نیاز‌های بهداشتی داخلی را برطرف کرده ایم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:01 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۷۱۷۷۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در حالیکه بسیاری از کشورها، سرگرم تحریم ما بودند، اما توانستیم با تکیه بر مردم و تولیدکنندگان داخلی، نیاز‌های بهداشتی داخلی را برطرف کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای محمدرضا شانه ساز در نشست خبری افزود: اکنون در شرایطی قرار گرفتیم که بحران ناشی از کمبود اقلام سلامت محور مورد نیاز همکاران بهداشت و درمان و بیماران و مردم را با موفقیت پشت سر گذاشتیم و در شرایطی امیدوار کننده هستیم که می‌توان در آینده نزدیک نه تنها همه نیاز‌های کشور را پوشش دهیم بلکه در زمینه صادرات هم حرف‌هایی برای گفتن داشته باشیم.

وی افزود: در زمینه تولید ماسک تا قبل از شیوع بیماری کرونا ظرفیت تولید ما حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار ماسک سه لایه معمولی بود که این میزان امروز به عددی حدود ۳ میلیون در روز رسیده است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ماسک n۹۵ یا فیلتردار مخصوص که در بخش‌های درمانی بیماران کرونایی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا قبل از کرونا در بهترین شرایط کمتر از ۵ هزار تولید داشتیم، اما امروز قادریم حدود ۱۷۰ هزار عدد را در روز تولید کنیم.

آقای شانه ساز افزود: در زمینه تولید الکل و ژل و محلول‌های ضدعفونی کننده ظرفیت تولید ما بسیار محدود بود و روزانه حدود ۱۸۰ هزار لیتر تولید می‌کردیم که البته این میزان هم بیش از نیاز کشور بود، اما امروز روزانه بیش از ۴۰۰ هزار لیتر الکل می‌توانیم استحصال کنیم.

وی با بیان اینکه در زمینه محلول و ژل‌های ضدعفونی کننده هیچ کمبودی در سطح کشور نداریم گفت: بسیاری از صنایع و کارخانه‌های تولید کننده ژل و محلول ضدعفونی کننده، این محصولات را ذخیره دارند و به دنبال اخذ مجوز صادرات از ما هستند، ولی ما هنوز با این درخواست موافقت نکرده ایم و به دنبال ذخیره بیشتر این اقلام در داخل کشور هستیم.

آقای شانه ساز در خصوص لباس‌های ایزوله (گان) که در بخش‌های بیمارستانی مورد استفاده قرار می‌گیرند افزود: در شرایط معمول ظرفیت روزانه ما کمتر از دو هزار عدد در روز بود آن هم با پارچه‌های وارداتی، اما بعد از شیوع کرونا اتفاقات خوبی افتاد و ما توانستیم با همکاری وزارت صمت و بسیج اصناف هم افزایی خوبی ایجاد کنیم و امروز قادریم روزانه حدود ۱۰۰ هزار متر پارچه تولید کنیم یعنی پارچه مورد نیاز برای تولید روزانه ۴۰ هزار دست لباس ایزوله.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: کیفیت پارچه‌های داخلی ۵ تا ۶ بار تغییر کرد و امروز کیفیت این پارچه و لباسی که در داخل کشور تولید می‌شود به مراتب بهتر از نمونه‌های وارداتی کشور‌های صاحب نام این حوزه و با قیمتی یک پنجم ارزان‌تر است.

آقای شانه ساز با اشاره به جلسات مستمر سازمان غذا و دارو با همکاران وزارت صمت، سازمان حمایت، تعزیرات حکومتی، قوه قضائیه و صدا و سیما گفت: در زمینه صادرات و در زمینه تولید مراحل صدور مجوز‌ها و صدور کنترل و فرآیند‌هایی که چند ماه طول می‌کشید کمتر از ۲۴ ساعت مجوز‌ها را صادر کردیم به این صورت که به معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور تفویض اختیار کردیم که خودشان راسا اجازه داشته باشند مجوز به واحد‌های تولیدی بدهند.

وی افزود: امروز قرارداد تولید و دوخت ۶۰۰ هزار دست لباس را بسته ایم و امیدواریم که این عدد به سه میلیون لباس برسد تا این میزان ذخیره سازی در کشور داشته باشیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ما توانستیم در سال ۹۹ جهش تولید را به منصه ظهور برسانیم گفت: در حالیکه بسیاری از کشور‌ها سرگرم تحریم ما بودند و خیال می‌کردند که می‌توانند برای ما مشکل ایجاد کنند امروز شاهد این هستند که ما با تکیه بر مردم و تولید کنندگان داخلی توانسته ایم این نیاز‌ها را برطرف کنیم.
آقای شانه ساز در خصوص تولید داروی درمان کرونا نیز گفت: هنوز دارویی را در دنیا نداریم که برای درمان قطعی مورد استفاده قرار گرفته باشد، ولی همه گزینه‌های دارویی مطرح در جهان، در کشور ما تولید می‌شود و ما از این بابت نگرانی نداریم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°