گفتگوی رئیس جمهور با رئیس جمهور آذربایجان، امیر کویت و نخست وزیر ایتالیا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:31 - سه‌شنبه 06 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۱۸۳۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۰
رئیس جمهور در گفت و گوی تلفنی با "الهام علی اف" رئیس جمهور آذربایجان، گفت: با اقدامات انجام شده، همکاری خوب مردم با توصیه های پزشکی و بهداشتی و تلاش کادر درمانی، خوشبختانه روند بیماری کرونا در ایران رو به کاهش است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

آقای روحانی به گفت و گو های مقامات دو کشور برای فراهم کردن زمینه اجرایی شدن توافقات و توسعه همکاری ها اشاره و ابراز امیدواری کرد: همه توافقات دو کشور از جمله احداث راه آهن رشت – آستارا به خوبی پیش رفته و اجرایی شود.
رئیس جمهور جمهوری آذربایجان نیز گفت: برغم ایجاد شرایط ویژه منع رفت و آمد و تردد در این کشور برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، ارتباطات و طرح های حمل و نقلی دو کشور به ویژه افتتاح طرح راه آهن آستارا – رشت همچنان جریان دارد. رئیس جمهور آذربایجان با اشاره به موفقیت ایران در مقابله با ویروس کرونا، گفت: جمهوری اسلامی ایران نظام سلامت قدرتمندی دارد و از استفاده از تجربیات ایران در مقابله با ویروس کرونا استقبال می کنیم.

گفتگوی رئیس جمهور با رئیس جمهور آذربایجان، امیر کویت و نخست وزیر ایتالیارئیس جمهور کشورمان همچنین در تماس تلفنی با امیر کویت، ضمن تاکید بر همکاری کشورهای منطقه برای مقابله با ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه با این بیماری به تجربیات خوبی دست یافته و آماده انتقال تجربیات خود به کشورهای دوست از جمله کویت هستیم.
امیر کویت نیز با بیان اینکه ما برادر هستیم و باید در کنار یکدیگر باشیم ، گفت: امروز همه ما در شرایط سختی قرار داریم و برای عبور از این شرایط باید با یکدیگر همکاری کرده و ارتباطات را تقویت کنیم. "شیخ صباح الاحمد جابر الصباح " با استقبال از طرح ارائه شده از سوی ایران برای تامین و امنیت منطقه به نام " طرح صلح هرمز" گفت: مواضع کویت همیشه در راستای صلح بوده و امیدوایم برخی از دوستان و برادران ما در منطقه نیز رفتار عاقلانه ای از خود نشان دهند.

گفتگوی رئیس جمهور با رئیس جمهور آذربایجان، امیر کویت و نخست وزیر ایتالیادکتر روحانی همچنین در گفتگو با نخست وزیر ایتالیا، با بیان اینکه کشورها به تنهایی و بدون کمک بکدیگر قادر به عبور از این بحران سخت نخواهند بود، افزود: با همکاری یکدیگر و اشتراک و انتقال تجربیات خود می توانیم این ویروس را مهار کنیم. آقای روحانی روحانی با تاکید بر اینکه حفظ جان انسانها از همه چیز مهمتر است، گفت: در این شرایط سخت فشارهای آمریکا بر مردم ایران از هر زمان دیگر غیر انسانی تر بوده و تداوم آن یک جنایت وحشیانه علیه یک ملت بزرگ بوده و برخلاف همه اصول انسانی و مقررات بین المللی است.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تحریم های غیر قانونی آمریکا علیه ایران در این شرایط سخت هم ادامه دارد، به مخالفت آمریکا با پرداخت وام از سوی صندوق بین المللی پول به ایران اشاره کرد و افزود: انتظار داریم کشورهای اروپایی بویژه ایتالیا در برابر این نقض مقررات در این شرایط سخت، اقدامات لازم را انجام دهند.
آقای روحانی با اشاره به مواضع ایتالیا درخصوص برجام و حمایت از این توافق بین المللی ، تاکید کرد: ما آماده هستیم به تعهد کامل خود در برجام عمل کنیم درصورتی که طرف مقابل هم به همه تعهدات خود عمل کند و دست از تهدید بردارد. رئیس جمهور همچنین تصریح کرد: ساز و کار مالی طراحی شده از سوی اروپا ( اینستکس) متاسفانه هنوز نتوانسته قدم قابل توجه و موثری بردارد و نقشی را ایفا کند.
نخست وزیر ایتالیا نیز با ابراز همدردی با دولت و مردم ایران ضمن تاکید بر گسترش و تعمیق روابط دو جانبه ، گفت: آماده همکاری با ایران درخصوص برجام و تقویت ساز و کار مالی اتحادیه اروپا و مشارکت جدی کشورها در این زمینه هستیم.

برچسب ها: کرونا ، حسن روحانی ، تلفنی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °