بهره برداری از چهار طرح بزرگ برق ـ آبی استان تهران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 31 خرداد 1400
کد خبر : ۷۷۱۶۳۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
در ادامه پویش هر هفته الف- ب- ایران، امروز، چهار طرح بزرگ برق ـ آبی با سرمایه گذاری بیش از دو هزارمیلیارد تومان در استان تهران با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
افتتاح واحد بخار نیروگاه پرند و بهره برداری از سه تصفیه خانه فاضلاب در اسلامشهر، صفادشت و ملارد از جمله این طرح هاست.
 
وزیر نیرو پیش از افتتاح ان طرح‌ها از دور جدید پویش "الف - ب - ایران" با افتتاح ۲۵۰ پروژه آب و برق و فاضلاب با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان تا پایان سال در کشور خبر داد.

رضا اردکانیان در مراسم افتتاح چهار پروژه آب و برق که با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: این پروژه‌ها با کمک سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی به ثمر خواهد رسید که امروز چهار پروژه شامل واحد بخار نیروگاه پرند و تصفیه خانه فاضلاب صفادشت، اسلامشهر و ملارد در اولین روز پویش الف - ب - ایران (آب - برق - ایران) افتتاح خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های امروز با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید، گفت: در پویش امسال تابلویی با عنوان ساخت و ساز‌ها و ساز و کار‌ها درنظر گرفته شده که شامل همه طرح‌های عمرانی است که نشان می‌دهد این پروژه‌ها به سمتی خواهد رفت که کار تولید تسهیل شود.

وزیر نیرو ادامه داد: کوچک سازی سازمان دولت، پیک سایی در تابستان برای خاموشی صفر و افزایش انرژی تولیدی برای صادرات از اهداف پویش الف - ب - ایران در سالجاری است.

آقای اردکانیان با بیان اینکه اجرای پویش الف، ب، ایران سال گذشته در ۱۷ مهر با دستور رئیس جمهور از سوی وزارت نیرو وعده داده شد، گفت: پویش سال گذشته که از نیمه دوم سال ۹۸ آغاز شد برای افتتاح و اتمام ۲۲۷ پروژه آب، برق و فاضلاب در کشور با سرمایه گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان شروع و ۲۰ اسفند سال گذشته نتیجه تلاش صنعت آب و برق در دولت و بخش خصوصی اعلام شد.

وی افزود: سال گذشته ۲۲۷ پروژه در قالب ۱۰ سد بزرگ، ۶ هزار و ۶۳۵ هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی، آبرسانی به ۱۷ شهر، ۱۳ تصفیه خانه فاضلاب، ۱۰ تصفیه خانه آب، آبرسانی به ۸۵۹ روستا با جمعیت نیم میلیون نفر، به مدار آمدن ۱۸ نیروگاه حرارتی، ۱۷ نیروگاه خورشیدی و بادی و ۱۰ شبکه انتقال و پست‌های فوق توزیع عملیاتی شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه امسال جهش تولید نامگذاری شده است، گفت: امسال برای سربلندی کشور در جهت فراهم ساختن زیرساخت‌های تولید که آب و برق نقش مهمی در آن دارد و تامین آسایش و رفاه مردم با آب و برق پایدار تلاش می‌کنیم همچنین سیستم‌های تصفیه فاضلاب را با رعایت همه نکات بهداشتی که در ستاد ملی کرونا اعلام می‌شود تکمیل و افتتاح خواهیم کرد و البته کلنگ زنی طرح‌هایی را نیز برای افتتاح در سال آینده انجام می‌دهیم.
 
پس از سخنان وزیر نیرو، نخستین طرح، واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی پرند بود که با دستور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.

عملیات اجرایی احداث واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی پرند با سرمایه‌گذاری 2 هزار و 350 میلیارد تومانی بخش خصوصی با ظرفیت 160 مگاوات و راندمان 50 درصد از سال 94 آغاز شده است.

این پروژه که با هدف تامین برق پایدار و مطمئن برای مردم منطقه و کاهش آلایندگی احداث شده، با ایجاد فرصت اشتغال برای 40 نفر در زمان بهره‌برداری در مجموع برای 220 نفر به‌طور مستقیم و 1500 نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغالزایی خواهد داشت.
 
افزایش راندمان نیروگاه پرند از ۳۳ درصد به ۵۳ درصد

معاون اموربرق وانرژی وزیر نیرو از افزایش راندمان نیروگاه پرند از ۳۳ درصد به ۵۳ درصد خبر داد.

همایون حائری در افتتاح واحد سوم بخار نیروگاه پرند با حضور رئیس جمهور، با اعلام این خبر افزود: پرند یکی نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مهم در تامین برق استان تهران و دارای ۶ واحد گازی و ۳ واحدبخار است که امروز واحد سوم بخار آن به بهره برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه راندمان این نیروگاه با وارد مدار شدن واحد سوم بخار تا ۶۰ درصد افزایش می‌یابد گفت: ظرفیت این واحد بخار ۱۶۰ مگاوات است که برای ساخت آن دو هزار ۳۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

معاون اموربرق وانرژی وزیر نیرو ادامه داد: با افتتاح این واحد مجموع ظرفیت نیروگاه پرند به یک هزارو ۵۰۳ مگاوات و ظرفیت نیروگاهی کل کشور به ۸۳ هزارو ۵۰۰ مگاوات افزایش می‌یابد.

حائری با تاکید بر اینکه همه بخش‌های گازی و بخار این نیروگاه ساخت داخل و مجهز به پیشر فته‌ترین فناوری‌های سخت افزاری و نرم افزاری بومی است گفت: همه این بخش‌های توسط شرکت مپنا ساخت داخل شده است و و هر سه واحد بصورت کاملا مدرن با ظرفیت ۴۸۰ مگاوات فعالیت خواهند کرد.

وی افزود: دست آورد فعالیت این واحد‌های بخار صرفه جویی ۸۵۵ میلیون مترمکعب گاز در کشور است که البته این موضوع علاوه بر مزایای زیست محیطی آن است.

معاون اموربرق وانرژی وزیر نیرو با بیان اینکه امسال از این نوع واحد‌های بخار که سبب افزایش راندمان نیروگاه‌های گازی می‌شود بازهم افتتاح خواهیم کرد گفت: ۹ واحد بخار دیگر تاپایان سال به ظرفیت یک هزارو ۴۴۰ مگاوات در قالب پویش «الف. ب ایران» به مدار خواهد آمد که این موضوع رکورد جدیدی در کشور است.

حائری افزود: سال گذشته با تلاش صنعت برق برای اولین بار راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور به بالای ۳۸ درصد رسید و تاپایان سال این رقم تا ۳۹ درصد افزایش خواهد یافت.

رئیس جمهور پس از افتتاح این طرح بر سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی تاکید کرد.

آقای روحانی در مراسم بهره برداری از بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند که از طریق ویدئو کنفرانس انجام شد، با اشاره به اینکه باید سرمایه گذاری بخش خصوصی در این زمینه به صرفه باشد، گفت: ما می‌توانیم پول گاز را به سرمایه گذار بدهیم که او ظرف چند سال به سرمایه اش برسد.

رئیس جمهور افزود: صرفه جویی در سوخت و اهمیت آن برای محیط زیست ما را ترغیب می‌کند که ما واحد‌های نیروگاهی را تبدیل به سیکل ترکیبی کنیم.

آقای روحانی در این ارتباط تصویری درباره زمان راه اندازی این واحد بخار سوال کرد که گفته شد، ساخت آن بیش از ۳ سال به طول انجامیده است، ولی می‌توان با فراهم کردن شرایط و همه تجهیزات زمان آن را به ۲ سال کاهش داد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اهمیت این نیروگاه در صرفه جویی مصرف سوخت و اهمیت آن برای محیط زیست، از وزیر نیرو خواست زمینه را برای فعالیت بخش خصوصی در این حوزه فراهم کند.

سومین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند با همت متخصصان داخلی، به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و سرمایه گذاری ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان بهره برداری آن آغاز شد و در نتیجه ظرفیت کل نیروگاه پرند هزار و ۵۰۳ مگاوات و ظرفیت کل نیروگاه‌های کشور به ۸۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات خواهد رسید.
 
افتتاح تصفیه خانه فاضلاب اسلامشهر

رئیس جمهور سپس ضمن اعلام دستور افتتاح تصفیه خانه فاضلاب اسلامشهر، گفت: لازم است بخش خصوصی در زمینه پروژه تصفیه خانه‌ها فعال شده و واحد‌های صنعتی و کشاورزی متقاضی آب این تصفیه خانه‌ها در کنار این پروژه‌ها ایجاد شود.

آقای روحانی در آئین افتتاح تصفیه خانه فاضلاب اسلامشهر پس از استماع گزارش آقای تقی زاده معاون آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه در این مجموعه ۱۲۰ میلیارد تومان هزینه شده است، پرسید اگر بخش خصوصی بخواهد این ۱۲۰ میلیارد تومان را هزینه کند از پسابی که به دست می‌آورد و برای کشاورزی قابل استفاده است، چند سال طول می‌کشد تا هزینه پروژه برگردد؟

آقای تقی زاده در پاسخ به رئیس جمهور گفت: حدود ۲ تا ۷ سال و به صورت میانگین ۵ سال زمان می‌برد تا سرمایه اختصاص یافته بازگردد و از این زمان به بعد پروژه سودده خواهد بود.

رئیس جمهور افزود: بخش خصوصی می‌تواند پس از ۳ تا ۵ سال از این پروژه سود ببرد بنابراین بخش خصوصی می‌تواند در این زمینه فعال شود؛ به شرط آنکه ما بتوانیم در کنار این تصفیه خانه واحد صنعتی یا بخش کشاورزی متقاضی آن آب را ایجاد کنیم.

در این برنامه آقای اردکانیان وزیر نیرو نیز در پاسخ به رئیس جمهور گفت: در موارد زیادی صنایع پیشگام هستند و بسیاری از تصفیه خانه‌های فاضلاب ما با سرمایه گذاری صنعت احداث می‌شود و این تحول بزرگی برای تنوع بخشی به منابع مالی مورد نیاز احداث طرح‌های تصفیه خانه‌ای است.

وزیر نیرو ادامه داد: نکته قابل توجه این است که ما از آب قابل شرب برای مصرف فضای سبز استفاده نکنیم، چراکه وقتی که آن آب در سفره بماند، استفاده از پساب تصفیه شده هم لطمه‌ای به میزان آب مورد نیاز سفره‌ها نخواهد زد و موضوع فرونشست زمین پیش نخواهد آمد.

در ادامه این برنامه آقای روحانی دستور افتتاح تصفیه خانه اسلامشهر را صادر کرد.
 
افتتاح تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر و شبکه فاضلاب صفادشت

رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر و شبکه فاضلاب صفادشت، هم گفت: این تصفیه خانه هم برای کشاورزی منطقه و هم برای بهداشت منطقه کار ارزشمندی است و ما در این روزها، احساس می‌کنیم که مساله بهداشت، سلامت چقدر مهم است و مردم ما باید به گونه‌ای باشند که اگر هم یک مشکلی مانند شیوع ویروس پیش بیاید، بدنشان آنچنان سالم باشد که بتوانند در برابر آن مقاومت کنند.

