همیشگی ما در مورد تشکیل دولت جدید عراق، احترام نسبت به حاکمیت این کشور بوده و همیشه همه را به پیروی از مرجعیت و اجتناب از هرگونه دخالت در امور داخلی این کشور تشویق کرده ایم.
آقای ربیعی گفت: ما سایر کشور‌ها را هم به تبعیت از این سیاست دعوت و از هر گونه تصمیمی که براساس اراده ملی در عراق اتخاذ شود، حمایت می‌کنیم.

سخنگوی دولت افزود: حمایت ما معنوی است و همکاری دو همسایه دیرین با فرهنگ و منابع مشترک است.
وی همچنین در خصوص افغانستان هم به تبعیت از همین سیاست اشاره کرد و گفت: ما از هر گونه تلاشی که به تشکیل یک دولت قوی در افغانستان بیانجامد حمایت می‌کنیم و معتقدیم که این اقدام به نفع امنیت جهان و مبارزه علیه تروریسم است.

آمریکا حق ندارد اقدامات صندوق بین المللی پول را وتو کند

سخنگوی دولت در ادامه نشست خبری با خبرنگاران، با بان اینکه آمریکا حق ندارد اقدامات صندوق بین المللی پول را وتو کند افزود: ما فکر می‌کنیم که آمریکا به لحاظ قانونی اولا در جایگاهی نیست که بخواهد مانع از عملکرد نهاد‌ها و سازمان‌های بین المللی شود.

آقای ربیعی گفت: آمریکایی‌ها باید درک کنند که نه نهاد‌های بین المللی ملک و دارایی آن‌ها و نه سایر ملت‌ها زیر دست شان هستند که بخواهند این گونه امرو نهی ظالمانه‌ای کنند.

آقای ربیعی ادامه داد: البته معتقدیم که آمریکا حق ندارد، اقدامات صندوق بین المللی پول را وتو کند و حقی برای وتو کردن اقدامات صندوق پیش بینی نشده است.

وی همچنین گفت: آنچه که ما مطلع هستیم، سایر اعضای صندوق بین المللی پول هم از اقدامات ضد انسانی آمریکا ممانعت به عمل خواهند آورد و فکر می‌کنیم که صندوق مستقلا تصمیم گیری خواهد کرد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: ما سال‌های سال به این صندوق حق عضویت خودمان را پرداخت کردیم و هیچ درخواستی طی سال‌های گذشته نداشتیم و امروز حق طبیعی مردم ایران است که در شرایطی که تحریم‌ها از یک سو جان مردم و زندگی مردم را تهدید می‌کند و شیوع بیماری کرونا که در سراسر جهان جان همه مردم را تهدید می‌کند و رنج مضاعف داریم که باید بتوانیم از این حق خودمان استفاده کنیم.

آقای ربیعی افزود: اقدام صندوق هم برای دنیا نشان دهنده این خواهد بود که در امور بین المللی تابعی از سیاست‌های یک جانبه نیست و خود این تصمیم هم یک نماد برای اخلاق و انسانیت صندوق‌هایی است که برای مسایل انسانی ایجاد شده اند.
 
رفع توقیف اموال ایران نشانه دیگری از شکست آمریکاست

سخنگوی دولت گفت: رفع توقیف یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری اموال ایران نشانه دیگری از شکست آمریکاست.

آقای علی ربیعی سخنگوی دولت در ادامه نشست خبری در جمع خبرنگاران، درباره جزئیات رفع توقیف یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اموال جمهوری اسلامی ایران، افزود: آمریکایی‌ها از طریق دادگاه‌های خودشان و براساس ادعا‌های واهی که مبتنی بر کشته شدگان حادثه ۱۱ سپتامبر بود، از سال ۹۴ منابع بانک مرکزی را که نزد بانک لوکزامبورگ بود، توقیف کردند.

وی همچنین گفت: آمریکایی‌ها تلاش داشتند با حکم دیگری آن را به آمریکا منتقل کنند تا این پول را متصرف شوند، اما خوشحالم که بگویم با تلاش جدی و فعالیت حقوقی قوی بانک مرکزی در ۱۱ و ۱۵ فروردین ماه هر دو حکم نقض شد.

سخنگوی دولت افزود: حقوقدانان ما در کنار بانک مرکزی، تلاش زیادی در این زمینه کردند و به نظر من همین ادعای آمریکا یک نوع شاخص است برای قضاوت، همه ما می‌دانیم که در ماجرای یازده سپتامبر مشخص بود که چه گروهی حمله کرده است.

وی در ادامه گفت: امروز برای کسی پوشیده نیست که حادثه ۱۱ سپتامبر ناشی از حملاتی بود که ما هم نپسندیدیم و در همان دوران بیانیه دادیم و محکوم کردیم و حمله یازده سپتامبر ناشی از جریانات افراطی القاعده بود که خود آمریکایی‌ها در ابتدا زمینه ساز فعالیت آن‌ها بودند.

آقای ربیعی افزود: حال اینکه آمریکایی‌ها به این بهانه امروز بخواهند پول ما را مصادره کنند نشان دهنده سیاست و خوی استکباری دولت ایالات متحده آمریکا است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما همه تلاش خودمان را به کار خواهیم بست که این منابع را به کشور منتقل و یا تبدیل به دارو و کالای مورد نیاز زندگی مردم در شرایط فعلی کنیم.

آقای ربیعی افزود: در همین راستا، با آزاد شدن برخی از منابع و امکان عمل کردن برخی از منابع مان که تاکنون ایالات متحده آمریکا با فشار اجازه عملیاتی به آن‌ها نمی‌داد، امیدوار هستیم که بتوانیم از منابع خودمان برای دارو و زندگی مردم و به خصوص غذا و خوراک نهاد‌های مورد نیاز کشاورزی استفاده کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵.۵۹°    ۱۶.۷۹°