ایران خود را با شرایط حذف درآمد‌های نفتی تطبیق داده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 29 مهر 1400
کد خبر : ۷۷۱۸۷۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
معاون اول رئیس جمهوری گفت: جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌ریزی‌های انجام شده توانسته خود را با شرایط حذف درآمد‌های نفتی از بودجه کشور تطبیق دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در جلسه معاون اول رئیس جمهور با مدیران وزارت راه و شهرسازی، اقدامات راهبردی کمیته پیشگیری از آلودگی ناوگان حمل و نقل و مراکز تجمع مسافران، بررسی شد. آقای جهانگیری در این جلسه گفت: باید به افرادی که منبع درآمد روزانه داشتند و کرونا باعث حذف آن شده است، بیشتر توجه کنیم.
 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهوری، «اسحاق جهانگیری» روز سه‌شنبه در جلسه با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اخبار مربوط به قیمت نفت در سطح جهانی گفت: اقتصاد آمریکا که ۲۵ درصد تولید ناخالص دنیا را در اختیار دارد از شب گذشته نفت را به قیمت منفی به فروش گذاشته و این نشان می‌دهد که بقیه کشور‌های دنیا نیز از پیامد‌های اقتصادی کرونا بی‌نصیب نخواهند ماند.

وی با اشاره به اینکه نفت تا چند ماه پیش به قیمت ۵۰ تا ۱۰۰ دلار برای هر بشکه در سطح جهانی معامله می‌شد و کسی باور نمی‌کرد که قیمت نفت اوپک امروز به زیر ۲۰ دلار برسد، اظهار داشت: قطعاً کشور‌های تولیدکننده نفت مثل عربستان که گفته می‌شد نمی‌تواند با نفت زیر ۷۰ دلار کشورش را اداره کند با مشکل روبه رو خواهند شد، این در شرایطی است که اعلام کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای تولید نفت اعضای اوپک و غیراوپک نیز نتوانسته بر سیر نزولی قیمت‌ها اثر بگذارد.

ایران خود را با شرایط حذف درآمد‌های نفتی تطبیق داده است
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به فضل الهی و مدیریت و برنامه‌ریزی‌های انجام شده توانسته خود را با شرایط حذف درآمد‌های نفتی از بودجه کشور تطبیق دهد، گفت: بحران‌ها و تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باعث شده تا ما آمادگی لازم را برای اداره کشور در شرایط کنونی داشته باشیم.

جهانگیری با بیان اینکه سایر کالا‌های وابسته به نفت مثل صنایع پتروشیمی و حتی فلزات نیز از تبعات اقتصادی بحران کرونا متأثر خواهند شد از دانشگاه‌ها و مراکز علمی خواست راهکار‌های علمی برای مواجهه با این مسأله ارائه دهند و دستگاه‌ها نیز به تدوین برنامه‌های متناسب با این شرایط بپردازند.

معاون اول رییس جمهور سپس به موضوع نامگذاری امسال به عنوان سال جهش تولید از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و با تبیین محدودیت‌های منابع برای سرمایه‌گذاری‌های جدید و افزایش ظرفیت واحد‌های تولیدی گفت: باید ده تا ۱۲ رشته پیشران اقتصادی را که می‌توانند بخش‌های دیگر را به دنبال خود فعال کنند شناسایی و منابع را به آن‌ها تزریق کنیم. یکی از رشته‌های مورد اجماع به عنوان پیشران فعالیت‌های اقتصادی بخش مسکن است که می‌تواند ۱۲۰ رشته صنعتی را با حرکت خود به فعالیت درآورد.

وزارت راه و شهرسازی برنامه جدی برای احداث مسکن داشته باشد
وی با بیان اینکه کشور در تولید فولاد، سیمان و همه ملزومات مورد نیاز در ساخت مسکن، خودکفا و بی‌نیاز از خارج است، اظهار داشت: باید وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ریزی‌جدی برای احداث مسکن داشته باشد و رسالت این وزارتخانه این است که با تدوین برنامه‌های جامع و روشن، طرح‌هایی مثل اقدام ملی مسکن را به دو برابر افزایش دهد.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: مسکن نیاز جدی مردم است، در شرایط امروز به مرحله‌ای رسیده ایم که به دنبال درخواست از صاحبان خانه‌ها برای دادن فرصت به مستأجران به منظور عبور از بحران کرونا هستیم این کار، کاری اخلاقی و انسانی است و البته باید با نگاهی جامع در نظر داشته باشیم که کسی از این بابت دچار آسیب نشود قطعاً در کارگروه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره این موضوع بحث وتصمیم گیری خواهد شد.

جهانگیری توافق وزارت راه و شهرسازی با دستگاه‌های دولتی دیگر به منظور ساخت خانه برای معلمان و فرهنگیان، کارگران و بازنشسته‌ها و نیرو‌های مسلح را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه معمولاً دستگاه‌ها خود دارای زمین هستند چنین توافقنامه‌هایی می‌تواند در خانه دار شدن مردم و رفع نیاز مسکن تأثیر بسزایی داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر فعال شدن بیش از پیش جلسات شورای مسکن در سال جاری از وزیر راه و شهرسازی خواست تا با هماهنگی بانک‌ها جهش تولید را در بخش مسکن رقم بزند و علاوه بر حرکت اقتصادی از اشتغال کشور حفاظت کند.

بازسازی ۲.۵ میلیون واحد مسکونی در روستا‌ها
جهانگیری با ارزشمند خواندن اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در احداث و ترمیم خانه‌های آسیب دیده از حوادث طبیعی مثل زلزله و سیل گفت: ۲.۵ میلیون خانه روستایی بازسازی و در اختیار صاحبان آن قرار گرفته است خوشبختانه در بازدید‌هایی که پس از زلزله از این خانه‌ها داشتم شاهد بودم که این خانه‌ها در برابر زلزله‌های قوی‌تر نیز مقاومت از خود نشان داده و آسیب ندیدند.

معاون اول رییس جمهوری اقدامات دولت در احداث خانه‌های آسیب دیده از سیل فروردین ۱۳۹۸ در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان را خوب ارزیابی و بر استمرار این روند برای رفع مشکل مردم تأکید کرد.

این مقام عالی دولت بخش حمل و نقل را از بخش‌های پیشران اقتصاد دانست و گفت: افزایش حمل و نقل کالا و مسافر می‌تواند باعث فعال شدن دیگر بنگاه‌های کوچک شود. خوشبختانه در عرصه ریلی و ساخت واگن که سال گذشته تعداد زیادی تحویل راه آهن کشور شد اقدامات ارزشمندی انجام شده است و باید با بخش صنعت تفاهم‌های لازم انجام شود تا این روند شتاب بیشتری گرفته و شاهد جهش تولید باشیم.

معاون اول رییس جمهوری از نقش وزارت راه و شهرسازی در دوران مقابله با کرونا تشکر کرد و گفت: بنادر و کشتیرانی، راه آهن و جاده‌ها برای تأمین کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم و تولید تجهیزات بهداشتی و پزشکی مورد نیاز کادر درمانی کشور شبانه روز فعال بودند که باید قدردان آن‌ها بود.

جهانگیری با بیان اینکه زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی از کرونا دچار خسارت‌های بسیاری شده اند، گفت: دولت برای کمک به معیشت طبقات ضعیف جامعه که به خاطر طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و عمل به پویش در خانه ماندن متضرر شدند طرح‌های خوبی را به مرحله اجرا گذاشته است تا کسانی که زندگی شان از کار روز مزد می‌گذرد کمتر دچار آسیب شوند.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: رانندگان کامیون‌ها مسئولیت حمل بار و جابجایی کالا را به خوبی انجام دادند و آمار‌های ارائه شده از رشد بالای حمل و نقل کالا‌ها در این ایام نشان دهنده میزان خدمت آنهاست که صمیمانه از آن‌ها تشکر می‌کنم و انشاءالله در فرصت مناسب به نحو مطلوب از آن‌ها تقدیر خواهد شد آن‌ها به عنوان سربازان گمنام و به صورت بی‌نشان خدمت کردند.

جهانگیری همچنین از متضرر شدن برخی مشاغل مانند رانندگان اتوبوس و مجتمع‌های خدماتی و رفاهی بین راهی اشاره کرد و گفت: رانندگان بین المللی که وظیفه ترانزیت کالا از کشور به کشور‌های دیگر را نیز بر عهده داشتند دچار مشکلاتی مثل ماندن در آنسوی مرز‌ها شدند که باید از تحمل و صبر همه آن‌ها و مردم صمیمانه قدردانی کرد که داوطلبانه و آگاهانه به دستورالعمل‌های اعلام شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا عمل کردند.

معاون اول رییس جمهوری از تلاش مسئولان راه‌های کشور برای ترمیم و متصل بودن شبکه جاده‌ای کشور پس از بحران‌ها و موانع طبیعی ناشی از بارش برف و باران نیز قدردانی کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی باید به دنبال رفع مشکلات کسب و کار‌های کوچک و خرد که زودتر در بحران‌ها دچار آسیب می‌شوند از روش‌هایی که دولت مشخص کرده استفاده کند.

جهانگیری گفت: وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به وضعیت همه اقشار زیرمجموعه حساس باشد و نگذارد که آن‌ها متضرر شوند.

معاون اول رییس جمهوری بار دیگر بر ثروت دولت و دارایی‌های راکد آن که هفت هزار هزار میلیارد تومان بر اساس آمار‌های سال ۹۷ برآورد شده اشاره کرد و گفت: باید بتوانیم از این منابع، امسال و سال‌های آینده به نفع مردم استفاده کنیم.

باید راهکار مناسبی برای جبران درامد‌های حذف شده پیدا کرد
جهانگیری همچنین به آسیب‌های وارد شده به بنگاه‌های بزرگ زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: حذف درآمد‌های ناشی از پرواز‌های عبوری یا کاهش ۹۷ درصدی مسافران فرودگاه‌ها و راه آهن ضرر بسیاری به این بخش‌ها وارد کرده که باید برای آن راهکار مناسبی پیدا کرد.

معاون اول رئیس جمهوری اقدامات وزارت راه و شهرسازی در ساخت بزرگترین آزادراه‌های کشور، اتصال ۵ مرکز استان به شبکه ریلی و احداث بیمارستان‌ها و ساختمان‌هایی که در ایام کرونا در خدمت مردم بود را بسیار با ارزش خواند و بر طراحی مدل‌های اقتصادی برای استفاده از منابع بازار سرمایه به منظور توسعه این اقدامات تأکید کرد.

جهانگیری رشد روز افزون شاخص در بازار سرمایه ایران را علامتی بزرگ برای اجرای طرح‌های اقتصادی از سوی دستگاه‌ها خواند و گفت: در همان روزی که دولت شرکت‌های بزرگ خود را عرضه می‌کند شاخص سهام ۲۰ هزار واحد رشد می‌کند این نشان می‌دهد که مردم به دنبال سود معتدل و حفظ پول و دارایی‌های خود هستند و می‌توان بخش قابل توجهی از منابع لازم برای طرح‌های توسعه‌ای را از بازار سرمایه‌ای تأمین کرد.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه شرکت‌ها و بنگاه‌های خصوصی نیز می‌توانند برای پیشبرد طرح‌های خود درخواست اوراق مشارکت کند، از وزارت راه و شهرسازی خواست تا ضمن فراهم کردن تسهیلات لازم برای فعالیت بیشتر بنگاه‌ها به رفع دغدغه بیکاری در کشور نیز کمک کند.

پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گزارشی از عملکرد آن وزارتخانه در زمینه حمل و نقل کالا و مسافر توسط ناوگان جاده‌ای، ریلی و هوایی و دریایی کشور به منظور رفع نیاز‌ها و تأمین تجهیزات مورد نیاز بخش پزشکی به منظور مقابله با کرونا ارائه کرد.

همچنین معاونان و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی به طور جداگانه عملکرد زیرمجموعه خود برای کمک به ورود اتباع ایرانی به کشوردر ایام کرونا، فراهم کردن شرایط خروج اتباع خارجی، مدیریت سفر‌ها در ایام نوروز، تأمین کالا‌های اساسی و حفظ جریان صادرات کالا، اجرای پروتکل‌های بهداشتی توسط کارکنان بخش حمل و نقل، میزان ضرر‌های وارد شده به زیرمجموعه‌های وزارتخانه و شاغلان بخش خصوصی، افزایش ظرفیت بنادر، دور زدن تحریم‌های کشتیرانی، مشکلات رانندگان ترانزیت خارجی، کاهش تلفات جاده‌ای و ترمیم جاده‌ها پس از حوادث طبیعی، ظرفیت رشد حمل و نقل ریلی و تولید واگن، میزان کاهش پرواز‌های داخلی و خارجی، کاهش درآمد‌های ناشی از پرواز‌های عبوری، ایجاد فضای درمانی و بیمارستانی، عملکرد سازمان هواشناسی، احداث، تعمیر واحد‌های آسیب دیده از سیل و زلزله، مراحل پیشرفت طرح اقدام ملی مسکن و احیای بافت‌های فرسوده شهر‌ها و حذف کپرنشینی ارائه کردند.

در این جلسه همچنین از طریق ویدئو کنفرانس با استانداران هرمزگان و خوزستان و روسای سازمان بنادر شهید رجایی، بندر امام خمینی و بندر چابهار در خصوص میزان کالا‌های اساسی موجود در بنادر و نحوه ترخیص سریعتر این محموله‌ها گفتگو شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۵۹°    ۱۵.۹۹°