تشکیل ۵۰۰ هیات ویژه برای بررسی وضعیت زندانیان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۷۷۱۷۵۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۶
سخنگوی قوه قضائیه گفت: از امروز در حوزه‌های قضایی سراسر کشور ۵۰۰ هیات ویژه برای بررسی وضع زندانیان در حال مرخصی و زندانیان در بند تشکیل می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
غلامحسین اسماعیلی افزود: ریاست قوه قضاییه بعد از تشکیل چندین جلسه کارشناسی، با صدور بخشنامه‌ای مقرر کرد که برای بررسی وضعیت زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی که در زندان هستند، تمامی حوزه‌های قضایی سراسر کشور، هیات‌های ویژه‌ای تشکیل و وضعیت زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی که مشمول بخشنامه مرخصی بودند، اما نتوانستند تامین لازم را تهیه کنند و به مرخصی بروند و همچنین زندانیانی که با قرار بازداشت هستند و هنوز محکوم نشدند را بررسی کنند و درباره آن‌ها تصمیم بگیرند.

به گفته سخنگوی قوه قضاییه مأموریت این هیئت‌ها این است که مشخص کنند با لحاظ ارفاقات قانونی مانند آزادی مشروط و تعلیق اجرای مجازات، شرایط عدم بازگشت به زندان برای چه تعداد از این افراد مهیا است، به گونه‌ای که این بخش از زندانیان اصلا مراجعتی به زندان نداشته باشند.

اسماعیلی گفت: همچنین مشخص می‌شود چه تعدادی از زندانیان فعلی باید آزاد شوند و چه تعداد از افرادی که در حال مرخصی هستند باید به زندان برگردند.

وی افزود: در این بخشنامه مقرر شده همزمان ستاد‌های کنترل مجرمین حرفه‌ای، مستمر تشکیل جلسه دهند و زمان و نحوه مراجعت زندانیان بازگشتی را که این ارفاقات قانونی شامل حال آن‌ها نمی‌شود مشخص کنند تا بر اساس دستورالعمل‌ها و سازوکار‌های پیش بینی شده زندان‌ها، برای آزمایش ها، قرنطینه و مراقبت‌های بهداشتی به صورت تدریجی به زندان برگردند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: نتیجه این بررسی‌ها حداکثر تا ۱۰ اردیبهشت به خود زندانی یا ضامن او ابلاغ می‌شود و پیش بینی میکنیم با بهره برداری حداکثری از ارفاقات قانونی و کار تخصصی و تیمی همکاران ما، بخش قابل توجهی از زندانیان در حال مرخصی به زندان بازنگردند و حتی تعدادی از زندانیان حاضر از زندان هم آزاد شوند؛ اما گروهی از زندانیان هم با شرایط و برنامه زمان بندی شده به صورت تدریجی برای ادامه تحمل محکومیت به زندان برخواهند گشت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °