آغاز توزیع شکر، برنج و روغن دولتی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:11 - سه‌شنبه 06 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۱۸۴۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۴
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی: توزیع حدود ۵۰ هزار تن برنج، ۵۰ هزار تن شکر و ۵۰ هزار تن روغن با قیمت دولتی برای ماه مبارک رمضان آغاز شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، آقای یزدان سیف با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه حدود ۲۰ نفر از همکاران، دچار بیماری کووید ۱۹ شدند افزود: به جز یک نفر از آن‌ها، بقیه سلامتی خود را بدست آوردند.

وی با بیان اینکه از بهمن پارسال درباره ماه رمضان امسال برنامه ریزی کردیم، افزود: برنامه دولت در حوزه تامین ذخایر و تنظیم بازار، بخشی از سیاست‌های دولت است و توزیع کالا و نظارت بر فروش کالا‌های وارد شده با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی از دیگر وظایف در حال انجام دولت است.

آقای سیف اضافه کرد: در حوزه تنظیم بازار، تقریبا از روز‌های پایانی سال و ماه مبارک رمضان، حدود ۴۲۰ هزار تن انواع کالا را از ذخایر و گردش تنظیم بازار کالای دولتی در مجموع بخش مصرفی مردم داشتیم که از این میزان، ۸۰ هزار تن مرتبط با ماه مبارک رمضان است.

وی ادامه داد: در حوزه انبار‌های بخش خصوصی هم با هماهنگی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و دستگاه‌های نظارتی دیگر، ماه مبارک رمضان آرامی را خواهیم داشت.

آقای سیف افزود: ۲۳۵ هزار تن کالا از اول اسفند تا کنون عرضه کردیم که همچنان ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه تولید کشور بر اساس برنامه ریزی انجام می‌شود، گفت: تولید به ویژه در بخش کشاورزی مراحل مختلفی دارد و بر اساس منابع مالی و منابع نهاد‌ها برنامه ریزی می‌شود و کار به طور منظم و بر اساس اصول، پیش می‌رود.

آقای حسن عباسی معروفان افزود: حدود ۱۱۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۸ تولید محصولات کشاورزی اعم از لبنی، پروتئینی، زراعی و باغی داشتیم در حالی که در سال ۱۳۵۷، این رقم کمتر از ۳۰ میلیون تن بود.

وی با اشاره به اقلیم بیابانی، نیمه بیابانی و خشک کشور اضافه کرد: در تولید ذرت که بالای ۶۰ درصد نهاده‌های ما را باید تامین کند، تولید زیادی نداریم و حتما باید آن را وارد کنیم.

آقای عباسی افزود: تامین این نهاده با ارز است و مرتب و به صورت ماهانه حدود یک میلیون تن توسط بخش خصوصی و بخشی از آن هم توسط شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی وارد کشور می‌شود.

وی اضافه کرد: در مقاطعی، برخی بازار‌های جهانی بسته می‌شود و ارسال این نهاده‌ها دچار وقفه می‌شود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در پایان سال ۹۸ برای تولید ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن مرغ برنامه ریزی شده بود و به عللی از جمله عید نوروز، ماه مبارک رمضان و پیک‌های مصرف، حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن جوجه ریزی اضافه انجام شد تا مرغ بیشتری تولید شود، اما با توجه به شیوع کرونا و کاهش مصرف، واردات نهاده‌ها دچار تنش نسبی شد که اکنون به روال عادی خود برگشته است.

آقای عباسی افزود: مرغ داران بیش از ۹۰ درصد نهاده‌های خود را پیش از جوجه ریزی تامین می‌کنند و ممکن است حدود ۱۰ درصد کمبود داشته باشند.

وی ادامه داد: قیمت رسمی ذرت، اکنون ۱۵۰۰ تومان در بندر و ۱۷۵۰ تومان در مراکز استان هاست، اما قیمت قبلی آن ۱۳۵۰ تومان در بندر و ۱۶۰۰ تومان در مراکز استان‌ها بود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی درباره نامه اتاق تعاون به وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر لغو مجوز صادرات ۵۰ هزار تن خوراک دام و طیور گفت: مصوبه ۷ هزار تن را داشتند، اما در این موقعیت، کج سلیقگی است که با وجود نیاز داخلی، صادرات نهاده‌ها انجام شود.

مدیرعامل شرکت مادر تخصص بازرگانی دولتی ایران همچنین گفت: برای شکر‌های مصرفی خانوار، افزایش قیمت نخواهیم داشت.

آقای یزدان سیف درباره دپوی کالا در بنادر افزود: این کالا‌ها اصولا در گردش است و همه این کالا‌ها رسوبی نیست.

وی ادامه داد: توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام در یک ماه امسال حدود ۲ میلیون تن کالا از داخل بندر جا به جا شده است.

آقای سیف با بیان اینکه شرکت بازرگانی دولتی ایران، پارسال حدود ۵۹ میلیون تن عملیات را رقم زده است، افزود: از ۴ میلیون تن کالای اساسی مانده در گمرک، حدود دو و نیم میلیون تن، کالای جاری بندر است و حدود یک و نیم میلیون تن مشکلات ارزی و اسنادی دارند.

وی ادامه داد: بخشی از مشکلات مربوط به تعطیلات و ممنوعیت برخی پرواز‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا است.

آقای سیف گفت: در شکر، بیشترین تمرکز دولت بر شکر مصرفی خانوارهاست و شکر‌هایی که مصرف صنایع و یا صادرات می‌شود تقریباً از شمول قیمت گذاری، آزاد شده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصص بازرگانی دولتی ایران افزود: تمام شکری که با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور شد از پارسال به صورت جز به جز توسط انجمن قند و شکر و با همکاری شرکت بازرگانی دولتی تاکنون در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و صنوف منتخب به صورت بسته بندی شده، عرضه شده است.

وی گفت: اصولا در سیاستگذاری و حکمرانی، نظم یکی از مهمترین عناصر موفقیت است و هر عنصری که بخواهد آن را مختل کند نه تنها به حکمرانی کمک نمی‌کند بلکه بقیه چرخ‌های اقتصادی هم به مشکل بر می‌خورد.

آقای سیف با بیان اینکه بانک مرکزی بر اساس دریافت‌ها و پرداخت‌های خود، برنامه ریزی ارزی و بر این اساس روال تجارت خارجی دارد، ادامه داد: واردکننده‌ای که بدون اطلاع بانک مرکزی و بدون ثبت سفارش و بدون طی مراحل تخصیص و تامین، کشتی پر ازکالا را به بنادر کشور می‌آورد و دولت را در مقابل عمل انجام شده قرار می‌دهد، بی نظمی ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد: نباید عملکرد خوب بانک مرکزی را در این شرایط تحریم، نادیده بگیریم.

مدیرعامل شرکت مادر تخصص بازرگانی دولتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مشکلات شیر از جایی آغاز شد که صدا و سیما مصاحبه‌ای را پخش کرد که تقاضای بازار لبنیات را متاثر کرد و فروش محصولات لبنی در بازار، پایین آمد.

آقای سیف در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود کاهش قیمت ۳۵ درصدی شکر در بازار‌های جهانی، قیمت شکر در داخل افزایش یافته است، گفت: در قیمت گذاری شکر باید کیفیت آن را نیز در نظر گرفت ضمن اینکه هزینه‌های دیگری مانند تخلیه از کشتی، هزینه اسناد و انبارداری‏، حمل و بسته بندی به آن اضافه می‌شود.

وی در ادامه با تشریح چگونگی قیمت گذاری شکر در بازار‌های جهانی و هزینه‌های واردات و حمل آن به کشور افزود: قیمت هر کیلو شکر خام بر روی کشتی و تخیله نشده، حدود ۳۸۸۳ تومان می‌شود و با جمع هزینه تخلیه، هزینه انبارداری و ۵ درصد عوارض و هزینه حمل تا کارخانه، قیمت شکر با سود واردکننده کیلویی حدود ۶ هزار تا ۶ هزار و ۲۰۰ تومان تمام می‌شود.

آقای سیف اضافه کرد: دولت با توجه به موجودی شکر قبلی، شکر خانوار را بسته بندی شده با قیمت هر کیلو گرم ۵ هزار و ۹۰۰ عرضه می‌کند.

وی درباره قیمت برنج هم گفت: تاکنون حدود ۳۰۰ هزار تن برنج در انبار‌های بخش خصوصی موجود است که با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان وارد شده است.

آقای سیف با بیان اینکه در طرح تنظیم بازار، حدود ۵۰ هزار تن برنج دولتی را عرضه خواهیم کرد، افزود: به سپاه پاسداران و سازمان بسیج مستضعفان هم حدود ۲۰ هزار تن برنج دادیم تا درمیان مردم کم بضاعت توزیع کنند.

مدیرعامل شرکت مادر تخصص بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه در ماه مبارک رمضان بازار آرامی را در حوزه بازار برنج‌های خارجی خواهیم داشت گفت: برنج را به قیمت هر کیلوگرم ۷ هزار و ۲۰۰ تومان به فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌کنیم و آن‌ها هم آن را به قیمت هر کیلو ۸ هزار تومان به مردم عرضه می‌کنند.

آقای سیف افزود: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، طرح ویژه نظارتی دارند که آغاز شده است و گروه‌های مختلف بازرسی حضور دارند و بر انبار‌های بخش خصوصی و شبکه توزیع، نظارت می‌کنند.
برچسب ها: توزیع ، کالا ، رحمانی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °