الحاق ۱۰ فروند «ابابیل ۳» به ناوگان نهاجا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:11 - يکشنبه 17 اسفند 1399
کد خبر : ۷۷۱۷۶۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
فرمانده نیروی هوایی ارتش از الحاق ۱۰ فروند ابابیل ۳ به ناوگان هوایی کشور خبر داد و گفت: از لحاظ تولید پهپاد و به‌کارگیری هواپیما‌های بدون سرنشین جزو کشور‌های اول منطقه هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از دفاع پرس؛ امیر سرتیپ خلبان «عزیز نصیرزاده» فرمانده نیروی هوایی ارتش امروز (یکشنبه) با اشاره به اقدامات و برنامه‌های نیروی هوایی ارتش در استفاده از پهپاد‌ها در این نیرو اظهار داشت: نیروی هوایی از یک ناوگان باسرنشین بسیار مجهز و خوبی برخوردار است؛ اما لازم بود که مطابق با استاندارد‌های روز دنیا حرکت کنیم و در کنار ناوگان باسرنشین، از ناوگان هواپیما‌های بدون سرنشین هم استفاده کنیم که در این زمینه گام‌های موثری برداشتیم.
 
الحاق ۱۰ فروند «ابابیل ۳» به ناوگان نهاجا

وی افزود: نیروی هوایی که معمولا ماموریت‌های زیادی را در عمق خاک کشور دارد و معروف به یک نیروی آفندی است، نیاز است که در زمینه استفاده از هواپیمای بدون سرنشین هم دست بلندی داشته و از این هواپیما‌ها بصورت راهبردی برخوردار باشدکه در این راستا مطالبات زیادی را به وزارت دفاع اعلام کردیم که تعدادی از این تولیدات یعنی اباییل ۳، کرار و جت‌های چندمنظوره را دریافت کردیم.

فرمانده نیروی هوایی ارتش ادامه داد: هواپیمای بدون سرنشین کرار یک هواپیمای بدون سرنشین رزمی است که قابلیت حمل مهمات با تناژ بالا را دارد به طوری که مهماتی که در هواپیمای با سرنشین معمولا تعبیه می‌کنیم کرار قابلیت حمل آن را دارد.
 
وی افزود: اخیراً استفاده از مهمات را در این پهپاد تست کردیم که با موفقیت کامل به هدف برخورد کرد و امروز تعدادی از این هواپیما‌ها که در صنایع دفاع ساخته شده بود، به خدمت گرفتیم.

امیر نصیرزاده با اشاره به فرایند استفاده از پهپاد‌ها در نیروی هوایی ارتش اظهار داشت: در ابتدا هواپیما‌های بدون سرنشین شناسایی مورد استفاده قرار می‌گرفت که با پیشرفت این نوع هواپیماها، علاوه بر شناسایی به رزمی هم تبدیل شده است. در این مرحله به دنبال آن هستیم که هواپیما‌های بدون سرنشین ما بتوانند انواع مهمات و محموله‌ها را حمل کنند. قابلیت انجام ماموریت در محیط جنگ الکترونیک و حمل مهمات هوشمند را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: هرچه این هواپیما بتواند دورایستا باشد، یعنی از فاصله دور اهداف را مورد هدف قرار بدهد، برای ما بسیار بهتر است که وزارت دفاع در این راستا هم اقداماتی انجام داده است و هواپیما را به مهمات هوشمند مجهز کرده که بتواند از فاصله‌های دورتر به اهداف مورد نظر حمله کند.

این مقام عالی‌رتبه نظامی با بیان اینکه مداومت پرواز پهپاد هرچه بالاتر باشد، بهتر است، گفت: تمام تلاش ما این است که مداومت پرواز بالایی داشته باشیم. البته نمی‌خواهم با پهپاد‌هایی که در منطقه حضور دارند مقایسه کنم، ولی ما خوشبختانه در بحث پهپاد در کشور خیلی زود به فکر افتادیم و فعالیت‌های خوبی انجام دادیم.

امیر نصیرزاده یادآورشد: کارگاه‌های تولیدی بسیار خوبی هم در وزارت دفاع و هم در شرکت‌های دانش‌بنیان راه اندازی کردیم و مطابق با استاندارد‌های روز دنیا و در لبه دانش در این راستا در حال حرکت هستیم.

فرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: با استفاده از دوربین‌های اپتیکی و هم دوربین‌های لیزری که از کیفیت بالایی برخوردارند، هیچ کمبودی در زمینه شناسایی نداریم البته دنبال این هستیم که مهمات هوشمند را در آن‌ها به کار بگیریم که موفقیت‌های خوبی هم در این زمینه کسب شده است.

امیر نصیرزاده تاکید کرد: در منطقه از لحاظ تولید پهپاد و به‌کارگیری هواپیما‌های بدون سرنشین جزو کشور‌های اول منطقه هستیم. به طوری که هیچ کشوری در منطقه از فناوری‌هایی که ما استفاده می‌کنیم برخوردار نیست. در دنیا می‌توانم بگویم جزو پنج کشور اول هستیم خوشبختانه بموقع حرکت کردیم و خودمان را به روز کردیم.

وی با اشاره به قابلیت‌های پهپاد ابابیل ۳ اظهار داشت: در حالی که پهپاد ابابیل یک هواپیمای شناسایی بود، نسل سوم آن شناسایی-رزمی است به طوری که ابابیل ۳ علاوه بر مجهز شدن به موشک و مهمات هوشمند، به راکت هم مجهز شده است؛ البته راکت جزو تسلیحات هواپیمای باسرنشین است.

این مقام عالی‌رتبه نظامی اضافه کرد: ابابیل ۳ علاوه بر مراقبت، می‌تواند با توجه به مهماتی که روی‌آن نصب می‌شود، همزمان کار رزمی هم انجام دهد که ۱۰ فروند از آن به ناوگان نیروی هوایی ملحق شده است.

فرمانده نیروی هوایی ارتش درباره پهپاد کرار گفت: بمب ۵۰۰ پوندی را روی کرار تست کردیم که خیلی هم دقیق هدف را زده است. کرار تنها پهپادی است که این تناژ از بمب را می‌تواند حمل کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۷°