عرضه رایگان «آی مد» به مراکز درمانی سراسر دنیا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۷۷۱۷۵۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳
سامانه هوشمند تشخیص کووید ۱۹ «آی مد» با همکاری بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) به مراکز درمانی و تحقیقاتی سراسر دنیا، رایگان عرضه خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی بنیاد مصطفی (ص)، حمیدرضا ربیعی، استاد دانشگاه صنعتی شریف، عضو گروه علمی هوش مصنوعی در سلامت سازمان جهانی بهداشت (WHO) و رئیس گروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات جایزه مصطفی (ص) در این باره گفت: روش‌های مختلفی برای تشخیص کووید ۱۹ وجود دارد؛ اما یکی از بهترین روش‌ها که دقت بالایی دارد، استفاده از تصاویر سی‌تی اسکن قفسه سینه توسط پزشک متخصص است و تاکنون چندین فعالیت در راستای استفاده از هوش مصنوعی به منظور کمک به تشخیص این بیماری انجام شده است.
 
عرضه رایگان «آی مد» به مراکز درمانی سراسر دنیا

وی گفت: کشور چین از هوش مصنوعی برای تشخیص این بیماری استفاده کرده است و یک شرکت برخاسته از دانشگاه استنفورد آمریکا نیز فعالیت‌هایی را در این زمینه انجام داده است. ما نیز با تمرکز روی کاربرد هوش مصنوعی در سی تی اسکن، با نوآوری سامانه‌ای را برای تشخیص سریع و با دقت کووید ۱۹ طراحی کرده ایم که قابلیت تخمین حجم ناحیه عفونی را نیز داراست.

رئیس گروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات جایزه مصطفی (ص) همچنین افزود: سامانه‌هایی که در کشور چین یا آمریکا استفاده می‌شود، دقتی بالای ۹۰ درصد دارند. سامانه «آی مد» که حاصل نبوغ جوانان دانشمند کشور ماست. با پیش پردازش نوآورانه روی تصاویر سی‌تی اسکن و استفاده از راهکار‌های توصیف پذیری در یادگیری ماشین، سامانه‌ای با دقت و حساسیت بالاتری را به وجود آورده است. سامانه‌ای که این تیم تحقیقاتی براساس هوش مصنوعی طراحی کرده است با نوآوری در پیش پردازش و پردازش تصاویردر شبکه‌های عمیق توصیف پذیر، توانسته است به صورت پایدار و در زمانی کمتر از یک دقیقه، نتایج خوب و با دقت و حساسیت بالای ۹۷ درصد را به دست آورد؛ علاوه بر این سامانه حجم نواحی عفونی را نیز محاسبه می‌کند. این سامانه رایگان در اختیار پزشکان و مراکز درمانی جهان قرار می‌گیرد تا با توجه به تعداد زیاد بیماران بتواند به پزشکان در تشخیص این سریع و با دقت این بیماری کمک کند.

وی با بیان اینکه کووید ۱۹ در برخی از تصاویر در مراحل اولیه بیماری با چشم غیرقابل مشاهده است، تاکید کرد: از بیمارستان‌های مختلف، نمونه‌هایی را داشته‌ایم که امکان تشخیص این بیماری برای آن‌ها از مشاهده تصاویر وجود نداشته است، اما سامانه هوشمند «آی مد» باتوجه به طراحی مناسب آن توانسته است بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

ربیعی گفت: این سیستم با مدیریت بنده و همکاری دکتر حسین قناعتی استاد رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گروه تحقیقاتی آی مد و همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، اصفهان وکرمان انجام شده و مرکز رادیولوژی تهران و بیمارستان بقیه الله نیز تصاویر ارزشمندی را برای طراحی سامانه به تیم ما ارائه داده اند. قطعا بدون وجود رادیولوژیست‌ها و پزشکان متخصص طراحی این سامانه غیر ممکن بود و امیدواریم این سامانه به عنوان یک دستیار هوشمند در اختیار رادیولوژیست‌ها و پزشکان در ساسر جهان قرار گیرد.

وی افزود: برای اطلاعات بیشتر به نشانی «آی مد» در تارنمای http://aimed-sharif.ir مراجعه کنند.

ربیعی با اشاره به اینکه در حال حاضر از کشور‌هایی مثل کانادا، رومانی و اندونزی درخواست‌هایی را برای استفاده از این محصول داشته‌ایم، گفت: استفاده از سامانه‌های پزشکی، نیازمند انجام یکسری تمهیدات قانونی، حقوقی و اخلاقی است که این اقدامات از هفته پیش در حال انجام است و به زودی ارسال این محصول به متقاضیان آغاز می‌شود؛ سامانه‌ای که توسط تیم تحقیقاتی ما طراحی شده است قابل نصب بر روی دستگاه‌های پکس بیمارستانی، دسکتاپ و وب است و هر سه نوع راهکار در دسترس است و از هفته آینده این سامانه در بیمارستان‌های یزد، قم، قزوین و تهران نصب و راه‌اندازی خواهد شد و برای عرضه سامانه به خارج از کشور نیز برنامه داریم.

ربیعی همچنین افزود: امیدواریم این سامانه هوشمند را به سرعت در اختیار کشور‌های اسلامی قرار دهیم و آماده تبادل علمی با کشور‌های اسلامی هستیم و مطالعات انجام شده برای تحقیقات بیشتر در اختیار این کشور‌ها قرار می‌گیرد.

رئیس کارگروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات جایزه مصطفی (ص) گفت: مسلما یکی از مباحث مهم برای گسترش همکاری بین کشور‌های اسلامی، اطلاع‌رسانی است؛ بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) با شبکه گسترده‌ای که در کشور‌های اسلامی دارد می‌تواند ارتباط خوبی با آن‌ها برقرار کند و ما از این موضوع استقبال می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم این سامانه را در اسرع وقت در اختیار کشور‌های اسلامی قرار دهیم.
برچسب ها: سامانه ، تشخیصی ، کووید19
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °