وضعیت تجارت ایران در ایام کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 17 آذر 1400
کد خبر : ۷۷۱۶۸۹
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۷
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ۶۰ درصد صادرات کشور به کشورهای منطقه در شرایط خاص تحریم و کرونا در حال انجام است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"حمید زادبوم" در گفتگو با ۱۸:۳۰ با اشاره به پاندمی ویروس "کرونا" در سطح جهانی و تاثیر آن بر تجارت جهان گفت: کشور‌های مختلف به دلیل جلوگیری از انتشار ویروس کرونا محدودیت‌های صادرات و واردات را برای خود در نظر گرفته اند. برخی از آن‌ها ممنوعیت صادرات ندارند، اما در عمل نمی‌توانند باری را صادر کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از کاهش صادرات دو ماهه گذشته گفت و افزود: صادرات کشور از نظر وزنی ۲۰ درصد و از نظر ارزشی حدود ۲۷ درصد کاهش یافته است.
زادبوم بر اساس اعلام سازمات تجارت جهانی به کاهش ۳۰ درصدی تجارت جهانی اشاره کرد و گفت: کاهش صادرات کشورما در این شرایط کرونایی امری طبیعی است.
او گفت: نگاه واقع بینانه اینست که صادرات همه کشور‌ها از زمان شیوع این بیماری کاهش یافته است. کشورما در حال حاضر با وجود تحریم ها با ۶۰ درصد توان صادراتی فعال است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران وضعیت واردات کالا را اختصاص به کالاهای اساسی دانست و گفت: با بسته شدنِ مرزهای کشورهای همسایه صادرات ما آسیب بیشتری دیده است. 
او گفت: در دو ماه گذشته ۸ میلیارد دلار واردات داشته ایم. 
وی از باز بودن اکثر مرزهای ایران با کشورهای همسایه از جمله تبادل کالا با افغانستان،ارمنستان، ترکیه و عراق از طریق مرز‌های اقلیم کردستان (مرز‌های باشماق وپرویز خان) خبر داد و افزود: برخی از کشورها به خاطر شرایط خاص حتی بصورت هفتگی مرزهای خود را باز می کنند.
 
حمید زادبوم گفت: تجارت خارجی ایران با روسیه از مسیر دریایی، ریلی و جاده‌ای ادامه دارد.
 
دبیرکل کنفدراسیون صادرات ایران در ارتباط تلفنی با اشاره به سال جهش تولید گفت: همه ارکان دولت نباید مزاحم صادرات کشور شوند.
"جمشید نفر" به مشکلات صادرات به دو کشور ترکیه و ترکمنستان اشاره کرد و افزود: بخشی از صادرات ما که باید از کشورهای واسطه گذر کند دچار مشکلات زیادی است.
 
دبیرکل کنفدراسیون صادرات ایران به اهمیت صادرات غیر نفتی در کشور اشاره کرد و گفت: تا پیش از این که نفت ما تحریم نشده بود به صادرات غیر نفتی اهمیت چندانی داده نمی شد.
برچسب ها: کرونا ، صادرات ، تجارت
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳.۷۹°    ۷.۹۹°