جزئیات واگذاری سهام شرکت‌های دولتی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:34 - پنجشنبه 13 آذر 1399
کد خبر : ۷۷۱۸۷۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶
رئیس سازمان خصوصی سازی: در روش جدید واگذاری، سهام بهترین شرکت‌های دولتی را با تخفیف ۲۰ درصدی فقط به افراد حقیقی واگذار می‌کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علیرضا صالح در گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: در روش جدید واگذاری، شرکت‌های دولتی از طریق‌ای تی اف (صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس) واگذار می‌شوند. برای اولین بار است که این روش به کار گرفته می‌شود و ما اجازه تاسیس صندوق را از مجلس گرفته ایم و مصوبات آن را هم هیئت وزیران تصویب کرده است و اساسنامه اش هم تصویب شده است.

رئیس سازمان خصوصی سازی هدف از واگذاری به این صورت را گسترش مالکیت در سطح عمومی به منظور تامین عدالت اجتماعی ذکر کرد و گفت: در روش واگذاری از طریق صندوق سرمایه گذاری، ما سهام به مردم نمی‌دهیم بلکه واحد و یا یونیت می‌دهیم، چون وقتی صندوق شکل بگیرد بلوک مدیریت سهام به آن تخصیص می‌یابد که دارای مزیت مشارکت بهتر در تعیین هیئت مدیره و مدیریت است و هر فرد می‌تواند تا ۲ میلیون تومان واحد بخرد. و اگربیشتر بخواهد باید صبر کند تا مهلت واگذاری تمام شود و آنوقت بدون تخفیف و بر اساس قیمت تابلو اقدام کند. 

معاون وزیر اقتصاد افزود: هر صندوق هم ترکیبی از چند شرکت است که ما بهترین شرکت هایمان را انتخاب می‌کنیم تا ریسک سرمایه گذاری مردم پایین‌تر بیاید.

صالح گفت: در بحث قیمت گذاری، متوسط قیمت سهام شرکت‌ها را در یک ماه قبل از آگهی پذیره نویسی با ۲۰ درصد تخفیف در نظر می‌گیریم.

او افزود: چنین صندوقی نیاز به بازارگردانی دارد برای همین قیمت هر واحد که ۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده به علاوه ۵۰۰ تومان محاسبه می‌شود که این ۵۰۰ تومان همان رقمی است که صرف بازارگردانی می‌شود.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: اساسنامه و امیدنامه صندوق به زودی در کدال بورس منتشر خواهد شد و مردم با مطالعه آن می‌توانند اقدام به خرید کنند.

او با تاکید بر این که واحد‌ها فقط به افراد حقیقی واگذار می‌شود گفت: در گام اول پذیره نویسی با کد ملی افراد و به صورت غیر حضوری صورت خواهد گرفت و بعد از آن کد بورس برای کسانی که کد بورسی ندارند صادر خواهد شد.

صالح درخصوص زمان واگذاری ها نیز گفت: 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸°    ۱۱°