رئیس جمهور با قدردانی از وزارت نیرو و سایر بخش‌ها در راه اندازی این تصفیه خانه، گفت: بخش مسکن مهر در این چند سال با تلاش آن‌ها تبدیل به محل سکونت شد، یعنی برق، آب و در برخی از مناطق گاز را تامین کردند و الان تصفیه خانه هم اضافه می‌شود البته کار‌های زیادی مانند ساخت مدارس، ورزشگاه و خیابان کشی‌ها انجام شده است.

آقای روحانی افزود: بار سنگینی بر دوش دولت تدبیر و امید قرار گرفت برای اینکه کار‌هایی که به نام مسکن مهر انجام شده بود، تکمیل و برای مردم قابل سکونت کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش کارکنان وزارت نیرو برای راه اندازی طرح‌های امروز نیروگاهی و تصفیه خانه ها، گفت: این یک پیام مهمی برای مردم ایران است.

آقای روحانی تصریح کرد: وزارت نیرو امسال طرح‌های بسیار مهمی را دردست افتتاح تا پایان سال دارد که امیدواریم امسال، سال افتتاح‌های بزرگ باشد.

رئیس جمهور همچنین گفت: خوشحالم امروز در سال ۹۹ به صورت ویدئوکنفرانسی اولین افتتاح بزرگ را انجام دادیم که ارزش این پروژه‌هایی که امروز افتتاح شد ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

آقای روحانی با اشاره به بهره برداری از ۵۰ هزار میلیارد تومان طرح‌های برق آبی تا پایان سال، افزود: پیام این کار این است که ملت بزرگ ایران و همه شرکت‌های خصوصی، دولتی، کارگران و مهندسان علی رغم اینکه در یک جبهه با ویروس کرونا مقابله می‌کنند، در جبهه دیگر به فعالیت اقتصادی و کار سازندگی در کشور ادامه می‌دهند.

رئیس جمهور گفت: می‌دانیم که کارکردن در این شرایط آسان نیست و باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرد و از ماسک و موادضدعفونی استفاده شود.

آقای روحانی افزود: همان گونه که مقام معظم رهبری بیان فرمودند امسال سال جهش تولید است، این مسیر تولید ان شاء الله به خوبی ادامه پیدا می‌کند و این اولین قدم مهمی است که ما در ماه فروردین به ملت ایران عرضه می‌کنیم.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد: هر هفته شاهد افتتاح‌های مهم در بخش وزارت نیرو و سایر وزارتخانه‌ها باشیم.

آقای روحانی در ادامه گفت: مردم ما کاملا بدانند گرچه امسال سال سختی است و بار‌ها گفته ام ما با دو ویروس درحال جنگ هستیم با ویروس تحریم و با ویروس کرونا، اما در عین حال همه تلاشمان را به کار می‌گیریم که سختی مردم را بکاهیم.

رئیس جمهور افزود: مردم ما علی رغم اینکه سال سختی است، بتوانند به طور نسبتا مطلوب زندگی را بگذرانند گرچه برای همه دنیا امسال سال سختی است و برای ما سختی مضاعف دارد.

آقای روحانی گفت: من خوشحالم که امروز اولین قدم را در بخش افتتاح و تولید طرح هایمان برداشتیم و این روند ان شاء الله تا پایان سال ادامه خواهد یافت و مردم عزیز ما مطمئن باشند که همه اعضای دولت، شرکت ها، نهادها، بخش‌ها اعم از خصوصی، دولتی، عمومی فعالیت خود را برای لحظه‌ای متوقف نمی‌کنند و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

رئیس جمهور گفت: برای همه شهدای خدمت که در این مدت تلاش و فداکاری کردند و برای سلامت مردم جان خودشان را فدا کردند به روح پاک آن‌ها درود می‌فرستم و به خانواده‌های آن‌ها تسلیت می‌گوییم.

آقای روحانی افزود: ان شاء الله مردم با همکاری و هماهنگی و یکپارچگی راه سازندگی کشور، تولید در کشور و همچنین خدمت به مردم با رعایت و توجه به سلامت و مقابله با این ویروس را ادامه خواهند داد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °